בדיקת מיקוד ראייה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

עבודה מול מחשב- כל מה שיעזור לכם לשמור על עיניים בריאות

עובדים מול מחשב וחווים יובש בעיניים, ראיה מטושטשת, עייפות כללית וצריבה? אתם לא לבד. ילדים ומבוגרים מבלים מול מסך המחשב כ -7 שעות בממוצע. כיצד מטפלים? ואילו שינויים ניתן להכניס לשגרה על מנת לשמור על בריאות העיניים? כל הפרטים בכתבה אנחנו חיים בחברה טכנולוגית ומעל ל-80% ממשקי האב מחזיקים במחשב ביתי בנוסף ל- 40% המחזיקים במסכי טאבלט. עם פרוץ מגפת הקורונה יותר ויותר פעולות שעד כה בוצעו באופן פרונטלי עברו למחשב: תקשורת עם בני המשפחה, למידה, עבודה וקניות. אם בעבר צפינו במסך מרחוק, הרי שהיום הוא קרוב יותר מתמיד, החל מהרגע שאנו פוקחים את עיננו ומניפים את הנייד ועד הצורך להתקרב ולמקד את המבט כדי לראות טוב יותר. על אף שהמחשב פותח צוהר לעולם מרתק ואינסופי הוא עלול להביא לבעיות רפואיות ביניהן תסמונת ראיית המחשב Computer Vision Syndrome. מני בן-חיים, מייסד רשת אופטיקה מני בירושלים, ואופטומטריסט מומחה בעל תואר שני באופטומטריה קלינית מרחיב בנושא. מהם התסמינים של תסמונת ראיית המחשב -CVS? תסמונת ראיית המחשב נובעת מהאופן...
ללמוד עוד על בדיקת מיקוד ראייה
קוצר ראייה? לא עוד!-תמונה

עד לפני כמה שנים משקפיים היו הפתרון היחיד לתיקון קוצר...

מאת: בלום פיליפ...
31/03/2020
ראייה מטושטשת? חולשה במיקוד-תמונה

מרגישים טשטוש בקריאה אך בדיקת הראייה תקינה? ייתכן שאתם...

מאת: ד"ר מלכין משה
06/10/2016
עבודה מול מחשב- כל מה שיעזור לכם לשמור על עיניים בריאות -תמונה

עובדים מול מחשב וחווים יובש בעיניים, ראיה מטושטשת, עייפות...

מאת: אופטיקה מני...
22/02/2021
בטיחות ילדים: איך לשמור על בריאות העיניים של הילד?-תמונה

בעיות עיניים שונות עלולות להתפתח בינקות ובילדות, אך במקרים...

מאת: המרכז הרפואי...
29/04/2019
אולי יענין אותך לדעת...
בדיקת מיקוד ראייה - תמונה
בדיקת מיקוד ראייה
מדריך בדיקות רפואיות: בדיקת מיקוד ראייה היא...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבדיקת מיקוד ראייה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בדיקת מיקוד ראייה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

המורה של בני ביקשה שיעבור בדיקת מיקוד ראייה. היכן מבצעים אותה? האם אצל אופטומטריסט או רופא עיניים? אם רופא עיניים, האם צריך לחפש רופא המתמחה באורתופטיקה או כל רופא עיניים עורך הבדיקה?

לדנה שלום, בעיקרון, רופאי עיניים לילדים בודקים, בין היתר, גם את נוששא הפזילה (שזו בדרך כלל הכוונה של המורים במילה "מיקוד" שהיא מושג רחב שמתיחס להרבה בעיות עיניים שונות. גם "סתם" קוצר ראיה הוא בעיית מיקוד עד ששמים את המשקפיים) אם תחשבי על זה קצת, תראי שאין דרך שבא המורה, ללא בדיקת עיניים (או אפילו הכשרה בתחום), יכול לחשוד בבעיית מיקוד דוקא. בכל מקרה-בדיקת רופא עיניים לילדים תענה על השאלה. דר. נוימן

שלום רב, אני כבן שלושים וסובל מניסטגמוס מלידה. לאחרונה הלכתי לרפא מומחה שיעזור לי לפתור בעיה עם משקפיים שאני עונד. המשקפיים בנות שנתיים בלבד. התלוננתי בפני הרופא שאני לא חש נוח וחושב שאני לא רואה טוב איתם. לאחר בדיקת עיניים אמר לי הרופא שהמספר לא ממש הבעיה אלא מירכוז הראיה בעדשה. לפי הבנתי במרכז עדשת המשקפיים רואים הכי טוב אבל מה, לאחד כמוני שיש ניסטגמוס לא יכול להסתכל במרכז העדשה (לפחות לא לאורך זמן של מיקוד). הרופא אמר לי שאני צריך לעשות עדשות משקפיים עם דגש על מירכוז העדשה ביחס להטיית הראש שלי (כשאני מתמקד). אני חייב לציין שאף פעם לא היתה לי בעיה כזאת עם משקפיים ואני לובש משקפיים כל חיי. וגם אני חושב שכל הבעיה הזאת נוצרה עקב המסגרת הזאת שקניתי(אופנתית ודי רגילה). בעבר לבשתי מסגרות עם עדשות יותר קטנות ואולי ההבדל בגודל העדשה הכלכך קטן הוא זה שעושה את הבעיה. בכל מקרה הקשבתי לרופא המומחה והלכתי לאופטומטריסט ותיק בעיר מגורי עם מרשם והערת הרופא. חשבתי שהכל יהיה בסדר ויחזור להיות נורמלי. חיכיתי מספר ימים והלכתי לקחת את המשקפיים עם העדשות החדשות. וכשלבשתי אותם הרגשתי ממש לא טוב. התחושה היתה שמשהו לא כשורה. אמרתי זאת לאופטומטריס והוא אמר לי שאני צריך עכשיו להתרגל לעדשות כי הוא שינה לי את מירכוז העדשה מאמצע לצד. טוב, אני לא יכול להתווכח עם משפט שכזה וחיכיתי. לאחר כמה ימים התחושה לא נעלמה וחזרתי אליו, האופטומטריסט אמר לי שהכל בסדר ושאני פשוט צריך להתרגל. אני התווכחתי איתו שזה לא צריך להיות ככה. ושאני לובש משקפיים כל חיי ושתמיד התחושה היתה בסדר גמור. נכון לעכשיו האופטומטריס לא היה מוכן לבדוק אותי לאחר קבלת המשקפיים. הבדיקה היחידה שעשיתי אצלו היא סוג של בדיקת מיקוד - משהו קצר שנעשה ע''י מתקן כמו משקפת שנעשה בעמידה (לא יודע אם זה רציני מספיק). וזאת בדיקה שנעשתה לפני עשיית העדשות. לא היתה שום בדיקה לאחר קבלת המשקפיים שזה דבר שמפליא אותי כי צריך לוודא שאני רואה איתם טוב. כשבאתי להתלונן בפניו על התחושה הלא טובה, ביקשתי ממנו שיבדוק אותי אבל הוא סרב בטענה שלא בודקים לאחר קבלת מרשם מרופא מומחה. המצב נהיה לא נעים ומתסכל שכן האופטומטריסט לא מוכן להודות שמשהו לא כשורה ומציע לי פתרון ביניים שבעצם לא ממש פותר את הבעיה ורק מוציא אותו מידי חובה. אמר לי האופטומטריסט שהוא מוכן לעשות על חשבונו (שמצחיק אם היה מבקש עוד פעם כסף עבור עדשות נוספות)עדשות נוספות עם המירכוז באמצע. הצעה לא טובה בגלל שהיא מתעלמת מן הערה של הרופא. בלית ברירה ובניסיון להציל את ההשקעה הכספית הסכמתי להצעה הזאת ועכשיו אני מחכה לעדשות. אני מעיר שאני לא יודע למה זה קורה עם המסגרת הזאת. זה ממש מוזר! הערב לאחר נתינת המשקפיים לחנות (שוב פעם) הרכבתי את המשקפיים הישנות שלי מהילדות (טוב, אולי נערות) והתחושה כבר יותר טובה, המסגרת אכן קטנה יותר העדשה יותר עגולה- אולי זה מה שעושה אותה יותר נוחה לעין. אגב, המספר לא מעודכן אז רואים קצת פחות טוב. אז אם להגיע לעיקר... האם אני צריך להרגיש אי נעימות עם הזזת מירכוז העדשה מהמרכז הצידה או שאני צריך להרגיש טוב ונוח כמו שאני חושב ? האם אני צריך להתרגל למצב החדש או שלא?

שלום ערן, בניסטגמוסים , יש דבר שנקרא נול-פוינט , שזה מנח ראש מסויים שמפחית את הנסטגמוס. חלק מהאנשים שיש להם נסטגמוס מסגלים לעצמם תנוחת ראש ומביאים את עצמם לשם , לאותם אנשים צריך לכוון את המרכז האופטי של העדשות בהתאם למנח הראש שלהם , כלומר בצד. אתה לעומת זאת , כל השנים הרכבת את המשקפיים בצורה רגילה , כנראה , והכל היה תקין. עד שרכשת את המשקפיים החדשים... לדעתי הבעיה לא במנח הראש כפי שהרופא חשב , אלא במסגרת עצמה , בגודל שלה , בצורה שלה , במרחק מהפנים שלך או במספר עצמו שיכול להיות מדוייק יותק. אחרי שתקבל את המשקפיים , אם עדיין יהיו לך בעיות , תפנה אליי. בברכה, אייל ברקו אופטומטריסט מוסמך - B.SC ======================================= 50% הנחה למשקפי ראייה ושמש לחברי הפורום ======================================= http://www.dr-optica.co.il -- ד"ר אופטיקה -- כצנלסון 40 גבעתיים 03-5733111 התאמת כל סוגי עדשות-המגע, משקפי-ראייה במספרים גבוהים ומולטיפוקלים מתקדמים =======================================

טוב אז ככה יש לי כבר איזה חצי שנה כאבי ראש שלא הצלחתי עדייף לקבל תשובה עליהם (עשיתח mri, ct ויצא תקין) ועכשיו כבר חודש שיש לי ירידות בראיה ואני מאמין שזה תוצאה מהכאבי ראש, הרופא עיניים אמר לי שהראיה שלי מצויינת אבל אני לא מרגיש ככה, זאתמרת אני רואה ברור אבל באפקט של טישטוש - ברור אבל מטושטש (בלתי אפשרי להסביר את זה ולא נשמע הגיוני) וגם בנוסף לזה מרגיש כאבי אחוריים בעיין, יובש בעיניים (אני מרגיש את הכאב והטישטוש בעין שמאל יותר) מעושים ??

יכול להיות שאתה צריך משקפיים? אני דווקא מבין את נושא הטשטוש, אם זה קורה מדי פעם ולא באופן תמידי יכול להיות שמדובר במיגרנות (אצל הרבה אנשים מתבטאות בטשטוש ראיה ובמן תחושה שרואים "שברי זכוכיות" בעיניים). יכול גם להיות שיש רגישות מסוימת בעין, לאו דווקא שקשורה לראיה לא טובה, פשוט שהעין חלשה.. במקרה כזה מומלץ לקחת משהו שיחזק את העיניים, יש לסולגאר תוסף שנקרא לוטאין (טבעי לגמרי) שטוב למקרים כאלו, אחותי לוקחת אותו כי העיניים שלה שורפות וכואבות לעתים קרובות וזה מקל עליה. בקיצור, שווה לבדוק את כל הכיוונים ולשקול טיפול טבעי. להשתדל בינתיים לא לאמץ את העיניים יותר מדי בישיבה ממושכת מול המחשב למשל.. תרגיש טוב!

ירון שלום רב, אני ממליץ לך לפנות לאופטומטריסט קליני שיערוך בדיקה יסודית וינסה לאתר את הבעיה האופטית הסמויה הקיימת אצליך, והגורמת למאמץ שרירי הראיה, שזו כנראה הסיבה לכאבי הראש. במידה והבדיקה הנוירולוגית ושל CT ו-MRI היו תקינים, כדאי גם לעבור בדיקת מיקוד , או בדיקת שרירי עיניים (יעוץ אורטופטי). בברכה, פרופ' ישראל קרמר.

אני סובל מעייפות בעיניים כבר שנה ואני לא יודע מזה הייתי אצל רופא ואמר שיש לי יובש והיובש חלף ועדיין עייפות לי העיניים וזה מאוד מציק לי. אני מרגיש גם הרגשה מוזרה בעין ימין גם בעין ימין אני רואה שהיא טיפה פוזלת לי אולי אני מדמיין אבל ההרגשה המוזרה גם בעין ימין השאלה שלי אם בהמשך השנים עין יכול לפזול פתאום ממש טיפה אבל בדרגה כזאת שלא כל כך שמים לב.

סתיו שלום רב, עליך לעבור בדיקת מיקוד שרירי העיניים או בדיקה אורטופטית על ידי מומחה לאורטופטיקה באחת ממרפאות העיניים העוסקות בנושא מיקוד או פזילה. כן יש גם להמשיך טיפות ליובש - ארבע פעמים ביום. בברכה, פרופ' קרמר ישראל

קודם כל תודה על העזרה אני כבר הרבה זמן מחפש תשובה למה שיש לי בעין וכל פעם אני הולך לרופא ואומר לי שאין לי כלום ואני מרגיש איתה לא בנוח ואני חושב שאתה צודק לגבי השריר של העין והמיקוד שלה יש פעמים שהגבה קופצת לי לא יודע אם זה קשור. ולגבי הטיפות עיניים אני שם גנטיל כל לילה אבל ההרגשה בעין מחמירה שאני שם את זה או כל טיפות אחרות נסיתי את כולם.רציתי לשאול אותך אני נמצא בצבא עכשיו אוכל לראות רופא שמתעסק בנושאים האלה מיקוד ופזילה?