נגישות
נגישות

היפרכולסטרולמיה משפחתית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

לראשונה: זריקה נגד כולסטרול

FDA ורשויות הבריאות באירופה אישרו תרופות להורדת "הכולסטרול הרע"; מומחה: "מדובר בפריצת דרך מדעית, שמקורה בהבנת מנגנון ויסות הכולסטרול בדם" התרופה פראלואנט לטיפול כולסטרול הרע (LDL) אושרה לאחרונה על ידי FDA, בהמשך לחמישה מחקרי שלב 3 שנערכו במסגרת התוכנית המחקרית של התרופה. כמו כן הודיעה רשות הבריאות האירופאית EMA על אישור השיווק לתרופה רפאטה (Evolocumab - Repatha), לאותה מטרה. זוהי בשורה עבור מטופלים ברחבי העולם, הסובלים מערכי LDL גבוהים ואינם מאוזנים. ערכי כולסטרול גבוהים, ובמיוחד "הכולסטרול הרע", הם הצורה הנפוצה ביותר של דיסליפידמיה עודף שומנים בדם. על פי ההערכות, עשרות אלפי ישראלים סובלים מערכים גבוהים של כולסטרול, כאשר רמה גבוהה שלו נחשבת כיום לגורם סיכון מרכזי לטרשת עורקים ומחלות כלי דם כליליים, ועלולה להוביל לאירועי לב או לשבץ מוחי, בין גורמי התמותה המובילים בעולם. על אף הטיפולים הקיימים כיום עבור הסובלים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים להיפרכולסטרולמיה משפחתית

כולסטרול גבוה - תמונת המחשה
כולסטרול גבוה בעבר, רופאים דאגו ממגפת הרעב שאיימה על רבים ברחבי העולם. כיום, המצב התהפך: השמנת יתר הפ...
גסטרואנטרולוגיה ופרוקטולוגיה - תמונת המחשה
גסטרואנטרולוגיה ופרוקטולוגיה הטיפולים החדשים להפטיטיס C מונגשים מעתה לכלל החולים במחלה, ללא הגבלה וללא קשר לחומרת המ...
ללמוד עוד על היפרכולסטרולמיה משפחתית
אולי את בהריון?-תמונה

רוב הנשים מבחינות בסימן הראשון להריון תוך שבועיים לאחר...

מאת: מערכת zap...
05/12/2002
לראשונה: זריקה נגד כולסטרול-תמונה

FDA ורשויות הבריאות באירופה אישרו תרופות להורדת "הכולסטרול...

מאת: מערכת zap...
22/07/2015
היפרליפידמיה: המלחמה בכולסטרול-תמונה

היפרליפידמיה (עודף שומנים בדם) מעלה את הסיכון להתקפי לב...

מאת: ד"ר דב גביש
11/01/2018
היפרכולסטרולמיה: סיכון להתקף לב-תמונה

היפרכולסטרולמיה היא מחלה הגורמת לרמות כולסטרול גבוהות מאוד,...

מאת: ד"ר אבישי...
29/09/2015
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להיפרכולסטרולמיה משפחתית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

היפרכולסטרולמיה משפחתית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בתי בת 5, חולה בסוכרת נעורים מזה כשנה וחצי. בבדיקות דם נמצא כי הכולסטרול הוא 220 והכולסטרול הטוב הוא 76. אני מודאגת מהתוצאה. האם בצדק? האם להעמיק את הברור?

טל שלום, אם בבדיקת הכולסטרול הכוונה שלך היא שה LDL הוא 220, זהו ממצא בהחלט לא תקין ועונה חלקית על קריטריונים של היפרכולסטרולמיה משפחתית(יחד עם היסטוריה משפחתית חיובית ותשובה כזו בבדיקות חוזרות למרות טיפול בדיאטה). בגיל 5 לא נהוג עדיין להתחיל טיפול תרופתי אולם בהחלט אפשר לדבר על תזונה נכונה. אנא פני עם הממצאים לרופא הילדים שיפנה אתכם למסלול התזונתי וימשיך בירור בכוון המטבולי. בהצלחה ד"ר הדס

בת 43,ילדתי לפני 15 חודש לאחר 2 טיפולי הפריה באסותא בעקבות FSH גבוה. אני מתכננת הריון נוסף. ביצעתי בדיקת דם ביום ה-3 למחזור והתקבלו התוצאות הבאות: FSH 5.8 LH 6.6 E2 755 מה המשמעות של E2 כה גבוה וכיצד ישפיע על סיכויי ההצלחה של טיפולי ההפריה ?

זה מעיד בד"כ על רמות FSH גבוהות שגייסו זקיקים עוד לפני הווסת. כמובן שבמקרה הזה רמות ה- FH יורדות עם העליה ברמות האסטרדיול. ביוץ מוקדם לא יאפשר לרירית הרחם להתפתח מספיק לקליטת העובר.

האם לדעתך , לאור תוצאת הפרופיל ההורמונלי והגיל המתקדם יש בכלל טעם להיכנס לתהליך של טיפולי ivf ?

שלום, תוצאות בדיקת הורמונים ביום 3- ביום 3 למחזור: אסטרדיול 241 FSH 10.5 LH 5.5 ה FSH מעל לטווח, אבל ממש קצת מעל, אני מתחילה טיפול בפיורגון. מה זה אומר שהוא קצת גבוה? זה בעייתי? אפשר להוריד אותו?

אין צורך "להוריד" את רמות ה- FSH, מאחר ורמות גבוהות של FH ביום 3 מרמזות על רזרבה שחלתית נמוכה, אך בד"כ אינן מהוות בעיה בפני עצמה. המשמעות של הבדיקה היא פועל יוצא של גילך, התגובה השחלתית לפיוריגון וכו'.

סליחה לא הבנתי, זה שהרמה של ה FSH גבוהה זה אומר שיש רזרבה שחלתית נמוכה אבל זו לא בעיה? אני בת 34 ועדיין לא התחלתי את הטיפול בפיורגון, האם 10.5 מעיד על בעיה או לא לדאוג?

שלום רב, אני בת 34,לפני 10 שנים התחלתי לקחת סטטינים מכיוון שרמות הכולסטרול אצלי נשארו גבוהות גם לאחר דיאטות מיוחדות ובגלל מקרים נוספים במשפחה יש השערה ל-FH. לפני שנה נהייתי צמחונית ולפני חצי שנה עברתי לטבעונות והפסקתי ליטול את הסטטינים כדי לראות מה קורה. לצערי,בבדיקות שנערכו לאחרונה התגלה ערך גבוה של LDL (מעל 200מ"ג/ד"ל). כיצד רמת הכולסטרול כ"כ גבוהה למרות שאני צורכת רק פיטוסטרולים והאם אני צריכה לחזור ליטול סטטינים? תודה רבה, איריס

שלום איריס הנטיה לרמת כולסטרול גבוהה היא מולדת ברוב הגדול של המקרים ולא נגרמת ע"י המזון. דיאטה דלת כולסטרול עשויה לשפר ההפרעה (בממוצע מורידה הרמה ב 10%).מכיון שאצלך רמת LDL מאד גבוהה, כנראה עליך לחזור לסטטינים-מומלץ להתיעץ עם רופא המשפחה. ד"ר וולפוביץ

פורומים בנושא היפרכולסטרולמיה משפחתית
פורום גסטרואנטרולוגיה - הלל יפה
מנהלי הפורום ישיבו על שאלות הגולשים בנושאים הקשורים למחלות דרכי העיכול ו...
פורום מעי רגיש
מנהלי הפורום יענו על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לבעיות של תנועתיות מע...
פורום מחלות דרכי העיכול - רפואה משולבת
ד"ר יוסף דיין ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לשילוב בין רפואה קונ...