ארגמנת של קרישה וחסר טסיות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

TTP: מהי המחלה שכמעט הרגה את דיקלה?

דיקלה סלם כמעט איבדה את חייה בגיל 23, כאשר התמוטטה במהלך אימון כושר שגרתי. בבית החולים אובחנה כחולה במחלה הנדירה TTP. מהי המחלה ומהם תסמיניה ואיך לאמות קשורות לטיפול החדשני בה? "השקעתי את כל מרצי בעבודה ובדיוק תכננתי את השלב הבא בחיי", משתפת דיקלה סלם שחלתה במחלת הדם הנדירה TTP – ארגמנת של קרישה וחוסר טסיות (Thrombotic thrombocytopenic purpura), כשהייתה בת 23. "באמצע אימון כושר שגרתי התחלתי להרגיש רע וסבלתי מכאב חריף ותחושת שריפה ברגליים. לאחר מספר ימים, במהלך אימון נוסף, התמוטטתי ועל גופי החלו להופיע 'סימנים כחולים' ומעין פריחה לא מוסברת. הגעתי למוקד לרפואה לדחופה, שם נבדקתי והומלץ לי להמשיך בירור הכולל בדיקות דם בקופת חולים. הלכתי לבצע את בדיקות הדם וכשעה לאחר מכן כבר קיבלתי טלפון בהול להגיע למיון בדחיפות, מאחר ורמת ההמוגלובין שלי עמדה על 6 בלבד", היא מתארת. "חשתי כבר בשלב הזה מאוד חולה ומסוחררת וידעתי שמשהו רע עובר על הגוף שלי. במיון עברתי סדרת...
ללמוד עוד על ארגמנת של קרישה וחסר טסיות
פענוח בדיקות דם ומעבדה-תמונה

קיבלתם תוצאות של בדיקות ואין לכם מושג מה הן אומרות? מה זה...

מאת: ד"ר יעל הס
13/03/2003
TTP: מהי המחלה שכמעט הרגה את דיקלה?-תמונה

דיקלה סלם כמעט איבדה את חייה בגיל 23, כאשר התמוטטה במהלך...

מאת: מערכת זאפ...
24/09/2019
פענוח בדיקות מעבדה-תמונה

לאור הפניות הרבות בפורום בשאלות של משמעות בדיקות מעבדה,...

מאת:
19/10/2003
כריתת טחול: לפרוסקופיה או ניתוח פתוח?-תמונה

כריתת טחול לפרוסקופית קלה יותר מניתוח פתוח, אך אינה מתאימה...

מאת: ד"ר עמיר...
01/07/2008
אולי יענין אותך לדעת...
פענוח בדיקות דם ומעבדה - תמונה
פענוח בדיקות דם ומעבדה
קיבלתם תוצאות של בדיקות ואין לכם מושג מה הן...
כריתת טחול לפרוסקופית  - תמונה
כריתת טחול לפרוסקופית
ניתוחים לכריתת טחול לפרוסקופית קיימים משנת...
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לארגמנת של קרישה וחסר טסיות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ארגמנת של קרישה וחסר טסיות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אני בת 37.בחודשים האחרונים התפתחה פריחה ב 2 הירכיים של נקודות אדומות + גרד חזק. בנוסף לפריחה ולגרד נוצרו שטפי דם קטנים. בנוסף ובמקביל, תחושת בעירה וחום בלחי השמאלית לסירוגין. מעיון שלי באינטרנט רשום שגרד ופריחה + תופעה נוירולוגית יכול להצביע על מחלה קשה בשם TTP. האם אכן כך? איזה בדיקות דם עלי לעשות ולאיזה רופא באיזו התמחות עלי לפנות. בבקשה עזרתך המקצועית והמלומדת. מאוד חרדה וחוששת.... תודה רבה

TTP היא מחלה דרמטית המתפתחת במהירות, לרב המטופל נזקק לטיפול דחוף באישפוז וזה לא נשמע מתאים לסיפור שלך. בעיקרון ניתן לאבחן TTP על ידי תוצאות ספירת הדם, משטח הדם, כמות רטיקולוציטים וערכי LDH ותפקודי כבד.

הי .. מזה כחודשיים אני סובלת ממאין כאב שמרגיש כמו לחץ בברך שמאל , ואף יש ימים שקשה לי לדרוך עליה , עברתי מיפוי עצמות ונראה כי יש לי דלקת בגידים , אמנם נמצא כי יש לי דלקת בגידים גם בברך ימין וגם באיזורים נוספים אחרים אך אני לא מרגישה שום כאב או חולשה במקום אחר כמו ההרגשה שבברך שמאל, בנוסף ביצעתי בדיקת אולטרסאונד וEmg ושניהן יצאו תקינות . שאלתי היא , האם יש צורך בבדיקת CT כדי לשלול גידול חלילה או שבדיקת אוטרלסאונד מספיקה? ומה באמת ההבדל בין הבדיקות? והאם זה יכול באמת להיות רק דלקת בגידים למרות שיש לי בעוד מקומות בגוף ורק שם אני מרגישה הרגשה לא נעימה ,אני רק אציין שלפני כ3 חודשים התפרצה אצלי מחלה בשם ttp כרגע זה עבר ואני מטופלת בסטרואידים 10 מ"ג . תודה

שלום רב אבחנות באוטופדיה והמלצות לטיפול נעשות לאחר קבלת היסטוריה רפואית , בדיקה ועיון בצילומים תוגבה דלקתית היא לא זיהום-כל " בעיה בגוף" יוצרת תגובה דלקתית אשר מטרתה לנסות ולתקן את "הבעיה" בתגובה הדלקתית מפרשים חומרים אשר גורמים לכאבים NSAIDS או שמם האחר תרופות לא סטרואידליות נוגדות דלקת , גם מדכאות את הכאב בנוסף לדלקת, תרופות אלה ניתנות ללקיחה לפרק זמן קצוב סטרואידים-תרופות נוגדות דלקת. זריקות סטרואידים משמשות להקלה זמנית בלבד של כאבים.ודלקת (דיפורספן,דפומדרול, הידרוקורטיזון) בדיקות נעשות לשם אבחון , ומיפוי הינו כלי עזר בלבד, אך חשובה מאוד הבדיקה הפיסיקלית והאנמנזה הרפואית .פיענוח בדיקות הדמיה נעשה בהתאם לממצאים פיזיקליים ולאחר קבלת היסטוריה רפואית בדרך כלל במיפוי מופיעים המושגים הבאחם- תהליך ארטריטי או שינויים ניווניים הכוונה היא ככל הנראה לשינויים שחיקתיים, שחיקת סחוס , טראומה הכוונה היא לחבלה מיפוי עצמות –קיימים סוגים רבים של מיפוי עצמות, מיפוי עצמות המבוצע בדרך כלל הינו מיפוי עצמות בעזרת טכנטיום. זוהי בדיקה לא ספציפית , המראה מקומות שבהם החומר מצטבר, על סמך הקליטות ניתן לשער שמדובר בקליטות על רקע שחיקת סחוס, טראומה וכולי, אך כאמור אין הבדיקה בדיקה ספציפית מיפוי עצמות בשילוב עם CT הינו מיפוי עצמות SPECT , מיפוי יותר ספציפי לפגיעות סביב מפרק ישנם עוד סוגים רבים של מיפויים FDG עם סוכר מסומן המצביע על אזורים בעלי חילוף חומרים מהיר, או מיפוי עצמות עם כדוריות דם מסומנות לגילוי זיהומים תשובת המיפוי יש לשפוט אותה בהתאם להיסטוריה הרפואית ובדיקה פיסיקלית באופן כללי- כאבי ברכיים יכולים להיגרם מסיבות רבות, בגילאים צעירים יותר שכיח יותר תגובות דלקתיות, כונדרומלציה פטלה וקרעים במניסקוס, בגילאים מבוגרים יותר שכיח יותר שחיקה של הברך. פגיעות בברך, החל משברים, קרעים במניסקוס, חבלות שונות יכולות לגרום לשחקיה מואצת של מפרק הברך, דבר היכול לבוא לידי ביטוי בקושי בטווחי תנועה של הברך, חריקות/קליקים , כאבים בקימה מישיבה או בירידת מדרגות וקושי ללכת למרחקים בברכה ד"ר בנימין בנדר www.DrBender.co.il

29/11/2015 | 10:13 | מאת: לידור
מתוך פורום המטולוגיה

שלום, לפני כחודש רשמתי כאן הודעה לגבי הttp. התאשפזתי ועברתי 4 טיפולים של פלזמהפרזיס, לפני כשבוע התאשפזתי שוב בשל ירידה חדה בטסיות וקיבלתי עוד 7 טיפולים של פלזמה פרזיס...וכרגע אני במעקב. יכול להיות שזה חזר לי בשל הורדת המינון של הסטרואידים? האם זה אומר שאני אהיה חולה כרונית? והאם יש מומחה בתחום שאוכל להתייעץ איתו?

TTP היא מחלה שיכולה להישנות גם אחרי טיפול מלא וללא קשר לירידה במינון הסטרואידים. בשלב זה מומלץ לקבל טיפול בנוגדן שנקרא מבטרה שיכול למנוע השניות נוספות. בד"כ TTP אינה מחלה כרונית.

10/11/2015 | 13:13 | מאת: לידור
מתוך פורום המטולוגיה

שלום , לאחרונה איבחנו אצלי ttp . כשהגעתי למיון עם טסיות של 14 אלף והמוגלובין 8 .. עברתי סדרה טיפולים של פלזמה פרזיס... ושיחררו אותי לבית עם טסיות של 256 אלף .. שיחררו אותי לבית עם סטרואידים בכמות של 40 מג.. וכששתיתי את הסטרואידים מסוג פרדניזון הכדוריות הלבנות שלי נעו בין 16 .. אני עדיין בבדיקות .. והבדיקת דם האחרונה ההמוגלובין שלי עלה ל12. 1( שזה מעולהכי יש לי תלסמיה מנור ותמיד ההמוגלובין שלי נע בין 11) ו אולם הטסיות ירדו ל195 שזה הנורמל..השאלה שלי מדוע הכדוריות דם הלבנות עלו לי ל22 למרות שהורידו לי את המינון של הסטרואידים ל30מג? האם זה הגיוני?

הלויקוציטים/תאי הדם הלבנים ימשיכו להיות גבוהים יחד עם הטיפול בסטרואידים גם אם המינון יורד בהדרגה. לגבי טסיות- כל עוד בטווח התקין זה בסדר. לציין כי חשוב שתמשיך מעקב מסודר של המטולוג גם לאחר השיחרור.

10/11/2015 | 16:31 | מאת: לידור
מתוך פורום המטולוגיה

האם זו רמה תקינה של כדוריות לבנות 22 בכמות של 30 מג סטואידים? ואם זה הגיוני שבמקום שהכדוריות ירדו עם ירידת המינון הן מוסיפות לעלות ? להשאר ברמה של 16 זה היה לי עד כה.. והאם אני צריכה להלחץ מעלייה של הכדוריות הלבנות , האם זה יכול לגרום לסרטן?