בדיקת אלקטרוליטים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבדיקת אלקטרוליטים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בדיקת אלקטרוליטים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום. לפני כ-8 שבועות בערך החלו אצלי כאבים באצבעות של שתי הידיים. הכאבים החלו כקלים מאוד, עם תחושה של עיקצוצים. כשאני מקליד בעבודה הכאב מתעצם. כרגע אין לי נפיחות ואודם במפרקים, ואין לי קישיון בוקר באצבעות. לפני כשבועיים הייתי אצל ראומטולוגית ששללה בהחלטיות דלקת פרקים RA. בשבוע האחרון נראה לי כאלו הכאב באצבעות התעצם ( לא לרמה בלתי נסבלת, אלא יותר מה יש שם...). בדיקות דם CK, CRP, ESR, C3, C4, RF תקינות. ANA=1:80. ויטמין די מעט חסר (27). צילום רנטגן של הידיים תקין. מה זה יכול להיות? אני עובד עצות. יכול להיות שהראומטולוגית טעתה אע"פ שהיא הייתה החלטית ביותר (אמנם עברו שבועיים מאז)? למי עוד אפשר לפנות? יכול להיות שזה RA שמתקדם מאוד לאט? מה באמת הקצב שזה יכול להתקדם? תודה.

בהינתן שהתור לראומטולוגית בעוד כמה חודשים, אוכל לדעת אלו כיוונים נובפים יש חוץ מ RA? בנוסף- RA מאובחן קלינית, אז אם אין שום ממצא קליני איך זה בכ"ז יכול להיות RA?

שלום, אבחנה מבדלת מאד רחבה לכאבים באצבעות. יש סימנים מאפיינים ל RA כולל קשיון בוקר, נפיחות במפרקים, שינויים בצילום, בדיקות מעבדה - ככל הנראה אצלך לא נצפו מאפיינים אלו. עקצוץ באצבעות דורש גם התייחסות (לדוגמה בדיקת אלקטרוליטים בדם, פאנל אנמיה והמשך בירור בהתאם). ממליצה לפנות בראשית לרופא המשפחה לבדיקה ראשונית חוזרת והחלטה על המשך הבירור בהתאם.

שלום רב- אני בת 71. מקבלת נורמיטן 25 חצי בבוקר וחצי בערב. מבקשת לדעת מתי לקחת את התרופה. האם על קיבה ריקה מייד בהשכמה ? ובערב לפני השינה? בנוסף, אני מקבלת גם אלטרולט. האם אין התנגשות בין שתי התרופות? סמיכות נטילתן יכול להוות בעיה? לאחרונה קראתי כי אלטרולט גורם להשמנה, לנשירת שיער ולירידת הנתרן. האומנם? עד לפני שבועיים עוד קיבלתי לוסרדקס והופסקה התרופה בעקבות בדיקת אלקטרוליטים שעשיתי ותוצאותיה לא השביעו את רצון הרופאה שהחליפה לנורמיטן. מחכה לתשובתכם המהירה. בתודה ובברכה

שלום רב 1- את התרופה נורמיטן יש לקחת עם מים ללא קשר לארוחות ואת יכולה להמשיך כמו שאת לוקחת בבוקר ובערב . 2- לא ידוע על תגובה בין התרופה נורמיטן והתרופה אלטרולט. 3- לגבי תופעות הלוואי של התרופה אלטרולט , עלייה במשקל היא תופעת לוואי מאוד שכיחה . היא גם עלולה לגרום לריכוז נתרן נמוך בדם (שכיחות תופעת לוואי זו אינה ידועה).לגבי נשירת שיער לא דווחה תופעה זו בהקשר של טיפול באלטרולט (מבדיקה בעלון לרופא ושני מאגרי מידע מקובלים). 4- חשוב לזכור שגם נורמיטן וגם אלטרולט אין להפסיק באופן פתאומי בברכה אליאס אשמח לדעת מה ההתוויה של התרופה אלטרולט כדי שאוכל להציע לך חלופות .

שלום אליאס- תודה לך על תשובתך המפורטת אודה לך מאוד אם תדריך אותי איך להפסיק את נטילת האלטרולט. אגב, הרופאה נתנה לי את הכדור הזה להקל על מתח וזעה בלילה ולהרגעה כללית. אינני יכולה להצביע ולומר שאני חשה בשיפור משמעותי. ברשותך עוד שאלה. ערכי לחץ הדם שלי עם נטילת נורמיטן 12.5 בבוקר וכנ"ל בערב סבירים אך יש ימים שהדופק יורד ל-48-9 נראה סביר?

הי קיבלתי מהרופא מינון למירו לעזרה בהפרעות שינה (קשיי הרדמות). אני אמור לקחת רבע כדור של 30 מג' (7.5 מג')לפני השינה. האם שאני חוצה את הכדור שאר המינון שנשאר ניתן לשימוש בימים הבאים או יש לזרוק אותו? כמו אני לוקח במקביל טרייטיס קומפ 2.5 בבוקר אחרי האוכל וצריך להתחיל לקחת טריטייס רגיל 2.5 ערב וכן אומגה 3 נוזלי (2.5 מ"ג בבוקר). האם שילוב התרופות אפשרי? האם יש צורך במעקב מסויים (בדיקות דם) על מה וכל כמה זמן? תודה על התמיכה

אביב שלום, חתוך כדור אחד כל פעם ושמור את הרבעים בכלי סגור ואטום לאור. אין התנגשות בין התרופות. ביום הראשון שבו אתה מוסיף את התרופה החדשה תתכן ירידה בלחת הדם בעיקר כשאתה קם מהר משכיבה לישיבה ולכן יש להיזהר (במנות הבאות הגוף מתרגל לתופעה זו). בדיקות מעקב כוללות בדיקת האפקט הטיפולי של התרופות (הערכת מצב השינה, מדידות לחץ דם וכו') וכן מעקב אחרי השפעות לוואי אפשריות: ספירת דם, בדיקת אלקטרוליטים בדם (בעיקר אשלגן),רמות גלוקוז בדם, פרופיל שומנים בדם, תפקודי כבד ורמות חומצה אורית בדם. ליאת

תודה על התשובה המפורטת

שלום, אני בת 50, לפני כ- 20 יום התחלתי לקחת כדור ציפרלקס עקב חרדות. במשך שבוע הראשון לקחתי רבע כדור, במשך שבועיים חצי ובשבוע האחרון שלם. אני מרגישה חולשה, חוסר תאבון, רעד, חרדות וסיוט בלילה. אני כמעט לא אוכלת ויש לי בחילות בלתי פוסקות. מה עלי לעשות ? להמשיך לקחת את הכדור או להפסיק ? אשמח לתגובתכם ... תודה רבה !

שלום, במצב כזה יש להתייעץ עם הרופא לבצע בדיקות ולשלול גורמים אחרים. ייתכן ויש קשר בין לקיחת התרופה והתופעות שאת מתארת כי כולן תוארו במאגרי המידע (UPTODATE ומיקרומידקס). מומלץ לעשות בדיקת אלקטרוליטים על מנת לשלול SIADH- (לבקש מרופא). אם יוחלט להמשיך את התרופה מומלץ לנסות ליטול אחרי אוכל כדי לצמצם אי- נוחות בטנית/ בחילות. בדרך כלל לא מומלץ להפסיק בבת אחת את הטיפול. יש לפנות לרופא.