סקוטומה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סקוטומה: "כתמים עיוורים" בשדה הראייה

סיבות רבות עלולות להוביל לחסר בשדה הראייה - וכתוצאה מכך לסיכון מוגבר לפציעות, נפילות ותאונות דרכים. אבחון מוקדם מסייע בצמצום הופעת "כתמים עיוורים" חדשים בשדה הראייה - ומונע ראייה ירודה סקוטומה (Scotoma) היא מצב רפואי שזכה בעברית לכינוי "מחשך העין". סקוטומה מתבטאת בחסר בשדה הראייה, הנראה לחולה הסובל מסקוטומה כמו צל או כתמים כהים, "כתמים עיוורים". זאת, מאחר שבאזורים אלה בשדה הראייה - החולה אינו רואה. סקוטומה מובילה לירידה בראייה, שמחמירה כאשר היקפם של הכתמים הכהים גדל והם מכסים חלק נרחב יותר של שדה הראייה. כמו כן, מידת הפגיעה בראייה קשורה גם במיקום הכתמים החסרים: במרכז שדה הראייה או בהיקף שדה הראייה. כמובן, אם מתפתחת סקוטומה בשתי העיניים - הפגיעה קשה יותר. סקוטומה מוגדרת על פי מיקום הכתמים החסרים בשדה הראייה: סקוטומה מרכזית (Central scotoma) - כאשר שדה הראייה המרכזי נראה ככתם כהה והחולה רואה רק את הצדדים. סקוטומה היקפית (Peripheral scotoma) - החולה אינו רואה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לסקוטומה

סקוטומה מרכזית - תמונת המחשה
סקוטומה מרכזית סיבות רבות עלולות להוביל לחסר בשדה הראייה - וכתוצאה מכך לסיכון מוגבר לפציעות, נפילות ות...
שדה ראייה לא תקין - תמונת המחשה
שדה ראייה לא תקין הראייה כבר לא "כמו פעם"? רואים "כתמים עיוורים"? מספר מחלות עלולות לגרום לפגיעה בשדה הרא...
דלקת בעצב הראייה - תמונת המחשה
דלקת בעצב הראייה לעיתים רבות קיים קשר הדוק בין הפרעה פתאומית בראייה לבין בעיות שמקורן במוח: ראייה כפולה,...
oct - תמונת המחשה
oct כדאי לפקוח עין: הדמיה אופטית של הרשתית (OCT) היא בדיקה פשוטה ובטוחה, הנותנת מיפוי מלא ש...
צילום קרקעית העין - תמונת המחשה
צילום קרקעית העין כיצד יכולה בדיקת קרקעית העין לסייע באיתור מחלות? כיצד היא מתבצעת וכיצד עליכם להיערך לבד...
עיוורון צבעים - תמונת המחשה
עיוורון צבעים עיוורון צבעים הוא תורשתי, אך עשוי להופיע בעקבות פגיעה בעצב הראייה, ברשתית או במוח. כאשר...
ללמוד עוד על סקוטומה
מיגרנה עם אאורה: להכיר את הסימנים המקדימים-תמונה

בקרב הסובלים ממיגרנות עם אאורה קיימים תסמינים מקדימים לכאב...

מאת: ד"ר יוסף...
04/11/2018
דיפלופיה: רואים כפול? אבחון וטיפול-תמונה

ראייה כפולה (דיפלופיה) אינה תופעה שכיחה, אך מאוד מורכבת ולא...

מאת: ד"ר בנימין...
16/08/2016
סקוטומה: "כתמים עיוורים" בשדה הראייה-תמונה

סיבות רבות עלולות להוביל לחסר בשדה הראייה - וכתוצאה מכך...

מאת: ד"ר עומר י....
28/08/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסקוטומה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סקוטומה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אני בת 14 וחצי ועשיתי בדיקת שדה ראיה בפעם השניה לאחר שהרופא עניים שלח אותי שוב פעם בתוצאות הבדיקה כתוב עין ימין : צמצום היקפי + סקוטומה במרכז השדה השוואה הרעה עין שמאל : ירידה כללית ברגישות עם קשת עליונה השוואה שיפור

הפורום לא עוסק בפענוח בדיקות יש לפנות לרופא המטפל. בברכה, פרופ' ישראל קרמר.

הייתי אצל רופאי עיניים שבדקו לי את הרשתית בבדיקה ואת עצב. ראייה ולא מצאו כלום ואמרו שהכל תקין, חשוב לציין שאני סובל כשנה+ מכאבי ראש בצד שמאל ואני מרגיש כשאני מסתכל נניח על השולחן ולידו 10 אג' אז המטבע פשוט נעלם מהראייה. השאלה מה זה יכול להיות אם לא מדובר בבעיה בעיניים? זה קורה בעין אחת בצד שמאל בעין השנייה בצד הימין.

כדאי לפנות ליעוץ של נוירואופטלמולוג יתכן ויש צורך בהדמיית המוח דווקא .

שלום דוקטור, לפני שנתיים בערך הלכתי ברחוב, וכנראה שמתוך בניין גבוהה, עשו עלי לייזר ירוק במשך 2 שניות, הורדתי את הראש למטה והמשכתי ללכת, לא סגרתי את העיניים כי לא ידעתי שזה מסוכן, עשו עלי לייזר עם פילטר שמפצל את הלייזר להרבה נקודות קטנות במקום נקודה אחת מרכזית. לייזר בצבע ירוק. לא הרגשתי כלום בעיניים וגם לא הסתנוורתי ואני לא יודע אם הוא פגע בעיניים. לא היו שינויים בראיה. אם הוא היה פוגע בעין הייתי מרגיש באותו רגע? האם יש סיכוי לבעיות עתידיות בעיניים בעקבות המקרה? בשנה האחרונה אני שם לב ל floaters.

פגיעה עם לייזר יכולה לעשות סקוטומה שזה חסר נקודתי בשדה הראיה… רחפנים לא קשורים לזה … אם אתה חושש אפשר לעשות בדיקה עם הרחבת אישונים ולחפש צלקת ברשתית

כבר הייתי במיון עיניים בלי קשר לליזר והכל יצא תקין, היו עולים על הצלקת ברשתית אם יש במהלך מיון? היה לי דלקת לחמית

כתוב בדוח של המיון שהרשתית תקינה. אבל יש סיכוי לסיבוכים עתידיים? ומה הסיכוי שזה באמת נכנס לעין , אם היה תאורת לילה ברחוב, ולא הסתנוורתי?

כאשר אני מסתכל בעין אחת על משהו כמו ידית של ארון אז הידית שבצד היא פשוט נעלמת כאילו יש נקודה חסרה בשדה ראייה. הייתי כמה פעמים בבדיקות אצל רופא עיניים ובדקו לי את הרשתית ללא הרחבת אישונים אלא עם עדשה כזו והרופא אמר שהוא לא רואה בעיה כלשהי ברשתית וגם שאר הרופאים שהייתי אצלם. גם כאשר אני עוצם את העין שמאל אני רואה מין כזה כתם שחור בעין כאשר אני מסתכל על רקע לבן. חשוב לציין שלפני כמעט שנה נפגעתי מלייזר במקום העבודה שפגע לי בעין לייזר שבדרגת סיכון 3A . השאלה ממה זה יכול להיגרם? ואם כדאי לפנות שוב לבדיקת רופא עיניים? או שייתכן שזו לא בעיה שנובעת מהעיניים?

יונתן שלום, חסרים בשדה הראיה עשויים להיות תוצאה של פגיעה ברקמות העין, בהמרה של האור לסיגנל חשמלי ברשתית או בהעברת הסיגנל הראייתי למוח. הבדיקות המבוצעות אצל רופא העיניים מכוונות למצוא את מקור הבעיה או החסר בשדה הראייה. כדאי להיות במעקב אצל רופא עיניים שיוכל לכוון אותך להמשך בירור במידת הצורך.

האם החוסר בשדה הראייה זה נקרא סקוטומה? חשוב לציין שלפני כשנתיים היה לי חשד לגלאוקומה משנית האם ייתכן שמחלת הגלאוקומה התפתחה אצלי? או שהרשתית נפגעה לי מהלייזר? כי הרופא שהלכתי אליו בדק לי את הרשתית ללא הרחבת אישונים ולא ראה נזק. אני אלך שוב לרופא לבדיקה.