פוליפים במעיים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בדיקה גנטית של גידולי המעי הגס

סרטן המעי הגס עלול לפרוץ על רקע אי יציבות גנומית. על הקווים המנחים החדשים לבדיקה גנטית של גידולי המעי הגס - ופריצת דרך בטיפול בחולים ובאיתור קרובי משפחה בסיכון בישראל, מאובחנים כ-3,500 איש, מידי שנה עם סרטן המעי. כמחציתם יאובחנו כאשר המחלה נמצאת כבר בשלבים מתקדמים (הסרטן הגיע לבלוטות לימפה או גרורות למקומות שונים). לאחרונה, בצעד חריג, פרסמו האיגודים האמריקאים: האונקולוגים, הכירורגים, הגסטרואנטרולוגים והגנטיקאים קווים מנחים, הממליצים לבדוק כל מטופל מתחת לגיל 70 עם גידול במעי הגס, האם יש אצלו נוכחות מאפיינים של אי יציבות גנומית בגידול שנמצא. מדוע חשוב לאתר מטופלים עם גידול שיש לו אי יציבות גנומית (כ-15 אחוז מכלל הגידולים)?ראשית, מטופלים עם סרטן גרורתי מתקדם יכולים ליהנות מטיפול פורץ הדרך - קיטרודה. תרופה זאת מסייעת למערכת החיסונית הטבעית למגר סרטן ואף נמצאו מיקרים של היעלמות גרורות. התרופה עדיין אינה בסל הבריאות, אך ניתן לרכוש אותה...
ללמוד עוד על פוליפים במעיים
בדיקה גנטית של גידולי המעי הגס-תמונה

סרטן המעי הגס עלול לפרוץ על רקע אי יציבות גנומית. על...

מאת: פרופ' זוהר...
12/04/2017
תסמונת פוץ-יגר: בת 3 נותחה-תמונה

בת 3 מצפון הארץ נותחה ברמב"ם בהצלחה, לאחר שאובחנה כסובלת...

מאת: מערכת zap...
20/03/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפוליפים במעיים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פוליפים במעיים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

האם קיומו של גידול או גידול סרטני במעי הדק מחייב שתיהיה הפרעה כלשהיא בתזמון היציאות? כלומר איסדירות. מה הבדיקה הטובה ביותר לזיהוי גידול במעי הדק? חוץ לא גלולה. האם יש בדיקות לא פולשניות כמו דם וכו שצעידות בוודאות על דיום סרטן מעי דק? מהן תודה

שלום גידול מעי דק יכול לתת סימנים רבים ומגוונים בדיקת בחירה קפסולה CT אנטרוסקופיה

שלום יש אישה שהיו לה פוליפים במעיים, עברה ניתוחים וכיום מקבלת אוכל (מעבר לקצת שהיא אוכלת) ע"י שקית והיקמן. היא אושפזה בעקבות יום ורעד וגילו אצלה cons עמיד וגם MSSA. לאחר טיפול אנטיביוטי של יותר משבוע בבית חולים היא תשוחרר הביתה וצריכה אנטיביוטיקה עוד 6 שבועות. השאלה: מהם חיידקים אלו והאם זה מדבק עבור תינוק בן חודשיים או מומלץ להימנע ממגע?

שלום עמי, חיידקים שנמנים על קבוצת ה'סטאפילוקוקוס'- כגון CONS ו- MSSA- נמצאים ע"ג העור של כ ל אחת ואחד מאתנו, לרבות תינוקות בני חודשיים, ובד"כ אינם גורמים לתחלואה. הרבה בריאות אפי

יש לי עוויתות מעיים לעיתים חמורות עברתי ברורים קולןנסקופיה גסטרוסקופיה. תקינים. ירדתי 12 קילו בשנה לפני שנתיים. עכשיו יציב נורמלי. בעבר 15 שנה פוליפ מעי גס. היו לי כל חודשים התקפי עוויתות ממש קשים. לקחתי לוסק וזה עזר אחרי כל מיני תרופות שהחמירו כמו קולוטל ועוד. דווקא לוסק לפני השינה עוזר. יציאות תקינות כל בוקר. עם הזמן ניסיתי פפברין וזה עוזר. הגסטרו אמר שזה עודף פפסיקה במעי הדק. שאלתי היא נותר לי ברור mri למעי הדק. האם לאחר סיטי ללא חומר ניגוד בטן תקין יש חשיבות לmri למעי דק. האם יש סיכוי לבעיה ממאירה שלא נראתה בסיטי? או רק משהו מינורי דלקתי?

אני מציע להפנות את שאלתך לפורום גסטרו כללי

שלום רב, במהלך בירור גנטי אצלי בני בן השלוש (סובל מאוטיזם) בהמשך לתוצאות גנטיות חיוביות לגבי אוטיזם, נמצא חסר בגן BMPR1A והיה כתוב לבדוק את העניין. אני האבא, בן 43, יש לאח שלי (בן 42) מאז גיל קטן פוליפים (היה דם בצואה) אבל בכמות מועטה (מסירים לו מידי פעם כמה פוליפים). יש לי עוד אח ושני הורים ללא שום תסמינים. במשפחה של אשתי גם אין שום תסמינים. אני סובל כבר מעל שנה מגזים, נפיחויות, תחושת מלאות, כאבי בטן וכ"ו. דם סמוי לפני שלושה חודשים ובעבר היה תקין, היה לי דימום אדום מאסיבי פעם אחת לפני חודש והלכתי למיון (כל הבדיקות תקינות, כולל סיטי בטן, קולנוסקופיה, גסטרוסקופיה לא עשיתי). האם הממצא הגנטי והתחושות שיש לי יכולים להיות קשורים? כמו כן מה משמעות הממצא בציפ הגנטי לגבי כל המשפחה? תודה.

שלום עופר, האם בדקת אם לך גם יש חסר של הגן הזה? אם לך אין חסר גנטי כזה, אז אתה אמור לעבור קולונוסקופיה אחת ל-5 שנים בגלל שלאחיך גילו פוליפים. האם ידוע לך סוג הפוליפים שגילו לאחיך? יש סוגים רבים של פוליפים במעיים וחשוב לדעת את סוג הפוליפ בכדי להמליץ על שיטת המעקב המומלצת.

האם יכול להיות שהחסר נגרם בעקבות שינוי גנטי אצל הבן והוא לא תוצאה של הורשה שלי או אשתי. בקשר לפוליפים של אחי, מדובר בצניחת רירית הרקטום, פוליפים היפרפלסטיים דלקתיים שהבנתי שאין סיכוי שיהפכו לסרטניים, מוציאים לו שלושה-ארבעה, לפעמים פחות כל קולונסקופיה- האם מה שיש לאחי יכול להיות קשור באיזו דרך לעניין החסר בגן שהתגלה אצל בני?