המטמזיס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

כאב בטן: גורמים ודרכי התמודדות

לרוב, כאבי בטן אינם מצריכים התערבות רפואית. הכירו את הגורמים לכאב ואת המצבים שכן מחייבים פנייה לעזרה כאב בטן הוא תופעה שכיחה, אשר גורמת לרבים מאתנו להתכווץ ולהסתער על ארון התרופות בחיפוש אחר כדורים שיקלו על הכאב. הסיבות לכאב בטן הן מרובות, רובן טריוויאליות ואינן דורשות טיפול מיוחד או השגחה רפואית. כדאי להכיר את הסיבות שגורמות לכאב וכן את דרך התגובה הרצויה להתמודדות עמו. בכאבי בטן בתקופת ביוץ הכאבים מתרכזים בבטן התחתונה. צילום: שאטרסטוק   מהם הגורמים האפשריים לכאבי בטן? מחלות ויראליות - מחלות כאלה עלולות להתבטא בכאבי בטן מפושטים או בכאבי בטן עם הקאות ושלשולים. לרוב מדובר בהקאות של תוכן הקיבה ושלשול מימי. בכל מחלה ויראלית מעורבות הבטן חולפת תוך ימים בודדים.בעיות כיב, גירוי הקיבה או הוושט - אלה מתבטאות בדרך כלל בתחושת צריבה או בכאבים שורפים בחלק העליון של הבטן. לרוב, הכאב...
ללמוד עוד על המטמזיס
כאב בטן: גורמים ודרכי התמודדות-תמונה

לרוב, כאבי בטן אינם מצריכים התערבות רפואית. הכירו את...

מאת: ד"ר מיכאל...
29/01/2009
דימום במערכת העיכול-תמונה

על הגורמים והטיפולים האפשריים בכתבה הבאה.

מאת:
22/07/2001
כיב פפטי - "אולקוס"-תמונה

מה מסתתר מאחורי הביטוי הנפוץ "אתה עושה לי אולקוס" ומה אפשר...

מאת: האולקוס הינה...
13/09/1999
ריפלוקס: אל תשמרו בבטן-תמונה

החזר קיבתי וישטי עשוי להופיע בכל גיל. בהיעדר טיפול מתאים,...

מאת: ד"ר עקיבא...
28/07/2013
אולי יענין אותך לדעת...
גסטרוסקופיה - תמונה
גסטרוסקופיה
מדריך בדיקות רפואיות: גסטרוסקופיה היא בדיקה...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להמטמזיס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

המטמזיס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

באילו בתי חולים מבצעים במיון גסטרוסקופיה דחופה 24/7 במקרה הצורך? לאחרונה הגעתי לאחד מהמיונים בבתי החולים הגדולים עם הקאות דמיות ביום חמישי בצהריים, והתברר שעל אף ההנחיות לבצע גסטרוסקופיה דחופה בתוך 24 שעות, השירות הזה לא קיים בבית החולים מיום חמישי בצהריים ועד יום ראשון בבוקר ולכן נאלצתי להמתין קרוב ל-72 שעות עד לגסטרוסקופיה מתחילת הדימום.

העיקר שעברת את הבדיקה ומצבך טוב !

ערב טוב , לא יודעת אם זה הפורם המתאים ,לכן מנסה ... היום ב- 4 בבוקר קמתי מהשינה עם כאבים בבטן העליונה ואחר כך בכמה דקות היתה לי הקאה דמית , אחרי כחצי שעה עוד פעם , ומאז 5-6 הקאות בצבע חום כהה ... זאת לא הפעם הראשונה , זה קרה גם כן לפני שבוע ( הייתי מאושפזת בכירורגה ) ובמכתב השחרור האבחנה הייתה כך : - bloddy vomiting-hemathemesis - multiple gastric AND duodenal ulcers - Susp. Gastric outlet obstruction אז ... מה אני יכולה לעשות ?! לדעתך , מהו הטיפול במצב כזה ?! והשאלה החשובה האם הקאה דמים ( דם טרי ) מפעם לפעם יכולה לגרום לאנמיה (באישפוז מינימום HB היה 8.6 ) ? תודה והמשך יום נעים

שלום רב, זה אכן הפורום הלא נכון, אבל בהיותי כירורג כללי בנוסף להיותי כירורג קולורקטלי, אני ממליץ לך לפנות בדחיפות לחדר המיון בבית חולים הקרוב למקום מגורייך. העובדה שכבר היית מאושפזת לאחרונה, עם האבחנות איתן שוחררת, הרושם שלי שהבעיה שלך לא באה על פתרונה המלא. כיבים מרובים בקיבה ובתריסריון יכולים להצביע על מחלה קשה בייחוד אם גם היה חשד לחסימת מוצא הקיבה. מהר למיון!

באילו בתי חולים מבצעים במיון גסטרוסקופיה דחופה במקרה הצורך גם בשעות הלילה? לאחרונה הגעתי לאחד מהמיונים בבתי החולים הגדולים עם הקאות דמיות ביום חמישי בצהריים, והתברר שעל אף ההנחיות לבצע גסטרוסקופיה דחופה בתוך 24 שעות, השירות הזה לא קיים בבית החולים מיום חמישי בצהריים ועד יום ראשון בבוקר ולכן נאלצתי להמתין קרוב ל-72 שעות עד לגסטרוסקופיה מתחילת הדימום. השאלה אם בפעם הבאה שזה קורה לי בסוף השבוע, יש חדרי מיון שעדיף לפנות אליהם ושיהיו מסוגלים לבצע גסטרוסקופיה דחופה?

בדימום טרי ממערכת העיכול אמורים לבצע גסטרוסקופיה דחופה, במידה ואין יש צורך בהעברה לבית חולים אחר. השאלה האם הרופאים התרשמו שהדימום טרי ומצריך את הפעולה המיידית. בהחלטה יש מספר גורמים שונים, כך שאי אפשר להחליט מרחוק.

שלום רב, אני בת 40 בריאה. בשלושת החודשים האחרונים היו לי מספר מקרים (3 או 4) של בחילה פתאומית . ניסיתי להקיא ומה שיצא זו ליחה עם חוטי דם. היום בניגוב היה מעט דם בצואה (לפני וסת אולי יש קשר?) אציין שלפני שנה פניתי לא.א.ג עקב כאבי גרון ממושכים והוא אבחן ריפלוקס לרינגגו לאחר בדיקה בסיב אופטי. טופלתי בנקסיום. אני לא לוקחת נקסיום באופן קבוע אלא רק כשיש לי צרבת . אודה מאוד על מענה למספר שאלות: 1. האם הליחה עם חוטי הדם מקורה בגרון, מערכת העיכול או דרכי הנשימה? 2. האם עלי לקחת נקסיום באופן קבוע? 3. התורים לא.א.ג וגסטרואנטרולוג ארוכים מאוד. האם זה בסדר לחכות או מצריך בירור מיידי אולי חלילה מדובר בסרטן?

1. קשה להגיד, יכול להיות שלושת המקורות, סביר יותר לאחר ניסיון הקאה כי ממערכת העיכול. 2. מומלץ אם ישנן תלונות כלשהן ממערכת העיכול העליונה. 3 3. אפשר לחכות, לא מדובר במצב המצריך בירור דחוף.