דיכאון חורף: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

סופ"ש סופה: כיצד תכינו את עצמכם למכת קור?

לרגל הסערה שמשתוללת בחוץ היום, שוחחנו עם מומחה שענה על כל השאלות בנושא: האם עצם השהייה במזג אוויר קר גורמת לנו לחלות? האם אנחנו באמת חולים יותר בחורף? מה קורה אם הולכים יחפים כשקר והאם אלרגיות קשורות למזג האוויר? אחרי חודשים ארוכים שהילדים הסתגרו בבתים, חלק גדול מהם כבר חזר למסגרות הלימודים. אלא שמזג האוויר הסוער שהופיע היום באזורים נרחבים ברחבי הארץ, הוביל להתלבטויות אצל ההורים שלא ידעו אם לשלוח את הילדים לבית הספר ולגנים, כשבחוץ הטמפרטורות צונחות. לרגל מזג האוויר הסגרירי, החלטנו לבדוק אחת ולתמיד את הסוגייה – האם מזג אוויר קר באמת יכול לגרום למחלות? לשם כך פנינו לד"ר עודד מזור, מומחה לרפואת משפחה, ב"כללית", מחוז שרון שומרון. "ישנם מיתוסים רבבים בהקשר קור ומחלות, אך רובם אינם נאחזים במציאות", אומר ד"ר מזור. "בניגוד לסברה הרווחת, פתיחת חלון בחורף למשל לא תגרום למחלה ולמעשה דווקא במזג אוויר סגרירי כן חשוב ומומלץ לפתוח מעט חלון, כדי לתרום לאוורור החדר, מה שיכול דווקא להפחית את הסיכוי שלנו...
ללמוד עוד על דיכאון חורף
דיכאון קיץ: יש כזה דבר?-תמונה

השמש מאירה, חופי הים מלאים - ואתם חשים מדוכדכים? ייתכן...

מאת: ענת ניסני,...
22/07/2018
דיכאון: חשבתם על צמחי מרפא?-תמונה

דיכאון קשור במחסור בסרוטונין. אבל האם ידעתם כי 90%...

מאת: שרון קוצר
20/04/2015
מחליפים שעון: התמודדות עם דיכאון חורף-תמונה

המחשבה על החורף הקרוב מדכאת אתכם? כיצד תתמודדו עם עייפות,...

מאת: ד"ר ציפי...
13/01/2010
סופ"ש סופה: כיצד תכינו את עצמכם למכת קור?-תמונה

לרגל הסערה שמשתוללת בחוץ היום, שוחחנו עם מומחה שענה על כל...

מאת: מיכל הלפרין...
17/02/2021
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדיכאון חורף?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דיכאון חורף: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

האם מזג אוויר יכול לגרום לאי מצב רוח ותחושות מהסוג הזה ? בקיץ שחם לעומת שקר ויש אור עד שעה מאוחרת זה גורם לאי מצב רוח ודברים כאלו מה דעתך ?

שלום אבי. למזג אוויר בהחלט יש השפעה על מצב הרוח. בארצות קרות קיימת תופעה של דיכאון חורף עונתי לאור אקלים קיצוני קר. בארצות חמות כמו ישראל עומס חום ניכר עלול להגביר עצבנות, ולהחמיר תנודתיות במצב רוח. בהצלחה.

שלום, רציתי לשאול בקשר לדיכאון עונתי, קודם כל למי אמורים ללכת לשם אבחון? רופאי משפחה נוטים לנפנף דברים... הבנתי שיש מנורה מיוחדת שניתן לקנות לבית ולהשתמש בה לצורך טיפול באור. מה שם המנורה? תודה,

שלום רב, קודם כל מומלץ וחשוב לעבור הערכה פסיכיאטרית כדי לאבחן את המצב, לאפיין אותו ובהתאם לכך לחשוב על אופציות טיפוליות. אכן נמצא קשר בין חשיפה מועטה לאור לבין התפתחות הדיכאון אצל חלק מהמטופלים. המחקרים אכן הראו כי הגברה של החשיפה לאור עשוי לשפר את המצב, אמנם עד כה לא ידוע לי על טיפול שנמצא בשימוש רחב והוכח כיעיל לטיפול.

זו שנה רביעית שכמעט באותו תאריך יוני יולי בתי בעלת צרכים מיוחדים נכנסת לדיכאון וחרדה שגרמו אף לאשפוזים. בדרכ שוחררה בחורף. המחלה אופיינה כבעיה התנהגותית ולא ניכר שתרופות קליניות (סורוקוול) השפיעו בתקופת המחלה סובלת מדימוי עצמי נמוך: ״לא יכולה כלום״ ״לא יודעת כלום״. כיום נוטלת פנרגן וסרנדה שגם לא משפיעות בתקופה זו. האם ייתכן שהיא סובלת מדיכאון קיץ? לא ברור לי למה זה לא הועלה כאופציה. מה הטיפול המומלץ במקרה כזה? קראתי שצריך סביבה ממוזגת וייתכן שגם נטילת אומגה 3 יכולה לעזור.

יש דכאון קיץ אם כי נדיר יותר מאשר דיכאון חורף ,בהחלט מומלץ תוספי מזון כמו אומגה ואף טיפול פסכולוגי שיכין אותה לתקופת הקיץ מאחל הראות שלמה

היי שרון. אני מאוד אשמח לעצתך עם תסכימי,אני סובלת מאסטמה בחורף במיוחד במזג האוויר שמתחלף ואני לא יכולה לצאת מהבית בגלל זה בימים אלה.אני רגילה לצאת להליכות ולכל מיני מקומות ואני מוצאת את עצמי יושבת בבית עם מחשבות שליליות ושעמום.אשמח כמובן עם תסכימי עם תוכלי לתת לי עצה מה לעשות ואיך להרגיש טוב יותר בימים אלה למרות האסטמה והמצב שאני לא יכולה לצאת מהבית.אני מודה לך מקרב לב יום נפלא.

היי רינת, אם את לא יכולה לצאת מהבית, כדאי לחפש פעילויות מעניינות ותחביבים בתוך הבית. כמעט כל דבר שעושים מחוץ לבית אפשר לעשות בתוכו, אפילו ספורט. אפשר להזמין חברים, לצייר, לנגן, לשמוע מוסיקה, לקרוא, לכתוב, לדבר בטלפון או בסקייפ, ועוד ועוד... (אציין כי השאלה אינה קשורה לנושא הפורום, שהוא הפרעה טורדנית כפייתית). בברכה, שרון לויט, MSc פסיכותרפיסטית קוגניטיבית- התנהגותית קליניקה: טיפול באובססיות, חרדות, דיכאון וכעסים אביגיל 8, חיפה www.cbthaifa.com

בקשר לשאלה לא ידעתי שזה לא שייך לפורום חשבתי שעם זה קשור למחשבות זה שייך בכל אופן אני מאוד מודה לך על העצה והעזרה מאוד עזרת לי ואני מעריכה את זה מאחלת לך המשך שבוע נפלא ויום נפלא ושוב תודה.