נגישות
נגישות

וולוולוס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מקרה נדיר: נער עם "וולוולוס"

נער בן 15 אושפז עם כאבים עזים בבטנו. בדיקה העלתה כי המעי הגס תפח לגודל צמיג והוא אובחן כסובל מתסביב של המעי הגס. לאחר ניתוח, שוחרר לביתו נער בן 15 אושפז במחלקת כירורגיית ילדים במרכז הרפואי "בני ציון", כשהוא סובל מכאבים חזקים בבטנו, שהייתה נפוחה כמו בחודש התשיעי של היריון. בתום סדרת בדיקות, נתגלה אצלו תסביב המעי העקול (חלק שמאל תחתון של המעי) משפחתי - מחלה נדירה בילדים, אך שכיחה יחסית אצל אנשים מבוגרים. הנער נותח בהצלחה ושוחרר לביתו כעבור מספר ימים.כריתה חלקית של המעיד"ר איגור סוחוטניק, רופא בכיר במחלקת כירורגיית ילדים במרכז הרפואי "בני ציון", התייחס למקרה: "הופתענו לגלות תסביב של המעי הגס אצל הנער המתבגר, כי זו לרוב מחלה של אנשים מבוגרים, וההפתעה הייתה שלמה כשגילינו כי, הנער סבל מתסביב משפחתי". ד"ר איגור סוחוטניק הוסיף כי "הנער לא הבחין כלל בהופעתו של הוולוולוס. הכאבים צצו בהדרגה, כך שהיה קשה לאבחן אותו מבעוד מועד....

סיבות אפשריות ומצבים דומים לוולוולוס

בעיות ומחלות מעיים - תמונת המחשה
בעיות ומחלות מעיים חוקרים ישראלים פיתחו עבור חולי קרוהן כלי אבחוני, פשוט ולא חודרני, המבוסס על בדיקות מעבד...
השקת מעי - תמונת המחשה
השקת מעי לאחר כריתת מעי, יש צורך ב"השקת מעי" - פעולה שמטרתה לחבר את קצוות המעי הדק או הגס ולאפשר...
גסטרואנטרולוגיה ופרוקטולוגיה - תמונת המחשה
גסטרואנטרולוגיה ופרוקטולוגיה הטיפולים החדשים להפטיטיס C מונגשים מעתה לכלל החולים במחלה, ללא הגבלה וללא קשר לחומרת המ...
חסימת מעיים - תמונת המחשה
חסימת מעיים סובלים מחסימת מעיים? שימו לב: לא מדובר "סתם" בעצירות - אלא במצב שעלול להסתבך ואף לסכן ח...
כאב בטן - תמונת המחשה
כאב בטן רוב האנשים חושבים שמחלות ראומטיות הן נחלן של מבוגרים בלבד, אבל למעשה גם ילדים עלולים לס...
ללמוד עוד על וולוולוס
מקרה נדיר: נער עם "וולוולוס"-תמונה

נער בן 15 אושפז עם כאבים עזים בבטנו. בדיקה העלתה כי המעי...

מאת: מערכת zap...
01/08/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לוולוולוס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

וולוולוס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום פרופ' זמורה, חשוב לשמוע את דעתך בנושא: אני בת 34, רב שנותיי סבלתי מעצירויות שאחד מרופאי הגסטרו תיאר ככרוניות. טופלתי בכל מיני שיטות החל מדיאטת רבת סיבים ומזון בריא ועד לדיקור סיני. אף אחד מרופאי הגסטרו בקופה לא בחר לבדוק את הבעיה לעומקה. עד שלפני שנה וחצי, אחרי לידת ביתי הצעירה, התחלתי לחוש כאבים חזקים באיזור הבטן שחזרו על עצמם מספר פעמים לאחריהם הגעתי למיון עם חסימת מעיים חלקית. התחלתי מעקב אצל רופא בכיר באופן פרטי שגילה שיש לי מעי מורחב יתר על המידה עם וולוולוס בחלק התחתון של המעי הגס. הוא הגדיר את הבעיה ככולוניק אינרציה והמליץ על ביצוע ניתוח כריתת המעי (עקב הרחבה של 8 ס"מ). הוא טוען שעקב ההרחבה המשמעותית אין אפשרות לבצע כריתה חלקית. מה דעתך בנושא? (כמובן עם המידע המצומצם שמסרתי). ייתכן ונוכל ללתאם פגישה אישית כדי לשמוע חוות דעת מאת כירורג מתמחה בתחום.

יוליה שלום, קולוניק אינרשיה היא בעיה בתנועתיות המעי הגס, וישנם קריטריונים לאיבחונה, הכוללים את תדירות היציאות שלך, בדיקות הדמיה של תפקוד מהעי (הנפוצה ביותר היא בדיקה הנקראת "זמן מעבר מעי גס"), ושלילת מחלות אחרות כגון הירשפונג. אם אכן מאובחנת אינרשיה, הטיפול הניתוחי המקובל ביותר הוא כריתה של מרבית המעי הגס. אם את מעוניינת ביעוץ פרטני את מוזמנת ללחוץ על שמי לפרטי התקשרות.

שלום רב, וולוולוס של המעי הגס, במה תלוי סוג הניתוח. האם ניתן לבצע את זה באמצעות הלפרוסקופיה או שישנם נתונים נוספים שצריך לבדוק? תדה.

דבורה שלום, אם מדברים על ניתוח אלקטיבי ומתוכנן בגלל וולוולוס בעבר, אז ניתן לבצע ניתוח זה בטכניקה לפרוסקופית וגם בטכניקה פתוחה. ככלל, אלו ניתוחים שניתן לבצע פעמים רבות בחתך קטן גם בשיטה הפתוחה, ובשל אורך המעי שנוטה להסתובב על צירו, ההתמצאות בניתוח לפרוסקופי לעיתים אינה קלה. יחד עם זאת, שתי השיטות לגיטימיות, ועדיף לבצע את הניתוח בהטכניקה שהכירורג מיומן בה ומרגיש נוח איתה.

שלום רב פרופ' זמורה, תודה רבה על התשובה. אכן אמרו לי שיטת ניתוח פתוחה אך אני נרתעתי מאחר וידעתי שניתן לבצע זאת גם לפרוסקופי ופחות חיתוכים. כמו כן, האם סוג הניתוח (לפרוסקופי/פתוח), תלוי בגודלו של המעי הגס? מעי ארוך ומפותל כבמקרה שלי. האם החתך תלוי בגודלו של המעי? אם תוכל, אשמח אם תוכל לכתוב לי באיזו דרך אתה היית מבצע את הניתוח. האם זהו סוג הניתוח המבוצע באופן לפרוסקופי: https://www.youtube.com/watch?v=Uc1N8PKWizs (מיוטיוב). תודה רבה על התשובות, שנה טובה ובריאה.

שלום רב לפני כחודש נתקפתי בכאבים חזקים מאוד בבטן תחתונה. הכאבים עוצמתיים מאוד!! ומורגשים למספר שניות וחולף... ושוב אחרי כמה דקות התקפה חזקה של כאב למספר שניות וחולף. כך למשך שלוש עד ארבע שעות. מהמיון העבירו אותי לקולונוסקופיה אחרי c.t שם ביצעו סיבוב לחלקו של המעי שהסתובב. כעבור שבועיים שוב נתקפתי בכאבים למשך שעתיים. אציין כי בחלוף הכאב אין סימן או עדות לכאבים שהיו, פשוט נעלם כלא היה. אתמול ביצעתי קולונוסקופיה. התוצאה: "המעי הגס ארוך ומפותל עם דוליכוסיגמה". האם לדעתכם יש צורך בניתוח כריתת חלק מהמעי והאם זה מעיד על וולוולוס?

לאחר טיפול אנדוסקופי בתסביב ניתן לשקול אופציה ניתוחית. מציע לפנות לכירורג בצורה מסודרת עם ההדמייה והקולונוסקופיה שביצעת כולל מכתב שחרור שמתאר את הארוע המדובר.

שלום רב, האם בעיית וולוולוס במעי גס יכול לגרום לבעייה בהתפתחות הריון?. תודה

בדברייך מעט מידיי נתונים בכלל בכדי להבין על מה מדובר...

יש וולוולוס במעי הגס (סיגמה ארוכה), עדיין לא מעוניינת לבצע את הניתוח לקיצור הסיגמה והשאלה האם הסיגמה הארוכה (המתפתלת מידי פעם, בטן תפוחה ועצירות), זה יכול למנוע התפתחות היריון תקין.

פורומים בנושא וולוולוס
פורום גסטרואנטרולוגיה - הלל יפה
מנהלי הפורום ישיבו על שאלות הגולשים בנושאים הקשורים למחלות דרכי העיכול ו...
פורום מעי רגיש
מנהלי הפורום יענו על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לבעיות של תנועתיות מע...
פורום מחלות דרכי העיכול - רפואה משולבת
ד"ר יוסף דיין ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לשילוב בין רפואה קונ...