גירוי יתר שחלתי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

שחלות פוליציסטיות: התרופה - שינוי באורח החיים

תסמונת השחלות הפוליציסטיות אינה רק מקור לבעיות פריון אלא גם לבעיות מטבוליות, עם השלכות עתידיות. נשים עם עודף משקל הסובלות מהתסמונת יכולות להתגבר על בעיות אלה ללא כל טיפול תרופתי. הכיצד? התשובות בפנים תסמונת השחלות הפוליציסטיות (Polycistic Ovary Syndrom – PCOS) היא ההפרעה האנדוקרינית (הורמונלית) השכיחה ביותר אצל נשים בגיל הפריון ומופיעה בקרב 10-15% מהנשים בגיל הפריון. מבין כל הגורמים להפרעות בביוץ, תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא הנפוצה ביותר, ולפיכך מהווה אחת הסיבות העיקריות לבעיות פריון.   מהם התסמינים של תסמונת השחלות הפוליציסטיות? התסמינים מאוד רחבים, לא אצל כל אישה יופיעו כל התסמינים. הם יכולים להתבטא בצורה שונה מאישה לאישה ואצל אותה אישה בשלבים שונים של חייה.   מה כוללים התסמינים? מחזורים בלתי סדירים הנובעים מביוץ מאוחר או חוסר ביוץ. בנוסף, עלולים להופיע תסמינים נוספים הקשורים לעודף הורמוני מין גבריים (שיעור יתר, אקנה ועוד).   תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא הסיבה העיקרית...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לגירוי יתר שחלתי

אי פוריות - תמונת המחשה
אי פוריות כלי התקשורת מלאים בסיפורים על נשים שהצליחו להרות אחרי גיל 44. חשוב לדעת: מדובר במקרים מ...
הקפאת ביציות - תמונת המחשה
הקפאת ביציות אם את מתקרבת לגיל 35, כדאי שתשקלי הקפאת ביציות - כדי שלא תעמדי מול בעיה רפואית, כשתרצי...
תסמונת שחלה פוליציסטית - תמונת המחשה
תסמונת שחלה פוליציסטית שיעור יתר בקרב נשים: מדובר במטרד אסתטי, הנובע מבעיה הורמונלית. במקרה הטוב, טיפולים אסתט...
טיפולי פוריות - תמונת המחשה
טיפולי פוריות מדוע עם הגיל, יורד פריון האישה? כיצד מתבטאת תופעת אי פריון? איך מתכוננים לטיפולי הפוריו...
תרומת ביצית - תמונת המחשה
תרומת ביצית מרגישה צעירה, נראית נהדר וכולם אומרים ש-40 זה 30 החדש? יש לזכור שהטבע עושה את שלו וקשה...
ללמוד עוד על גירוי יתר שחלתי
הפריות מבחנה: פעולה מורכבת בשלבים פשוטים - ביוץ, הפרייה, הריון-תמונה

רובנו לא נזקקים לטיפולי פוריות ולכן לא מתמצאים בתחום הבא....

מאת:
23/11/2004
להיכנס להריון - המסלול להצלחה-תמונה

הבנה של כמה עקרונות פשוטים יכולה לעזור לבני זוג לקצר את...

מאת: פרופ' זיידמן...
01/02/2004
שחלות פוליציסטיות: התרופה - שינוי באורח החיים-תמונה

תסמונת השחלות הפוליציסטיות אינה רק מקור לבעיות פריון אלא גם...

מאת: ד"ר גודין...
31/03/2019
גירוי יתר שחלתי: מה עושים?-תמונה

התרופות בטיפולי פוריות עלולות לגרום לגירוי יתר שחלתי....

מאת: פרופ'...
20/12/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לגירוי יתר שחלתי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

גירוי יתר שחלתי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בת 42. משאיבה אחת נוצרו 9 עוברים בלסטוציטים טובים(A , B ) שהוקפאו בגלל גירוי יתר שחלתי. עד כה הוחזרו 6 עוברים ב3 החזרות. פעמיים עם אסטרופם וקרינון פעם אחת על בסיס ביוץ טבעי ( רק אוביטרל ואח"כ קרינון). האם יש עוד פרוטוקולים או שיטות להחזרה שגורמות להשתרשות העוברים ?

אפשר להחזיר מוקפאים גם במחזור עם השראת ביוץ במינון נמוך.

למה הכוונה הקראת בחוץ במינון נמוך?

השראת ביוץ כמובן

תלוי במינונים שקבלת בעבר.

שלום פרופ', אני לקראת הזרעה שניה. לקחתי זריקת אוביטרל בחצות והרופא אמר שאקח עוד אוביטרל יומיים אחרי ההזרעה לתמיכה. לא לוקחת הורמונים נוספים. רציתי לדעת האם יש סכנת גירוי יתר לאוביטרל? תודה

יש סכנת גירוי יתר לאחר אוביטרל, בהנחה שיש זקיקים מרובים בשחלות וערכי האסטרדיול גבוהים.

שלום אני אחרי 8 ימים של טיפול בגונל אף ו 4 ימים של צטרוטייד נצפו 10 זקיקים בשחלה ימנית בגודל 16 עד 20 ובשחלה שמאלית עוד 10 זקיקים בגודל 14_18 הרופא המליץ שאזריק דקפפטיל במקום אוביטרל ותבוצע שאיבה ביום שישי אך ההחזרה תבןצע במחזור הבא האם הממצאים מעידים על גירוי יתר שחלת ? מה הסכנה בכך? והאם יתפתח הריון תקין לאחר הקפאת העבורים עד למחזור הבא?

הממצאים מעידים על גירוי יתר שחלתי. הסכנה היא שנוזל יצטבר בבטו, תהיה עליה בצמיגות הדם ויווצרו קרישי דם. לכאורה אין סיבה שלא יתפתח הריון תקין לאחר הקפאת העוברים.

שלום, *בת 34, ללא ילדים, מחזור סדיר. *לפני שנתיים נכנסתי להריונות ספונטניים פעמיים שנגמרו בשתי הפלות. *עקב בעיות זרע של בן זוג הופנינו לטיפולי פוריות. (בן 36, ללא ילדים). *תוצאות בדיקת זרע: נפח: 4.5 מ"ל ריכוז 18X10^6 למ"ל תנועה 50% פרוגרסיבית 17% מקומית 33% ללא תנועה 50% MOTILE COUNT 41X10^6 תאים תקינים 2% פתולוגית ראש 82% פתולוגית זנב 16% *עשינו 3 הזרעות ללא הצלחה. *כעת הזרקתי גונאל 87.5 במשך 4 ימים (החיל מ-10.10.18). (תקופת וסת 6.10-10.10.18). *בדיקת דם של אתמול הראתה: Estradiol 3599.0 pmol/l Progesterone Urgent 3.2 nmol/l LH Urgent 4.9 IU/L *ב-US שעשיתי אתמול היו 7 זקיקים והיום ישנם 11 (בשחלה שמאלית המובילים בגודל 15,12 שלושה 11 ושניים 10. בשחלה ימנית 13,11 ושניים 10). *שאלות: 1. האם מדובר בגירוי יתר שחלתי? זו פעם ראשונה שאני מזריקה הורמונים זאת למרות שהמחזור שלי מאוד סדיר. 2. האם תוצאות בדיקות יכולות לפגוע בפוריות עתידית שלי? 3. האם היית ממליץ לבקש IVF בטיפול הבא אם הנוכחי לא יצליח או ייפסק? 4. האם הזרקת הורמונים שגורמים לגוף לייצר יותר זקיקים מטבעי (תמיד יש לי זקיק 1) יכולים בעתיד לגרום לשחלות פוליציסטיות? סרטן? הסתבכויות אחרות? 5. האם יש משהו שבן זוג יכול לבדוק/לעשות כדי לתרום לטיפול? 6. האם כדאי לקיים יחסי מין. אם כן כמה ומתי? תודה.

עדכון: בדיקת דם של היום הראתה ש-ESTRADIOL עומד על 5738.0 pmol/l. פעם אחרונה הזרקתי גונאל ב-13.10.18 . 7. עד כמה זה חמור?

לא חמור בכלל. ערכי האסטרדיוןל אינם עדיין ברמה של גרוי יתר שחלתי. חשוב מספר וגודל הזקיקים.

אין כאן סכנה ממשית של גרוי יתר אבל יש סכנה של הריון מרובה עוברים. במקרים כאלו אני נוהג להמליץ על rescue IVF, כלומר לבצע IVF במקום הזרעה. אין במצב שתארת סיכונים ארוכי טווח כמו הפיכה לשחלות פוליציסטיות או גידולים. באם IVF הייתי מבצע במחצית הביציות ICSI, כלומר הזרקה של תא זרע לביציות.

אין כאן סכנה ממשית של גרוי יתר אבל יש סכנה של הריון מרובה עוברים. במקרים כאלו אני נוהג להמליץ על rescue IVF, כלומר לבצע IVF במקום הזרעה. אין במצב שתארת סיכונים ארוכי טווח כמו הפיכה לשחלות פוליציסטיות או גידולים. באם IVF הייתי מבצע במחצית הביציות ICSI, כלומר הזרקה של תא זרע לביציות.

היום אסטרדיול עומד על 9774.0 pmol/l אבל לפי LH ניתן לראות שכבר בייצתי. רופא טוען ש: זקיק שאתמול נצפה 17 מ"מ והיום 16 מ"מ (כנראה תלוי טכנאי שמודד את הזקיק) מראה על כך שביצית לא התפתחה אך ביוץ כבר התרחש ולכן החליט לא לעשות הזרעה ולא לעשות IVF. האם לא ניתן להכנס להריון עם זקיקים שהם 16 או 17 מ"מ? לדעתי הכי גבוה שלי זה 18 מ"מ. ועוד שאלה, אם כבר בייצתי אתמול והיום יש לי זקיקים של 14/15/16 (יותר משלושה) האם יתכן ביוץ נוסף בקרוב? ותודה רבה לך על מענה!!!