היפרכולסטרולמיה משפחתית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

המלצות חדשות לערכי כולסטרול

הנחיות חדשות מטעם האיגוד האירופי לקרדיולוגיה ממליצות על יעדים חדשים ונמוכים מבעבר לערכי הכולסטרול הרע. המטרה: הפחתת אירועי הלב בקרב קבוצות סיכון באוכלוסייה האיגוד האירופי לקרדיולוגיה, ה-European Society of Cardiology וה-European Atherosclerosis Society שינה לאחרונה את הנחיותיו לגבי ערכי הכולסטרול המומלצים על מנת להקטין את אירועי הלב בקרב חולים בסיכון. ההנחיות החדשות מתייחסות ליעדים נמוכים יותר של רמות חלקיקי LDL - Low Density Lipoprotein ("הכולסטרול הרע"), בהשוואה להמלצות שפורסמו בעבר.   צילום: שאטרסטוק   מה כוללות ההנחיות החדשות ומה היה לפני כן? בקרב מטופלים בסיכון גבוה מאוד (חולים עם היסטוריה של מחלת לב וכלי דם או סוכרת וגורם סיכון נוסף), ההמלצה בעבר תמכה בהשגת ערכי LDL של מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל, ההמלצה העדכנית היא להפחית את ערכי LDL בהיקף של לפחות 50% מערכי הבסיס ואל מתחת ל-55 מ"ג/ד"ל. בקרב מטופלים שכבר נוטלים טיפול בסטטינים (תרופות...
ללמוד עוד על היפרכולסטרולמיה משפחתית
אולי את בהריון?-תמונה

רוב הנשים מבחינות בסימן הראשון להריון תוך שבועיים לאחר...

מאת: מערכת zap...
05/12/2002
המלצות חדשות לערכי כולסטרול-תמונה

הנחיות חדשות מטעם האיגוד האירופי לקרדיולוגיה ממליצות על...

מאת: ד''ר עמית...
03/09/2019
לראשונה: זריקה נגד כולסטרול-תמונה

FDA ורשויות הבריאות באירופה אישרו תרופות להורדת "הכולסטרול...

מאת: מערכת zap...
22/07/2015
היפרליפידמיה: המלחמה בכולסטרול-תמונה

היפרליפידמיה (עודף שומנים בדם) מעלה את הסיכון להתקפי לב...

מאת: ד"ר דב גביש
11/01/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל להיפרכולסטרולמיה משפחתית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

היפרכולסטרולמיה משפחתית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי,עשיתי בירור הורמונלי ביום ה3 לאיחור במחזור, רציתי לדעת מה התוצאות אומרת ? E2- 211 TSH-2.5 LH-9.8 FSH-5.8 PROGRESTERON-2>

ה- LH שגבוה מה- FH יכול לעתים לרמז על שחלות פוליציסטיות.

תודה על המענה. איך אוכל לברר אם אני סובלת משחלות פוליצטיות? בבדיקה ואגינלית רגילה?

בבדיקת אולטראסאונד נרתיקי.

בתי בת 5, חולה בסוכרת נעורים מזה כשנה וחצי. בבדיקות דם נמצא כי הכולסטרול הוא 220 והכולסטרול הטוב הוא 76. אני מודאגת מהתוצאה. האם בצדק? האם להעמיק את הברור?

טל שלום, אם בבדיקת הכולסטרול הכוונה שלך היא שה LDL הוא 220, זהו ממצא בהחלט לא תקין ועונה חלקית על קריטריונים של היפרכולסטרולמיה משפחתית(יחד עם היסטוריה משפחתית חיובית ותשובה כזו בבדיקות חוזרות למרות טיפול בדיאטה). בגיל 5 לא נהוג עדיין להתחיל טיפול תרופתי אולם בהחלט אפשר לדבר על תזונה נכונה. אנא פני עם הממצאים לרופא הילדים שיפנה אתכם למסלול התזונתי וימשיך בירור בכוון המטבולי. בהצלחה ד"ר הדס

בת 43,ילדתי לפני 15 חודש לאחר 2 טיפולי הפריה באסותא בעקבות FSH גבוה. אני מתכננת הריון נוסף. ביצעתי בדיקת דם ביום ה-3 למחזור והתקבלו התוצאות הבאות: FSH 5.8 LH 6.6 E2 755 מה המשמעות של E2 כה גבוה וכיצד ישפיע על סיכויי ההצלחה של טיפולי ההפריה ?

זה מעיד בד"כ על רמות FSH גבוהות שגייסו זקיקים עוד לפני הווסת. כמובן שבמקרה הזה רמות ה- FH יורדות עם העליה ברמות האסטרדיול. ביוץ מוקדם לא יאפשר לרירית הרחם להתפתח מספיק לקליטת העובר.

האם לדעתך , לאור תוצאת הפרופיל ההורמונלי והגיל המתקדם יש בכלל טעם להיכנס לתהליך של טיפולי ivf ?

שלום, תוצאות בדיקת הורמונים ביום 3- ביום 3 למחזור: אסטרדיול 241 FSH 10.5 LH 5.5 ה FSH מעל לטווח, אבל ממש קצת מעל, אני מתחילה טיפול בפיורגון. מה זה אומר שהוא קצת גבוה? זה בעייתי? אפשר להוריד אותו?

אין צורך "להוריד" את רמות ה- FSH, מאחר ורמות גבוהות של FH ביום 3 מרמזות על רזרבה שחלתית נמוכה, אך בד"כ אינן מהוות בעיה בפני עצמה. המשמעות של הבדיקה היא פועל יוצא של גילך, התגובה השחלתית לפיוריגון וכו'.

סליחה לא הבנתי, זה שהרמה של ה FSH גבוהה זה אומר שיש רזרבה שחלתית נמוכה אבל זו לא בעיה? אני בת 34 ועדיין לא התחלתי את הטיפול בפיורגון, האם 10.5 מעיד על בעיה או לא לדאוג?

פורומים בנושא היפרכולסטרולמיה משפחתית
פורום מחלות דרכי העיכול - רפואה משולבת
ד"ר יוסף דיין ישיב על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לשילוב בין רפואה קונ...
פורום מעי רגיש
מנהלי הפורום יענו על שאלות הגולשים בנושאים הנוגעים לבעיות של תנועתיות מע...
פורום פרוקטולוגיה, כירורגיה קולורקטלית ומחלות מעי דלקתיות
ד"ר אלון רפאל יענה על שאלות בכל תת התחומים של כירורגיה קולורקטלית ופרוקט...