מטוטרקסט: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

דלקת מפרקים פסוריאטית: יש טיפול

כ-50% מהחולים בדלקת מפרקים פסוריאטית לא מוצאים מזור למכאוביהם. הליגה האירופית לראומטיזם: על הטיפול להתמקד, לא רק בתסמינים, אלא במקור הדלקתי של המחלה למרות הטיפולים השונים הקיימים כיום, חלק ניכר מהחולים בדלקת מפרקים פסוריאטית עדיין סובלים מכאבים מתמשכים ומדלקת פעילה, דבר שמקשה מאוד על תפקודם - ועלול לגרום לנזק בלתי הפיך. אגודות רופאים וחולים בעולם מצביעים על כך שלאחד משני חולים אין טיפול מתאים - ומציעים פתרונות. החלטות ועדת סל התרופות ישפיעו על החולים הללו.מהי דלקת מפרקים פסוריאטית (ספחתית)?דלקת מפרקים פסוריאטית (ספחתית) היא שילוב של שתי מחלות כרוניות (מחלת עור ודלקת מפרקים). גברים ונשים בכל גיל חולים בדלקת, אך היא שכיחה בעיקר בגילאים 30 עד 50. זו מחלה שבה המערכת החיסונית של החולה תוקפת את עצמה, גורמת לדלקת פעילה בעור ובמפרקים - ומסכנת את החולים בה בנזקים גופניים ותפקודיים.   האם יש תחלואה נלווית?דלקת מפרקים פסוריאטית מאופיינת...
ללמוד עוד על מטוטרקסט
פסוריאזיס: סימפטומים וטיפול-תמונה

פסוריאזיס היא מחלת עור שנגרמת על רקע מספר גורמים. לא ניתן...

מאת: ד"ר בתיה...
01/02/2017
אובאיטיס: לטפל - ולא לעצום עיניים-תמונה

אובאיטיס היא מחלת עיניים דלקתית העלולה - בהיעדר אבחון...

מאת: פרופסור חבוט...
26/12/2017
על דלקת מפרקים שגרונית-תמונה

אנשים הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית מתקשים לבצע פעילויות...

מאת: מערכת zap...
28/11/2007
דלקת מפרקים שגרונית: מדריך-תמונה

דלקת מפרקים שגרונית עלולה להתבטא בהגבלת תנועה ובכאבים. ...

מאת: ד"ר עודד...
11/04/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למטוטרקסט?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מטוטרקסט: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום , אני אבא לילדה שגילו אצלה לפני 4 חודשים מחלת טקיאסו , והיא מקבלת תרופות , פירנדזון מטוטרקסט וביולוגי אקטמרה 3 חודשים חודשיים ראשונים קיבלה כל חודש 720 מ״ל וחודש השלישי העלו את זה ל800 מ״ל , השאלה היא , הילדה שלי שבועיים עם כאבי ראש חזקים מצד שמאל מעל האוזן ואפילו תרופות חזקות בקושי מעלמים את הכאב ,, לפני יומיים התעקם אצלה הפה לצד שמאל , עשו סיטי אנגיו ואי מר איי והנירולוג שלל בעיה ניורולוגית ושלל אירוע מוחי ובדקו אותה שני רופאים בכירים אף אוזן גרון גם הם ששלו בעיה ששייכת להם , , אז מזה יכול להיות , אשמח אם תתני לי תשובה או לכוון אותי לאן לפנות על מנת לדעת ממה נגרם לה .

שלום אנא פנה בדחיפות לראומטולוג המטפל

חןלה בדלקת מפרקים ra בטיפול תרופתי של מטוטרקסט 25 מג זריקה פעם בשבוע אקטמרה 162 זריקה פעם בשבוע חומצה פולית 5 מג כדור ביום פרידנזון 2.5 מג ביום השאלה שלי האם אני יכולה ליטול ויטמין C ליפוזומלי+ויטמין d ליפוזומלי האם זה לא יגרום לריאקציה עם שאר התרופות והזריקות?

שלום המונח ליפוזומלי בהקשר של ויטמינים אינו מוכר לי. ויטמין C ו D אינם לכשעצמם בעייתיים. יש להקפיד שלא משתרבבת חומצה פולית לתוך תכשירי הויטמינים ותפגע כך ביעילות המטוטרוקסט.

שלום רב, אני בת 76 ואובחן אצלי דלקת פרקים - artritis. לאחר התנסות עם מטורטראקסט שלא הצלחתי לסבול, הוחלף לפלקניל. רוצה לשאול מה ההבדל בין תרופות אלה. מאחר ואני בעלת רגישות גבוהה במערכת העיכול "לכל" התרופות, אפילו אקמול. סובלת בעיקר בכאבים דלקתיים בידיים. תודה ויום טוב!

שלום מטי, יש סוגים רבים של דלקות מפרקים. התרופות שציינת פועלות במנגנון שונה. פלקוויניל נחשבת כתרופה יחסית בטוחה עם פחות תופעות לוואי. לגבי רגישות במערכת העיכול - מטוטרקסט יכולה להינתן גם בזריקות תת עוריות כך שצורת מתן זו מקלה על תופעות לוואי במערכת העיכול.

שלום דוקטור גלעד. הייתי מעוניין לדעת מהם הקריטריונים לקבלת טיפול באמצעות זריקת קוסמטיקה. רקע: בן 31, מאובחן מגיל 20. במשך שנים השתמשתי בדייבובט מאחר והיה לי נגעים נורא קלים. לאחר התפרצות די רצינית לפני כשנה, עברתי טיפול פוטותרפי. 40 טיפולים. הטיפול הראה תוצאות מעולות. כל הנגעים ירדו למעט בברכיים טיפה ובמרפקים. קיבלתי משחה להמשך טיפול (קסמיאול). המשחה לא עזרה כלל. כיום, כבר 3 חודשים שהנגעים ניהיו אגרסיביים יותר, הרבה יותר קשקשת ושטח פנים גדול יותר. הנגעים גם התפשטו יותר, ברגליים ובכפות הרגליים. אני מכיר מישהי שהסריקה פשוט הפכה את חייה. מ70% נגעים בגוף לכמעט אפס. כפי שנאמר קודם לכן, מהם הקריטריונים לקבלת הטיפול ? ומה צריך לדעת על התרופה ? חסרונות, יתרונות, וכל מידע אשר יהיה לעזר. תודה מראש. אדם.

תיקון טעות (תיקון אוטומטי) - קוסנטיקס

ההתוויה לקבלת טיפול ביולוגי תרופות ביולוגיות התרופה תינתן לטיפול במקרים הבאים: מחלה מפושטת מעל 50% של שטחי הגוף או PASI (שיטת חישוב של רופאי העור) מעל 50. נגעים באזורים גוף רגישים (פנים, אברי מין, כפות ידיים ורגליים). החולה קיבל שני טיפולים סיסטמיים לפחות ללא שיפור של 50% לפחות ב-PASI לאחר סיום הטיפול בהשוואה לתחילת הטיפול. לא יעשה שימוש בשתי תרופות ביולוגיות בתוך 12 חודשים , אלה אם קיימת אי סבילות או תופעות לוואי לתרופה המחייבת זאת. יש לבצע קודם בדיקות דם מקיפות ובדיקות לגילוי נוגדני שחפת.

מרחת דייבובט מגיל 20 ? במו ידייך הפכת לקורבן של סטרואידים שגרמו לך למחלה עמידה וקשה ושינו לך את ביטויי הפסוריאזיס מפסוריאזיס קל לפסוריאזיס כבד מנשא. ושים לב מה קבלת ? קסמיול ! קסמיול זו דייבובט בדיוק ! זהה לה ! רק בצורת ג"ל , ואתה לא מודע לזה בכלל בגלל הנאיביות הנוראית שלך, בגלל אי התמצאות באינטרנט , והיא שימוש באינטרנט ככלי לקבלת מידע משלים והסתמכות על רופא עור קונבציונלי שכל מה שיש לו למחלות עור אלא הם סטרואידים. ועכשיו אתה מבקש לתקן את החורבות שהסטרואידים גרמו לך שלרוב הן חורבות לנצח ומה שהסטרואידים גרמו לך זה רק בדיחה למה שיגרמו התרופות הביולוגיות כשהן יחדלו להגיב. ********************************************************************************************* עכשיו שמעת על מישהי שהזריקה הזו שיפרה את מצבה ואתה גם כן רוצה . אתה בכלל יודע מה המנגנון ועל איזה מדדים ביולוגים התרופות הביולוגיות עובדות ? אתה יודע שביום שהתחלת עם תרופות ביולוגיות אין דרך חזרה ! ברגע שהגוף מתרגל אליהם הוא חדל להגיב והתוצאה : פסוריאזיס מפושט מכף רגל ועד ראש שיעביר לך את החיים לחיי אישפוז וגיהינום. והכל התחיל מסטרואידים שמרחת והתווספת בכך לעוד קורבן בלתי נגמר של סטרואידים .

כל מה שיונה כתב נכון. טיפולים סיסטמיים - הכוונה פוטותרפיה, נאוטיגסון, מטוטרקסאט. כשלון טיפולי הוא היעדר תגובה, היעדר סבילות לתרופות, התלקחות מהירה מייד לאחר סיום פוטותרפיה. רק מי שעומד בקריטריונים אלה וסובל ממחלה נרחבת משמעותית או באזורים רגישים יכול לקבל את התרופה. למרות שנכנסה לסל כקו ראשון בין התרופות הביולוגיות, לפחות בכללית נחשבת קו שלישי וגם באחרות לא מקבלים אותה בקלות. עקרונית נחשבת עם פרופיל בטיחות טוב ויעילות גבוהה אך ככל תרופה חדשה, מאחר שתופעות הלוואי הנדירות מופיעות רק אחרי שמספיק מטופלים מקבלים את הטיפול - ראה מקרה רפטיבה שהיתה עם פרופיל בטיחות מצוין עד שהחלו להופיע המקרים שגרמו להוצאתה משימוש, גם הקוסנטיקס צריכה לאסוף מספיק מטופלים כדי להחשב בטוחה כמו תרופות המצויות בשוק כבר שנים רבות.

פורומים בנושא מטוטרקסט
פורום תרופות ורוקחות - תמיכה
פורום תמיכה הדדית ודיון על תרופות ועל מידע רפואי/תרופתי. הגולשים מוזמנים...
פורום תרומת תרופות לנזקקים - בשיתוף עם עמותת "חברים לרפואה"
במסגרת הפורום יוכלו הגולשים שזקוקים לתרופות להתייעץ כיצד להגיע לאלו שיכו...
פורום שיקום נשימתי
ד"ר דיצה גרוס תסביר לגולשים כיצד ניתן להקל על בעיות המשפיעות על קושי נשימתי