אמינוגליקוזיד: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סוגי אנטיביוטיקה

כאן תוכלו לקבל תקציר על סוגי אנטיביוטיקה על פי סווג למשפחות ודרכי פעולה. המידע המצורף נכתב ונאסף ע"י תמר פיליפס - סטודנטית לסיעוד מתל השומר בהתבסס על ספרות רלוונטית אנטיביוטיקה: משפחות ודרכי פעולה מנגנוני התרופות 1. פגיעה בדופן תא החיידק: פעולה בקטריוצידית. תרופות אשר פוגעות בדופן התא. הן סלקטיביות ומידת רעילותן נמוכה. לדוגמא: פניצילינים, צפלוספורינים, ונקומיצין. 2. עיכוב יצירת חלבונים: פעולה בקטריוסטטית סלקטיבי. פוגע בתת יחידות הריבוזומליות (S30 ו- S50). לדוגמא: טטראציקלינים ואמינוגלוקוזידים (S30); אריטרומיצין, קלינדמיצין, כלוראפניקול (S50). 3. עיכוב יצירת DNA בחיידק: פעולה בקטריוסטטית. לדוגמא: קינולונים ופלואורוקינולונים: מעכבי אנזים DNA ג'יראז בחיידק. סולפה: מעכבת אספקת חומרי מוצא ליצירת DNA, ע"י מחסור בחומצה הדרושה ליצירת חומצה פולית בחיידק.ריפאמפין: מעכב את האנזים DNA פולימראז שמשתתף ביצירת ה- DNA. 4. פגיעה במבנה של הממברנה...
ללמוד עוד על אמינוגליקוזיד
סוגי אנטיביוטיקה-תמונה

כאן תוכלו לקבל תקציר על סוגי אנטיביוטיקה על פי סווג...

מאת: תמר פיליפס
26/12/2001
תרופות בהיריון-תמונה

נשים רבות נוטלות תרופה אחת או יותר בעת ההיריון, אם בשל...

מאת: לילך צור,...
10/04/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאמינוגליקוזיד?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אמינוגליקוזיד: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

ידוע לי שאנטיביוטיקה מבטלת את ההשפעה של גלולות למניעת הריון. האם לקרומיצין טיפות עיניים שזה אנטיביוטיקה מקבוצת אמינוגליקוזידים מבטל את השפעת הגלולות?

הדר שלום. שימוש באנטיביוטיקה באופן מקומי (בעיניים, באוזניים, על העור), לא משפיע על פעולתן של גלולות למניעת הריון. רק אנטיביוטיקות הניטלות דרך הפה ומשנות את הרכב החיידקים במעי (חיידקים שנוכחותם חיונית לתהליך הספיגה של ההורמונים במע' העיכול), עשויות להשפיע על פעולת הגלולות. לבריאות.

שלום בן 28, בריא בד"כ לפני 4 ימים התחילה לי דלקת בעפעף התחתון בעין שמאל. מה שהתחיל כנקודה לבנה וקצצ נפיחות וכאב, המשיך להפרשות וקצת יותר כאב ונפיחות. עכשיו המצב קצת השתפר (שמתי סינטומיצין). לאחר שהלכתי לרופא עיניים הוא אמר שזה כלזיון או מעין שעורה כלואה. רשם לי משחת טורבקס וטיפות דטאמיצין. בנוסף המליץ על קומפרסים יבשים (חום יבש) ועיסוי. רציתי לשאול - איך מומלץ לטפל במצב שלי והאם הטיפול שניתן לי הוא טוב, וכמו כן תוך כמה זמן זה בדרך כלל חולף. בנוסף - קראתי במידע על שתי התרופות שהן מכילות אנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזידים שעלולה לפגוע בשמיעה. האם זה סיכון ממשי בתרופות אלו לעיניים ? האם יש תרופות אחרות יעילות שלא מסכנות את השמיעה ? תודה רבה !

הטיפול שניתן הוא טוב אין השפעה על השמיעה במשחת עיניים. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

תודה האם הדבר נכון גם לגבי הטיפות שניתנו לי (והשילוב בין השתיים)

האם יש תרופות שגורמות לטנטון או מחזקות אותו?ניתן לקבל קישור לרשימה?

הופעה של טינטון או החמרת טינטון עלולה להיות מקושרת למגוון תרופות . בין המקושרות יותר: אמינוגליקוזידים, קווינולונים (סוג של אנטיביוטיקה), תרופות נגד מלריה, מעכבי האנזים המהפך (להורדת לחץ דם), משתני לולאה ותרופות נוגדות דלקת שאינם סטרואידים ועוד ישנן תרופות נוספות העלולות לגרום לטנטון בשימוש בהן. אם קיים אצלך חשש לגבי תרופה מסויימת, תוכלי להפנות אלינו שאלה עם ציון שם התרופה.

שלום רב, אמי, אשה בריאה בת 78, נמצאת עכשיו בבית חולים ומקבלת טיפול עבור חיידק בדם (בעקבות דלקת בדרכי השתן). במשך 4 ימים, היא קיבלה רוצפין דרך הוריד ומהים בערב הטיפול עבר לאמיקצין. גלשתי קצת באינטרנט וקראתי על לא מעט תופעות לוואי כגון איבוד שמיעה ובעיית כליות (במיוחד אצל אנשים מבוגרים). האם תופעות הלוואי האלה אכן שכיחות ואם כן, האם יש תרופה אחרת שניתן לעשות בה שימוש? תודה רבה מראש.

ככלל כל טיפול תרופתי עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. לפני מתן טיפול תרופתי יש לשקול את התועלת הצפויה מהטיפול מול הסיכון שבתופעות הלואי. איבוד שמיעה ופגיעה כלייתית הן אכן תופעות לוואי ידועות של אנטיביוקות מסוג אמינוגליקוזידים (משפחה אליה משתייך תכשיר האמיקצין). כאשר התכשיר ניתן במינון מותאם תוך מתן הדרציה מספקת למטופלים בעלי תפקוד כלייתי תקין הסיכון מופחת. הסיכון מוגבר במתן למטופלים בעלי תפקוד כלייתי לקוי ואלו הנוטלים תרופות אחרות העלולות לפגוע בכליות. במקרים אלו נדרשת זהירות. למידע נוסף נא לפנות לרופא המטפל.