תרופות SNRI: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

כאבי שרירים: לא חייבים לסבול

כאב הוא חוויה לא נעימה המתלווה לנזק רקמתי. כאב ממקור שריר-שלד מהווה סיבה לכרבע מהביקורים אצל רופא המשפחה, והוא הגורם השכיח ביותר בכאב כרוני. מה עושים? כאב ממקור שריר-שלד הוא הגורם השכיח ביותר לכאב כרוני, כך לפי סקר שבוצע באירופה והתפרסם במאי 2006 בכתב העת EUROPEAN J OF PAIN. מהסקר עולה עוד כי שליש מהאוכלוסייה מעל גיל 65 מדווחים על כאב מתמשך. 50% מהנשאלים דיווחו על השפעה באיכות החיים, ירידה ביכולת הפיזית, חופשות מחלה חוזרות ו-50% מתוכם לקו בדיכאון. כאבי שרירים כאב על מה ולמה?כאב ממקור שריר-שלד מקורו בפציעה או נזק לרקמה ו/או נזק ישיר לעצב הנוסיספטיבי. נוסיספטור הוא למעשה קצה עצב חופשי המופעל באופן ספציפי על ידי גירוי מזיק מכני או אחר, זהו גירוי המהווה איום על רקמה או גורם לכאב סובייקטיבי, ומבדיל בין גירוי מזיק לגירוי שאינו מזיק ומתריע על עוצמת הכאב.הכאב יכול להיות אקוטי או כרוני; כאב אקוטי נגרם על ידי גירוי מזיק קצר טווח, הפועל...
ללמוד עוד על תרופות SNRI
פיברומיאלגיה: יש מה לעשות-תמונה

החיים עם פיברומיאלגיה - תסמונת כאבים מפושטת - אינם קלים, אך...

מאת: פרופ' חנן...
05/01/2016
טיפול משולב בכאב-תמונה

כאבים, כתחושה סובייקטיבית או כנזק לרקמות, מחייבים טיפול....

מאת: ד"ר ברקת...
28/10/2009
כאבי שרירים: לא חייבים לסבול-תמונה

כאב הוא חוויה לא נעימה המתלווה לנזק רקמתי. כאב ממקור...

מאת: ד"ר יעל...
24/09/2012
פיברומיאלגיה ודרכי הטיפול בה-תמונה

מחלת הפיברומיאלגיה גורמת לכאבים, לתשישות ופוגעת באיכות...

מאת: ד"ר יעקב...
01/04/2009
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתרופות SNRI?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תרופות SNRI: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, אני מאובחנת כסובלת ממאניה דיפרסיה,דיכאון ופיברומיאלגיה. מזה כשנה הופיעה אצלי תסמונת פיברומיאלגיה ומאז חלו שינויים בקליטה,בהבנה,שכחה ,בעיה בכושר ביטוי, עיבוד נתונים ועוד....עזבתי עבודה לאחרונה עקב כך. בנוסף היתה לי תשישות נוראית אבל היא עברה כנראה מהנורטילין. לפני כן הייתי בדיכאון עמיד ורק הלמיקטל 200 מג' עזר ואז הופיעה לי התסמונת. הדיכאון חזר לכך קיבלתי בנוסף סימבלתה 30 מג' כדי שגם יעזור לכאבי השרירים. לא היה שינוי נפשי,אך זה עזר מעט לכאבים.(אני עמידה לSSRI SNRI) הרופא החליף לי את הסימבלתה לפני כחודשיים בנורטילין 50 מ' שזה הוציא אותי מהדיכאון ממש בהצלחה,רק שאני מאוד סובלת מתופעות הלוואי.אך הוא לא מטפל בכאבי השרירים כפי שאמור לעשות. אני גם נוטלת 0.75 מג' קלונקס בלילה לבעיות שינה קשות ולחרדה ואני ישנה היום לפחות 5 שעות ברוך ה'.(אולי הנורטילין עזר לכך) אני לא יודעת מאין הבעיה של תפקוד לקוי של המוח והקוגנטיביות. אני לא קולטת,לא שמה לב למה אני עושה,לא מבינה,עושה טעויות כתיב,לא מצליחה להתבטא,נתקעת במשפטים ולא זוכרת מילים ועוד..עשיתי תאונה מחוסר ריכוז,שוכחת לסגור דלתות אפילו ילדה בת 5 ניצחה אותי בדמקה. אני בטוחה שיש קשר להפיברו' ,כמו כן חשוב לי לציין דר' שבמשך 7 שנים עם דכאונות וחרדות קשים לא היתה לי בעיה קוגנטיבית כלל, תמיד הייתי שנונה וחדה. הרופא שלל דימנציה. (אולי תרופות לסכיזופרניה יכולות לעזור) אני מקווה שזה לא לצמיתות,אני במבוי סתום. האם יש סיכוי/עילה לקבל נכות מביטוח לאומי? אני מאוד רוצה לעבוד אבל הבעיות הקוגנטיביות פשוט פוגעות לי בחיים ובתפקוד.

שלום רב, בהחלט יתכן שאפשר לקבל נכות בגין זה. הייתי עם זאת שוקל לפנות באמצעות עורך דין או גוף כמו המרכז למימוש זכויות רפואיות. בברכה, ד"ר אילן טל www.medical-opinion.co.il

09/10/2012 | 08:35 | מאת: רוני
מתוך פורום פסיכיאטריה

שלום , התחלתי לקחת סימבלטה לאו סי די אך זה לא עזר אבל נשארתי איתה כי ייצבה לי את מצב הרוח לאורך זמן. ידוע לי שבתרופות הssri יש בעיה לחזור לתרופה לאחר הפסקתה , השאלה שלי היא ממה שידוע לכם , האם גם לסימבלטה שהיא מה snri כבר לא תהיה השפעה במידה ואפסיק ובעתיד ארצך לחזור? תודה

שלום לך רוני אם אינך זקוק לתרופה כעת אין סיבה שתמשיך לקחת אותה ולו רק בגלל החשש שהיא לא תעבוד מחדש אחר כך.. הפתרון לכך ימצא אחר כך ואין צורך לדון בכך כעת.. בהצלחה!

שלום רב, לאחר 16 שנים של טיפול בתרופות נגד דיכאון מהסוגים SSRI ו-SNRI הפסקתי את הטיפול בשיתוף פעולה עם הפסיכיאטר המטפל עקב מצב טוב ואי הצטרכות בתרופות. התרופות האחרונות שלקחתי הם: לוסטרל 200 מ"ג ו – וולבוטרין 300 מ"ג. ביחד. לקחתי אותם במשך שנתיים. כאמור הפסקתי אותם בהדרגה בהמלצת הפסיכיאטר. אני "גמול" כבר חודש. אך שמתי לב לתופעת לוואי שנהייתה לי לאחר הפסקת הטיפול. אני כל הזמן בוכה!! אף פעם לא הייתי בן אדם רגיש כ"כ ולא הייתי בוכה משטויות, כעת כל דבר שהוא קצת מרגש אני ישר מתחיל לבכות. סרט מרגש, כתבה מרגשת בטלוויזיה, אפילו סתם מייל מסבא שלי בעניינים רגילים, כל דבר גורם לי לבכות! ואף פעם לא הייתי ככה. בכיתי רק במקרים נדירים ממש כמו בהלוויה של סבא שלי, אבל לא סתם ככה הייתי בוכה. זה התחיל לאחר שהפסקתי את התרופות. האם זאת תופעת לוואי נפוצה\ידועה של הפסקת תרופות נגד דיכאון? זה יעבור מתי שהוא? כי לבכות כל הזמן, כל היום זה לא בדיוק חוויה מרנינה. תודה רבה

אני מאמין שזהיחלוף כי אני לא מכיר תופעת לואי כזו שמהפסקת התרופות , אנא בדק עם הפסכאטר שלך אם לא מדובר בדכאון שחוזר ....

מה ההמלצות לאדם שישן הרבה? (בעיקר בגלל SSRI) - האם יש המלצות תרופתית/לא תרופתית? תודה רבה.

השאלה כללית מדי

שלום, מה ההמלצה לאדם שלוקח 40 מג רסיטל ואביליפיי וישן כתוצאה מכך הרבה מאוד?אי אפשר לשנות תרופות. השאלה אם תוספת תרופות כמו אדרונקס או משהו אחר יכול לעזור לצמצם את מספר שעות השינה? איזה תוספת תרופתית יכולה לעזור? יש טיפים לא תרופתיים? כמו לדאוג לשינה טובה וממצה - חושך עד העוררות, מזרון נוח וכו..? זה בכלל יעיל?

לתרופות מסוג SSRI יש תופעות לוואי לעיתים המשפיעות על שינה ובשל כך צורך בשעות שינה מרובות. יתכן תנועתיות רגליים ביתר יתכן יקיצות מרובות. הדרך לבדוק זאת זה בעזרת בדיקת שינה במכון. במידה וזו הסיבה לישנוניות ניתן או להחליף תרופה או לטפל בבעיה החדשה שהתקבלה. בברכה ד"R מיכל לוסטיג

שוב שלום ד"ר לוסטינג, תודה רבה על התשובות המועילות. רציתי לשאול אם תרופות מסוג SSRI - רסיטל, פרוזאק וכו.. או SNRI יכולים להגביר דיבור בשינה?? במידה וכן איפה מוצאים מידע על זה? איזה יותר משפיע איזה פחות? (מה לכתוב בגוגל בשביל לקרוא על עוד?) הרבה תודה, דודו.