מטוטרקסט: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

דלקת מפרקים פסוריאטית: יש טיפול

כ-50% מהחולים בדלקת מפרקים פסוריאטית לא מוצאים מזור למכאוביהם. הליגה האירופית לראומטיזם: על הטיפול להתמקד, לא רק בתסמינים, אלא במקור הדלקתי של המחלה למרות הטיפולים השונים הקיימים כיום, חלק ניכר מהחולים בדלקת מפרקים פסוריאטית עדיין סובלים מכאבים מתמשכים ומדלקת פעילה, דבר שמקשה מאוד על תפקודם - ועלול לגרום לנזק בלתי הפיך. אגודות רופאים וחולים בעולם מצביעים על כך שלאחד משני חולים אין טיפול מתאים - ומציעים פתרונות. החלטות ועדת סל התרופות ישפיעו על החולים הללו.מהי דלקת מפרקים פסוריאטית (ספחתית)?דלקת מפרקים פסוריאטית (ספחתית) היא שילוב של שתי מחלות כרוניות (מחלת עור ודלקת מפרקים). גברים ונשים בכל גיל חולים בדלקת, אך היא שכיחה בעיקר בגילאים 30 עד 50. זו מחלה שבה המערכת החיסונית של החולה תוקפת את עצמה, גורמת לדלקת פעילה בעור ובמפרקים - ומסכנת את החולים בה בנזקים גופניים ותפקודיים.   האם יש תחלואה נלווית?דלקת מפרקים פסוריאטית מאופיינת...
ללמוד עוד על מטוטרקסט
פסוריאזיס: סימפטומים וטיפול-תמונה

פסוריאזיס היא מחלת עור שנגרמת על רקע מספר גורמים. לא ניתן...

מאת: ד"ר בתיה...
01/02/2017
אובאיטיס: לטפל - ולא לעצום עיניים-תמונה

אובאיטיס היא מחלת עיניים דלקתית העלולה - בהיעדר אבחון...

מאת: פרופסור חבוט...
26/12/2017
על דלקת מפרקים שגרונית-תמונה

אנשים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית מתקשים לבצע פעילויות...

מאת: מערכת zap...
28/11/2007
דלקת מפרקים שגרונית: מדריך-תמונה

דלקת מפרקים שגרונית עלולה להתבטא בהגבלת תנועה ובכאבים. ...

מאת: ד"ר עודד...
11/04/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למטוטרקסט?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מטוטרקסט: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, קיבלתי זריקת מטוטרקסט ב6.08 בעקבות חשש להריון חוץ רחמי וקיבלתי וסת לאחר שבוע ויום. אמרו לי להימנע מהריון 3 חודשים ורציתי לשאול מה הסיכונים והסיכויים שלהם אם אכנס להריון בעוד חודש או חודשיים. האם זה באמת קריטי וחייבים לחכות 3 חודשים? או שאפשר לחזור לקחת חומצה פולית ולנסות כבר מהחודש הבא? בברכה,

מאחר שמטוטרקסט הוא חומר מאד רעיל לרקמת ההיריון, יש חשש להפלה או היווצרות מומים במידה ויהיה היריון בטרם התפנתה התרופה לחלוטין מהגוף. עם זאת, סביר להניח שלאחר ימים ספורים לאחר קבלת התרופה רמת הרעילות כבר נמוכה.

חןלה בדלקת מפרקים ra בטיפול תרופתי של מטוטרקסט 25 מג זריקה פעם בשבוע אקטמרה 162 זריקה פעם בשבוע חומצה פולית 5 מג כדור ביום פרידנזון 2.5 מג ביום השאלה שלי האם אני יכולה ליטול ויטמין C ליפוזומלי+ויטמין d ליפוזומלי האם זה לא יגרום לריאקציה עם שאר התרופות והזריקות?

שלום המונח ליפוזומלי בהקשר של ויטמינים אינו מוכר לי. ויטמין C ו D אינם לכשעצמם בעייתיים. יש להקפיד שלא משתרבבת חומצה פולית לתוך תכשירי הויטמינים ותפגע כך ביעילות המטוטרוקסט.

שלום , אני אבא לילדה שגילו אצלה לפני 4 חודשים מחלת טקיאסו , והיא מקבלת תרופות , פירנדזון מטוטרקסט וביולוגי אקטמרה 3 חודשים חודשיים ראשונים קיבלה כל חודש 720 מ״ל וחודש השלישי העלו את זה ל800 מ״ל , השאלה היא , הילדה שלי שבועיים עם כאבי ראש חזקים מצד שמאל מעל האוזן ואפילו תרופות חזקות בקושי מעלמים את הכאב ,, לפני יומיים התעקם אצלה הפה לצד שמאל , עשו סיטי אנגיו ואי מר איי והנירולוג שלל בעיה ניורולוגית ושלל אירוע מוחי ובדקו אותה שני רופאים בכירים אף אוזן גרון גם הם ששלו בעיה ששייכת להם , , אז מזה יכול להיות , אשמח אם תתני לי תשובה או לכוון אותי לאן לפנות על מנת לדעת ממה נגרם לה .

שלום אנא פנה בדחיפות לראומטולוג המטפל

שלום רב, אני בת 76 ואובחן אצלי דלקת פרקים - artritis. לאחר התנסות עם מטורטראקסט שלא הצלחתי לסבול, הוחלף לפלקניל. רוצה לשאול מה ההבדל בין תרופות אלה. מאחר ואני בעלת רגישות גבוהה במערכת העיכול "לכל" התרופות, אפילו אקמול. סובלת בעיקר בכאבים דלקתיים בידיים. תודה ויום טוב!

שלום מטי, יש סוגים רבים של דלקות מפרקים. התרופות שציינת פועלות במנגנון שונה. פלקוויניל נחשבת כתרופה יחסית בטוחה עם פחות תופעות לוואי. לגבי רגישות במערכת העיכול - מטוטרקסט יכולה להינתן גם בזריקות תת עוריות כך שצורת מתן זו מקלה על תופעות לוואי במערכת העיכול.

פורומים בנושא מטוטרקסט
פורום תרופות ורוקחות - תמיכה
פורום תמיכה הדדית ודיון על תרופות ועל מידע רפואי/תרופתי. הגולשים מוזמנים...
פורום תרומת תרופות לנזקקים - בשיתוף עם עמותת "חברים לרפואה"
במסגרת הפורום יוכלו הגולשים שזקוקים לתרופות להתייעץ כיצד להגיע לאלו שיכו...
פורום שיקום נשימתי
ד"ר דיצה גרוס תסביר לגולשים כיצד ניתן להקל על בעיות המשפיעות על קושי נשימתי