בקטריאל וגינוזיס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מיניות מסוכנת: מחלות מין

זיהומים במערכת הרבייה ומחלות המועברות במגע מיני מביכים ובעיקר גורמים לסיבוכים. ד"ר שרגא וקסלר מסביר כיצד להתמודד איתם זיהומים במערכת הרבייה (RTIs) וזיהומים המועברים במגע מיני (STIs), באים לידי ביטוי בעיקר באברי המין ונחשבים לגורמי התחלואה הנפוצים בעולם. לזיהומים אלו השלכות בריאותיות, חברתיות וכלכליות חמורות. הם נכללים בין הגורמים העיקריים לתמותת אימהות, ונוכחותם מאפשרת הדבקה והעברה מהירה יותר של נגיף הכשל החיסוני (HIV). ארגון הבריאות העולמי מעריך שמדי שנה מתרחשים יותר מ-340 מיליון מקרי הדבקה, באחד מארבעת הזיהומים הניתנים לריפוי הנ"ל: עגבת (Treponema Pallidum), זיבה (Neisseria Gonorrhea), כלמידיה (Chlamydia Trachomatis) וטריכומונס (Trichomonas Vaginalis). אם מכלילים גם זיהומים ויראליים, כגון: פפילומה (HPV), הרפס (HSV) ונגיף הכשל החיסוני (HIV), מספר מקרי התחלואה המתרחשים מדי שנה הוא כנראה גדול פי...
ללמוד עוד על בקטריאל וגינוזיס
דלקות בנרתיק: יש מה לעשות-תמונה

כמעט כל אישה בגיל הפוריות סובלת בשלב כלשהו בחייה מדלקת...

מאת: מערכת zap...
24/07/2013
הפרשה מהנרתיק: ערכה לאבחון עצמי-תמונה

הפרשה מהנרתיק יכולה להיגרם על ידי פטרייה, זיהום טפילי או...

מאת: מערכת zap...
10/08/2009
מחלת הודג'קין: טיפולים חדשניים-תמונה

אחוזי הריפוי בסרטן לימפומה מסוג הודג'קין הינם טובים...

מאת: ד"ר שירלי...
30/05/2017
טיפול בדלקת חיידקית של הלדן-תמונה

בלדן יש אוכלוסייה טבעית של חיידקים "טובים" שפועלים כשומרי...

מאת: פרופ'...
23/08/2009
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבקטריאל וגינוזיס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בקטריאל וגינוזיס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום ד״ר, בעקבות גירוד חזק ובלתי פוסק בנרתיק ניגשתי לבדיקת משטח נרתיקי ולאחר מכן בדיקה אצל גניקולוגית הרופאה טענה בעת הבדיקה שהיא רואה הפרשה פטרייתית ושיש דלקת, ונתנה לי משחה לטיפול בפטרייה וכדור פלונקול בהמשך חזרו תוצאות הבדיקה הנרתיקית ואובחן בקטריאל וגינוזיס אך ללא צמיחת שמרים הייתכן שהרופא שגתה ומדובר בכלל בקטריאל וגינוזיס ועל כן הטיפול אינו יעיל? האם יש לחזור על הבדיקה? ראוי לציין שאני סובלת כעת גם מדלקת בדרכי השתן ומטופלת בציפרודקס. אודה על תשובתך לורן

המצב שתיארת אינו בלתי סביר. בהחלט ייתכן שבמשטח נצפו חיידקים (או ספציפית תאים עם חיידקים צמודים אליהם) המצביעים על ווגינוזיס חיידקית אך בבדיקה ע"י הרופאה נצפתה דווקא הפרשה פטריתית. קנדידה מתקשה לעתים לצמוח במשטח כך שאי צמיחתה לא בהכרח אומר שאין פטרייה. בנוסף - גרד חזק מאוד הוא לא תסמין אופייני לבקטריאל ווגינוזיס שמתאפיינת לרוב ע"י ריח לא נעים. הציפרדקס שאת נוטלת יכול גם לגרום ל"התפרצות" הפטרייה וגם לבקטריאל ווגינוזיס (שהינו שינוי בפלורה של הנרתיק). בשל כל זאת, כדאי לסמוך דווקא על האבחנה של הרופאה ולטפל בפטרייה. יש אפשרות גם לשלב טיפול בפטרייה וטיפול בווגינוזיס, לפי שיקול דעת רופאך.

תודה רבה ד״ר על המענה! קיבלתי משחה בשם הדירואגיסטן אך היא לא הועילה כלכך לצערי, בעבר השתמשתי במשחת טבעקוטן שבהחלט מקלה ועוזרת לי מאוד במקרים של גרד חמור האם יש מניעה מלהשתמש בטבעקוטן עם ציפרודקס? במקום ה הידרואגיסטן ?..

אין מניעה מלהשתמש במשחת טבעקוטן בזמן נטילת ציפרדקס.

ד"ר קוגלר שלום רב, לאחר בדיקת מעבדה לפני 3 חודשים מצאו לי וגינוזיס חיידקי ודלקת בדרכי השתן. טופלתי ב sulfamethoxazole 800 mg-trimethoprim 160 mg וגם ב metronidazole 500 mg פומי. לפני כמה ימים עשיתי שוב בדיקת מעבדה, והוגינוזיס לא עבר. g. Vaginalis Log (cells/mL) abnormal. g. Vaginalis by RT-PCR abnormal. קיבלתי מרשם לחומצה בורית 600mg. שאלתי היא: האם זה לא טיפול רק לפטריה? כמה ימים מומלץ לקחת את הטיפול בחומצה בורית (הטיפול דרך הנרתיק).

שלום חומצה בורית הוא טפול לפטריה הטפול לוגינוזיס חיידקי הוא דלאצין

הרופא כאן טוען שזה לא מדבק, אך אני קוראל מאמרים סותרים. (אנחנו בשליחות בארה"ב)

שלום עברתי ניתוח tot לפני 6 ימים. הדימום טרם פסק ויש נפיחות באיזור הנרתיק וכאבים. כמו גם הפרשות קשות. הבטן תפחה והתקשתה. האם אלו תופעות שכיחות או שמא עלי לפנות למיון?

אילנית שלום, לאחר ששה ימים מהניתוח יתכן עדיין דימום קל ואי נוחות / כאב בעיקר באזור הירך הפנימי. הפרשה צהבהבה קלה תיתכן כתגובה של חיידקים בנרתיק לתפרים ותפיחות הבטן לא צפוייה. במידה שהתסמינים יימשכו מערבר לעוד מספר ימים בודדים כדאי להיבדק. בברכה, ד"ר בני פיינר, מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה

ד״ר שלום בעקבות גרד בנרתיק הפני אותי לעשות משטח נרתיקי לטריכומונס, בקטריאל וגינוזיס ופטריה התוצאות שהגיעו הן: vaginal microscopy - העדר פלורה נורמלית vaginal yeast cultur - אין צמיחת שמרים ובנוסף גם תרבית שתן שבדרכ שלילית תמיד רק שהפעם יצא שיש מעורבות של מספר סוגי חיידקים... השאלה שלי היא למה זה לא מראה את הבדיקה של הטריכומונס? יכול להיות בגלל שאין שום דבר? ולגבי התרבית הבנתי שבדרכ זה קורה בגלל שהמקום לא סטרילי... יכול להיות שהגרד נובע מזה שאין לי פלורה נורמלית? אני כבר לא סובלת מהפרשות ברוך ה׳ וגם הגרד הולך ופוחת.. התוצאות מעידות על כך שהכחצבסדר ואין זיהום? שתן כללי נקי בלי כדוריות דם לבנות הכל שלילי תודה רבה!

לגבי הטריכומונס, במקרה הזה זה שלילי היות וציינו שבוצעה מיקרוסקופיה וטריכומונס הינו טפיל שלא גודל בתרבית אלא נצפה במיקרוסקופ. לגבי תרבית השתן, בהחלט יכול להיות שהדגימה זוהמה תוך כדי מתן הבדיקה. יש לוודא שנותנים זרם אמצעי בעת מתן הבדיקה. בכל מקרה יש להראות לרופא את תוצאת התרבית. לגבי היעדר הפלורה, כפי שציינו בתשובה, אפשר להשתמש בפרוביוטיקה כדי לחדש את הפלורה. ישנם תכשירים לנרתיק (כגון פלורג'ין ואחרים) ואפשר גם ליטול פרוביוטיקה דרך הפה כשבסופו של דבר החיידקים הטובים מאכלסים גם את הנרתיק אך זאת יש לעשות לתקופה ארוכה יותר (מאשר התכשירים הנרתיקיים).

פורומים בנושא בקטריאל וגינוזיס
פורום פריון האישה והפריה חוץ גופית
פרופ' זיידמן ישיב על שאלות הנוגעות לפריון האישה והפריה חוץ גופית: הזרעה,...
פורום גלולות ואמצעי מניעה
מנהל הפורום ישיב על שאלות בנושאים הנוגעים לגלולות ואמצעי מניעה, כגון: הח...
פורום רפואת נשים
ד"ר דניאל קוגלר ישיב לשאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לרפואת נשים