פורום בריאות העין

הפורום יעסוק בבריאות העין ובדרכים שונות לשיפור הראייה. יינתנו תשובות ללא נטייה מסחרית, בכל הנושאים הקשורים לבריאות העין, כגון: קרנית, קטרקט, גלאוקומה, מחלות רשתית, בדיקות חשובות בתינוקות וילדים, עין עצלה ועוד. לקבלת מידע טלפוני, חייגו: 1-700-706-222.
13577 הודעות
12838 תשובות מומחה

מנהלי פורום בריאות העין

גולשים יקרים: לא יפוענחו בדיקות במסגרת הפורום הפורום יעסוק בבריאות העין ובדרכים שונות לשיפור הראייה. לציבור הגולשים יינתנו תשובות, תוך פרק זמן של 48-72 שעות, ללא נטייה מסחרית, בכל הנושאים הקשורים לבריאות העין, כגון: קרנית, קטרקט, גלאוקומה, מחלות רשתית, בדיקות בתינוקות וילדים, עין עצלה ועוד. לקבלת מידע: 3122*
15/09/2018 | 12:50 | מאת: נאור

שוב פעם מנסה להבין קצת ואשמח אם תענו לי על כל השאלות כדי להבין שוב. בסוף חודש יולי נכנס לי גוף זר לעין לאחר הריפוי נותרה צלקת זעירה בקרנית בגבול העליון של האישון איננה נראית סמיכה אך זה רק על פי הבחנתי במראה, אם אני מסתכל ממש ממש מקרוב במראה אני מבחין בה אין לי מושג אם זה שינה לי את הראייה קיים מצב כזה שזה לא ישפיע על הראייה בכלל בכלל ? או שבאחוזים מאוד נמוכים כן השפיע ? האם לדהייה שלה תהיה השפעה לטובה על הראייה במהלך הזמן או שהמצב ישאר כמו שהוא ? האם יש אפשרות להשתמש בטיפות סטרואידיות גם לאחר שהצלקת התפתחה כבר ? האם קיים סיכוי כלשהו שהיא בכל זאת תעלם עם הזמן ? יש האומרים שיש צלקות שנעלמות לחלוטין עם הזמן דרך אגב אני רואה 6/6 בשתי העיניים ואין דברים חריגים וכרונים בעיניים לאחר בדיקות שחייב לציין לא הכי מקיפות שיש אחת אצל אופטימטריסט, ושתי בדיקות נוספות בכמה מכשירים שונים. אשמח לדעת גם איזו בדיקה עברתי, בנוסף לחדות הראייה, זאת בדיקה שמדפיסה נתונים על דף נייר קטן שהרופא בדק קיים סיכוי שראיתי יותר מ6/6 לפני הגוף זר ? ומה הקשר של סינוור קל לצלקת ? אשמח לתשובות סופיות ומדוייקות על סמך הניסיון והמדע והרפואה, ידוע לי שללא בדיקות מקיפות שכוללות את כל סוגי הבדיקות אין לדעת ובמיוחד שכל מקרה לגופו אבל בגלל ה"סתירות" שקיימות באנטרנט אשמח אם תשימו דגש על כל הנושא הזה של גופים זרים וצלקות. ובמיוחד אם תענו ספציפית לשאלות שלי תודה לכם מראש !

לקריאה נוספת והעמקה
15/09/2018 | 20:15 | מאת: נאור

ובנוסף אשמח לדעת מה ההבדל בין עכירות לצלקת ל-haze ?

ללא בדיקתך אין דרך לעזור לך בברכה פרופ' ישראל קרמר

15/09/2018 | 09:08 | מאת: ש.א.

אבחנה: UVEITIS UNSPECIFIED טיפול: STERODEX COL נבדק היום על-ידי רופא עיניים בשל עין אדומה נמצאה אובאיטיס עין ימין לחמית מגורה. ללא הפרשות כעת אין פוטופוביה. תנועות עיניים מלאות ללר הגבלה או רגישות מםרקים חופשיים ללא פריחה . ללא סימני דהידרציה. לב: קולות סדירים, ללא אוושות. ראות: כניסת אוויר טובה דו"צ. ללא חרחורים או צפצופים. בטן: רכה ללא רגישות או סימני גירוי צפקי. ללא הגדלת אברים. לוע: ללא אודם על הקשתות, שקדים אינם מוגדלים. אין תפליטים. אזניים: תופיות תקינות. בדיקה נוירולוגית: תקינה. נתבקש לבצע בדיקות דם תקופה של כחודשיים עין אדומה פוטופוביה בא והולך טופל בתחילה כדלקת ללא שיפור חשבו תגובה אלרגית גם אחרי בבריכות אך התופעה התמידה ללא חומים ללא תופעות סיסטמיות אחרות נציין אים ההםרשות מהעין בעין ימין תופעת הפוטופוביה בא והולכת כעת חזרה של התופעה אם כי אין פוטופביה נמשיך טיפול מקומי + מעקב רופא עיניים מדוע זה חוזר כל פעם? והאם זה מסוכן?

לקריאה נוספת והעמקה

דלקות כמו אובאיטיס נוטות לחזור, צריך לגמור את הבירור אצל רופא מטפל לנסות להבין את הגורם לדלקת ולטפל בהתאם. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

מישהו התיז לעין שלי את הדונדוראנט אקס ומאז יש לי יובש ושורף לי בעיניים בדקתי ואין נזק לעין אבל ממש שורף לי,אקס יכול לגרום לי נזק לראייה או לעין?

לרוב אין לחומרים אלה נזק לזמן ארוך אלא גירוי שחולף. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

ואם עבר שבוע ועדיין כואבת לי העין יש סיכוי שזה בגלל זה או שנורמלי שעדיין כואב לי? תודה😊

אם מצב העין במגמת שיפור אז ככל הנראה כל יחלוף

שלום, אני ממש מיואש מהמצב כבר, מדובר במשהו שהפך לעינוי סיני מכיוון שהכאב עצמו עמום וחלש כביכול אך נמשך כבר זמן רב. לפני כחצי שנה עברתי ניתוח prk, חודש לאחר הניתוח קיבלתי מכה חזקה וישירה לעין כאשר היא הייתה פקוחה בעת משחק כדורסל, לא יכולתי לפקוח את העין כלל עד למחרת ולא הלכתי לטיפול רפואי מכיוון שהיה שיפור ניכר ביום שלמחרת, אך מאז יש לי תחושה של כאב עמום וצריבה בעין ודמעת מרובה, ובבוקר מיד עם פקיחת העיניים הייתה לי ראייה מטושטשת באותה עין ימין שקיבלתי את המכה, מלפני שבועיים לאחר ביקור אצל רופא עיניים זוהה אצלי שריטה בקרנית שכנראה גרמה לכאב לצריבה ולדמעת, כעת אני מטופל בעדשה טיפולית במשך שבועיים כבר, ואכן נעלם הטשטוש ראייה בבוקר אבל עדיין יש לי את הכאב העמום הזה שמטריף אותי, הרופא המליץ שבמידה והעין תישאר מגורה חודש וחצי לאחר הטיפול בעדשה הטיפולית ניתן לבצע ניתוח ptk, לתקן את השריטה השאלה היא האם כדאי לבצע את הptk במידה והשריטה מחלימה אך הכאב העמום נשאר? (בעיקר מכיוון שאני חושש שאולי מדובר בדלקת או יובש שגורם לכאב אך מכיוון שהדבר לא מופיע בעין שמאל כלל אני לא יודע בוודאות)

לקריאה נוספת והעמקה

עוד דבר, האם מומלץ לבצע בדיקות מיוחדות כלשהן כמו MRI או oct בעיקר כדאי לאשש שאכן כדאי לבצע את הptk ואין גורם אחר שמפריע וגורם לכאב ולצריבה?

ניתוח ה ptk אינו דחוף ולכן אם הכאבים חלפו אז ניתן להמתין ולראות אם יש שיפור ואז לא יהיה צורך בניתוח. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

13/09/2018 | 17:32 | מאת: אלמוג

הי , אני בת 21 רואה טוב בדרכ . שמתי לב בזמן האחרון שבמחשבה לאחור סבלתי מגיל ילדות בין חוסר התאמה בין העין ליד ( בחיתוך מוצרים לדוגמה או שימוש בסרגל ) ודברים נראים לי ישרים שלמעשה הם עקומים . האם זה קשור לעין ויש טיפול ?

לקריאה נוספת והעמקה

קשה לקבוע אם המקור לבעיה הוא עינית. יתכן שיש קשר לאסטיגמציה או לפזילה שקיימת, אך יש צורך בבדיקה של רופא עיניים כדי לקבוע. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

12/09/2018 | 19:42 | מאת: יונית

שלום פרופסור, חליתי בדלקת וירלית מסוג אדנו וירוס לפני כחצי שנה ומאז אני מרגישה אי נוחות בעיניים ובראייה עצמה. כשאני מממצמת אני מרגישה כאילו הכל זז איתי יחד, דבר לא נעים בכלל. בהתחלה חשבתי זה מיובש אבל זה קורה גם עם הזלפת טיפות מלאכותיות. בנוסף סובלת מסינוורים. טופלתי בסטרואידים אך שוב מטופלת בהם עקב חזרתם לקרנית. מה ניתן לעשות בעניין התחושה בעיניים ? זה נורא מפריע לי.

לקריאה נוספת והעמקה

לפי התאור ככל הנראה מדובר בתסנינים בקרנית לאחר דלקת ויראלית. יש להמשיך הטיפול אצל רופא העחניים ויקח זמן אך התחושה תחלוף. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

12/09/2018 | 16:24 | מאת: אאאאא

שלום, היתה לי דלקת בעין למשך כמה חודשים שעברה ועכשיו אני מתחיל לשים לב שיש לי לפעמים מין הבהובים כאלה בעיניים רק שאני עוצם אותם, או שאני בחדר חשוך ומסתכל לצדדים רואה מעין הבזק אור כזה לחצי שניה , האם יש לי סיבה לדאוג??

לקריאה נוספת והעמקה

ככל הנראה אין קשר לדלקת. מומלץ לגשת לבדיקה של רופא עיניים. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

12/09/2018 | 10:33 | מאת: לאה

שלום, אמי בת ה-85 טפטפה בטעות 400 יחידות של ויטמין D לכל עין. האם עלול להיגרם לה נזק, ומה היא אמורה לעשות? תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

אם אין צריבה אז אם בעיה.

12/09/2018 | 00:58 | מאת: יותם

שלום, לפני שנה וחצי חליתי באדנו וירוס, טופלתי ב fml ובסטרודקס ובכל הבדיקות הרפואיות טענו שאין יותר תסנינים או צלקות במקביל לטיפול אמנם לא כך אני מרגיש בראייה. התחושה היא ראייה ערפילית ומתאמצת, אי נוחות וסינוורים. אני כבר לא יודע מה לעשות כי לכל רופא שאני הולך אין מענה לבעיה שלי. מה ניתן לעשות עם ראייה כזו?

לקריאה נוספת והעמקה

אם בבדיקות חוזרות אין עדות לעכירות ושאר בדיקת העיניים תקינה, יתכן ומדובר ביובש בעיניים או שיש צורך בהתאמת משקפיים. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

09/09/2018 | 21:07 | מאת: רונן

הרופא רשם לי ל7 ימים סטרואידים, אני מרגיש שעדיין יש לי דלקת אבל לא חמורה.. האם עלי לחזור לרופא לעוד מרשם?

לקריאה נוספת והעמקה
09/09/2018 | 21:11 | מאת: שואל

הרופא משפחה אמר שזה לא נראה לו חמור

אי הנוחות לאחר הדלקת יכולה להמשך מספר שבועות. אפשר לשים תחליפי דמעות ולשטוף במים קרים. אין צורך בטיפול תרופתי. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

עברתי ניתוח עפעפיי בתי העניניים מסוג ECTROPION REPAIR 3. לפני כשבוע. בימים האחרונים התחילה לי הפרשה דביקה ויובש אדמומיות וקילופי עור באיזור העיניים והפנים (מצח , אף, ולחיים). האם התופעות קשורות לניתוח? יש לציין שעדיין לא הוציאו לי את התפרים. מה אתם מייעצים לעשות? שנה טובה.

לקריאה נוספת והעמקה

סביר להניח שאין קשר לניתוח, אלא אם יש רגישות לחומר הניקוי שהשתמשו בו לפני הניתוח. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

לפני כמעט שנה הרגשתי שגודלת לי בתוך העפעף התחתון גולה קטנטנה עד שזה התחיל להציק לי קצת. לפני כחודש נדבקתי בשעורה והיא עברה עם ניקוי בתה ואחר כך חזרה קיבלתי משחה ושמתי טיפות עיניים והיא עברה אבל נשארה עוד בלוטה. עכשיו יש לי שתי בלוטות שאחת מהן קצת כואבת והן לא עוברות הם קטנות אבל כבר אפשר לראות אותם ואני מפחדת מזה. מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

יתכן ומדובר בשעורה פנימית. אפשר לנסות לטפל בקומפרסים חמים. אם אין שיפור אז יש לגשת לבדיקה של רופא עיניים. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

09/09/2018 | 10:45 | מאת: חיים

שלום, שמתי לב שכבר זמן רב יש לי אודם בעיניים (בעיקר בעין ימין) שלא יורד, לא משנה כמה אני ישן. לפעמים זה צורב, לפעמים יוצאות לי הרבה דמעות. התופעה מחמירה מאוד מאוד כשאני לא ישן טוב בלילה, ובאותו יום שלא ישנתי טוב בלילה עין ימין בערב של אותו יום מאוד דומעת וצורבת - וזה תמיד ככה. רציתי לשאול מה ההסבר שיכול לנבוע מכך? עד לפני שנה-שנה וחצי לא היה לי את כל הבלאגן הזה!

לקריאה נוספת והעמקה
09/09/2018 | 10:48 | מאת: חיים

רק אציין שטיפות וג'ל נגד יובש לא עוזרים באותה סיטואציה. באותו ערב אני שים בתדירות גבוהה את הטיפות, וזה לא עוזר

קשה לקבוע את הסיבה לבעיה ללא בדיקת עיניים אצל רופא. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

08/09/2018 | 10:40 | מאת: חסוי

האם ניתן להסיר צלקות מהקרנית גם לאחר תקופה ארוכה שהן קיימות ? ומה האחוזי הצלחה של ההסרה במיוחד בצלקות מזעריות ? האם יש מישהו שעשה זאת וזה שיפר ראייתו ?

לקריאה נוספת והעמקה

ניתן להוריד צלקות, אך אין סיבה אם הן לא גורמות להפרעה. ההצלחה תלויה בסוג הצלקת ובעיות אחרות אם קיימות בעין בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

12/09/2018 | 15:11 | מאת: חסוי

אבל ההיגיון הפשוט אומר - ככל שהקרנית תהיה יותר שקופה כך נראה יותר טוב לא?

לא כל דבר ברפואה עובד לפי ההגיון הפשוט.

07/09/2018 | 00:35 | מאת: דניאל

היי ד"ר ניסיתי להוציא ריס מתוך העין והוא נעלם. לא מצאתי אותו לא באמצע ולא בעין. אני חושב שהוא נכנס לתוך העומק של העין, כאילו איפה שהעור מכסה את העין. האם צריך לעשות משהו? לא כואב או משהו כזה.

הריס לא יכול להכנס עמוק. אם הוא לא יצא כבר אז הוא יצא עם הזמן ואין מה לחשוש. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

06/09/2018 | 13:09 | מאת: סי.ג'יי

האם מומלץ מעל גיל 50 לבצע בדיקת לחץ תוך עיני פעם בשנה ?

לקריאה נוספת והעמקה

ההמלצות הן לבדיקה שנתית. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

כאב בעין ימין עם פקיחת העין כאילו יובש. עין ימין מפרישה יותר, במהלך היום ללא הפרעה. קורה רק בשינה.

לקריאה נוספת והעמקה

התלונות נשמעות כמו יובש. אפשר לנסות לשים תחליפי דמעות בצורת ג׳ל, שניתן לרכוש ללא מרשם, לפני השינה וראות אם יש שיפור. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

06/09/2018 | 08:57 | מאת: אלמוג

שלום, אני סובלת מיובש בעין כשנה. לאחר ביקור אצל רופא העיניים, הוא המליץ לי על טיפות פילוג'ל, כשהמינון הוא טפטוף כל שעתיים במשך שבוע. האם אין סכנה שהעין "תתרגל" לטיפות ותפסיק לייצר לחות משל עצמה? מדוע צריך לטפטף במשך תקופה כל כך ארוכה? תודה מראש על התשובה.

טיפול בגל לא גורם להפסקה של הדמעות בעין. אם העין מאוד יבשה אז מומלץ טיפול תכוף. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

שלום! אתמול התקלחתי בערב ונכנס לי שמפו לעין ימין, שטפתי במים כמה שאני יכולה אבל מאז אני כבר יום שלם סובלת מיובש בעיניים,זה תקין? זה דלקת ? מה זה? זה שמפו של פינוק בריח קוקוס לא משהו כימי קטלני או משהו...אשמח להרגעה בבקשה, תודה מראש! פרטים עליי: גיל 40 , נקבה , מצב בריאותי תקין

לקריאה נוספת והעמקה

התופעות חולפות. אפשר לשים תחליפי דמעות שרוכשים ללא מרשם. אם אין שיפור אז יש לגשת לבדיקת עיניים. בכהוד רב ד״ר מיכאל היימס

יכול להיות שנהייה דלקת מהשמפו? האם זה מסוכן?!

הייתי אצל רופא עיניים אתמול והוא בדק את העין.הוא שם מין צבע כזה שצובע את העין בשביל לראות אם יש שריטות והוא אמר שהוא לא רואה כלום ושאין לי מה לדאוג והוא נתן לי טיפות עיניים (תרחיף עיניים) לשים למשך 10 ימים

אז יש להמשיך עם הטיפול לפי הנחיות הרופא

אני מרגישה שזה חזר לי האם אני יכולה להמשיך עם התרחיף לעיניים שהרופא נתן לי?

עדיף לשים תחליפי דמעות

אז זה אומר שיש בעיה חמורה יותר?

לרוב הבעיה חולפת, אך אם אין שיפור יש לגשת לרופא מטפל לשקול טיפול אחר

לפני כשבועיים בבוקר, כשהתעוררתי משינה ראיתי נפיחות בעפעף ובחלק העליון של הלחי בצד שמאל. בדיקה אצל רופאת עיניים אמרה שהכל בסדר. וכניראה היה שעורה ועכשיו הכל בסדר. במשך כשבועיים עדיין יש לי נפיחות. אומנם קבעתי תור לרופאה שוב.אך התור רק בעוד שבועיים. ברצוני * לדעת האם צריך ללכת לרופאה ותומר שזה דחוף? * מה יכולה תהיות הסיבה לנפיחות? תודה מראש.

לקריאה נוספת והעמקה

אם מדובר בשעורה אז יכול לקחת זמן עד ספיגה.

05/09/2018 | 05:59 | מאת: אאאאא

הייתה לי דלקת בעין אחת למשך שלושה חודשים , לקחו לי תרביות והתגלה כלמידיה בעיניים, האם זה מסוכן ויכול לגרום נזק לעין ? לא טיפלתי כל התקופה באנטיביוטיקה דרך הפה

לקריאה נוספת והעמקה

אם התרבית חיובית אז מומלץ על התחלת טיפול בכדורים. סביר להניח שעם טיפול תהיה החלמה מלאה של העיניים. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

בן 48, מקרטוקונוס, כבר כ20 שנים משתמש בעדשות קשות. בשנתיים האחרונות, כשאני שם את העדשות, אחרי כשעתיים או יותר, העיניים שורפות ומתהווה דלקת. אם אני משתמש בעדשות יותר מ4 שעות - העניים מודלקות ולא ניתן לשים עדשות עד גמר הטיפול בדלקת וחוזר חלילה... רופאת העיניים אומרת שזה עניין של גיל ושכנראה העיניים פיתחו רגישות יתר לעדשות ושלא אוכל יותר להשתמש בעדשות המגע. האם יש לי סיכוי לצאת מהמעגל הבעייתי הזה של הדלקות והטיפולים ולחזור לשגרת ראיה טובה עם עדשות המגע שלי?

לקריאה נוספת והעמקה

יש מקרים בהם הרגישות היא לחומרי הניקוי. אפשר לנסות להשתמש בחומרי נקוי אחרים ולשים טיפות לחות ללא חומר משמר בתקווה שיהיה שיפור. בכבוד רב בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

היי, באמצע יולי עברתי טיפול קוניזציה מצוואר הרחם עקב גילוי של CIN2. לפני כשלושה שבועות עברתי בדיקת התאמה ללייזר להסרת משקפיים, ידעתי את הרופאים שיש פפילומה אך לאחר הבדיקה ובירור נוסף מולם הם אמרו שהכל בסדר וניתן לעשות את הניתוח. ממש היום ראיתי שיש לי כתם לבן טיפה בולט בתוך עין ימין קרוב לעפעף ולאף (רק שאני מסתכלת למעלה והצידה אז ניתן להבחין בו). כמובן שבדקתי בגוגל וראיתי דברים נוראיים. השאלה שלי היא כזאת- יכול להיות שיש לי פפילומה בעין ושלא ראו את הדבר הזה בכל הצילומים והבדיקות שעשו לי? שאלה נוספת- יש לי ביקורת חודש אחרי ניתוח ב-7/10, האם כדאי בכל זאת לפנות לרופא משפחה לקבלת הפניה דחופה לרופא עיניים? אשמח לתשובה. תודה.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אני מאמין שאם הייתה בעיה הרופא היה שם לב לזה וכמובן גם בצילומים. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

04/09/2018 | 10:37 | מאת: יגאל

להבנתי מלימוד הנושא קיים סיכוי לזיהום לאחר השתלת עדשות. האם ניתן לזהות תסמינים מראש שמגדילים הסיכוי לזיהום? ושאלה שנייה, האם הזיהום מחייב הוצאת העדשה או שניתן לטפל בזיהום ללא הוצאת העדשה?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, קיים סיכוי לזיהום כמו בכל ניתוח עיניים אחר. במידה ולא מטפלים לפי הנחיות הרופא ולא שומרים על היגיינה גבוהה יש סיכוי גדול יותר לקבל זיהום. במקרים נדירים מאוד מגיעים למצב של הוצאת העדשה. ניתן לטפל בזיהום בדרכ' עי טיפות ותרופות מתאימות. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

שלום. אני סובלת כבר שנים מכאבים בעיניים, אדמומיות, ועיניים לחות עם קרום כזה שנוצר שעולה על הלחמית. הרופא נתן לי fml, שמתי אותם יום שלם ועוד חצי יום והפסקתי כי זה כואב הרבה יותר. כל הזמן נותנים לי סטרואידים וטיפות נגד אלרגיה וזה נהייה יותר גרוע. מה עושים?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יש לפנות למרפאות עיניים של כל בית חולים גדול, שם יש אמצעים רבים לאבחן את הבעיה. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

03/09/2018 | 00:45 | מאת: עמיר

יש לי csr בעין ימין שהולך ומשתפר עם הזמן,כרגע מחכים שיעבור טבעי כי יש שיפור בלי התערבות בעזרת לייזר וכו'...., לפני כמה ימים נהיה לי שעורה בעין שמאל והרופאת משפחה נתנה לי משחת מקסיטרול לכמה ימים לאחר כמה ימים של קומפרסים שלא עבדו יותר מידי. הבנתי שהמשחה מכילה סטרואידים ואני יודע שסטרואידים לא בריא לcsr. האם אני יכול לשים את המקסיטרול לשעורה ללא חשש,מפני שהשעורה בעין אחרת ללא הcsr? תודה רבה..........

לקריאה נוספת והעמקה

עמיר שלום רב, הספיגה הסיטמטית של משחת מקסיטרול היא אפסית ולכן אין כל חשש שתשפיע על מחלת ה-CSR. בברכה, פרופ ישראל קרמר

איכות הבדיקה נמוכה מאוד בשתי העיניים. RE:מבנה ה double hump שמור. לציין הדקקות עליונה וגבולית תחתונה בסיבי העצב. עוביRNFL ממוצע 79 מיקרון CD ורטיקלי 0.58 LE:מבנה הdouble hump שמור. לציין הדקקות תחתונה בסיבי העצב. עוביRNFL ממוצע 76 מיקרון CD ורטיקלי 0.55 יש לציין שדה ראיה תקין ב 2 העיניים לחץ תוך עיני 22 23. מה התוצאות אומרות

לקריאה נוספת והעמקה

מוריאל שלום רב, היות ושדה הראייה שלך תקין,עליך לעקוב אחר הלחץ התוך עיני, המעט גבוה מהנורמה ובמידה והלחץ יעלה מעל 23-24 ממ יש להתחיל טיפול בטיפות להורדת הלחץ , על מנת שבטווח הארוך לא ייגרם נזק לעצבי הראייה שלך, כפי שזה קורה במחלת הגלאוקומה . כרגע המצב גבולי . בברכה, פרופ' ישראל קרמר

עברתי לפני שבוע הקפה בלייזר של קרע ברשתית (בעקבות תהליך היפרדות זגוגית). פרוצדורה מאוד שכיחה. לא היו סיבוכים. שאלה, מתוך סקרנות: מה קורה בנקודות שבהן הלייזר צרב? האם אנחנו מאבדים בהן את הראייה? מה הגודל של האזור הזה?

לקריאה נוספת והעמקה

יונתן שלום רב, נקודות הצריבה של הטיפול בלייזר גורמות לצלקות עקב חימום רקמת הרשתית,אך הן קטנות מאד וממוקמות בהיקף כך שהן לא גורמות להפרעה בתפקוד היומיומי. בברכה פרופ ישראל קרמר

02/09/2018 | 18:07 | מאת: יוסי קדוש2

שלום רב אני בחור בן 40 מרכיב עדשות מגע רכות 15 שעות ביום . לפני שבוע היו לי התקפים של גירגירודים חזקים בשתי העיניים וותחושת צריבה.יש לציין שלא הייתה הפרשה ולא נפיחות . הלכתי לרופא עיניים והוא נתן לי טיפות עיניים עם אנטביוטיקה .לאחר 3 ימים לא חל שיפור ולאחר ששמתי את הטיפול הגירוהגירוד ההתגבר. הלכתי שוב לרופא עיניים והוא נתן לי לוטמקס וכן אופטליטס. מאז יש הטבה. לאחר שאני שם לוטמקס יש תחושה טובה בעיין. לאחר שאני שם אופטליסט העיניים ממש שורות למשך כמה דקות. רציתי לשאול אם זזו תגובה טבעית לשתי התרופות? האם זה אומר שהלוטמקס עוזר לי יותר? מה ההבדל בין שתי התרופות? האם ניתן תיאורטית לשים עדשות כמה שעות ביום לצורך חדר כושר או ששחל איסור לשים עדשות אם באותו יום משתמשים התרופות הללו? יש לציין שיש לי אלרגיה לדשא ואני מטופל באימונתרפיה שמאוד עוזרת לי

לקריאה נוספת והעמקה

יוסי שלום רב, לוטמקס זו תרופה סטריאודית נגד דלקות עיניים ואופטילסט זו תרופה נגד לאלרגיות של העיניים. שילוב של 2 סוגי טיפות אולי הוא יעיל בדלקות אלרגיות של העיניים אך לא מומלץ להשתמש בלוטמקס לתקופה ארוכה מידי כי זה סטרואידים. בזמן הטיפול ב-2 תרופות אלו אסור להשתמש בעדשות מגע. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

02/09/2018 | 17:57 | מאת: יוסי קדוש

שלום אני בן 41 בריא. מרכיב עדשות מגע רכות באופן יומיומי . מספרים מינוס 4.5 וצדילינדר 1.5- רופא עיניים איבחן שיש לי קטרקט בעיין ימין. אכן הראיה שלי בעין ימין לא מאוד טובה אבל בשילוב של שתי העיניים זה עדיין בסדר. שאלתי היא האם ניתן כבר לבצע ניתוח קטרקט לתיקון הקטרקט וכן תיקון הראיה בעיין ימין. כמו כן האם נדרשות בדיקות נוספות להמשך בירור כדי לקבוע את רמת החומרה של הקטרקט ממה הוא נובע וכו. במשפחה אין סיפור של קטרקט בגיל צעיר. לאמא שלי היה קטרקט בגיל 60 ולאבי אין. מדוע נדרש לחכות שהמצב יחמיר אם ניתן לשפר את איכות החיים כבר עכשיו? בברכה יוסי

לקריאה נוספת והעמקה

יןסי שלום רב, בדר"כ ניתוח קטרקט איננו ניתוח דחוף! מה שקובע את הצורך בניתוח קטרקט הוא קושי התפקוד הראייתי . כל זמן שאתה מסתדר בחיי היומיום מבחינת התפקוד הראייתי, ניתן לדחות את הניתוח. במידה וההפרעה תהיה משמעותית , אזי יוחלט על ניתוח. אם ברצונך לבטל את התלות במשקפיים אזי ניתוח קטרקט במיידי יפתור את רוב הבעייה האופטית אם כי לא את כולה. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

02/09/2018 | 15:06 | מאת: רחלי

לבת שלי גדל שוב המספר בעין (2 מרחק) הרופא המליץ לנו להתחיל להשתמש בטיפות שאם ההתמדה יכולות לגרום להאטה בגדילת המספר הזמנתי את הטיפות אמרו שהן צריכות להיות בקירור והתחלנו לשים אתמול היה מצב שהן לא היו במקרר חזרנו מחופשה הטיפות היו בתוך מעטפה שבתוכה יש דופן עבה (מעטפה מקורית שבה קיבלתי את הטיפות) יצא ששעה וקצת הן לא היו במקרר עד ששמתי לב הוצאתי הבקבוק עדין היה קריר שמתי לילדה את הטיפות היא אמרה שהן קרות אבל אחרי זה חשבתי שאולי עדיף לא להשתמש בהן התייעצתי עם רוקח בסופר פארם והוא אמר שזה בסדר אם זה בחוץ שעה שעתיים ושאלתי שוב אם הוא בטוח כי רשום על הבקבוק "חובה להיות בקירור 2-8 מעלות!" הוא ענה שזה בסדר אך אני עדין חוששת להמשיך.. רציתי שרופא פה ידע לענות לי אם להמשיך או להזמין כבר חדש תודה

לקריאה נוספת והעמקה

רחלי שלום רב, לא תציינת את שם הטיפות אך שעה וקצת בסביבה לא חמה, כגון שמש או מכונית עומדת, לא יגרמו ל"קלקול" או פגיעה ביעילות התרופה. יש להמשיך להקפיד על קירור. בברכה פרופ' ישראל קרמר

02/09/2018 | 13:20 | מאת: רות

שלום , אני בת 44. לפני חודש ניגשתי לרופא עיניים ושמו לי טיפות הרחבת אישונים ומאז שורף לי וכואב לי בתוך העין ורואה הבהובים שחורים שמאוד מפריע לי .השאלה היא - האם העין ניזוקה כתוצאה מהטיפות ? או שיש לי יובש בעיניים . הרופא עיניים אמר שיש לי יובש בעיניים . מאוד מודאגת מהמצב .

לקריאה נוספת והעמקה

רות שלום רב, יתכן ומדובר ברגישות לטיפות הרחבת האישון אשר גרמו לגירוי העיניים והחמרת היובש הקיים מלכתחילה.אני ממליץ לך להשתמש בטיפות להרטבת העיניים מסוג ביפאנטן בצורה של קפסולות חד פעמיות לשטיפת העיניים לתקופה של חודשים רבים ,כל 3 שעות. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

01/09/2018 | 22:14 | מאת: רינת

הי, כשאני מסובבת את הראש אחורה (לדוגמה כשאני מסתכלת מהמושב של הנהג במכונית על המושב האחורי) אני רואה כפול... פרצוף מעל פרצוף... שאר הזמן אני רואה מעולה 6/6. מה זה יכול להיות?

לקריאה נוספת והעמקה

רינת שלום רב, כנראה שמדובר בחולשה של שרירי העיניים לכוון מסויים . אני ממליץ לך לעבור בדיקה אורטופטית של תנועות שרירי העיניים. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

01/09/2018 | 21:30 | מאת: שולה

שלום רב, לאחר ביצוע בדיקה אצל פרופסר ענת לבנשטיין אובחן בלפרטיס כרוני בשני העניים להפתעתי אין פיתרון לדבריה של הפרופסורית אין בכל העולם פרצת דרך בנושא דבר שמאוד קשה לי להאמין האם מישהוא כאן שמע פתרון למחלה המאמללת הזאות!! ?? מישהוא שעשה מחקר על הנושא יודע דבר מה? משהוא מישהוא בבקשה תודה !!

לקריאה נוספת והעמקה

שולה שלום רב, הטיפול המקובל בבלפריטיס הוא ניקוי קבוע של העפעפיים עם מגבונים מסוג EYE CARE FORTE פעמיים ביום. במידה וזה לא יעזור אפשר להוסיף משחת אנטיביטטיקה ללילה מסוג סינטומיצין )5%( כדי לחסל את חיידקי קצוות העפעפייפ. במידה וזה לא עוזר ניתן לנסות טיפול בכדורי אנטיביטיקה מסוג דוקסילין ( 100 מג ביום) למשך תקופה ארוכה. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

מדונ זה קורה לי? ולמה העינחים כל הזמן כבויות ואפלו מעין סגורות.

יש לגשת לבדיקת עיניים כדי לראות את הסיבה. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

30/08/2018 | 18:59 | מאת: נתי

לפני כמה ימים התחלתי להרגיש גירוי בעין שמאל, חשבתי שנכנס לי גוף זר לעין,בדקתי במראה ולא ראיתי כלום,יום למחרת הלכתי לרופא עיניים לאחר בדיקה הוא אמר שיש לי דלקת והביא לי מרשם של טיפות דתאמצין,לאחר 4 ימים של שימוש בטיפות,עין שמאל שלי ממש אדומה וחצי סגורה ועדיין יש גירוי ובנוסף התחיל לי גם בעין ימין מה עליי לעשות וכמה זמן החלמה?

לקריאה נוספת והעמקה

ככל הנראה מדובר בדלקת שעברה גם לעין השניה. הדלקת יכולה להמשיך מספר ימים וגם יותר משבוע, יש לשים טיפות לחות לשם הרגעה ולשטוף את העיניים, סבלנות עד שיעבור. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

30/08/2018 | 15:14 | מאת: הילה

שלום רב אני נמצאת בהריון בשבוע ה 20+2 הייתי היום אצל רופא עיניים לבדיקת לחץ תוך עייני. הרופא שם לי טיפות אלחוש ועוד סוג של טיפות. ברצוני לשאול האם זה בסדר במצבי והאם הדבר לא פוגע בעובר. אני קצת לא רגועה האמת לאחר הבדיקה. בתודה מראש, הילה .

לקריאה נוספת והעמקה

אין שום בעיה במתן חד פעמי של הטיפות. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

שלום וברכה.לפני כחודש וחצי התחלתי טיפול בתרופה בשם ברינטליקס,זו תרופה ממשפחת ssri נוגדת דיכאון.מספר ימים לאחר התחלת התרופה,התחלתי לסבול מכאבי עיניים קשים והפרעות בראייה.חזרתי לפסיכיאטר אתמול אחרי שכבר לא עמדתי בכאבים,ומצאנו יחד שאחת התופעות של התרופה שמצריכה חזרה דחופה לרופא זה כאבי עיניים והפרעות בראייה,אז הרופא הפסיק לי את הטיפול ועכשיו אני עוברת באופן מדורג לציפרלקס.שאלתי היא אם ידוע תוך כמה זמן כאבי העיניים אמורים לחלוף לאחר שהתרופה הופסקה ואם תופעה זו אכן אמורה לחלוף עם הפסקת התרופה. תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה
16/09/2018 | 12:48 | מאת: כאבי עיניים עם תרופת ברנטליקס

אלי שלום רב, הכאבים בעיניים אמורים לחלוף תוך שבוע שבועיים מהפסקת התרופה , אם הם קשורים לתרופה. במידה ולא יחלפו הכאבים יש לעבור בדיקה עי רופא עיניים. בברכה, פרופ' קרמר ישראל

אלי שלום רב, הכאבים בעיניים אמורים לחלוף תוך שבוע שבועיים מהפסקת התרופה , אם הם קשורים לתרופה. במידה ולא יחלפו הכאבים יש לעבור בדיקה עי רופא עיניים. בברכה, פרופ' קרמר ישראל

שלום דר מצאתי את הביטוי הכי מתאים למה שאני חשה אני חשה כאילו התאורה מתעמעמת וחוזרת למצב רגיל תוך שניה כאילו עומד להיות הפסקת חשמל ובשניה התאורה מתייצבת . האם התופעה הזו נקראת הבהוב ??!

יש למומחה רשתית בהקדם בברכה פרופ' ישראל קרמר

שלום, אשמח אם תוכל להסתכל על התמונות המצורפות, האם עלי לדאוג? בעין אחת יש צבע שונה. יש לציין שאני בת 25 ולאחרונה התחלתי לראות מטושטש עברתי בדיקה אצל רופאת עיניים לפני מספר חודשים היא אמרה שהכל נראה תקין מלבד צילנדר נמוך. תודה מראש!! מיה

לקריאה נוספת והעמקה

לא ניתן לתת אבחנה עפי תמונות, אך אם קיים טישטוש ראיה, יש לפנות לבדיקת רופא עיניים. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

שלום פרופסור ותודה רבה על מענה מהיר אכן כהמלצתך פניתי בהקדם לרופא עיניים סיפרתי לו שאני מרגישה כאילו האור רועד הוא אמר כנראה מיגרנה של העיניים ואני אכן סובלת מכאבי ראש כבר שבוע למרות שהתופעה התחילה לפני כאבי הראש . הוא עשה לי בדיקה רגילה בלי הרחבת אישונים ואמר שהכל תקין אמרתי לו אולי נעשה הרחבת אישונים הוא קבע שאין צורך ואני יכולה להיות רגועה . האם בדיקה זו מספקת ? האם הוא יכול לראות את עצב הראיה בלי הגדלת אישונים ? האם להתעקש בכל זאת ? אשמח להכוונה כיוון שאני ממש בחששות .

לקריאה נוספת והעמקה

ממליץ לך להתייעץ גם עם מומחה רשתית. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

28/08/2018 | 18:37 | מאת: נאור

כמו שרבים ראו כאן את מה שעברתי ואני עדיין יחסית עובר עדיין יש לי מספר שאלות שבאמת אשמח לדעת את האמת אחת לתמיד לדוגמא למה בן אדם שיש לו מספר 1 וחצי למשל אינו יכול לעשות הסרת משקפיים בלייזר כדי להחזיר לעצמו את הראייה ל6/6 ואפילו מעבר ?! אני שואל זאת כי לאור כל מה שקראתי באנטרנט וכל הדיבורים על טכנולוגייה ופיתוחים וחדשנות בכלל בתחום ה"עיניים" אני צריך לשמוע תשובות כמו ניתוח בלייזר להסרת צלקות גורם לירידה בראייה במידה והראייה תקינה.. מה ההיגיון פה ?! או למשל כמו תופעת ה"זבובים" שלא מומלצת לניתוח בכלל באופן כללי זה קצת מאכזב שדווקא בעיות קטנות או ירידות קטנות בראייה לא מומלצות לטיפול.. אשמח לתשובות מדוייקות כמובן שאני יודע שכל מקרה לגופו אבל אני חשבתי שבשנת 2018 הרפואה כל כך מתקדמת שאפשר לתקן כל דבר במיוחד שמדובר בליקויים קטנים לא כולם מוכנים להשלים עם זה שיש להם בעיות קטנות ולחכות למשהו חמור בשביל לטפל..

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, אכן הרפואה מאוד מקדמת. אך ללא בדיקתך אין לנו דרך לדעת האם ניתן לעזור לך. יש המון נתונים שאנו בודקים לפני שאנחנו מתאימים מטופל לטיפול. לפעמים למרות הקדמה אין דרך לעזור. בברכה, פרופ' ישראל קרמר.

28/08/2018 | 13:37 | מאת: ארי

אני סובלת מהדלקת הנ"ל מזה זמן רב. מטופלת מידי פעם בטיפות ומשחות. רופא העינים יעץ לי לעבור תהליך/טיפול המותאם במיוחד לבעיה זו. אשמח לקבל מידע בנושא. תודה

לקריאה נוספת והעמקה

ללא בדיקתך אין דרך לעזור לך. רק לאחר הבחנה מלאה של הבעיה ניתן יהיה לתת טיפול מתאים. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

27/08/2018 | 19:00 | מאת: מיה

שלום דר כבר כמה זמן אני מרגישה בעיקרון בלילה באור הניון של הבית כמו מצמוץ בעיניים כאילו האור לפתע רעד בשבריר של פחות משניה מתנצלת קשה לי לתאר אבל כאילו האור התכהה וחזר במהירות שקשה להבחין אפילו . בבוקר פחות מרגישה את זה יותר מורש בתאורה ביתית . יש לציין שיש לי היפרדות זגוגית מזה שנים רואה נקודות שחורות בשתי העיניים,, לפני כ 7 שנים עשיתי בדיקות עיניים מקיפות כולל לחץ תוך עייני שדה ראיה וגם אצל נוירואופטמולוג הכל תקין . עשיתי בדיקות עיניים שגרתיות ללא הרחבת אישונים לפני 4 חודשים ושוב לפני כחודש גם היה תקין אציין שחדות הראיה עדיין 6/6 וגם עכשיו מרגישה שחדות הראיה עדיין מצוינת . יש סיכוי שיש בעיה רצינית שיכולה לגרום לעיוורון ? אני מאוד מודאגת בת 25

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יש לגשת בהקדם לבדיקה מקיפה אצל רופא העיניים. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

בן 68 , בריא .אתמול בצהרים נבדקתי אצל רופא שבדק עם מכשיר שבקצהו אור סגול את הלחץ לאחר שהזליף לי טיפות. התוצאה היתה 12 מ"מ. היום בצהרים נבדקתי באופטיקה "אופטיקנה" (במסגרת הזמנת משקפיים) עם מכשיר הבודק ע"י לחץ אויר ונאמר לי שהתוצאה 19 מ"מ. היש בדיקה עדיפה ואמינה אחת על השנייה ?.

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, לחץ תוך עיני עד 20 ממ"כ הינו תקין. המכשור של הרופא מדוייק ונותן תוצאות טובות. המכשיר שנמצא באופטיקה כנראה עובד על לחץ אויר והוא נותן תמיד תוצאות גבוהות יותר. בריאות, פרופ' ישראל קרמר

27/08/2018 | 08:53 | מאת: לי

שלום דר אתמול היה לי כאב ראש בצד ימין ,, הכאב היה מאחורי הראש והאוזן וגם בעין וברכה .. הסתכלתי במראה והבחנתי שאישון ימין מעט מוגדל מאישון שמאל ממש הבדל קטן הדלקתי פנס ואז שני האישונים התכווצו באותה מידה .. אציין שלפני 7 שנים בערך פתאום גדל אישון ימין משמעותית ולא הגיב כלכך לאור ונשלחתי להמון בדיקות אז שכללו אולטראסאונד עיניים ולחץ צוך עייני ונוירואופטלמולוג ושדה ראיה ומאז יש לי טראומה מהמקרה . לפני חודש וחצי בדיקת עיניים תקינה וגם לפני 4 חודשים תקינה . יש ממה לחשוש ?? והאם הבדל כזה קטן מצריך בירורים ??? בת 26

לקריאה נוספת והעמקה

הבדל גודל בין האישונים מחייב בדיקה של רופא עיניים. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

26/08/2018 | 21:42 | מאת: שונמית

לפני 3 שבועות אובחנתי עם וירוס אדנו ולפני שבועיים עבר לעין השניה. קיבלתי לוטמקס שצרב והגביר עיניים אדומות. הרופאה החליפה לfml ושוב אחרי 4 ימים העין יותר אדומה ויותר צורבת. לדעתה אני מתקשה עם טיפות. עכשיו מנסה זלייט. אולי יש חומר בטיפות שגורם לתגובות האלה.! כך לדעתה. מה הפיתרון שיכול לעזור לי? מצד אחד חייבת הטיפול התרופתי. מצד שני גורם לי לתגובה לא טובה. ניסיתי במקביל אופטילסט לאלרגיה וגם לא טוב לי. מה יכול להיטיב הטיפול התרופתי לדלקת שלי?

לקריאה נוספת והעמקה

אם מדובר בוירוס אז הוא חולף לבד ללא טיפול תוך כשבוע עד שבועיים. הטיפות בסטרואידים יכולות להקל על התסמינים, אך במקרה שגורמים להחמרה עדיף להמנע מהטיפול ולשים תחליפי דמעות בלבד וקומפרסים קרים. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

שלום, בני בן חודשיים ובשבוע האחרון הבחנתי במעין "כתם" כהה מתחת לאישון עין ימין שלו. מצורפת תמונה. אודה לחוות דעתך, האם זו תופעה שכיחה אצל תינוקות כחלק מהיווצרות הפיגמנט או שיש צורך בבדיקת רופא? תודה מראש

לקריאה נוספת והעמקה

שלום רב, יש לפנות לבדיקה אצל רופא עיניים המומחה בילדים. בברכה, פרופ' ישראל קרמר

26/08/2018 | 16:12 | מאת: עמרי

שלום בן 28, בריא בד"כ לפני 4 ימים התחילה לי דלקת בעפעף התחתון בעין שמאל. מה שהתחיל כנקודה לבנה וקצצ נפיחות וכאב, המשיך להפרשות וקצת יותר כאב ונפיחות. עכשיו המצב קצת השתפר (שמתי סינטומיצין). לאחר שהלכתי לרופא עיניים הוא אמר שזה כלזיון או מעין שעורה כלואה. רשם לי משחת טורבקס וטיפות דטאמיצין. בנוסף המליץ על קומפרסים יבשים (חום יבש) ועיסוי. רציתי לשאול - איך מומלץ לטפל במצב שלי והאם הטיפול שניתן לי הוא טוב, וכמו כן תוך כמה זמן זה בדרך כלל חולף. בנוסף - קראתי במידע על שתי התרופות שהן מכילות אנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזידים שעלולה לפגוע בשמיעה. האם זה סיכון ממשי בתרופות אלו לעיניים ? האם יש תרופות אחרות יעילות שלא מסכנות את השמיעה ? תודה רבה !

לקריאה נוספת והעמקה

הטיפול שניתן הוא טוב אין השפעה על השמיעה במשחת עיניים. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

26/08/2018 | 17:15 | מאת: עמרי

תודה האם הדבר נכון גם לגבי הטיפות שניתנו לי (והשילוב בין השתיים)

היי כבר כמה חודשים שאבא שלי בחור בן 47 סובל מעין שמאל שלו באמצע השינה העין שלו מתגלגלת כלפי מעלה, כל החלק האחורי של העין מתגלגל קדימה והוא סובל מכאבים בעין. הריסים שלו באותה עין הם כלפי מטה וכשהוא היה במיון עיינים אמרו לו שכנראה הריסים שורטות את הרשתית ובגלל זה הכאבים והגלגול. הוא הלך לעוד רופא והוא אמר לו שהוא מודאג מהעין ושלח אותו לעשות סיטי ראש כל הרופאים שהיה אצלם נתנו לו טיפות ומשחות שלא עוזרות לו האם יש סיבה לחשוש יותר מדי? האם זה רע? וממה זה נגרם?

לקריאה נוספת והעמקה

צריך להמתין לתשובת בדיקת ה ct בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס