השתלת עור: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אצבע קטועה: מדריך לשעת חירום

נקטעה לכם האצבע? תנשמו עמוק - ותפעלו בהקדם: יש לשמור את האצבע הקטועה בקירור - ולמהר לבית חולים. וגם: כיצד ניתן לבצע שחזור מאוחר בעזרת רקמה אחרת? פגיעה באצבעות היא אירוע טראומתי, הפוגע באסתטיקה וביכולת לתפקד. לכן, כאשר יש פגיעה קשה באצבעות - צריך לנסות לשחזר אותן. בכך נעסוק במאמר זה.מהו שחזור אצבע?כשיש פגיעה קשה, המטרה היא קודם כל שתישאר אצבע; ובהמשך - גם שתהיה תחושה ותנועה לאותה אצבע. לכן, כשמדברים על שחזור אצבע או אצבעות, מתייחסים לתקופה המיידית (האקוטית), מיד בזמן התאונה; ולשיקום שניתן לעשות בשלב מאוחר יותר. המטרה הראשונית, מיד עם הפגיעה, היא לדאוג שתישאר אצבע. צילום: שאטרסטוק מה כולל שחזור מיידי?המטרה הראשונית, מיד עם הפגיעה, היא לדאוג שתישאר אצבע; בהקשר זה, יש להתייחס לסוג הפגיעה. שמירת האצבע שנקטעה: במקרים שבהם נכרתה האצבע והחתך הוא חתך "גיליוטינה" - חתך חלק ויפה, יש מקום לנסות להשתיל אותה אצבע שנקטעה - בצורה נקיה....
ללמוד עוד על השתלת עור
השתלת עור לאחר כוויות-תמונה

אסון השריפה בכרמל הותיר לא רק חללים וממלכת טבע הרוסה, אלא...

מאת: מערכת zap...
06/12/2010
כוויות: דרגות, אחוזים ודרכי טיפול-תמונה

כשיש חשש לכווייה, יש להרחיק קודם כל את הגורם לה. לאחר מכן,...

מאת: מערכת zap...
10/01/2013
כוויות: עזרה ראשונה-תמונה

מי שנכווה ברותחין, נזהר בצוננין: כוויות עלולות להיגרם ממים...

מאת: חבצלת שוורץ,...
12/03/2014
נפלאות המיקרו כירורגיה משחזרת-תמונה

עברתם תאונה - ונפצעתם קשה בגפיים? יש לכם גידול בלשון? מיקרו...

מאת: ד"ר עד-אל דין
17/10/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להשתלת עור?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

השתלת עור: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, הבן שלי (בן 3) נכווה ועבר השתלת עור. היינו אצל מרפאה בעיסוק שאמרה שהיא ממליצה לעשות לו חבישות לחץ כדי שהצלקת תהיה שטוחה ולא קולואידית. השאלה שלי היא: האם זה אכן כך? רק אם שמים חבישת לחץ הצלקת מחלימה יפה? ומדוע אם כן עושים ניתוח? חשבתי שהמטרה של ניתוח השתלת עור היא שהכוויה תחלים טוב.

מירי שלום רב, אשמח לשמוע ממך מתי נכווה בנך, מתי עבר השתלת עור? מסכימה עם המרפאה בעיסוק. חבישת לחץ אכן משמעותית ביותר להחלמת העור גם ובמיוחד לאחר ניתוח השתלה. לפעמים מניחה גם חבישת לחץ על האזור התורם!!! רעיון הלחץ הוא כדי לתת מענה רחב של 22 שעות ביממה כדי להביא את סיבי הקולגן של העור להסתדרות טובה יותר ובפועל לצלקת רכה ושטוחה יותר. מקווה שעניתי לשאלתך, נילי

נילי, תודה רבה על תשובתך. הוא נכווה לפני קצת יותר מחודש. ועבר השתלת עור שבועיים אחרי שנכווה. יש משחות שאת ממליצה לשים בנוסף לחבישת הלחץ? ובאיזה תדירות? (בינתיים מורחים בשמן אובליפיחה)

ממליץ בחום על חולצת לחץ. היא מכניסה את הצלקת בפנים שתהיה שטוחה ובגובה של העור . בלעדיה הצלקת תתעבה ותהיה מכוערת . לא כתבת מתי עבר השתלות עור. אבל עדיף לתאםחולצת לחץ כמה שיותר מהר . רפואה שלמה. אבראהים

בת 22 יש לי כתם לידה מסוג "קפה בחלב" בגודל 7 על 5 ס"מ בירך מקדימה. ביררתי לגבי טיפול בלייזר ונאמר לי שכתמי לידה אי אפשר להסיר והציפייה מלייזר היא טשטוש של בין 30 ל70 אחוז. בנוסף שמעתי על מקרים שהלייזר גרם לכתם להתכהות ולפעמים. אחרי כמה שנים מסיום הטיפול הכתם חוזר האם זה אפשרי? האם כריתה של כתם בגודל כזה ולאחריה טשטוש הצלקת בלייזר עדיפה? האם תידרש השתלת עור לאחר כריתה בגודל כזה? האם יש דרך לאבחן את העור מראש ולדעת אם תישאר צלקת קלואידית? אשמח מאוד להתייחסותך ! תודה רבה רבה מראש!

הי שירה כתם קפה אולה יתבהר בדרכ תחת טיפול בלייזר אך לא ייעלם והתגובה לטיפול משתנה מאדם אחד לאחר. אכן קיים סיכון להתכהות הכתם תחת טיפול. בדרכ כריתה בירך של 5 על 7 איננה מצריכה שתל עור אך צריך להיבדק בצורה מסודרת כדי לתת תשובה ודאית לכך. כתם קפה אולה הוא בדרכ לא מאוד כהה וצלקת לא בהכרח תהיה אסתטית יותר. במידה ויש צלקות נוספות בגוף יש בכך כדי לעזור בלהעריך את אופי ההצטלקות ואם קיים סיכוי גבוהה להתפתחות צלקת קלואידית

שלום ד"ר, זו שוב אני.. עשיתי ניתוח פילונידלי לפני 10 חודשים והפצע לא נסגר עדיין.. הייתי עם חבישות ושטיפןת יומיומיות וואק (מטופלת במרפאת פצעים) כירורג פלסטיקאי ורופא פצע מקופת חולים התייאשו ושלחו אותי לרמבם בשביל השתלת עור כדי לסגור את הפצע.. כירורג כללי מקופת החולים אמר שעדיף הטריה ותפרים כדי לסגור.. הלכתי לרמבם לייעוץ והם בכלל אמרו לעשות פיסטלוגרפיה וניתוח הרבה יותר גדול ממה שהם חשבו.. כנראה להתחיל הכל מהתחלה.. אני לא יודעת מה להחליט כל רופא חושב אחרת.. אני מתלבטת אם לעשות את הדימות ואז אחליט.. אבל אז קראתי שזה זריקה לתוך הפצע ואני ממש לא יודעת איך אעבור את זה.. כשמכניסים לי גאזה אני מתפתלת מכאבים... אז קל וחומר.. רציתי לקרוא קצת על הבדיקה וכתוב שהבדיקה נעשית בתנוחות שונות.. מה זה אומר תנוחות שונות? יש מצב שיבקשו ממני לשכב על הגב או על הצד כשאני חשופה? למרות מה שעברתי השנה אני עדיין ביישנית.. אני מסוגלת לעבור בדיקה כשאני שוכבת על הבטן וזהו.. איפה אני יכולה לקרוא במדויק על הבדיקה? רוב הזמן אני אהיה בלי בגדים? הבדיקה כואבת ממש? כדאי לעשות אותה? אני מתלבטת.. כי גם אם היא תראה שיש משהו אני לא יודעת אם אני מסוגלת לעבור הכל מההתחלה.. סבלתי ממש ב 10 חודשים האלו..

בסוף זה החלטה אישית שלך :-) אני חושב שעברת כבר כ"כ הרבה וחבל לא להשלים את הכל ולהשאיר את הסיוט מאחוריך המון המון בהצלחה

שלום ד"ר לא ענית לי על שום שאלה.. אני רוצה לקרוא במדויק על הבדיקה.. איפה אפשר למצוא מידע? באיזה תנוחות שוכבים ומה בדיוק עושים בה? הייתי אצל כמה רופאים כל אחד חושב משהו אחר בקשר להמשך טיפול..

שלום, זו שוב אני עם הפצע הפילונידלי שלא מבריא 10 חודשים אחרי הניתוח. הופנתי למרפאה פלסטית לסגירה ע"י שתל עור.. ושם החליטו שאני צריכה לעשות פיסטולוגרפיה וניתוח כריתה רחבה נוסף. ממש להתחיל הכל מההתחלה.. רציתי לשאול האם פיסטולוגרפיה זו בדיקה כואבת? הבנתי שמזריקים לתוך הפצע חומר ניגוד.. הפצע ממש רגיש.. כשנוגעים בו עם האצבע אני מתפתלת.. אז קל וחומר מחט.. קראתי גם שהבדיקה נעשת בכל מיני תנוחות.. אפשר הסבר? יכול להיות שיבקשו ממני לשכב על הצד או על הגב? אני מאוד מתביישת

יכול להיות שיבקשו תנוחות מסויימות, וייתכן שזה יהיה כואב, יכול להיות שיזריקו הרדמה מקומית.

אני אהיה מכוסה רוב הזמן?

כן

תודה רבה

אין כמעט מידע על הבדיקה הזו ברשת.. אני מוטרדת מהתנוחות שבבדיקה (איזה תנוחות בדיוק? כמה אנשים בחדר? כמה אני חשופה מבחינת לבוש?) ומהזריקות.. איפה אפשר למצוא מידע מדויק ומפורט?

הייתי אצל רופא 4 והוא בכלל אמר שלא צריך ניתוח ולא צריך התערבות ולהמשיך חבישות רגיל. 4 רופאים 4 דיעות. אני לא יודעת מה להחליט ואיך אני אמורה להחליט.. בכל מקרה אשמח לתשובה על השאלה הקודמת- היכן אפשר למצוא מידע על פיסטלוגרפיה? איזה תנוחות בדיוק מבקשים בבדיקה הזו?

צר לי, איני יכול לתת לך מידע מדוייק שכזב כיוון שאני מעולם לא ביצעתי בדיקה כזו. מציע שתפני לרופאים ששלחו אותך לבדיקה זו או למכון בו מבוצעת הבדיקה. רפואה שלמה!