גירוי יתר שחלתי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

גירוי יתר שחלתי: מה עושים?

התרופות בטיפולי פוריות עלולות לגרום לגירוי יתר שחלתי. במצבים קלים די במנוחה, אך במצבים קשים נדרשת התערבות רפואית למניעת סיבוכים חמורים גירוי יתר שחלתי (Ovarian hyperstimulation syndrome) הוא תסמונת שמופיעה בעקבות טיפולים תרופתיים הניתנים לנשים במסגרת גירוי השחלות לשם השגת ביוץ כחלק מטיפולי פוריות. בטיפולי פוריות ניתנות תרופות לשם גירוי השחלה ועידוד התפתחותם של זקיקים לגרימת ביוץ. בגירוי יתר שחלתי מתקבלת תגובת יתר שחלתית, והתפתחותם של זקיקים רבים בשחלות, מעבר למתוכנן. תסמונת גירוי היתר השחלתית מתרחשת רק לאחר שחל ביוץ - ביוץ ספונטני - או ביוץ שהתרחש כתוצאה ממתן התרופה המכילה את הורמון ה-ה-HCG (Human Chorionic Gonadotropin) - הורמון הניתן בתרופה הידועה בשמותיה המסחריים: אוביטרל או פרגניל לעידוד תהליך הביוץ.שכיחות התופעה היא 5% בקרב נשים המטופלות באיקקלומין ובכ-10% מהנשים שמטופלות ב-FSH (Follicular stimulating...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לגירוי יתר שחלתי

הקפאת ביציות - תמונת המחשה
הקפאת ביציות אם את מתקרבת לגיל 35, כדאי שתשקלי הקפאת ביציות - כדי שלא תעמדי מול בעיה רפואית, כשתרצי...
טיפולי פוריות - תמונת המחשה
טיפולי פוריות מדוע עם הגיל, יורד פריון האישה? כיצד מתבטאת תופעת אי פריון? איך מתכוננים לטיפולי הפוריו...
תרומת ביצית - תמונת המחשה
תרומת ביצית לקסיקון תרופות הפיריון המלא - כל השמות, כל ההשפעות: מנוגון? איקקלומין? כוריגון? או שמא...
ללמוד עוד על גירוי יתר שחלתי
הפריות מבחנה: פעולה מורכבת בשלבים פשוטים - ביוץ, הפרייה, הריון-תמונה

רובנו לא נזקקים לטיפולי פוריות ולכן לא מתמצאים בתחום הבא....

מאת:
23/11/2004
להיכנס להריון - המסלול להצלחה-תמונה

הבנה של כמה עקרונות פשוטים יכולה לעזור לבני זוג לקצר את...

מאת: פרופ' זיידמן...
01/02/2004
גירוי יתר שחלתי: מה עושים?-תמונה

התרופות בטיפולי פוריות עלולות לגרום לגירוי יתר שחלתי....

מאת: פרופ'...
20/12/2016
רפואה סינית וטיפולי פוריות-תמונה

הרפואה הסינית מהווה נדבך חשוב מאוד בטיפולי הפוריות, החל...

מאת: שרון אלישע...
30/11/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לגירוי יתר שחלתי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

גירוי יתר שחלתי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בת 42. משאיבה אחת נוצרו 9 עוברים בלסטוציטים טובים(A , B ) שהוקפאו בגלל גירוי יתר שחלתי. עד כה הוחזרו 6 עוברים ב3 החזרות. פעמיים עם אסטרופם וקרינון פעם אחת על בסיס ביוץ טבעי ( רק אוביטרל ואח"כ קרינון). האם יש עוד פרוטוקולים או שיטות להחזרה שגורמות להשתרשות העוברים ?

אפשר להחזיר מוקפאים גם במחזור עם השראת ביוץ במינון נמוך.

למה הכוונה הקראת בחוץ במינון נמוך?

השראת ביוץ כמובן

תלוי במינונים שקבלת בעבר.

שלום, *בת 34, ללא ילדים, מחזור סדיר. *לפני שנתיים נכנסתי להריונות ספונטניים פעמיים שנגמרו בשתי הפלות. *עקב בעיות זרע של בן זוג הופנינו לטיפולי פוריות. (בן 36, ללא ילדים). *תוצאות בדיקת זרע: נפח: 4.5 מ"ל ריכוז 18X10^6 למ"ל תנועה 50% פרוגרסיבית 17% מקומית 33% ללא תנועה 50% MOTILE COUNT 41X10^6 תאים תקינים 2% פתולוגית ראש 82% פתולוגית זנב 16% *עשינו 3 הזרעות ללא הצלחה. *כעת הזרקתי גונאל 87.5 במשך 4 ימים (החיל מ-10.10.18). (תקופת וסת 6.10-10.10.18). *בדיקת דם של אתמול הראתה: Estradiol 3599.0 pmol/l Progesterone Urgent 3.2 nmol/l LH Urgent 4.9 IU/L *ב-US שעשיתי אתמול היו 7 זקיקים והיום ישנם 11 (בשחלה שמאלית המובילים בגודל 15,12 שלושה 11 ושניים 10. בשחלה ימנית 13,11 ושניים 10). *שאלות: 1. האם מדובר בגירוי יתר שחלתי? זו פעם ראשונה שאני מזריקה הורמונים זאת למרות שהמחזור שלי מאוד סדיר. 2. האם תוצאות בדיקות יכולות לפגוע בפוריות עתידית שלי? 3. האם היית ממליץ לבקש IVF בטיפול הבא אם הנוכחי לא יצליח או ייפסק? 4. האם הזרקת הורמונים שגורמים לגוף לייצר יותר זקיקים מטבעי (תמיד יש לי זקיק 1) יכולים בעתיד לגרום לשחלות פוליציסטיות? סרטן? הסתבכויות אחרות? 5. האם יש משהו שבן זוג יכול לבדוק/לעשות כדי לתרום לטיפול? 6. האם כדאי לקיים יחסי מין. אם כן כמה ומתי? תודה.

עדכון: בדיקת דם של היום הראתה ש-ESTRADIOL עומד על 5738.0 pmol/l. פעם אחרונה הזרקתי גונאל ב-13.10.18 . 7. עד כמה זה חמור?

לא חמור בכלל. ערכי האסטרדיוןל אינם עדיין ברמה של גרוי יתר שחלתי. חשוב מספר וגודל הזקיקים.

אין כאן סכנה ממשית של גרוי יתר אבל יש סכנה של הריון מרובה עוברים. במקרים כאלו אני נוהג להמליץ על rescue IVF, כלומר לבצע IVF במקום הזרעה. אין במצב שתארת סיכונים ארוכי טווח כמו הפיכה לשחלות פוליציסטיות או גידולים. באם IVF הייתי מבצע במחצית הביציות ICSI, כלומר הזרקה של תא זרע לביציות.

אין כאן סכנה ממשית של גרוי יתר אבל יש סכנה של הריון מרובה עוברים. במקרים כאלו אני נוהג להמליץ על rescue IVF, כלומר לבצע IVF במקום הזרעה. אין במצב שתארת סיכונים ארוכי טווח כמו הפיכה לשחלות פוליציסטיות או גידולים. באם IVF הייתי מבצע במחצית הביציות ICSI, כלומר הזרקה של תא זרע לביציות.

היום אסטרדיול עומד על 9774.0 pmol/l אבל לפי LH ניתן לראות שכבר בייצתי. רופא טוען ש: זקיק שאתמול נצפה 17 מ"מ והיום 16 מ"מ (כנראה תלוי טכנאי שמודד את הזקיק) מראה על כך שביצית לא התפתחה אך ביוץ כבר התרחש ולכן החליט לא לעשות הזרעה ולא לעשות IVF. האם לא ניתן להכנס להריון עם זקיקים שהם 16 או 17 מ"מ? לדעתי הכי גבוה שלי זה 18 מ"מ. ועוד שאלה, אם כבר בייצתי אתמול והיום יש לי זקיקים של 14/15/16 (יותר משלושה) האם יתכן ביוץ נוסף בקרוב? ותודה רבה לך על מענה!!!

שלום . נמצאת בטיפול לקראת שאיבה ביום השישי לטיפול -לא למחזור (רמות אסטרדיול היו מעל 5,000 בUS : 10 זקיקים בגדלים 8-13) לוקחת גונל ואורגלטרן מידי פעם כאבי בטן נסבלים אבל מה שמטריד אותי שמתחיל כאב מיגרנוטי (מאובחנת שנים עם מיגרנה על רקע הורמונלי) . האם יש דרך לעצור את עליית האסטרדיול? עד איזה רמה האסטדריול עלול לעלות? תודה מראש !

שלום רב, הדרך היחידה לשלוט ברמות האסטרדיול הינה הורדת מספר יחידות הגונל F שאת מקבלת ולעיתים להעלות את האורגלוטרן ל-2 אמפולות ליום. כמו כן, לקראת השאיבה לתת טריגר של דקפפטיל ולא של אוביטרל כדי למנוע גירוי יתר שחלתי. לכאב הראש לצערי אין תרופת פלא ואת חופשיה להשתמש בכל כדור שמסייע לך בנושא זה. בהצלחה ובברכה, פרופ' דב פלדברג טיפולי פוריות לאישה ולגבר בארץ ובעולם הכנסו לאתר החדש שלנו: www.feldbergclinic.co.il נייד 050-848-1909

היי לפני 7 ימים עברתי הפריה חוץ גופית הכניסו לי 2 עוברים באיכות טובה מאוד . במשך כל 7 ימים היה לי עצירות קשה. היום היום שלשול פעם אחת בלבד : 1. האם זה אומר שזה לא הצליח ? כי הבנתי שכאשר יש שלשול זה לא טוב ... האם זה אומר שהעוברים לא נקלטו ? 2. האם זה אומר שיש לי גירוי יתר שחלתי ? האם אני צריכה להתייעץ עם רופא או שזה בסדר ???

1. לא 2. לא בהכרח, אבל כן אם מתלווה לזה תפיחות של הבטן, כאבי בטן וכו.