פלוקונאזול: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

פטריית שמש: מניעה וטיפול

השמש הקופחת של הקיץ עלולה לגרום לפטריית שמש (פטריית קיץ): רבדים אדומים או לבנים על פלג הגוף העליון. כיצד מטפלים? האם ניתן למנוע מראש? מדריך פטריית שמש (ובלועזית: "קשקשת צבעונית", pityriasis versicolor) היא זיהום פטרייתי שטחי ושכיח שאינו מדבק. פטרייה זו מכונה בפי העם "פטריית שמש" או "פטריית קיץ" מפני שהיא שכיחה יותר בחודשי הקיץ - ומחמירה בעת חשיפה לשמש. בהתאם לכך, פטריית שמש נפוצה בכל העולם, אך שכיחה יותר באקלים טרופי ויכולה לפגוע אף בכ-50% מהאוכלוסייה. התופעה שכיחה בעיקר בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים, אך גם עלולה להתרחש אצל ילדים ותינוקות. כאמור, פטריית שמש אינה מדבקת. המאפיינים הקליניים של פטריית השמש: רבדים אדומים או חומים הנוצרים כתוצאה מהיפר-פיגמנטציה - עודף פיגמנט בעור; או לחילופין, מהיפו-פיגמנטציה, היוצרת רבדים לבנים בעלי חוסר פיגמנט בעור, על פני פלג גוף עליון. לעתים הנגעים מתמזגים לכדי רבדים גדולים ולרוב ישנו...
ללמוד עוד על פלוקונאזול
פטרת ציפורניים: כיצד לטפל ביעילות-תמונה

פטרת ציפורניים מהווה הפרעה אסתטית בולטת בחודשי הקיץ ועלולה...

מאת: פרופ' אבנר...
26/03/2015
פטריית שמש: מניעה וטיפול-תמונה

השמש הקופחת של הקיץ עלולה לגרום לפטריית שמש (פטריית קיץ):...

מאת: ד"ר מיכל...
31/10/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפלוקונאזול?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פלוקונאזול: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, לאחר טיפול אנטיביוטי הופיע חיפוי לבן על הלשון שלא עובר לא משנה כמה אני מצחצח את הלשון. לפעמים יש טעם מר מאוד בפה. הרופא ביצע תרבית מהאזור שיצאה שלילית אך לדעתו מדובר בהתחלה של פטרת. הוא נתן לי טיפול בניסטטין 4 פעמים ביום במשך חמישה ימים, כרגע אני ביום הרביעי מתוך החמישה אך אין כלל הטבה. רציתי לשאול מה יש עוד לעשות?

שלום אנונימי, לחזור על התרבית. הרבה בריאות אפי

אוקיי, אבקש מרופא המשפחה. האם צריך לחכות או שאפשר לבצע את התרבית בשנית מיד אחרי הטיפול בניסטטין? תודה על המענה המהיר.

מומלץ להמתין מספר ימים לאחר סיום הטיפול

היי ד"ר, פניתי אל רופא המשפחה והוא אמר שאין טעם לבצע בדיקה נוספת. הלכתי לרופא שיניים במקביל שאמר לי שזה פטרת אבל אני צריך להיבדק אצל מומחה לרפואת פה. במקביל מצאתי מעבדה מיקולוגית שעושה תרבית באופן פרטי שמתמחים בביצוע מדוייק ונכון של ביצוע תרביות לפטריות. נאמר לי שגידול התרבית אורך 4 שבועות. מעבר לכך הסיכוי שתצמח פטריה פתוגנית הוא אפסי. בנוסף פניתי לרופא עור און ליין, צילמתי לו את הלשון והוא אמר שזה פטרת שנוצרה בגלל טיפול אנטיביוטי וצריך להמשיך עם הניסטטין. שאלתי אליך בעקרון- מה לעשות?להמשיך עם הניסטטין או להפסיק, לחכות עד צאת החג(עוד שבוע), לעשות את התרבית, לחכות עוד חודש שלם לתוצאות? זה ממש מוזר לי שכל כך קשה לאבחן את זה והכל לוקח מלא זמן. גם פנייה למומחה ברפואת הפה בבית חולים ייקח מספר חודשים. תודה רבה על כל העזרה!

שלום, אחת האופציות הנוספות העומדות לרשותך היא נסיון טיפולי עם תרופה הנקראת פלוקונאזול. הרבה בריאות אפי

שלום ד"ר, האם התרופה הזו יותר טובה מניסטטין? אני שואל כי הרופא המשפחה וגם רופא העור לא הציעו אותה. ממי אני אמור לבקש אותה? כמה זמן עד שאראה הטבה בד"כ? המון תודות!

שלום אנונימי, 'פלוקונאזול' נחשבת כיעילה יותר לטיפול בפטרת פה בינונית עד קשה- אם אמנם אתה סובל מבעיה זו- מאשר 'ניסטטין', ובד"כ ניתנת לחולים ע"י רופא/ת המשפחה שלהם. הרבה בריאות אפי

שלום ד"ר, אוקיי, אבקש מרופא המשפחה כי כבר מספר רופאים ביניהם רופא העור ורופא השיניים אמרו שמדובר בפטרת. בהתחלה התעלמתי מהחיפוי הלבן על הלשון ,כחודשיים, אבל זה לא עבר ונהיה טעם מר בפה. המון תודות!

שלום ד"ר, בהמשך להשתלשלות העניינים הייתי אצל רופא המשפחה שלי היום שעדיין לא משוכנע בניגוד לדעת רופא העור ורופא השיניים כי מדובר בפטרת הוא הביא לי פלוקנול 50 מ"ג למשך שבועיים. מקריאה בעלון אני מבין שזה המינון הנמוך ביותר, למרות שבאתר של כללית המינון המומלץ זה 100 ליום אבל אני מבין כי הוא לא לגמרי בטוח. אם מדובר בפטרת האם המינון הנ"ל עדיין יעיל כנגד הפטריה? ואם כן מנסיונך האישי עם מטופליך מתי כבר ניתן לראות הטבה כשמטפלים בפטרת בפה? מעריך מאוד את כל העזרה!

שלום, 1. המינון המומלץ של ה'פלוקונזול' לטיפול בפטרת הפה במבוגרים הוא בד"כ 100 עד 200 מ"ג ביום. 2. מניסיוני, לפעמים הטיפול הזה עוזר (למשל כשהבעיה אמנם נגרמת ע"י פטריה שרגישה לתרופה זו) ולפעמים לא (למשל כשבעיה לא נגרמת ע"י פטריה). הרבה בריאות אפי

שלום, אוקיי, אולי עדיף שאמשיך עם הבירור אצל מומחה פה ולסת/ אקבל חוות דעת נוספת מרופא עור אחר ובמקביל אבצע את התרבית באופן פרטי בשנית אחרת יכול להיות שהמינון לא מתאים או שהחיפוי הלבן שאינו חולף בכלל איננו פטריה(שזה מוזר כי הלשון שלי תמיד הייתה נקייה ממה שזכור לי ללא טעם מר בפה). תודה על ההתייחסות המאוד מהירה והמפורטת!

בהצלחה

שלום ד"ר, מסתבר כי בסוף לא מדובר בקנדידה אלא במחסור בברזל. לאחר ביצוע בדיקות דם מקיפות מתברר כי יש לי רמות מאוד נמוכות של ברזל בדם ופריטין(אני צמחוני כבר עשר שנים) ורופא המשפחה אמר שהחיפוי הלבן על הלשון זה גלוסיטיס כתוצאה מחוסר ברזל ואנמיה ולא פטריה. עדיף לעשות בירור מאשר להתחיל טיפול אם לא בטוחים. תודה לך על כל התשובות המהירות, העזרה והעצות הזהירות אך הבטוחות והנכונות.

הרבה בריאות

הבנתי מהרוקחת שזה לא טוב לערבב את 3 התרופות האלה. הציעה לי להפסיק פלקווניל ל 14 יום כדי להשמיד את החיידק שגרם לכיב כרוני בקיבה. יש לך רעיון איך לפתור את הבעיה ? בתודה ובברכה

שלום, השילוב התרופתי אכן מכיל התנגשות בין תרופתית. אבל מכיוון שמדובר שמשך טיפול קצר של 14 ימים ניתן להמשיך ולקבל את התרופות אבל תוך כדי מעקב. שילוב של אמלו יחד עם קלרטרומיצין (בהנחה והמשטר התרופתי לטיפול בהיליפקטר פלורי מכיל אותו) עלול להעלות רמות של אמלו בדם ולכן יש חשש מפני ירידה בלחץ הדם ולכן יש לעקוב אחרי לחצי דם במשך הטיפול, בנוסף זה גם עלול להיות עם פלוקונזול ולכן יש חשוב לנטר לחץ דם. דבר נוסף שכן עלול להיות הפרעות קצב עם סיכון להארכת מקטע QT תחת השילוב של פלוקנזול עם קלטרומיצין (בהנחה והטיפול בהילוקובטר מכיל) ולכן יש לנטר מקטע QT בתחילת הטיפול ובסיום הטיפול. שוב חשוב לציין שמדובר במשך טיפול קצר ולכן הסיכון לתופעות לוואי מגוריות הינו נמוך אבל יש חשיבות למעקב וניטור.

שלום, לאחר טיפול אנטיביוטי של שבועיים אחרי ניתוח קוסמטי הופיע חיפוי לבן על הלשון שלא יורד לא משנה כמה אני מצחצח את הלשון. גם אם קמצוץ ממנו הוא יורד לאחר מספר שעות זה חוזר. לאחרונה התחיל טעם מר בפה לפעמים. ניגשתי לרופא המשפחה שחשב שמדובר בהתחלה של פטרת ונתן לי ניסטטין 4 מ"ל ארבע פעמים ביום למשך חמישה ימים. במקביל לקח תרבית שיצאה שלילית. רק ביום החמישי לטיפול ראיתי טיפה הטבה כי החיפוי נהיה דק יותר. רופא המשפחה טען כי כל הפטרת הייתה צריכה לעבור ולכן זה לא פטרת. ניגשתי לרופא שיניים שטען שזה פטרת אבל אמר לי שאני צריך להיבדק אצל מומחה פה ולסת. בנוסף פניתי דרך הפורום למומחה במחלות זיהומיות והוא טוען שקודם כל יש להסתמך על הממצאים הקלינים בלשון כי בהמון מקרים התרבית יוצאת שלילית כוזבת. פניתי לרופא עור און ליין שאמר לי שזה פטרת ואמר שהטיפול בניסטטין הוא בכלל 14 ימים, ונתן לי שבוע נוסף טיפול בניסטטין. אני כרגע באמצע, אני רואה הטבה אבל לא גדולה כלומר לא כל הלבן נעלם. המומחה למחלות זיהומיות כתב לי בפורום שאם מדובר בפטרת שלא מגיבה לניסטטין צריך לבקש תרופה יותר אפטקיבית כמו פלוקונזול. אשמח מאוד לחוות דעתך/עצתך כיצד להמשיך כי נראה ההמלצות של רופא המשפחה לא עולות בקנה אחד עם מה ששאר המומחים ממליצים(יש לציין כי פנייה למומחה פה ולסת בבית חולים ייקח חודשים) ומוזר לי מאוד שרופא המשפחה שלי לא הציע לי את התרופה הזו. תודה רבה!

שלום רב, אומנם הסיפור מתאים לפטרת והטיפול אמור להיות שבועיים כפי שנאמר לך אני לא אוהב לתת אבחנות בפורום ופורום זה לא מקום לחפש טיפול. אתה צריך לפנות לבדיקה אצל מומחה לרפואת הפה ולא כרורג פה ולסת מיכוון שלא מדובר על מחלה שהטיפול שלה הינו כרורגי. מעבר לטיפול התרופתי רצוי גם לצחצח את הלשון מספר פעמים ביום. לסיכום חובה חוות דעת של רופא שיבדוק אותך ולא רק שיחה בפורום בהצלחה

מנסים חצי שנה להכנס להריון. מחזור אחרון הקדים בשבוע (22.8) וביוץ היה ב12/8 בערך. לא י6דעת כבר אם הייתי אמורה לקבל מחזור היום בכל מקרה לא קיבלתי. לא הגיע וגם בדיקות הריון (4 ימים לפני של סנסו) מראות שלילי. פתאום מצאתי את עצמי בהתקף עצבים קשה. האם יכול להיות מצב רוח של כעס בהשתרשות או שפשוט המחזור מאחר...? והאם יש קשר לזה שאני לוקחת כרגע פלוקונאזול 150??? (כל שלושה ימים-כדור כל שלושה ימים

שלום רונית אנסה להתייחס לכל הנקודות שבעלת- אם הווסת האחרונה היתה ב 22.8 כלומר לפני חודש, בהנחה שיש לך ווסת כל חודש אזי עדין אין ממש איחור. באם לא יופיע דימום בשבוע הקרוב ניתן לבצע בדיקת הריון ובהתאם בדיקת רופא נשים. שינוים במצב הרוח אינם סימן להשתרשות. לגביי השימוש בפלוקנזול- הטיפול עצמו אינו אמור להשפיע על מועד הווסת. בהצלחה!

פורומים בנושא פלוקונאזול
פורום תרופות ורוקחות - תמיכה
פורום תמיכה הדדית ודיון על תרופות ועל מידע רפואי/תרופתי. הגולשים מוזמנים...
פורום תרומת תרופות לנזקקים - בשיתוף עם עמותת "חברים לרפואה"
במסגרת הפורום יוכלו הגולשים שזקוקים לתרופות להתייעץ כיצד להגיע לאלו שיכו...
פורום שיקום נשימתי
ד"ר דיצה גרוס תסביר לגולשים כיצד ניתן להקל על בעיות המשפיעות על קושי נשימתי