העלאת HDL

דיון מתוך פורום  שיקום ומניעת מחלות לב: אימון גופני

18/11/2010 | 17:36 | מאת: רן

בן 39 רמת ה-HDL שלי יחסית נמוכה 32.44 ( המקסימום בשנים האחרונות היה 41 ) , ה- LDL ברמה של 106 והכולסטרול הכללי 156.39 , טריגליצרידים 89 .... רציתי לדעת האם רמת ה-HDL שלי ממש לא טובה בייחס לשאר התוצאות ואיך ניתן להעלות את ה- HDL ? תודה .

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רן, ה- HDL שלך אכן מעט נמוך (רצוי מעל 45-50). די קשה להעלות רמת HDL. ישנן 3 דרכים להעלותו: 1. טיפול תרופתי - איננו נפוץ, בעיקר למי שאינו חולה לב. גם לחולי לב כמעט שלא נותנים עקב תופעות לוואי ידועות. 2. פעילות גופנית: יכולה להעלות HDL אבל לא באופן משמעותי. גם עם עלייה של 10-20% (לרוב העלייה היא פחות מכך) ועדיין לא תגיע לערכים המצופים. בנוסף, על מנת להעלות HDL מחקרים מראים שצריך לבצע פעילות באינטנסיביות די גבוהה. מאמצים מתונים לא משפיעים כמעט על HDL. כמובן שמאמצים אינטנסיביים לא מתאימים לכולם וצריך להתאימם באופן אישי. 3. תזונה - לכך אולי ההשפעה הגדולה ביותר. כמובן שמומלץ להוריד בשומנים רווים (אלה המעלים LDL) ולהעלות בשומנים חד בלתי רווים כגון שמן זית ואגוזי מלך (כמובן לא במידה מוגזמת, זה בכל זאת שומן). מומלץ לשמור על - LDL מתחת ל- 100, על אחת כמה וכמה אם יש גורמי סיכון אחרים כגון: יתר לחץ דם, סוכר גבוה, עודף משקל או סיפור משפחתי של מחלות לב. אני ממליצה שתתייעץ עם דיאטנית לגבי תפריט מסודר שיעזור לך לסדר את הארוחות שלך במהלך היום לפי בדיקות הדם שלך ומדדים נוספים. בברכה, יעל

21/11/2010 | 16:59 | מאת: רן

תודה רבה על תשובתך , אשמח לדעת בהמשך לתשובתך .... רמת שאר השומנים שלי יחסית סבירה ואין לי שום הסטוריה משפחתית , האם רמה נמוכה 32-41 במשך השנים של HDL אמורה לגרם לי נזק כלשהוא ואני אמור לקחת טיפול ? או שמספיק לשפר תזונה ופעילות גופנית . רק להבין, האם LDL שוקע בדם בכל מצב או רק מעל רמה מסויימת גבוה ? אשמח לתשובה .

מנהל פורום שיקום ומניעת מחלות לב: אימון גופני