אנגיואדמה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אורטיקריה כרונית: טיפולים חדשניים ויעילים

סובלים מתפרחת שמלווה בגירוד עז וממושך? ייתכן שאתם סובלים מאורטיקריה כרונית (סרפדת) העלולה לפגוע קשות באיכות החיים ואף לגרום לבעיות שינה ולדיכאון. החדשות הטובות: תרופות חדשניות מאפשרות טיפול מהיר ויעיל במחלה אורטיקריה כרונית היא מחלת עור שכיחה בקרב האוכלוסייה הכללית שמתבטאת בנגעי עור מפושטים הגורמים לגרד עז ופוגעים משמעותית באיכות החיים. בהרבה מהחולים האורטיקריה נמשכת חודשים ארוכים ואף שנים (!) למרבה הצער, רבים אינם מודעים לכך שיש למחלה טיפול. כך, הם משלימים עם סבל וחוסר נוחות שניתן היה למנוע.     סבל מתמשך ופגיעה משמעותית באיכות החיים. צילום:שאטרסטוק  מהי אורטיקריה כרונית? המחלה מתבטאת בנגעים עוריים לרוב גדולים, אדומים ומורמים מהעור (שנראים כמו עקיצות) שמלווים בגרד עז לפעמים עז זוב דם. בד"כ מדובר בנגעים שנעלמים תוך 24 שעות (בממוצע שעות ספורות), אך במקומם מופיעים נגעים חדשים יומיומיים שגורמים לסבל מתמשך ופגיעה משמעותית באיכות החיים בשל קושי בריכוז הפרעות שינה אובדן ימי עבודה ולעיתים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לאנגיואדמה

אלרגולוגיה ואימונולוגיה - תמונת המחשה
אלרגולוגיה ואימונולוגיה סובלים מתפרחת שמלווה בגירוד עז וממושך? ייתכן שאתם סובלים מאורטיקריה כרונית (סרפדת) העלו...
תת-תריסיות מולדת - תמונת המחשה
תת-תריסיות מולדת בדיקות סקירה למחלות גנטיות הן בדיקות המתבצעות באוכלוסיה הכללית ללא עבר של מחלות תורשתיו...
דלקת מכסה הגרון - תמונת המחשה
דלקת מכסה הגרון במה שונה דלקת שקדים חיידקית מדלקת שקדים נגיפית? ד"ר אברהם בן-יעקב עורך ביניהן אבחנה ומצ...
חיסון שפעת - תמונת המחשה
חיסון שפעת מחלת האבעבועות השחורות נחשבה בעבר לקטלנית מאוד - עד שפותח חיסון נגדה, שמיגר אותה לחלוטי...
ללמוד עוד על אנגיואדמה
אלרגיה לאגוזים: כל מה שחשוב לדעת-תמונה

ט"ו בשבט הגיע ואיתו גם שלל אגוזים, הנמנים על מאכלי החג...

מאת: מיכל הלפרין,...
20/01/2019
בצקת: אפשר למות מזה-תמונה

אנגיואדמה תורשתית היא מחלה נדירה וקשה לאבחון, העלולה לגרום...

מאת: פרופ'...
16/05/2012
פיסורה: לשבור את מעגל הכאב-תמונה

פיסורה היא סדק או קרע ברירית שמצפה את התעלה האנאלית. ניתן...

מאת: ד"ר רון...
04/05/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לאנגיואדמה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

אנגיואדמה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היום עברתי טיפול hifo באיזור קו הלסת והצוואר- חשוב לומר שמאוד התלבטתי לפני הטיפול מאחר ויש לי נפילה ממש קטנה בקו הלסת.ועכשיו כמה כמה שעות אחרי הטיפול והתוצאה הולכת ונראית מעוותת מרגע לרגע ,קו הלסת בשני צידי הפנים מהסנטר ממש התעבה, וכל החלק התחתון של הפנים קיבל פני בולדוג וצורה מרובעת. , השאלה שלי, האם זו תופעה מוכרת והיא תעבור?ואם כן תוך כמה זמן? ולמה הטיפול הזיק כך לעור הפנים ורק יצר עיוות גדול יותר?

היי . טכנולוגיות הUS הממוקד פועלת על שכבה מסוימת כאשר בשלב ההתחלתי ישנה בצקת מקומית ואודם וככל שהזמן חולף מופיע אפקט המיצוק של העור. תוצאות ניתן לראות לאחר חודש כאשר תוצאה מיטבית היא לאחר 3 חודשים. בימים הראשונים ניתן לראות רק את סימני מתמר הUS החיצוני והבצקת המקומית. בכל מקרה בכל מצב של ספק יש לפנות לרופא המבצע.

בהמשך לתשובתך , אני כבר חודשים אחרי הטיפול ,אכן הבצקת ירדה אך אני רואה הרעה באיזור הצוואר, ריפיון שלא היה שם קודם , כשהגעתי לטיפול , ואין בכלל שינוי או שיפור בקו הלסת ,כמו שאמרתי הצוואר והפנים היו במצב סביר, אבל רציתי למצק ולשפר קצת. אני רוצה לדעת האם המכשיר יכול גם לגרום נזק והרעה במיצוק ומתיחות העור? כי זה מה שקורה לצוואר שלי, ואני תוהה אם זה יעבור וזה חלק מתהליך פנימי ובסוף זה יסתדר או שיש מקרים נדירים של נזק. לפני שאני פונה למרפאה ,אני רוצה לדעת האם יש לך את המידע על מקרים של הרעה בסוג הטיפול הזה. תודה

שלום, אתמול השתמשתי לראשונה בקרם אזמוד 4% . מרחתי אותו על פני בית השחי בלילה על פי המלצת הרופא. בבוקר ראיתי שיש לי כתמים חומים כהים במקום שמרחתי. אין שלפוחיות וגירוד. ולא נחשפתי לשמש. מדוע זה קורה? זה מסוכן? האם יעבור? והאם עליי להפסיק את הטיפול?

שלום מאיה אם יש רגישות לאזומד היא תתבטא באודם מלווה בגרד , עם בצקת מקומית , לעתים אף שלפוחיות, אזומד נועד לטפל בכתמים חומים. וודאי שאינו גורם להם. הוא יכול לגרום להם רק אם נגרמה קודם דלקת (במנגנון של פיגמנטציה פוסטאינפלמטורית) או בשמוש ברכוז גבוה במשך חודשים רבים (ochronosis).

אני בן 61 ולאחרונה כמה פעמים תקף אותי סוג של בצקת (התנפחות) בעפעפיים או בשפתיים פעם למעלה פעם למטה, ולאחרונה בתחילת הלשון בצד שמאל. אני לא יודע מה זה, זה ממשיך בין מס' שעות למיום יומיים, ואם אני לוקח פניסטיל טיפות זה יורד יותר מהר. מה אני צריך לעשות בשביל לברר מה זה ולהתפטר מזה.

אם אתה מקבל תרופות ללחץ דם- עליך להתייעץ עם הרופא שלך או שתפנה לרופא המטפל בבעיות אלה: אלרגיה/ אנגיואדמה

תודה על תשובתך. רציתי לשאול האם לדעתך זה קשור לתרופות ללחץ דם שאני לוקח. והאם אתה מקבל גם באזור הצפון

שלום! אני כותבת לפורום הזה על מנת לקבל עצות .אני בת 52.כבר 3 שנים אני סובלת מהתקפי בצקות קשות בעפעפיים ולאחרונה בשפה התחתונה.במשך 3 שנים עשיתי אין ספור בדיקות כולל הבדיקה שמתבצעת בתל-השומר-בדיקת תפקוד האנזים.כל הבדיקות תקינות לחלוטין,אך הרופאים שרואים אותי בזמן ההתקף טוענים שמדובר באנגיודמה. אני מורה במקצוע ואני נורא סובלת מההתקפים שלאחרונה מתקיימים כמעט כל שבוע.מדובר גם בכאב פיזי וגם בכאב רגשי.הבצקות תוקפות אותי כל פעם בחלק מסוים של הפנים-פעם מצד שמאל ופעם בצד ימין.פעם בעפעף ופעם החלק מסויים של השפה.הייתי אצל דוקטור רשף מספר פעמים בתל-השומר.הוא היה בספק שמדובר באנגיודמה והציג אופציה של אנגיודמה אידיופאטית.אני יודעת שדוקטור רשף בחו''ל,אך מחזיקה אצבעות שהוא יראה את הודעתי או מישהו שקשור לעיניין יענה לי: 1. במידה ומדובר באנגיודמה אידיופאטית,בחיים לא אדע מה גורם להתקף ואיך ניתן למנוע אותו? 2.דוקטור רשף המליץ לי לקחת כדורים של החומצה הקסא קפרון למניעת ההתקפים.אך רופא המשפחה אוסר עליי לקחת את הכדור בלי להתייעץ עם דוקטור רשף או מומחה אחר בתחום,כי בMRI הראש שלי התגלו שינויים שיכולים להתאים לשינויים פוסט איסכמיים או וסקולופטיים.הרופא טוען שאני זקוקה למיקרופירין ושאסור לקחת מיקרופירין יחד עם החומצה הקסא קפרון.ואין לי עם מי להתייעץ ולכן אני מסתובבת ללא שום טיפול ועם סבל רב. 3. רופא המשפחה שלי המליץ לי לקנות זריקה אותה להזריק במידה ויהיה קוצר נשימה(חס וחלילה).האם במקרה שלי שבו אין הוכחה מעבדתית לאנגיודמה,יש אפשרות להתפתחותה בלשון וגרון?ואז באמת אני אצטרך להזריק ? אודה מאוד,מאוד לכל אחד שיוכל לעזור ולהמליץ לי מה לעשות,כי אני מרגישה חסרת אונים! בברכה, דינה

שלום דינה וכולם אנסה לענות לשאלות אחת אחת. 1. נדיר שאנגיואדמה תורשתית תופיע לראשונה בגיל 49 2. התקפי הבצקת אינם מוגבלים רק לאיזור הפנים ולרוב מופיעים באזורים אחרים (ידיים, רגליים, התקפי כאבי בטן) 3. הבדיקות שאנו מבצעים יכולות להוכיח הפרעה בייצור האנזים או בתפקודו, אבל לא עוזרות לאבחנה במקרים שהאנזים תקין. 4. ייתכן שמדובר באנגיודמה (שם כללי לבצקת) אבל מסוג וגורם אחר, כגון אנגיואדמה אלרגית. 5. אנגיודמה אידיופאטית- פירושה "עצמונית" או ממקור לא ידוע. 6. אם מדובר באנגיודמה אידיופאטית, קשה לנבא מה ייגרום להתקף 7. הקסאקפרון מיועד למניעת ההתקפים אך לא תמיד יעיל. במינונים גבוהים הוא יכול להגביר את הקרישה ולכן לא נהוג לתת כאשר קיים סיכון לסתימה של כלי הדם. 8. אינני יודע לאיזה זריקה התכוון רופא המשפחה שלך... בסיכום: אני מציע שתפני לייעוץ וטיפול במרפאת האנגיואדמה שלנו ב"שיבא".