שתן כהה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

זיהוי מוקדם של סרטן הלבלב?

סרטן הלבלב הוא סרטן קטלני המאובחן על פי רוב בשלב שבו אין ריפוי. מחקר חדש מעורר תקווה לפיתוח בדיקת שתן, שתאפשר אבחון מוקדם ותגדיל את הסיכוי לריפוי סרטן הלבלב נחשב לסרטן קטלני במיוחד, מכיוון שעל פי רוב הוא מתגלה בשלב מאוחר כשהוא כבר מפושט. לאחרונה, פרסמו חוקרים בריטיים מחקר בכתב העת הרפואי Clinical Cancer Research העשוי לסלול את הדרך לפיתוח בדיקת שתן פשוטה לזיהוי מוקדם של סרטן לבלב. האם מדובר בבשורה של ממש שתקדם את האבחון המוקדם של המחלה הממארת?נכון להיום, ברוב המכריע של המקרים, מתגלה סרטן הלבלב רק לאחר שהגידול כבר התפשט - באופן שלא ניתן לרפא עוד את החולים. הגילוי החדש של החוקרים הבריטיים עשוי להביא, תוך מספר שנים, לפיתוח בדיקת שתן פשוטה לזיהוי ואבחון סרטן הלבלב, בדיקה אשר עשויה להגדיל בשיעור משמעותי את סיכויי ההישרדות מהמחלה.   האם אכן מדובר בבשורה של ממש בתחום האבחון של סרטן הלבלב?מוקדם לקבוע. מדובר בממצאים של מחקר ראשוני...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לשתן כהה

חוסר באנזים g6pd - תמונת המחשה
חוסר באנזים g6pd מילה היא כיום הפעולה הניתוחית השכיחה ביותר בזכרים בארץ ובעולם המערבי. ההחלטה של הורים ב...
גירוי יתר שחלתי - תמונת המחשה
גירוי יתר שחלתי תסמונת השחלות הפוליציסטיות אינה רק מקור לבעיות פריון אלא גם לבעיות מטבוליות, עם השלכות...
צהבת - תמונת המחשה
צהבת קמומיל, נענע, מנטה, לואיזה, קינמון, שומר, הל, ציפורן, ג'ינג'יר הם צמחי מרפא ותבלין שנית...
ללמוד עוד על שתן כהה
סרטן הלבלב: אבחון וטיפול-תמונה

סרטן הלבלב הוא מחלה קשה אשר שכיחותה הולכת וגדלה. כיצד...

מאת:
10/12/2014
סרטן בדרכי המרה: נדיר וקטלני-תמונה

סרטן בדרכי המרה קשה לגילוי מוקדם - ולכן הוא מאובחן ברוב...

מאת: ד"ר מורלי גיל
19/01/2017
סטטינים: הטיפול בכולסטרול גבוה-תמונה

מהו התפקיד של הסטטינים? כיצד הם מפחיתים את הכולסטרול הרע...

מאת: מגר' עינת...
03/05/2015
בדיקת תפקודי כבד -תמונה

בדיקת תפקודי כבד

מאת: מומחה
30/12/2014
אולי יענין אותך לדעת...
בדיקת תפקודי כבד  - תמונה
בדיקת תפקודי כבד
בדיקת תפקודי כבד
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשתן כהה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שתן כהה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, מזה תקופה אני סובל מכאבי גב תחתון בצד אם הקרנה למפשעה ברגל ימין . הכאבים מגיעים בעיקר בזמן מאמץ ובזמן כאבים בגב או במפשעה אז יש לי בדרך כלל שתן כהה מאוד .לפני שבועיים קיימתי בדיקת סיטי והתוצאה היתה- שני בקעים דיסק כמתואר . רציתי לדעת מה יכולה להיות הבעיה? שוב, השתן הכהה מופיעה לי בעיקר בזמן התקף של כאב או לאחר כאב ממושך . יום נפלא .

ביום שבת והיום בשעות הבוקר המוקדמות (שתן ראשון) ראיתי שהצבע של השתן הוא שחור! (כמו צבע נפט) קראתי יכול להיות שהמקור הוא בעיה כלשהי בכליות? מה עלי לעשות? האם עליי לפנות לרופא או שזו תופעה שכיחה? תודה לעונות :) יום טוב.

צבע שתן כהה נוטה לשחור אינו תקין. עלול להיגרם מהפרשה מוגברת של המוגלובין מחומצן בשתן (כתוצאה מפירוק כדוריות דם אדומות) או כתוצאה מהפרשה מוגברת של מיוגלובין מחומצן בשתן (כתוצאה מפירוק של שריר). שני המצבים הם מצבים חמורים המלווים בתלונות נוספות . הראשון עקב התפתחות של אנמיה קשה והשני עקב הנזק השרירי המאסיבי. לא סביר להניח כי התלונה היחידה בשני המצבים הייתה "רק" שתן שחור. יש מחלה תורשתית נדירה בשם Alkaptonuria בה השתן נראה בצבע תקין בהיותו "טרי" אך הופך לשחור כשעומד. ממליצה לפנות בדחיפות לרופא, להיבדק, ולבצע בשלב ראשון גם בדיקות דם כלליות (כולל גם ספירת דם, בדיקת כימיה עם תפקודי כליה, אשלגן, CPK ), סטיק שתן, משקע שתן.

את צודקת זה מלווה גם בשתן עכור מלווה בצבע אדום , הייתי שלשום אצל הרופא משפחה הוא עשה לי בדיקת שתן ואמר שהכמות שתן מלווה בדם בכמות לא רגילה והפנה אותי לאולטרסאונד כליות ונשאר לחכות לתוצאות נקווה שיהיה בסדר , היה חשוב לי לשמוע עוד חוות דעת תודה רבה לך ד"ר הילה .

שלום,מחודש אוגוסט (אז גם הפסקתי שימוש בגלולות לאחר הרבה שנים) יש לי פעם בחודש במשך שבוע כאבים בבטן תחתונה בצד ימין. היום בבוקר הופיע לי שתן נוטה לצבע שחור ( זה קרה כבר כמה פעמים אך לא ברציפות) . אני לא יודעת אם חשוב לציין אך אתמול בלילה גם קיימתי יחסי מין. איזה חשש עולה?

שלום, מזה 3 שבועות אני לוקחת תרופה בשם אומפרודקס לטיפול בויפלוקס. מזה מספר ימים התחילו בחילות שזה הבנתי תופעה מוכרת אבל היום כל הייתה תואה בהירה גוון של חימר. האם זאת תופעת לוואי של התרופה ואם כן האם היא תחלוף

שלום רב, בחילות אכן תופעת לוואי ידועה ושכיחה לטיפול. לגבי שינוי צבע הצואה- לא לגמרי ברור האם הנך מטופלת בתרופות נוספות (למשל כאלה המכילות ביסמוט ויכולות לשנות את צבע הצואה), האם מדובר באירוע חד פעמי (ניתן אולי לייחס לשינויים בתזונה) והאם הנך סובלת מתסמינים נוספים (כגון הצהבת העור, שתן כהה וכו). במידה וישנם תסמינים נוספים או התופעה חוזרת על עצמה, יש לפנות לרופא לבירור בהקדם כי צואה חסרת צבע יכולה גם לנבוע מחסימה בדרכי המרה.

ראיתי שתן כהה מאד, בבדיקת סטיק ראו ריבוי דם בשתן. להלן תוצאות הבדיקה והתרבית. הייתי שמחה להבין כמה דברים: האם דלקת כתוצאה בסטרפ B שונה מדלקת מחיידק E COLLI איך יתכן שיש דלקת ואין ליקוציטים בשתן? מהם שלשת המדדים האחרונים ושאלת השאלות, האם קיומה של דלקת מצדיק כזה צבע נוראי של שתן, האם יתכן שיש פה בעיה חמורה יותר כגון אבן או סרטן? :SG 1.01 SG LEUCOCYTES UR. NEGATIVE NITRITE NEGATIVE PH (URINE) 5.50 PROTEINE UR 10.00 MG/DL GLUCOSE URINE NORMAL KETONES NEGATIVE UROBILINOGEN NORMAL BILIRUBIN UR NEGATIVE ERYTHROCYTES > 1 SEDIMENT RBC 576.00 HPF SEDIMENT WBC 2.00 HPF SEDIMENT SQEP + SEDIMENT MUCOUS +++

בבדיקת השתן יש עדות לדם, באם יש חיידק חשוב לטפל בו באנטיביוטיקה ולאחר מכן לשוב על בדיקת שתן באם יש עדות לדימום בשתן חובה לברר סיבת הדימום

27/03/2016 | 05:58 | מאת: שיר
מתוך פורום אורולוגיה

בתרבית יצא סטרפטוקוק B רופא המשפחה טוען שזו נשאות ולא דלקת. הופניתי לאולטרסאונד התור רק בעוד שבוע. האם זה דחוף? האם כמות הדם חריגה? האם חתכן שיש קשר לקיום יחסים? נראה לי שאחרי קיום יחסים השתן אדום יותר.