נגישות
נגישות

פטרת בפה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

חלל הפה: התייחסות לכאבים

סובלים מפצעים כואבים ומטרידים בחלל הפה? מומלץ לא להזניחם. אותם פצעים תמימים לכאורה עלולים להצביע על מחלות שונות, ביניהן גם מחלות מסוכנות אסור להתעלם מפצעים כואבים ומטרידים בחלל הפה. אותם פצעים תמימים לכאורה, עלולים להצביע על מחלות שונות, ביניהן גם מחלות מסוכנות. בדיקה שגרתית אצל רופא מומחה לרפואת הפה, המתבצעת במחלקה לכירורגיית פה ולסתות יכולה למנוע טיפולים מיותרים, כאב, סיבוכים, הוצאות כספיות והכי חשוב - להציל חיים. במרפאה אפשר לאבחן בבדיקה שגרתית נגעים שונים בחלל הפה (שלא בהכרח יאותרו במהלך טיפול שיניים רגיל) וכן לבצע אבחון מוקדם של סרטן בחלל הפה.ד"ר טל ברג, מומחית לרפואת הפה ורופאה בכירה במחלקה לכירורגיית פה ולסתות בקריה הרפואית רמב"ם, מספרת כי במקרים רבים אבחון מקרי הציל חיים, ומוסיפה: "לא רק נגעים ממאירים מאובחנים במהלך הבדיקה במרפאה. כך, למשל, חולים הנוטלים תרופות ממשפחת הביספוספונטים (כמו זומרה, ארדיה, פוסלן,...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לפטרת בפה

פטריות בנרתיק - תמונת המחשה
פטריות בנרתיק זיהומים בדרכי השתן פוגעים באיכות החיים. הקפדה על היגיינה ואנטיביוטיקה עשויות לסייע. כדא...
דלקת בנרתיק - תמונת המחשה
דלקת בנרתיק בלדן יש אוכלוסייה טבעית של חיידקים "טובים" שפועלים כשומרי סף. פרופ' דניאל זיידמן מסביר...
מחלות זיהומיות של חלל הפה - תמונת המחשה
מחלות זיהומיות של חלל הפה סובלים מפצעים כואבים ומטרידים בחלל הפה? מומלץ לא להזניחם. אותם פצעים תמימים לכאורה עלול...
זיהום בנרתיק - תמונת המחשה
זיהום בנרתיק כל אישה שסבלה בחייה מזיהום בנרתיק יודעת עד כמה העניין מטריד. כאשר מדובר בתופעה שחוזרת,...
היגיינת שיניים ופה - תמונת המחשה
היגיינת שיניים ופה מאכלים קשים מידי, מאכלים רכים מידי ואפילו מסטיק: שימו לב לרשימה הבאה. צריכה מוגברת של ה...
דלקת אוזן חיצונית - תמונת המחשה
דלקת אוזן חיצונית עם בוא הקיץ, אנו נושמים לרווחה שמחלות החורף אצל הילדים כבר מאחורינו - אך חשוב להתכונן ו...
ללמוד עוד על פטרת בפה
זיהום פטרייתי בנרתיק-תמונה

הסטטיסטיקה טוענת כי אחת משלוש נשים תסבול מזיהום פטרייתי...

מאת:
08/03/2000
נטורופתיה: טיפול בקנדידה מערכתית-תמונה

כאשר פטריית הקנדידה מתפשטת במערכת העיכול, הגוף נתקף בשלל...

מאת: מיכל...
13/05/2009
חלל הפה: התייחסות לכאבים-תמונה

סובלים מפצעים כואבים ומטרידים בחלל הפה? מומלץ לא להזניחם....

מאת: אתי דור
04/02/2010
זיהומים במערכת העיכול-תמונה

הרפואה הסינית מציעה מגוון פתרונות לזיהומים במערכת העיכול....

מאת: ד"ר ראול...
21/12/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפטרת בפה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פטרת בפה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אני בת 20 בגיל 10 החלו בעיות עיכול מתמשכות ספציפית עצירויות שנמשכו למעלה משבוע וקושי בליעה שבא מפעם לפעם. הקושי רק החודש החל להפריע לי בעת אכילת מוצק מאז אני חיה על נוזלים אכלתי מעט בטטה ובמיון רופא אאג אמר לי לאכול קרואסון. הייתה דלקת שקדים שעברה הייתה פטריה בפה שעברה ובכל זאת הקושי נמשך. רופאת שיניים מצאה דלקות בשיניים האם זו הסיבה? יש לי עוד תור לאאג ב-14 וצילום וושט ב-13 בבקשה עזרה!

שלום קרן, ככל הנראה בעיות העיכול אינן נובעות מבעיות בשיניים למרות שכדאי לבדוק את מצב הפה כשגרה. בהצלחה

בת 22 בריאה בדרך כלל. בשנה האחרונה סובלת מפטריה חוזרת בנרתיק שהייתה מתבטאת בהפרשה מרובה על התחתון, גרד, שריפה בזמן יחסי מין ועם טיפול של אגיסטן הייתה עוברת ואחרי שבוע שבועיים חוזרת. לפני חצי שנה זה נהיה כרוני, ופשוט כל הזמן יש לי רובד לבן בנרתיק (כשאני מחדירה אצבע ומוציאה או בזמן יחסי מין יוצא המון הפרשה לבנה קוטג'ית חמוצה), לא מתבטא בגרד יותר, ולא כל כך בהפרשה על התחתון (יש אבל מעט), בעיקר זה מפריע ביחסי מין, שיוצאת המון הפרשה, ובגלל הרובד יש יובש ואי אפשר להנות מהיחסים כי כל רגע הנרתיק מתייבש ולעיתים כשממשיכים במין זה מתחיל לשרוף. עשיתי בדיקות - מחלות מין נשללו, ויש צמיחה של קנדידה אלביקנס. ועוד שני חיידקים בשם הומיניס ופרוויום. כל סוגי הטיפולים בין אם זה מתן דרך הפה או מקומי - אגיסטן, פתילות פולידין, קלוטרי, פלוקנזול, משחות נגד פטריות, לא פתרו את הבעיה. כאילו הפטריה פיתחה עמידות, זה לא עוזר אפילו במעט. הרופא אמר שאם כלום לא יעזור אולי זה קשור לפרוויום ולהומיניס שיצאו חיובי ואמר שאולי ימליץ לנסות אנטיוביוטיקה כנגד החיידקים שיכול להיות שהם הגורם לזה, אבל לדעתי אנטיביוטיקה רק תחמיר את התסמינים. התחלתי ליטול פרוביוטיקה ושיניתי את תזונתי לחסרת פחמימות אסורות, קמח לבן, סוכרים, שמרים ופטריות וגם זה כרגע ללא הועיל. אני מתמודדת עם זה כבר שנה וזה מקשה על חיי המין והזוגיות שלי וגם על מצבי הרוח ... אני מרגישה שהקנדידה מפושטת לי בגוף ומשפיעה לי על העייפות, על הזכרון, על מערכת העיכול, על החשק המיני, ועל מצב רוחי. האם יש סיכוי שזה אכן בגלל החיידקים שציינתי למעלה ? מה זה לדעתך והאם יש פיתרון ? תודה :)

שכחתי לציין שאני לא מעשנת, נוטלת גלולות פמינט מגיל 16.

אכן חיידקים אילו לא מחייבים טיפול רק בשל הימצאותם (למעט בהריון) אבל זה אכן הגיוני לשקול את האפשרות שהם האחראיים לתסמינים באם הטיפול בפטרייה לא עוזר. לפי התסמינים שתיארת זה יותר סביר שהפטרייה היא האחראית לתסמינים אך בכל זאת שווה לנסות לטפל בחיידקים באנטיביוטיקה, מה גם שהאנטיביוטיקה לחיידקים אלו היא לא רחבת טווח וסביר שלא תחמיר את מצב הפטרייה. במקרה של פטרייה כרונית כדאי מאוד לשקול להפסיק גלולות (ציינת שאת נוטלת) כי לעתים הן מחמירות המצב. במרפאתנו ישנו מגוון טיפולים ייחודיים למצבים כגון אלו (היפרתרמיה, אוזון ועוד). את מוזמנת לפנות למרפאתנו.

במשך שנתיים סובלת מפטריה וגינאלית. בתרבית אובחנה קנדידה אלביקנס. טיפלתי בכל צורה אפשרית. נרות אנטי פטרייתים, נרות פולידין, אנטיביוטיקה נרתיקית, דיקור, פורמולות סיניות, שטיפות חומץ, עץ התה, פדים סיניים, פרוביוטיקה בכמות גבוהה מאוד, הפחתת סוכרים בתזונה... כעת בהריון, הפטריה כמובן מציקה, הפרשות צהבהבות, גרד.. עושה רק שטיפה יחסית חיצונית בחומץ מדולל, לוקחת פרוביוטיקה כללית ויעודית לנשים. מה עוד ניתן לעשות??? בנוסף, קיבלתי 2 תוצאות פאפ לא תקינות - ascus ובעקבותן לפני חצי שנה ביצעתי קולפוסקופיה פלוס ביופסיה שהראתה תוצאה של ascus ודלקת כרונית. כעת שוב קיבלתי תוצאה כזו בפאפ, האם יכול להיות שקנדידה כרונית ועיקשת תגרום לתוצאה כזו בפאפ???? וגם הפנו אותי שוב לקולפוסקופיה, האם קיים סיכון כלשהו בבדיקת קולפוסקופיה בהריון??

שלום לך איולה לגבי בטיחות בדיקת קולפוסקופיה בהריון כמובן שעלייך להיוועץ ברופא. האם קנדידה יכולה להשפיע על בדיקות פאפ... לעיתים רבות בדיקת פאפ יוצאת לא תקינה בגלל דלקת. כמובן שקנדידה גורמת לדלקתיות. בהריון יותר מורכב לתת חומרים שונים לקנדידה למעט כמובן חומץ, פרוביוטיקה... אבל תזונה מאוד פשוטה - המנעות מסוכרים , תוך הקפדה על ירקות מזינים יכולה למנוע ממנה להתגבר. אחרי ההריון מאוד חשוב שתפני למטפל ותטפלי בקנדידה טיפול שורש. מנסיוני זה יכול לקחת חודשים אבל שווה את התוצאה. כמובן שמצבים הורמונליים שונים- הריון, הנקה וגם גלולות מאוד מעצימים אותה בגופנו. מנסיוני טיפול איכותי ברמת הדיקור, תוספים וצמחים לצד טיפול גופנפש הינו יעיל ביותר. הקנדידה היא טפיל וחשוב להבין מדוע גופך מאפשר לה להתקיים. בשורות טובות המשך הריון קל ונעים מיכל שלזינגר - פוריות בטבעיות 052-8728526