כוויות בקרנית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סכנות לעיניים: מהשמש - ועד קרינת המסכים

הדרך הטובה ביותר להגן על העיניים שלנו היא בעזרת הגברת ערנות לגורמים המאיימים עליהן. רצוי למנוע מראש מחלות עיניים, מאשר לטפל בהן בדיעבד. כדאי לפקוח עין: 6 טיפים לשמירה על בריאות העין האם חשבתם פעם איך החיים שלכם היו נראים ללא חוש הראייה? נראה כי אפשר לקבוע בביטחון שחייכם היו שונים בתכלית מהשגרה המוכרת לכם כיום. המחשבה על עיוורון מבהילה לא רק אתכם. על פי מחקרים שונים, זהו מצב שמפחיד אנשים אפילו יותר מסרטן ומחלות קשות אחרות! כיצד ניתן לשמור על העין - איבר כה חשוב - לאורך זמן? בכך נעסוק במאמר זה. הקרניים של השמש עלולות ליצור פגיעה ישירה ברשתית. צילום: שאטרסטוק איך השמש משפיעה על הראייה? איננו יכולים להתקיים בלי השמש. עם זאת, השמש עלולה להאיץ את הזדקנות העור, להגביר את הסיכון לסרטן ולפגוע בעיניים. חשיפה לשמש עלולה לסכן את עינינו במספר דרכים. כוויה ברשתית (Solar Retinopathy) - כשמסתכלים ישירות על השמש ללא הגנה, הקרניים של השמש עלולות ליצור פגיעה ישירה ברשתית,...
ללמוד עוד על כוויות בקרנית
טראומה בעיניים עקב פציעה-תמונה

פציעה בעין עלולה להיגרם בעבודה, תוך כדי פעילות ספורטיבית או...

מאת: ד"ר נדב...
06/10/2010
סכנות לעיניים: מהשמש - ועד קרינת המסכים-תמונה

הדרך הטובה ביותר להגן על העיניים שלנו היא בעזרת הגברת ערנות...

מאת: המרכז הרפואי...
12/02/2019
כך תשמרו על העיניים בקיץ-תמונה

הקיץ והחופש הגדול עלולים לגרום לבעיות עיניים רבות בעקבות...

מאת: ד"ר דוד...
08/08/2016
עכירות בקרנית: אבחון וטיפול-תמונה

עכירות בקרנית גורמת לפגיעה קשה בראייה ועשויה להיגרם ממספר...

מאת: המרכז הרפואי...
07/11/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכוויות בקרנית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כוויות בקרנית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום דוקטור. יש לי תינוק,לפני שבוע היה בן 3 שבועות ובאמבטיה הזיז את ראשו ונכנסו לו לעין מים עם שמן בולונאום בייבי לאמבט. האם מסוכן? הלכתי לרופא בבוקר אך התינוק ישן ורופא נוסף ראה אותו אתמול אך גם ישן והוא פתח לו את העין,ראה את האישון בלבד, שם לו מין חומר שאמר שמיוחד לתינוקות שעשה צבע כתום כזה, אמר שנראה תקין. האם כדאי לעשות הרחבת אישונים ולבדוק לעומק? חושבת שאף רופא לא ראה את הלבן בעין ויש מין עכירות כזו בצד העין,לא יודעת אם היה לפני התקרית. יש לי תור לבית חולים בעוד שבועיים,האם כדאי ללכת? הרופא השני אמר שאין לעשות הרחבת אישונים בגיל חודש,האם זה נכון? תודה

שלום רב, אם התינוק ישן, כנראה לא מציק לו כלום והסיכוי שמשהו רע אירע נמוך מאוד. אבל רצוי להיבדק. אין קשר להרחבת אישונים. הרחבת אישונים נועדה להעריך את מצב הרשתית. אם נכנס חומר כימי לעין הוא עלול לגרום כוויה בקרנית ולא ברשתית. בברכה, ד"ר אורי.

לפני מספר ימים השפריץ עליי טיפה קטנה של שמן רותח לעין, לא היה שינוי בראייה אך היה לי תחושת צריבה בעין. השאלה אם יכולה להיגרם כוויה וצלקת ברשתית כתוצאה מטיפת שמן רותח שהשפריצה לעין?

יכולה להגרם כוויה בקרנית. שווה לבדוק את העניין אבל אם אין הפרעה לראיה ואין לך כאבים כנראה שלא נגרם נזק

שלום רב, במהלך לחיצה על האלכוג'ל השפריצה לי כמות לתוך עין שמאל, ששורפת מעט אבל לא מאוד ולא נראית חריגה. איך שהגעתי הביתה(משהו כמו 10 דקות לאחר מכן) שטפתי במים וגם שמתי טיפות של "רפרש", צריך לנסוע למוקד? לעשות משהו? תודה רבה

שלום. חלק מסוגי האלכוג'ל עשויים לגרום ל"כוויה כימית" בקרנית. למעשה נגרם נזק לשכבה החיצונית של הקרנית שמחלים מהר יחסית אם השטח של הפגיעה לא מאד גדול. רק בבדיקה ניתן לזהות את הנזק והטיפול הוא תומך- טיפות דמעות מלאכותיות (כמו ריפרש), משככי כאבים לפי הצורך וטיפות או משחת אנטיביוטיקה למנוע זיהום משני. אם הכאב לא מאד חמור- הקפידי להמנע מזיהום העין (לא לחשוף למים עומדים למשל ולהקפיד על הגיינה) - במידה ותוך כ 30 דק אין כאב עז ואת יכולה לפתוח את העין- קרוב לוודאי שאין נזק לקרנית. במידה וגם אחרי שחלף זמן העין מאד כואבת ולא ניתן לפקוח אותה- כדאי להיבדק ע"י רופא עיניים במיון או מחר בבוקר.

לא ציינתי שהדבר הראשון לעשות - כפי שעשית - זה לשטוף הרבה את העין במים זורמים .

תודה רבה. אז אם אין שום בעיה לפתוח את העין ואין כאב עז אפשר פשוט לשמור עליה והיא תחלים לבד ?

האם פנס uv לזיהוי שטרות שפוגע ישירות בעין יכול לגרום לנזק בלתי הפיך לעין?

אם תכוון אור UV לעין (פנס, שמש, מתקן שיזוף...) אפשר לקבל כוויה. היא תעבור לאחר יום-יומיים או יותר. אם מסתכלים זמן ארוך אפשר גם לאבד את הראיה בעין. אם מסתכלים זמן קצר, מצטבר עם כל פגיעות UV של החיים בעין, ועלול להוביל לקטרקט. הכל תלוי באורך הגל, בעוצמה ובזמן החשיפה, ותמיד ברגישויות אישיות.

לפי מה שאני מבין זה יכול לעשות כוויה בקרנית שעובר אחרי כמה ימים?

תלוי בזמן החשיפה, עוצמת הפנס, אורכי הגל של ה UV ורגישות אישית יכול לעשות כוויה שתעבור אחרי כמה ימים. יכול לעשות כוויה שתוביל לעוורון. יכול להוסיף לפגיעה המצטברת שתוביל לקטארקט. UV שמש ושיזוף עלול להוביל גם למלנומה בעין.

האם פנס uv מסוכן כמו מצביע לייזר? ועל הפנס של ה uv אין שום תוית אזהרה כמו שיש ללייזר יש סיבה לכך שאין תווית אם זה מסוכן?

הסיכונים שונים. פנס UV איננו לייזר. יש לסמן גם פנסי UV בסימון כולל אורך הגל שלהם. זה שאין תווית והגדרת הסיכון יכולה להיות שהסיכון ממש נמוך ואין צורך בסימון, דבר שלא סביר כי תמיד יש סיכון גם אם קטן מאוד (לדוגמא לייזר ברמה 1 שהסיכון נמוך ביותר, עדין יש לסמן כי עדין הסיכון לא מתבטל גם אם הוא קטן). או, וסביר יותר, יצרנים חפרים, שרוצים לעשות מכה של כסף, מנצלים את זה שאנשים קונים הרבה פנסים כאלה, ואם יקרה משהו, לך תמצא את היצרן. הפגיעה מלייזר, בתחום האור הנראה, שונה משל פנס UV. פגיעת לייזר הנה ברשתית ובמרכז הראיה. והפגיעה מ UV בקרנית ובעדשה.