חומצה טראנקסאמית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחלת פון-ויליברנד: אפשר להתמודד

הילד סובל מדימומים גם לאחר שריטה קלה? ייתכן שמדובר במחלה ע"ש פון-ויליברנד, מחלה תורשתית שכיחה הגורמת לדימומים. חשוב לגלות מודעות לקיום המחלה. מדריך המחלה ע"ש פון-ויליברנד (Von Willebrand Disease; יש המתרגמים בעברית וון-ויליברנד) היא מחלה המטולוגית תורשתית, המתבטאת בפגיעה במנגנון קרישת הדם; וכתוצאה מכך, דימומים והתארכות הפסקת דמם - במקרה של חתך או דקירה.המחלה זוהתה לראשונה ב-1926 באיי אלאנד (Åland) בסקנדינביה, הממוקמים בין שבדיה לפינלנד, על ידי אריק אדולף פון-ויליברנד, שזיהה גם את הגורם הגנטי למחלה - חלבון הנקרא גם כן על שמו - הפקטור ע"ש פון-ויליברנד (vWF) שנמצא פגום בדמם של החולים. חלבון זה מיוצר על ידי תאי האנדותל המצפים את דפנות כלי הדם.תפקידו של הפקטור ע"ש פון-ויליברנד, במקרה של דימום, הוא לקשור את טסיות הדם לאזורים הפגועים בכלי הדם - וכך להפסיק דימומים. כמו כן, יש לו תפקיד בנשיאת פקטור 8, שהוא חלבון בעל תפקיד משמעותי...
ללמוד עוד על חומצה טראנקסאמית
שרירני רחם - מיומות-תמונה

מה גורם להתפתחותם של שרירני רחם וכיצד ניתן לטפל בהם? פרופ'...

מאת: פרופ'...
10/06/2009
מחלת פון-ויליברנד: אפשר להתמודד-תמונה

הילד סובל מדימומים גם לאחר שריטה קלה? ייתכן שמדובר במחלה...

מאת: ד"ר נוימן...
17/05/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחומצה טראנקסאמית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חומצה טראנקסאמית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

עברתי כבר 4 גרידות של רירית הרחם, פעם אחרונה במאי השנה. כרגע שוב 14 יום עם דימום כבד. הבדיקות (היסטרוסקופיה, פפ וביופסיה של הרירית) בסדר. ולפי בדיקות דם אני כבר בגיל "המעבר". אבל כל פעם אומרים לקחת זריקות או התקן, ואני לא רוצה כי לפעמים יש שלושה חודשים שקט. במיון אמרו שהרירית רק 8 ממ ואי אפשר לטפל, אבל לקחת הקסאקפרון, 6 כדורים ביום. בינתיים לוקחת כבר 3 ימים 6 כדורים ביום, הדימום לא הפסיק עדיין. אמרו לי לקחת 3 ימים, יפסיק על בטוח, וזה לא קורא. עכשיו אין לי עם מי להיתייעץ עד יום א. מותר להמשיך עוד או להפסיק? תודה על תשובה מהירה!

שלום 5 ימים

עקב ריבוי דימום וסתי שאניו נגמר... הרופא המליץ על הקסאקפרון. לקחתי 4 ימים והדימום לא נראה בדרך להיפסק. נורמלי? תקין, מצוי?

בד"כ התגובה להקסאקפרון די מהירה, תוך יום יומיים.

מה עוד ניתן לעשות? לדברי הרופאים המחלה ממשיכה להתפתח ללוקמיה. כעת אחוז הבלסטים 17%.

ההחלטה על טיפול מורכבת. ואין אופציות רבות. באופן עקרוני במידה והרקע הרפואי מאפשר זאת יש לשקול השתלת מח עצם מתורם, אך יש לזכור כי מדובר בטיפול אינטנסיבי וקשה ולא כל מטופל מתאים לכך. במידה ויש התקדמות ללויקמיה יש אופציה לטיפול בתכשיר וונטוקלקס בשילוב עם תכשיר מהקבוצה של וידזה.

תודה רבה! בנוסף רציתי לשאול לגבי דימומים תת-עוריים אצל חולים כאלו (ממחסור בטסיות), וכן לגבי קשיי קרישה בפצע מדמם - האם בכל מקרה של פציעה קטנה יש לרוץ לבית חולים כדי לקבל טסיות/מנת דם? או שיש דרך לעזור לחולים כאלו בבית? עד כמה ניתן לעזור להם באמצעות חבישה ומתן כדור הקסאקפרון (Tranexamic Acid)

במידה ויש דימום משמעותי וערכי הטסיות נמוכים באופן משמעותי, כדאי לקבל טסיות בדחיפות. קשה לענות תשובה סציפית יותר מבלי להכיר את המקרה.

שלום קיבלתי במהלך החודש האחרון פעמיים מחזור עם גושי דם כבר 7 ימים ברצף הרופאה נתנה לי הקסאקפרון ואמרה לבצע אולטראסואנד לאחר שיסתיים הדימום אני מודאגת לא נפסק

אם אין גורמי סיכון ניתן להעלות מינון ההקסקפרון עם הפסקת הדימום יש לשקול אולטרסאונד וגינלי בהמשך אולי גם היסטרוסוקפיה אבחנתית בהצלחה, ד"ר כהן