כאבי פרקים בידיים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סובלים מכאבי מפרקים? כך תדעו אם כדאי לגשת לראומטולוג

אם אתם סובלים מכאבי מפרקים, בעיקר כאלה המחמירים בעת מנוחה ומלווים בקשיון, כדאי שתמהרו לתאם ייעוץ אצל ראומטולוג. החדשות הטובות: כיום, באמצעות אבחון נכון, ניתן להתאים לחולה טיפולים זמינים ומתקדמים, שיכולים לסייע באופן ניכר בשיפור התסמינים ובטיפול במחלה דלקת בגיד, בעיות מפרקים ואפילו כאבי גב, עלולים להעיד על בעיה הדורשת אבחון אצל ראומטולוג, ולא בהכרח אצל אורטופד. אילו בעיות שכיחות נכללות בתחום ומתי כדאי לגשת לאבחון? מדריך   מהי ראומטולוגיה? מדובר בתת-התמחות ברפואה הפנימית, העוסקת בדלקות מפרקים ובכאבים ברקמות הרכות, לרבות כאבי שרירים ודלקות בגידים. תחום הראומטולוגיה מאגד בתוכו כ-200 מחלות שונות, חלקן בעלות רקע אוטואימוני, כלומר מחלות הנובעות משיבוש במערכת החיסון, ביניהן: דלקת מפרקים שגרונית (ראומטואידית), לופוס (זאבת), סקלרודרמה (טרשת העור) ועוד. קבוצה נוספת בתחום מתייחסת למחלות הדלקתיות של עמוד השדרה, כגון: "אנקילוזינג ספונדיליטיס", דלקות הכרוכות בפסוריאזיס, דלקות מפרקים הכרוכות במחלות מעיים דלקתיות (קרוהן וקוליטיס) ודלקות...
ללמוד עוד על כאבי פרקים בידיים
סובלים מכאבי מפרקים? כך תדעו אם כדאי לגשת לראומטולוג-תמונה

אם אתם סובלים מכאבי מפרקים, בעיקר כאלה המחמירים בעת מנוחה...

מאת: פרופ'...
30/01/2019
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכאבי פרקים בידיים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כאבי פרקים בידיים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אני מטופלת אצל רופא ראומטולוג.עקב כאבים במפרקי הידיים והכתפיים וקושי בתפקוד יומיומי ובפעולה פשוטה כמו סחיטת סמרטוט. בהתחלה הרופא המליץ על זריקת דיפרוספן וזה עזר לי מאד למשך חודשיים ושוב חזרו הכאבים.כבר שבועיים שאני מטופלת בסלאזופירין 1 כדור למשך שבועיים ו2 כדורים לעוד שבועיים..3 כדורים לעוד שבועיים ו4 כדורים למשך שבועיים. שאלותיי הן : 1. האם לבלוע בפעם אחת עם האוכל או לחלק את המינון של הכדורים עם הארוחות במהלך היום. 2. האם ישנן תופעות לוואי כמו חולשה וכאבים בצידי המותניים וגב תחתון תוך כדי טיפול בתרופה ?

שלום מקובל ליטול את התרופה פעמיים ביום לאחר האוכל. תופעות הלוואי המטרידות האפשריות הן פריחה/הפרעה בתפקודי כבד וירידה בספירת הדם. זה מחייב מעקב של בדיקות דם באופן הדוק בשבועות הראשונים. בכל מקרה של פריחה יש להפסיק מייד את הטיפול.

שלום ד"ר אני בן 22 סובל כבר חצי שנה מכאבים בשורש כף יד ימין עקב עבודה פיזית ובחודשיים האחרונים התחילו גם כאבים בשורש כף יד שמאל וגם במרפק של יד ימין , מציין שאני כל התקופה עדיין עובד פיזית והכאבים לא מניחים לי אני עובד עם מקבע לשורש כף היד ובצילומים לא רואים כלום , מה אפשר לעשות כדי להעלים את הכאבים האלה ?

שלום קרוב לודאי שרוב/כל הכאב נובע מעומס על הגידים. ללא מנוחה ממושכת יהיה קשה לדעת אם מסתדר מרכיב נוסף מעבר למאמץ.

שלום רב, בבירור לגבי כאבים במפרקי הדיים. MRI יד ימין: בצקת קלה ועיבוי אשר בחלקו פיברוטי ברטינקולום במקטע A4 באצבע 2. מתאים לתהליך דלקתי על גבי כרוני. מעט נוזל וסינוביטיס קלה במפרק DIP2. בקצה הסריקה בחלק מן הסדרות נראית קולקציית נוזל לובולרית במידות 0.7*0.9 ס"מ דורסלית למפרק בין הסקפואיד ללונט. במקום ראשון מתאים לציסטה סינוביאלית לקורלציה קלינית. בנוסף נראית קולקציית נוזל קטנה בחלק רדיאלי פלמרי של מפרק רדיו-קרפלי שנסרקה בחלקה בסדרה בודדת במידות 0.6*1 ס"מ באבחנה מבדלת מעט נוזל במפרק רדיו-קרפלי ציסטה סינוביאלית. (MRI ליד שמאל טרם בוצעה אבל אצבע 2 במצב חמור, כואבת מאד במגע, לא ניתן לכופף המפרקים בכלל והעור מתוח ונראה כאילו מלא בנוזל.) מה המשמעות של תוצאות ה MRI והאם יש טיפול שיחזיר לי את התפקוד ויעלים את הכאבים?

הכוונה לכאבים במפרקים של אצבעות הידיים.

שרית שלום, MRI כלעצמו הינו בדיקה שמלימה ולא טיפול. כמו כן, הטיפול הרפואי הוא בחולה ולא בבדיקה ה-MRI. אין שום דרך שאוכל לדעת על איזה טיפול להמלית לך ללא הבנה מה מפריע לך? מה הגיל ? כמה זמן ההפרעה ? האם ניסית טיפולים עד כה ? מה יש בבדיקה הקלינית שלך ? אין מקום לטפל בממצאי ה-MRI שהצגת אם אין להם משמעות קלינית. אני ממליץ לסור למומחה לכירוגיה של היד לצורך הערכה כולל כל הבירור שערכת עד כה (אני מניח שמלבד MRI ביצע בדיקות נוספות) ולראות מה הטיפול הטוב ביותר בשבילך. בברכה, ד"ר יהודה

שלום רב, אני בת 30, לפני שנה התחילה תסמונת ריינולדס ועברתי בירור מקיף למחלות אוטואימוניות. בבירור מקיף כל הבדיקות יצאו תקינות למעט: cardiolipin igm ab 10.4 ptt sensitive to lac 1.33 הערכים הם 0.85-1.15 ptt ration 1.24 הערכים הם 0.85-1.15 בחודשיים האחרונים אני שוב נמצאת בבירור מקיף למחלות ראומטיות, שוב חזרתי על כל הבדיקות והכל יצא תקין למעט הבדיקות הנ"ל שיצאו דומות (שוב חיוביות). כמו חן עשיתי אקו לב שיצא תקין, איסוף שתן תקין, וnailfold capilaroscopy שיצא תקין. הראומטולוג אמר שכרגע אין שום עדות למחלה ראומטית, אולי אפלה אבל לא ניתן לאבחן בהיעדר ממצא קליני. אבל כבר חודשיים שכואבים לי המפרקים בכפות הידיים. אין נפיחות, קישיון, חום, אודם או הגבלה בתנועה. רק כאבים. יש ימים שבכלל לא כואב לי ויש ימים שהכאבים מתגברים וכוללים גם כאבים בשורש כף היד ובעצמות האצבעות ולא רק במפרקים. אני מאוד מודאגת, אני יודעת שכאבי פרקים זה אחד המאפיינים של מחלות ראומטיות. יש לציין שגם לפי שנה כאבו לי המפרקים לתקופה של בערך חודש וזה עבר לבד ללא טיפול וחזר בחודשיים האחרונים. האם יכול להיות שהכאבים לא קשורים? או שהם חלק מתסמונת אפלה שכרגע נמצאת בסימן שאלה? האם יכול להיות שכן יש לי מחלה ראומטית למרות הממצאים? אודה לתשובתכם!

שלום שירה, לא בטוח שהכאבים קשורים לנוגדנים שנמצאו. יש סיבות רבות לכאבי מפרקים - אחת מהן היא דלקת מפרקים ומחלות אוטואימוניות אך גורמים רבים לכך שאינם קשורים. לפי מה שאת מתארת - הכאב אינו אופייני לכאב דלקתי. ממליצה להמשיך מעקב ראומטולוגי בהתאם לאופי ותדירות הסימפטומים.

תודה רבה!