וולוולוס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מקרה נדיר: נער עם "וולוולוס"

נער בן 15 אושפז עם כאבים עזים בבטנו. בדיקה העלתה כי המעי הגס תפח לגודל צמיג והוא אובחן כסובל מתסביב של המעי הגס. לאחר ניתוח, שוחרר לביתו נער בן 15 אושפז במחלקת כירורגיית ילדים במרכז הרפואי "בני ציון", כשהוא סובל מכאבים חזקים בבטנו, שהייתה נפוחה כמו בחודש התשיעי של היריון. בתום סדרת בדיקות, נתגלה אצלו תסביב המעי העקול (חלק שמאל תחתון של המעי) משפחתי - מחלה נדירה בילדים, אך שכיחה יחסית אצל אנשים מבוגרים. הנער נותח בהצלחה ושוחרר לביתו כעבור מספר ימים.כריתה חלקית של המעיד"ר איגור סוחוטניק, רופא בכיר במחלקת כירורגיית ילדים במרכז הרפואי "בני ציון", התייחס למקרה: "הופתענו לגלות תסביב של המעי הגס אצל הנער המתבגר, כי זו לרוב מחלה של אנשים מבוגרים, וההפתעה הייתה שלמה כשגילינו כי, הנער סבל מתסביב משפחתי". ד"ר איגור סוחוטניק הוסיף כי "הנער לא הבחין כלל בהופעתו של הוולוולוס. הכאבים צצו בהדרגה, כך שהיה קשה לאבחן אותו מבעוד מועד....
ללמוד עוד על וולוולוס
מקרה נדיר: נער עם "וולוולוס"-תמונה

נער בן 15 אושפז עם כאבים עזים בבטנו. בדיקה העלתה כי המעי...

מאת: מערכת zap...
01/08/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לוולוולוס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

וולוולוס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום פרופ' זמורה, חשוב לשמוע את דעתך בנושא: אני בת 34, רב שנותיי סבלתי מעצירויות שאחד מרופאי הגסטרו תיאר ככרוניות. טופלתי בכל מיני שיטות החל מדיאטת רבת סיבים ומזון בריא ועד לדיקור סיני. אף אחד מרופאי הגסטרו בקופה לא בחר לבדוק את הבעיה לעומקה. עד שלפני שנה וחצי, אחרי לידת ביתי הצעירה, התחלתי לחוש כאבים חזקים באיזור הבטן שחזרו על עצמם מספר פעמים לאחריהם הגעתי למיון עם חסימת מעיים חלקית. התחלתי מעקב אצל רופא בכיר באופן פרטי שגילה שיש לי מעי מורחב יתר על המידה עם וולוולוס בחלק התחתון של המעי הגס. הוא הגדיר את הבעיה ככולוניק אינרציה והמליץ על ביצוע ניתוח כריתת המעי (עקב הרחבה של 8 ס"מ). הוא טוען שעקב ההרחבה המשמעותית אין אפשרות לבצע כריתה חלקית. מה דעתך בנושא? (כמובן עם המידע המצומצם שמסרתי). ייתכן ונוכל ללתאם פגישה אישית כדי לשמוע חוות דעת מאת כירורג מתמחה בתחום.

יוליה שלום, קולוניק אינרשיה היא בעיה בתנועתיות המעי הגס, וישנם קריטריונים לאיבחונה, הכוללים את תדירות היציאות שלך, בדיקות הדמיה של תפקוד מהעי (הנפוצה ביותר היא בדיקה הנקראת "זמן מעבר מעי גס"), ושלילת מחלות אחרות כגון הירשפונג. אם אכן מאובחנת אינרשיה, הטיפול הניתוחי המקובל ביותר הוא כריתה של מרבית המעי הגס. אם את מעוניינת ביעוץ פרטני את מוזמנת ללחוץ על שמי לפרטי התקשרות.

שלום רב, וולוולוס של המעי הגס, במה תלוי סוג הניתוח. האם ניתן לבצע את זה באמצעות הלפרוסקופיה או שישנם נתונים נוספים שצריך לבדוק? תדה.

דבורה שלום, אם מדברים על ניתוח אלקטיבי ומתוכנן בגלל וולוולוס בעבר, אז ניתן לבצע ניתוח זה בטכניקה לפרוסקופית וגם בטכניקה פתוחה. ככלל, אלו ניתוחים שניתן לבצע פעמים רבות בחתך קטן גם בשיטה הפתוחה, ובשל אורך המעי שנוטה להסתובב על צירו, ההתמצאות בניתוח לפרוסקופי לעיתים אינה קלה. יחד עם זאת, שתי השיטות לגיטימיות, ועדיף לבצע את הניתוח בהטכניקה שהכירורג מיומן בה ומרגיש נוח איתה.

שלום רב פרופ' זמורה, תודה רבה על התשובה. אכן אמרו לי שיטת ניתוח פתוחה אך אני נרתעתי מאחר וידעתי שניתן לבצע זאת גם לפרוסקופי ופחות חיתוכים. כמו כן, האם סוג הניתוח (לפרוסקופי/פתוח), תלוי בגודלו של המעי הגס? מעי ארוך ומפותל כבמקרה שלי. האם החתך תלוי בגודלו של המעי? אם תוכל, אשמח אם תוכל לכתוב לי באיזו דרך אתה היית מבצע את הניתוח. האם זהו סוג הניתוח המבוצע באופן לפרוסקופי: https://www.youtube.com/watch?v=Uc1N8PKWizs (מיוטיוב). תודה רבה על התשובות, שנה טובה ובריאה.

שלום, יש לי ילדה בת 11 עוד מעט. היא מאובחנת גם עם פיגור וגם בעיית תקשורת, עברה בגיל 2 ניתוח בגלל וולולוס, ושמו לה ניסן, אם יש לה בחילות לא יכולה להקיא וסובלת. רופאת הגסטרו המליצה להפנותה לק. תקשורת ומרפאה בעיסוק כדי שילמדו אותה ללעוס- חייבת לציין שאוכלת דברים מגוונים ורכים ובעיקר בולעת. האם יש מומחה בתחום הזה? האם אפשרי ללמד אותה בכלל ללעוס בגיל כזה? מה אפשר לעשות? אני ממש רוצה לעזור ולא יודעת איך

בעקרון בגיל זה לא תלמד ללעוס..... רצוי להמשיך לתת לה מגוון מזונות חתוכים מאד קטן, עד למזון גרוס. המשרד הרווחה יש המלצות למרקם גרוס במקרים אלו, תמצאי חוברת בנושא באתר של קרן שלם, באינטרנט. היא לומדת במסגרת של החינוך המיוחד? באיזה אזור בארץ? אני נותנת השתלמויות בתחום האכילה לילדים עם צרכים מיוחדים במסגרות של משרד החינוך

היא בעלה נגב, בדרום הארץ

אין שום אפשרות? ללמד ללעוס? היא ממש לועסת טיפה וישר בולעת, הגסטרו ביקשה שאפנה לק. תקשורת

אשמח בכל זאת לנסות ולקבל הדרכה ממי שמומחה בתחום בדרום

שלום רב לפני כחודש נתקפתי בכאבים חזקים מאוד בבטן תחתונה. הכאבים עוצמתיים מאוד!! ומורגשים למספר שניות וחולף... ושוב אחרי כמה דקות התקפה חזקה של כאב למספר שניות וחולף. כך למשך שלוש עד ארבע שעות. מהמיון העבירו אותי לקולונוסקופיה אחרי c.t שם ביצעו סיבוב לחלקו של המעי שהסתובב. כעבור שבועיים שוב נתקפתי בכאבים למשך שעתיים. אציין כי בחלוף הכאב אין סימן או עדות לכאבים שהיו, פשוט נעלם כלא היה. אתמול ביצעתי קולונוסקופיה. התוצאה: "המעי הגס ארוך ומפותל עם דוליכוסיגמה". האם לדעתכם יש צורך בניתוח כריתת חלק מהמעי והאם זה מעיד על וולוולוס?

לאחר טיפול אנדוסקופי בתסביב ניתן לשקול אופציה ניתוחית. מציע לפנות לכירורג בצורה מסודרת עם ההדמייה והקולונוסקופיה שביצעת כולל מכתב שחרור שמתאר את הארוע המדובר.

פורומים בנושא וולוולוס
פורום מחלות דרכי העיכול - רפואה משולבת
ד"ר יוסף דיין ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לשילוב בין רפואה קונ...
פורום פרוקטולוגיה, כירורגיה קולורקטלית ומחלות מעי דלקתיות
ד"ר אלון רפאל יענה על שאלות בכל תת התחומים של כירורגיה קולורקטלית ופרוקט...
פורום טחורים
ד"ר אלון רפאל, ישיב לשאלות הגולשים בנוגע לדרכי טיפול בטחורים