פורום בריאות העין

הפורום יעסוק בבריאות העין ובדרכים שונות לשיפור הראייה. יינתנו תשובות ללא נטייה מסחרית, בכל הנושאים הקשורים לבריאות העין, כגון: קרנית, קטרקט, גלאוקומה, מחלות רשתית, בדיקות חשובות בתינוקות וילדים, עין עצלה ועוד. לקבלת מידע טלפוני, חייגו: 1-700-706-222.
14551 הודעות
14065 תשובות מומחה

מנהלי פורום בריאות העין

גולשים יקרים: לא יפוענחו בדיקות במסגרת הפורום הפורום יעסוק בבריאות העין ובדרכים שונות לשיפור הראייה. לציבור הגולשים יינתנו תשובות, תוך פרק זמן של 48-72 שעות, ללא נטייה מסחרית, בכל הנושאים הקשורים לבריאות העין, כגון: קרנית, קטרקט, גלאוקומה, מחלות רשתית, בדיקות בתינוקות וילדים, עין עצלה ועוד. לקבלת מידע: 3122*
23/08/2020 | 13:40 | מאת: סובל

היי ד״ר, כתבתי לך בתחילת החודש כאן הודעה - באמצע יולי חליתי במחלה ווראלית( דיי הזויה, עם כל מיני סימפטומים ואחד הסימפטומים היה דלקת בעין והמחלה נמשכה בערך 3 וחצי שבועות). הדלקת בעין נשארה... אין הפרשות מוגלתיות, העין נקייה אבל כל הזמן רטובה, דומעת, עפעף נפוח, לפעמים תחושת גוף זר- והעל העפעף יש ינימים קטנים(נראה בתמונה כמו דלקת בעפעפ אבל אין הפרשה מוגלתית והעין נקייה תמיד) לפני שבועיים הייתי אצל רופא עיניים אחרי שהתעסקתי עם העין(הייתה ״התקפה״ של גרודים וכאב-ואני לא נוגע אבל חששתי שנכנס לי גוף זר) - הוא התרשם שיש שריטה בעין ורשם לי טיפות ומשחה אנטיביוטית( גם הטיפות וגם המשחה-אנטיביוטיקה) אבל זה עוזר לי כמו כוסות רוח למת.... העין מציקה לי ואני חושש שהשניה תדבק. אני גם חושש להדבק אנשים( יש לי ילדים) . המחלה הוראלית כללה גם את הגרון ועברה לאוזן- גם את האוזן אני מרגיש מידי פעם עדיין אבל זה לא נורא כמו העין... וכל זה חודש וחצי אחרי שהוירוס עבר(ואולי הוא לא?) מה אני יכול לעשות? למי אני יכול לפנות בלי שיתנו לי אנטיביוטיקה ויבדקו מה זה?

סובל יקר, בלתי אפשרי לאבחן בלי לבדוק כמובן, אבל מה שאתה מתאר נשמע כמו דלקת ויראלית על רקע אדנווירוס. דלקת כזו יכולה להימשך שבועות וגם אחרי שהיא חולפת יכולים להישאר אודם ושינויים בעפעף. כדאי לשוב לרופא עיניים כי אולי דווקא טיפול בתחליפי דמעות וסטרואידים ולא באנטיביוטיקה יכול לעזור לתסמינים שלך כעת...בכל מקרה הכתובת היא רופא עיניים לדעתי. בהצלחה ורפואה שלמה

23/08/2020 | 19:20 | מאת: סובל

תודה רבה! גיגלתי ומצאתי שבעין אין הרבה מערכת חיסונית והוירוס יכול להתנחל שם הרבה זמן....זה עובר בסוף? כי למטה מישהו דיבר על דלקת כרונית- זה ישאר ככה? ועוד שאלה- אדנווירוס מוזכר לי כמחולל מחלה שמאד מסוכן לילדים קטנים- אני ריך להתרחק? הילדים שלי יחסית גדולים כבר ( הגדולה בת 7) תודה

23/08/2020 | 11:30 | מאת: אביב

שלום רב! בביקור אצל רופא העיניים שלי, נכתב בסיכום הרפואי - לגבי שתי (!) העיניים: "MGD, בהיפוך עפעפיים - תגובה פפילרית עדינה". במילים אחרות, כפי שהסביר לי הרופא, יש לי דלקת עפעפיים כרונית. ואכן, מצב זה משפיע על מהלך החיים שלי - אני סובל לעיתים קרובות מתחושה של גורם זר בעין, יובש ועוד. נאמר לי ע"י הרופא כי הטיפול הוא בקומפרסים על העין וטיפות עיניים באופן שגרתי. פונה אליך ד"ר כי אני מנסה להבין - האם לא ניתן **לרפא** את הדלקת הזאת? האם נגזר עליי לחיות עם זה כל חיי? מוכרח לומר כי זה לא נשמע לי הגיוני... כיצד מטפלים בבעיה מהשורש? אולי יש איזשהם טיפולים חדשניים מהשנים האחרונות? אשמח לשמוע מה דעתך המקצועית בעניין. תודה, אביב.

שלום אביב! בלפריטיס היא מחלה שהטיפול בה הוא ממושך. יש מצב של דלקת כרונית ויובש בעין שמזינים אחד את השני. הטיפול לפיכך יתחיל מתחליפי דמעות ונוגדי דלקת כמו סטרואידים או אחרים. בנוסף יש התרבות של חיידקים באזור העפעפיים שמפריע לתפקוד הבלוטות שיוצרות חלק מנוזל הדמעות. לכן ניתן גם לתת טיפול באנטיביוטיקה בכדורים ולנקות את העפעפיים בקביעות כחלק מהטיפול במחלה. אפשרי בהחלט להגיע לשליטה על הדלקת הזו ו"לחיות איתה" בלי שהיא תפריע לחיי היום יום או להעלימה לחלוטין, אך זה דורש סבלנות, התמדה ומעקב של רופא עיניים. בהצלחה!

שלום,דוקטור! לבת שלי בת21 בעין ימין -6,5 וצילינדר -1,עובי קרנית 491.עין שמאל -6 וצילינדר -0.75 עובי של קרנית 483.אם היא יכולה להתאים לניתוח בשיטת Intralasik?תודה מראש.

שלום יוליה! כדי לענות לך רופא מומחה צריך לבדוק את בתך וצריך לבצע מיפוי קרנית, בדיקת רפרקציה ועוד כמה בדיקות. על פניו, הנתונים שהראת לא פוסלים ביצוע ניתוח כזה.. אבל כדי לקבל תשובה היא חייבת בדיקה מקצועית ומלאה במכון שמבצע סוג כזה של ניתוחים. בהצלחה!

22/08/2020 | 18:23 | מאת: יעלה

שלום, אני בת 40. מזה 3 שבועות התחילה לי הפרעה בראיה. כמו משהו שקוף קטן שצף. דבר כזה היה קורה לי לעיתים רחוקות, ביום שמש בהיר. אבל עכשיו זה פתאום קיים כל הזמן. מול מחשב, מול טלוויזיה, באור רגיל, וכו וכו. הלכתי לרופא עיניים שעשה הרחבת אישונים ובדק את העין עם אור וראה שהכל בסדר. שאלתי היא - האם היה כדאי לעשות גם בדיקת לחץ תוך עיני? ו/או בדיקות נוספות? תודה

בדיקת לחץ יש לבצע פעם בשנה לאחר גיל 40. התופעות שאת מתארת אינן קשורות ללחץ תוך עיני. בכבוד רב ד״ ר מיכאל היימס

20/08/2020 | 20:57 | מאת: דוד

בס״ד למומחה שלום רב. קיבלתי מרופא עיניים טיפות עיניים מסוג Vigamox לדלקת קלה בעין שאבחן אצלי. בעת נטילת התרופה נכנסה בטעות טיפה לפה... מובן ששטפתי מיד במים. יש מקום לדאגה מעבר לכך? מהן תופעות הלוואי האפשריות? או שניתן להתעלם?

ניתן להתעלם. תרגיש טוב!

20/08/2020 | 20:10 | מאת: רונן

לאחרונה ביצעתי בדיקת ראייה לרישיון נהיגה, במכשיר שלהם (נראה מאוד מיושן) לא הצלחתי לראות את המספרים, אך שהלכתי לבדיקה ראייה מטעם קופת חולים המכשיר היה יותר חדיש והכיתוב היה ברור לחלוטין. ביום יום אינני מתקשה בראייה, איך הדבר יכול להיות? ועוד שאלה תרגילים לעיניים באמת משפרים ראיה?

לא ידוע לי על שיפור ראיה בעזרת תרגילים. לגבי המכשיר, אם לא תקין אז לא ניתן לקבוע לפיו את הראיה. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס

20/08/2020 | 09:26 | מאת: גשם

שלום, בהמשך לשאלה הקודמת, בעיקרון לפני הבדיקה כלל לא הוסבר לי שהולכים להכניס לי עדשה לעין, זה היה ממש בהפתעה לכן לא ידעתי לשאול על תופעות לוואי. היום, בוקר לאחר הבדיקה מרגישה אי נוחות בעין שנבדקה עם העדשה אפילו כאב קל. האם עליי לדאוג? או שזה קורה אחרי הבדיקה הזאת וצריך לחכות שזה יעבור?

שלום גשם! בדיקה עם עדשה כזו אכן יכולה לגרום לאי נוחות קלה בעין יום אחרי. אם לא חולף כדאי לחשוב לרופא. רפואה שלמה

שלום, תחושת צריבה בעיניים, פניתי לרופא היום. עשה לי בדיקה עם הרחבת אישונים וגם עם עדשה בתוך העין. הטשטוש שהיה לי עבר אחרי כמה שעות, אבל יש לי עדיין הרגשה מוזרה בעיניים, האם זה אמור להיות כך?

תחשות אי נעימות סבירה, אם אין שיפור לאחר 24 שעות, מומלץ לגשת לבדיקה בכבוד רב ד"ר מיכאל היימס

18/08/2020 | 21:51 | מאת: אילת

מזה כשבוע מחצית עין שמאל אדומה.ללא אלרגיות ידועות.לא מציק, לא מגרד. ברקע לאמא אויאיטיס

שלום אילת! לעין אדומה אצל ילד יכולים להיות מספר גורמים, חלקם דורשים טיפול וחלקם חולפים מעצמם. אובאיטיס היא אחת האפשרויות, גם עם הילד ללא כאבים, אך זה אינו הגורם הכי שכיח לעין אדומה. מציע לעבור בדיקה אצל רופא עיניים שיוכל לתת טיפול מתאים במידה ויש צורך. רפואה שלמה!

19/08/2020 | 09:06 | מאת: אילת

היינו אצל רופא לפני שבוע. שלא ראה סיבה ברורה והעריך כי מדובר באלרגיה. אבל מאז חלף שבוע והעין עדיין אדומה..

לדלקת אלרגית בעין יש טיפול. אם לא קיבלתם טיפול או שהטיפול לא עזר, יש לחזור לרופא העיניים כדי לקבל הנחיות נוספות.

שלום דוקטור, טיגנתי בצהריים בערך, וקפצה לי טיפה של שמן רותח לעין לקח לי כמה שניות לפתוח את העין בשביל לשטוף זה שרף וגירד שטפתי מהר במים זה עבר לאט לאט לא היה אדום ממש או כול סימן אחר.. וקראתי לא מזמן שזה יכול לגרום לעיוורון,או מאוחר יותר זה יפגע... האם קרה נזק? כרגע טפו טפו ברוך ה בסדר.. איך אפשר לדעת? ומה עוד אפשר לעשות? תודה רבה!!

ברור לי שיש לך חיים גם... אבל אשמח לתשובה מהירה שחלילה לא יקרה כלום...

עכשיו קצת כואב ומגרד איפה שזה קפץ.. יקרה לי משהו נורא? מה אפשר לעשות

שלום לי! אם נכנס לך שמן רותח לעין אני מציע שתפנה לרופא או למיון עיניים כדי לוודא שלא נגרם לעין נזק. הרופא יוכל גם לתת לך טיפול שיקל על התלונות שלך. רפואה שלמה!

תודה רבה:)

17/08/2020 | 15:15 | מאת: מאור

שלום אני סובל חצי שנה (אפילו טיפה יותר) מפלוטרס בראייה ביקרתי כבר אצל 2 רופאות עיניים (הביקור אצל השנייה היה ממש אתמול) שבדקו לי את הרשתית וטענו שהכל תקין ברשתית, אין קרעים ואין מה לעשות בנושא שאלתי היא האם צריך להימנע מפעילות גופנית או שאפשר לקיים פעילות גופנית באופן רגיל (הרמת משקולות וכו)

אם נבדקת מספר פעמים ללא ממצאים אז אין מניעה מפעילות גופנית בכבוד רב ד"ר מיכאל היימס

17/08/2020 | 12:27 | מאת: לינוי

שלום דוקטור שטיגנתי קציצות נכנס לי טיפה של שמן לעין רצתי לשטוף במים היה קצת מין גירוד כזה והוא עבר.. כרגע ברוך ה טפו טפו הכול בסדר.. אבל יכול לקרות משהו? זה מסוכן? מה כדאי לעשות? תודה רבה!

אם אין תלונות, הפרעה בראיה או כל דבר אחר, אז אין בעיה. בכבוד רב ד"ר מיכאל היימס

17/08/2020 | 01:54 | מאת: דניאל 29

הי הרופא רשם לי את המשחה זה למריחה על העפעף או ממש להכניס לעין? תודה ,..........

על פי הנחיות הרופא שרשם. אבל את המשחה הזו אפשר גם להכניס לעין.

17/08/2020 | 23:28 | מאת: דניאל 29

ד"ר שלום שמתי את המשחה וחצי שעה לאחר מכן התחילה תחושת צריבה נוראית וכאבי תופת בעיניים. כאילו שופכים דלק לעין. עדיין לא נרגע לגמרי ,גם עכשיו- יום אחרי. כמה נפוץ שרוצים להגיע למיון אחרי שימוש במשחה זו???

16/08/2020 | 20:43 | מאת: דוד

בס״ד למומחה שלום רב. לפני כשבועיים, ביום שני, קמתי בבוקר עם אודם משמעותי בעין ימין שנבע מהתבלטות כלי דם רצינית (בצד הקרוב לאף). מאז ללא שינוי ממשי - לעיתים נראה שיפור קל אבל לא מתמיד לצערי... לפני כשבוע חלק מנימי הדם אף דיממו מעט אבל ההמטומה ב״ה נספגה. ב״ה אין שינוי תחושתי או אחר, רק קוסמטי לכאורה, אך הדבר מדאיג מעט... מעבר לכך גם עין שמאל מאדימה מעט. יש מה לעשות? יש צורך לעשות משהוא? בתודה מראש...

דוד שלום! ממליץ להיבדק אצל רופא עיניים כדי לאבחן במה מדובר. רפואה שלמה!

17/08/2020 | 11:39 | מאת: דוד

רוב תודות על המענה המהיר! האם עד הביקור אצל הרופא יש מקום לשימוש במשחת סינטומיצין לעין, או שעלול להזיק יותר מלהועיל? אם כן, באיזה אופן ותדירות?

לא. אין מקום לטיפול התרופה הדורשת מרשם ללא הוראת רופא.

16/08/2020 | 20:38 | מאת: אופיר

שלום, בבדיקה שגרתית של הרשתית התקבל אבחון טמפורלי תחתון סכיזיס באיזור לטיס והוזמנתי לעשות לייזר ארגון. אני מאד חושש כי לא יודע מה הסיכון ואם זה הכרחי. אשמח לדעת האם יש לזה תופעות לוואי או כאבים והאם קיים סיכון בפעולה זו. תודה רבה.

שלום אופיר! מטרת הלייזר היא למנוע היווצרות של קרע ברשתית שעלול להוביל להיפרדות רשתית. זו פרוצדורה מניעתית כך שאם לא תעשה אותה אתה לוקח סיכון. בביצוע הלייזר יש סיכון מסויים אך הוא נמוך. הרופא המבצע יוכל להסביר לך את הסיכונים וסיכויי ההצלחה לפני ביצוע הלייזר. בהצלחה!

16/08/2020 | 21:53 | מאת: אופיר

תודה רבה לך על המענה המהיר. ומבחינת כאב? התהליך כואב במהלכו או לאחריו והאם דורש הרדמה מקומית? תודה!!

12/08/2020 | 02:43 | מאת: מיכל

שלום יש לי קפיצות בעין מזה כשבועיים. הקפיצה היא בעפעף. הרטט יכול להיות גם בתגובה למגע בעפעף או קריצה בעין. האם יש משהו שניתן לעשות בעניין ? האם רופא עיניים יכול לטפל בזה ? או לפנות ישר לנוירולוג ? תודה

הי מיכל! יכול בהחלט לחלוף מעצמו וקשור לעייפות או מתח. אפשר לפנות לרופא עיניים לוודא שאין בעיה עינית שדורשת פתרון. רופא העיניים ידע להפנות לנוירולוגיה במקרה הצורך. בהצלחה!

11/08/2020 | 14:50 | מאת: ירון

גיל 25 מידי כמה ימים מופיע טשטוש ראייה בשתי העיניים. הטשטוש עובר לאחר כרבע שעה. מציין כי עין ימין היא עין עצלה.

שלום ירון! טשטוש ראיה בשתי העיניים יכול להעיד על בעיה סיסטמית כמו סכרת, לחץ דם, הפרעות נוירולוגיות ועוד. ייתכן כמובן שיש בעיה באחת או בשתי העיניים. מציע לערוך בירור לעניין במקביל אצל רופא עיניים ורופא משפחה. בהצלחה!

10/08/2020 | 23:22 | מאת: מיכל

זה זמן רב שאני סובלת מהרפס עיניים הוא תוקף אותי כל כמה חודשים תחושה קשה כמו מחטים דוקרים בעיניים שריפה בןערת בעיניים משתמשת לצורך כך במשחת זובירקס וכן להגנה לוקחת 2 כדורי זןבירקס בכל יום למניעת התקף ההרפס אבל למרות ההגנות הוא שןב תוקף מה עושים זה סבל נוראי

12/08/2020 | 13:39 | מאת: מיכל

האם מצב כזה של צריבה קשה בעין יכול לנבוע גם מיובש בעין כי אני גם סובלת מיובש בעיניים בעיקר בעין שאמל תודה

16/08/2020 | 21:02 | מאת: מיכל

לא מבחנה למה אני לא זוכה למענה הולם

הי מיכל צריבה כזו בעין יכולה לנבוע מהרפס אבל גם מיובש וגם מעוד כמה מחלות של העין. אני מציע שתמשיכי את הטיפול המונע בכדורים וכאשר מופיעה שוב צריבה תפני לבדיקה כדי שהרופא יוכל לאבחן אם מדובר בהרפס או גורם אחר. אם אכן מדובר במספר אירועים של הרפס המופיעים תחת טיפול מונע הרופא המטפל ידע איך לשנות את הטיפול בהתאם. בהצלחה!

10/08/2020 | 12:42 | מאת: נועה

שלום אני בת 38, במעקב בשל חשד לגלאוקומה. בבדיקת OCT אחרונה נראה שיפור קל בעובי RNFL ביחס ללפני 3 שנים (מ75 בשמאל ו77 בימין השתפר ל78 בשמאל ו-82 בימין). עם זאת, עשו לי בדיקה נוספת שלא עשו בעבר שנקראת ganglion cell ובה הממצאים נראים לי לא טוב. עובי GCL+IPL ממוצע: od 68 ו-os70 עובי מינימום: od68 os71 שאלתי היא, האם הממצאים לא סותרים?

שלום נועה! לפרש את הבדיקות שהצגת בלי לראות אותן ובלי לבדוק את העיניים יכול לתת חוות דעת מעוותת ולא נכונה. אני מציע שתגשי עם הבדיקות לרופא עיניים שיוכל לתת לך מענה, עדיפות למומחה לגלאוקומה. בהצלחה!

09/08/2020 | 09:58 | מאת: שלומי

שלום רב, עברתי ניתוח AGV ואני שבועיים אחרי הניתוח, ולא רואה טוב כלומר הראייה אינה חדה בעין המנותחת הלחץ ירד אבל אין חדות ואני רואה מטושטש בסיכום נירשם לי שיש בצקת בקרנית, האם זו יכולה להיות הסיבה לבעיית החדות של העין האם הדבר משתפר עם הזמן? וכמה זמן הוא מספיק כדי לבחון את בעיית החדות? תודה למענה שלומי

הי שלומי אני מניח שאתה מתכוון להשתלת מסתם אחמד בעין. ישנן הרבה סיבות שבגללן חדות הראיה אינה חוזרת לנורמה לאחר ניתוח כזה. שבועיים אחרי ניתוח זה בכל מקרה מעט זמן ובהחלט יכול להיות שהעין מתאוששת מהניתוח והראיה תשתפר. בצקת בקרנית יכולה להסביר חדות ראיה חלקית. מכיוון שהאפשרויות הן רבות ואתה מאוד קרוב לניתוח אני מציע לך להיבדק אצל הרופא המנתח ולהתייעץ איתו לגבי מה שמטריד אותך הטיפול הנדרש. בהצלחה!

07/08/2020 | 19:29 | מאת: נטע

בתי בת 7.5 ללא כל בעיות בעיניים. לפני כחודש התלוננה שהעיניים שורפות לה. רופאת הילדים אבחנה דלקת עיניים. ונתנה לנו טיפות ומשחה. נתתי את הטיפות. על המשחה ויתרתי אחרי שהילדה החלה לצרוח כששמתי לה פעם אחת. לטענתה שרף לה מאוד. בתי אומרת שהטיפות לא עזרו והעיניים עדיין שורפות לה. בנוסף הצטרפו גם "טיקים" שמתגברים ומופיעים ממש כל הזמן!. לקחתי אותה לרופאת עיניים שאמרה שהעיניים לא דלוקות והטיקים הם נפשיים. נשמע לי מוזר שהילדה שלי פיתחה טיקים על רקע נפשי באותו שבוע בו סבלה מדלקת בעין. אני לא יודעת מה לעשות עכשיו. לפי רופאת העיניים - אין דלקת. הטיקים - נפשיים. בפועל העיניים שורפות לבת שלי, היא ממצמצת כל רגע, ועכשיו גם יש אדמומיות מתחת לעין. מה לעשות?

שלום נטע! שתי האפשרויות הגיוניות. יכול להיות שמה שאת קוראת לו "טיקים" זה מצמוצים בגלל דלקת עיניים שלא חלפה, וייתכן שאין כל בעיה בעיניים והגורם הוא התנהגותי או נפשי. אני מציע בדיקה של רופא עיניים המומחה לילדים כדי לפסול את האפשרות הראשונה. במידה ואין בעיה בעיניים, להמשיך את הבירור לפי הנחיית רופא ילדים (לא עיניים). בכל מקרה מדובר בתופעה נפוצה מאוד בשני המקרים. בהצלחה!

הפרעה בתפקודים דו-עיניים (העדר ראיית עומק מלאה - stereopsis), וללא כפל ראייה (דיפלופיה). אני מנסה להבין מה זה אומר כאילו איזה בעיה יש לי ואני לא מבינה תוכל בבקשה להסביר לי במילים פשוטות מה זה אומר?

שלום! כאשר רואים אותה תמונה בשתי העיניים המוח יודע להפיק משתי התמונות האלה תמונה תלת מימדית וזה נקרא "ראיית עומק". יש מספר בדיקות שבוחנות את היכולת הזאת. לפעמים כאשר אחת העיניים "חלשה" יותר או כשיש פזילה או במקרים נוספים, יכולה להיות בעיה או היעדר מוחלט של ראיית העומק הזאת או הסטריאופזיס. זה יכול להיות מלווה בכפל ראיה (דיפלופיה) או בלעדיו. אני חושב שלכך הכוונה בשורה שכתבת אבל כמובן שכדי להבין את מצבך צריך לשמוע קודם מה מפריע לך בראיה ולבצע בדיקה מלאה של רופא עיניים. רפואה שלמה!

05/08/2020 | 20:45 | מאת: מאור

שלום. אני בן 22. יש לי קוצר ראייה קל מאוד. ברמת 1.75 אני סובל מזה למעלה מחצי שנה מעכירויות בראייה . נקודות/עכירויות צפות שבאור בהיר מאוד מטרידות. בחודשים האחרונים הצטרפו "סוג אחר" של נקודות, ואלה אלו בדיוק: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Blue_field_entoptic_phenomenon כלומר יש לי גם "פלוטרס" וגם את הנקודות אור הללו שמתרוצצות מהר. הייתי אצל רופאת עיניים, היא בדקה את הרשתית עם טיפות הרחבת אישונים וכו וטענה שהכל תקין, שאין קרעים ברשתית ושאין מה לעשות עם זה. כמו כן היא טענה שגם אין לזה קשר לקוצר הראייה הקל שלי. אני לא שמתי משקפיים ביום יום לאורך השנים, אם כי עכשיו אני מתחיל לשים אותם באופן קבוע כי כשאני שם משקפיים העכירויות הרבה פחות מטרידות. השאלה שלי- מה עושים? איך זה הגיוני שזה תקף אותי בגיל כזה צעיר? אציין שמעולם לא קיבלתי חבלה או משהו כזה ואני שומר על עצמי. אז למה? האם זה חולף מתישהו? הבנתי שיש ניתוח אבל יש בו סיכונים. אני ממש אובד אצות. קבעתי תור לעוד רופא עיניים אחר בשביל לשמוע גם את חוות דעתו. שאלה נוספת- האם ייתכן שזה קרה לי בגלל שלא הרכבתי משקפיים במשך שנים רבות למרות שהיה לי מספר נורא קטן? או שאין לזה קשר? עד החודשים האחרונים לא הרגשתי צורך להרכיב באופן קבוע וכעת כן. אני לא מבין מדוע אני סובל מזה בגיל כזה צעיר. הבנתי שזו תופעה שנפוצה בעיקר מגיל 40?

05/08/2020 | 21:12 | מאת: מאור

אה וחשוב לי לציין שהמספר לא תמיד היה 1.75 כמובן הוא קצת עלה עם השנים. בבדיקת ראייה האחרונה שעשיתי אמרו לי שהוא 1.75 בבדיקת ראייה הראשונה שעשיתי בערך בגיל 15 בערך הוא היה חצי (1.5)

שלום מאור! התלונות שאתה מתאר נפוצות ומתאימות לעכירויות בזגוגית על רקע היפרדות פני הזגוגית האחוריים. יכול בהחלט להופיע בגיל שלך ולא בהכרח קשור למספר שלך במשקפיים. אם אין חור, קרע או היפרדות (ומזל שאין) אין לכך טיפול. מנסיוני רוב החולים מפסיקים להתלונן כעבור מספר חודשים או שנה בגלל שהם מפסיקים לראות את הצורות האלה או בגלל שזה מפסיק להטריד אותם. בהצלחה ורפואה שלמה!

05/08/2020 | 17:17 | מאת: דניאל

היי דוקטור עשו לי צילום רנטגן סינוסים ולא שמו לי משקפי מגן על העיניים האם זה בסדר? בנוסף השארתי את העיניים פתוחות במהלך הצילום

כן זה בסדר גמור

05/08/2020 | 16:25 | מאת: עין י

אני במעקב שנים רבות בשל גלאקומה בזמן האחרון הראיה בעין ימין חלשה מבקש המלצות

שלום! ראשית כל מומלץ לבצע בדיקה אצל רופא עיניים כדי לוודא שהלחץ מאוזן וגם לבצע שדה ראיה וoct של RNFL כדי לעקוב אחר מצב הגלאוקומה. באותה הזדמנות יבדוק הרופא אם יש בעין קטרקט או סיבה אחרת לירידה הראיה. בהצלחה!

04/08/2020 | 16:53 | מאת: אור

היום הבחנתי שעין ימין שלי מוצפת בדם מצד שמאל. אני לא חשה כאב או טשטוש בראייה. עלי לציין שאני בת 84 והיה לי בעברי לחץ-דם גבוה מעט. עכשיו הוא מטופל בעזרת תרופות והוא ל"ד רגיל. האם ייתכן שלחץ דמי עלה בגלל מתיחות שפקדה אותי לאחרונה, וזה אולי גרם להצפה בדם בעיני? לצערי, בימינו זו משימה די קשה לגשת לרופא מקצועי, ולכן אני פונה אליכם. בברכה ובציפייה לתשובה מהירה. אור.

שלום! נשמע שאת מתארת שטף דם תת לחמיתי בעין. זה יכול בהחלט לקרות בגלל עליית לחץ דם אך גם מסיבות אחרות. אני מציע להיבדק על ידי רופא עיניים כדי לוודא שזה אכן רק שטף דם כזה ולא משהו אחר שדורש טיפול. תקופה מתוחה יכולה להעלות את לחץ הדם. ממליץ לבדוק שלחץ הדם מאוזן אצל רופא המשפחה. למרות ההגבלות הקשורות לקורונה אין מניעה להגיע לבדיקה במרפאות, הן ערוכות לכך. לפעמים בדיקה בזמן יכולה לחסוך בעיה בריאותית גדולה יותר בהמשך. המון בריאות!

04/08/2020 | 12:53 | מאת: חיים

יש לי 2 פטריגיומים בעין ימין, ופטריגיום שממש מתחיל בימים אלו בעין השניה. האם המקרה שלי הוא נדיר? האם יש דרך לעצור את הפטריגיום שלא יטפס על הקרנית? כרגע אני שם סטילה כדי לנסות לעצור את הקריש דם הזה, בינתיים ללא הצלחה. אני גם כמעט לא בשמש (עובד מהבית בכלל).

שלום חיים! פטריגיום הוא לא תופעה נדירה, גם לא שניים בעין. אמנם חשיפה לשמש היא גורם סיכון אך פטריגיום יכול לגדול גם ללא קשר. אם יש דלקות חוזרות או הפרעה לראייה ניתן להסירו בניתוח. בכל מקרה לא מדובר בקריש דם וטיפות סטילה יכולות אולי להוריד את האדמומיות בעין אך הן אינן טיפול. מציע לך לעבור בדיקה אצל רופא עיניים שיכול ביחד איתך להחליט אם יש צורך בניתוח. בהצלחה!

שלום רב, היום בבוקר שטפתי פנים עם שמן- סבון לפנים היפואלרגני, ללא פראבן וכתוב עליו שמתאים לתינוקות. הרגשתי שנכנס לי לשתי העיניים והרגשתי צריבה. אז שוב שטפתי עם הרבה מים את העיניים. כרגע לאחר שעה בערך הצריכה חלפה לגמרי. אבל אני מרגישה קצת טשטוש בראייה, אני בכל מקרה עם משקפיים למרחק במספר 3/4 ואני לא יודעת אם זה בגלל זה או בגלל הסבון. אבל אני כן מרגישה שהטשטוש חזק יותר מכרגיל. האם יש סיבה לדאגה? מה אפשר לעשות כעת באופן מיידי כדי למנוע נזק? האם לשטוף בעוד מים יספיק? והאם זה משהו שיכול להיות מסוכן לראייה בתודה מראש

שלום בר! כשמשהו נכנס לעיניים הכי חשוב לשטוף עם הרבה מים וזה עשית. אם יש עדיין טשטוש ראיה יכול להיות שיש שפשוף קל בקרנית או משהו אחר. כדאי ללכת לרופא עיניים כדי לוודא שאין משהו שדורש טיפול. רפואה שלמה!

04/08/2020 | 07:27 | מאת: גילה

בוקר טוב, מאתמול יש לי לחץ בעין שמואל . אני לוקחת כדורים ללחץ דם גבוה . וישנם מחלות רקע נוספות . אודה לתשובתך. תודה גילה

שלום גילה! בדרך כלל אין קשר ישיר בין לחץ דם גבוה לחץ תוך עיני גבוה. בכל זאת - יתר לחץ דם צריך להיות מטופל על ידי רופא המשפחה ועליך להיבדק על ידי רופא עיניים כדי לברר את תחושת הלחץ בעינך השמאלית. רפואה שלמה!

04/08/2020 | 03:07 | מאת: מייק

האם למרות שנוצר שטף דם לאחר הניתוח לחזור ליטול אספרין ?

יש ליטול אספירין לפי הנחיות הרופא המטפל. שטף דם בעין אחרי ניתוח קטרקט הוא לא סיבה להפסיק לקחת אספירין.

03/08/2020 | 13:38 | מאת: מייק

עברתי ניתוח קטרקט לאחריו נוצר שטף דם כמה זמן יעלם ? כמה זמן יקח לאישון המוגדל יחזור לגודלו הטבעי ולא אסונוור

שלום מייק! קצב ההעלמות של שטפי הדם משתנה ממטופל למטופל ותלוי גם בתרופות שהוא לוקח ובסוג המדויק של הניתוח. בדרך כלל מספר ימים עד שבועיים-שלושה. האישון חוזר לגודלו בין כמה שעות לאחר הניתוח לבין כשבוע לאחריו בתלות בסוג התרופות שבהן השתמשו לפני ובזמן הניתוח. שים לב שסינוור לאחר ניתוח קטרקט יכול להימשך גם אחרי שהאישון חוזר לגודלו הרגיל כחלק מההחלמה מהניתוח בגלל דלקת/יובש וכדומה ולכן כדאי להיוועץ ברופא אם משהו מטריד אותך. בריאות שלמה!

תודה על התשובה המפורטת

04/08/2020 | 03:03 | מאת: מייק

שלום האם למרות שלאחר ניתוח קטרקט נוצר שטף דם לחזור ליטול אספרין ?

אין בעיה לחדש הטיפול באספרין

02/08/2020 | 15:17 | מאת: כוכבית

שלום רב במידה וצילומי oct של רשתית ועצבני ראיה יוצאים תקינים ןבדיקת שדה ראיה יוצאת לא תקינה האם ייתכן שממצאי ב.שדה הראייה פשוט לא נכונים?

שלום כוכבית! ייתכן ויש טעות בכל אחת מהבדיקות אבל יש עוד אפשרויות. במקרה כזה דרושה בדיקת רופא שיתאים את הממצאים למה שהוא רואה בעין וידע לאבחן אם באחת הבדיקות נפלה טעות. בהצלחה!

02/08/2020 | 13:41 | מאת: צופיה

שלום רב, גבר בן 70, נשלח לבדיקת OCT. ברקע: סכרת מאוזנת. בפענוח הבדיקה, בשתי העיניים צויין: הדרציה מקולרית רקתית והיקפית קלה מכילה מוקדים היפררפלקטיביים. מיתאר מקולרי שמור. עובי מרכזי לפי מפה - 291 מיקרון (ימין) ו-288 מיקרון (שמאל). מה המשמעות, ועד כמה בעייתי המצב?

יש צורך לגשת עם הבדיקות לרופא. אם קיימת בצקת במרכז הראיה, יש צורך בטיפול.

02/08/2020 | 10:28 | מאת: שלו ברעם

שלום רב, יש תופעה שאני לא יודע אם היא אמורה להיות, בכל פעם כשאני מתמקד או סתם מסתכל על נקודה אחרי כמה שניות חפצים אחרים בשדה הראיה מתחילים להיראות מטושטשים או נעלמים, וכשאני ממצמץ הם חוזרים להיראות. הייתי אצל רופא עיניים ואמר שהתוצאות תקינות. אבל האם תופעה זו אמורה להיות? אשמח לתשובה בהקדם

אם בדיקת העיניים אצל הרופא היתה תקינה, אז סביב להניח שמדובר בתופעה תקינה. בכבוד רב ד"ר מיכאל היימס

19/10/2020 | 02:16 | מאת: דיאנה

היי גם לי זה קורה ולאחר קצת חקר באינטרנט הבנתי שזאת תופעה טבעית, ההסבר הוא שהמוח כאילו מתעייף מזה שהוא צופה באותו ״מידע״ במשך יותר מדי זמן ולכן הכל מסביב מתחיל להיעלם, הקולטנים בעין נהיים עייפים ובעצם גורמים למוח להתעלם ממה שמסביב ומהמידע שלא מתחדש, זאת הסיבה גם שהעיניים שלנו תמיד זזות בכל תזוזה כזאת המוח מקבל גירוי וזה לא קורה, רק בזמן בהייה והתמקדות ממושכת בפריט מסויים

02/08/2020 | 08:26 | מאת: דן

היי ד״ר. לפני חודש וקצת חליתי במחלה וויראלית (לא הלכתי לרופא אם כי הוא רשם לי טיפות עיניים,אוזניים ושלח אותי לבדיקת סטרפטוקוק )שכללה דלקת עיניים ונמשכה המון זמן ( 3 וחצי שבועות- ובין הסימפטומים שכללו כאבי בטן,בחילות,כאבי גרון, נזלת, אוזניים,עיניים,כאבי שרירים,חולשה אבל ללא חום וכו...)זה עבר (מקווה) אבל דלקת העיניים נשארה לי. גם כשהיא עוברת היא חוזרת . זאת דלקת ווראלית כי העיניים דומעות אבל אין מוגלה וגם הרופא המשפחה רשם לי טיפות אנטיביוטיות וכלום...הדלקת יכולה להעלם לכמה ימים ואז לחזור,זה בא בגלים. אני לא יודע מה לעשות. מה שהכי מטריד אותי האם אני יכול להדביק דרך העיניים בוירוס ההוא שחליתי בו?יש לך רעיון לטיפול אולי?

שלום דן! מה שאתה מתאר נשמע כמו דלקת ויראלית. קרוב לוודאי על רקע אדנווירוס שיודע לעשות דלקות עיניים מתמשכות ולפעמים עם מחלה סיסטמית. אם זה נכון יכול להיות שטיפות סטרואידים יקלו על התסמינים שאתה מתאר. בכל מקרה מומלץ ללכת לרופא עיניים כדי לקבל אבחנה וטיפול מתאים. בהצלחה!

האם ניתן לבצע בדיקת שדה ראיה איסטרמן בינוקולר אצל כל רופא עיניים?

שלום קרן! בדיקת שדה ראיה נעשית עם מכשיר ספציפי שלא נמצא בכל מרפאה. בדיקת איסטרמן בודקת שדה ראיה בשתי העיניים יחד וגם הוא לא נמצא אצל כל רופא או אופטומטריסט. יש להתקשר ולברר עם המרפאה או קופת החולים הרלוונטיים היכן יש מכשיר כזה. בהצלחה!

01/08/2020 | 15:02 | מאת: תמר

יש לי הבזקים בעין ימין למעלה משבוע הייתי אצל רופא עיניים הכול תקין. ברקע הפרעת תנועה קטנה בעיה נורולוגית וכריתת המנגיומיה מעצם פרונטלית שמאלית של המוח לפני חמש שנים. הדמייה אחרונה של המוח תקינה מה אפשר לעשות? לגשת לנורורופאמתלוג?

שלום תמר! כן. כדאי לעשות בדיקת שדה ראיה ובדיקה אצל נוירואופתלמולוג. בריאות שלמה

01/08/2020 | 09:59 | מאת: אור

שלום. בעקבות לחץ נפשי , בכיתי בחוזקה תוך כדי לחץ ופורקן בכי היסטרי יש לציין. לאחריו התחילו לי כאבי ראש חזקים כמו כן כאב עיניים חזק ואף סתום לחלוטין, הכאב נמשך כל הלילה, מרגיש כמו לחץ בראש ובעיניים. הבוקר קמתי עם כאב ראש ועדין תחושת כאב לוחץ בעיניים. האם בכי שכזה עלול לגרום נזק לעיניים, לחלקי העין, לראייה?

שלום אור! בכי, אפילו ממושך לא גורם נזק לראייה או לעין. לעומת זאת כן יכול להיגרם גירוי ורגישות בעיניים. במיוחד אם משפשפים ומייבשים את העיניים הרבה. תחושת כאב לוחץ שאינה חולפת דורשת בדיקת רופא. מאחל לך כל טוב ובהצלחה

30/07/2020 | 17:52 | מאת: נינה

שלום רב , ברצוני לדעת האם כמות גדולב של גל אלכוהול שעפה לי לעיניים יכולה לגרום לנזק?

שלום נינה! בהחלט. ג'ל אלכוהול יכול לגרום לנזק לעין. כדאי ללכת להיבדק. במיוחד אם יש כאב או טשטוש ראיה. בהצלחה

שלום ד"ר, האם מספר צילנדר לא נכון במשקפיים יכול לעשות כאבי ראש? כל הזמן יש לי כאבי ראש באזור המצח שמתי לב שזה אחרי הרכבת המשקפיים האם יש קשר? או שאם היתה בעיה היה צריך לכאוב לי העיניים? תודה

שלום יעל! בהחלט. הרכבת משקפיים עם מספר לא נכון וצילינדר לא נכון בהחלט יכולים לגרום לכאב בעיניים וגם מעליהם. כדאי ללכת לאופטומטריסט ולוודא שהמספר שלך מתאים. כמובן שישנן הרבה סיבות לכאבי ראש...ולכן חשוב לערוך בירור רחב יותר אצל רופא המשפחה אם הכאב לא חולף. בהצלחה!

29/07/2020 | 17:44 | מאת: א

שלום דר,בני בן 13 שנים עם עיניים אדומות שנים ללא צריבה או גרוד,קיבל טיפות שלא עזרו.3 שנים עם משקפיים מס 4.5,וכל כמה חודשים שעורה בעיניים.עכשיו שוב.רופא כתב לחמית היפרמיה,עפעפיים ימין chalazion blepharitis.שמאל blefaritis.כל זה ראיתי בבית.מה אומר מה שכתב?השעורה שבגינה באנו עברה .בנוסף טען שבשעורה לא מטפלים כלל מה שמאד נשמע מוזר.כל המפגש היה מוזר ותוקפני מצידו.מה פרוש מה שכתב בבקשה והאם האדום הקבוע הוא אלרגיה או דבר אחר?תודה

שלום רב קצת קשה לאבחן בלי לראות את הילד כמובן. נשמע שיש לו דלקת כרונית בעפעפיים (בלפריטיס) וייתכן גם מרכיב של דלקת אלרגית בלחמית. נדרשת בדיקה ומעקב של רופא עיניים כדי להחליט על טיפול וכדי לבצע מעקב ולשנות את הטיפול במידת הצורך. הטיפול מתחיל בדרך כלל בניקוי העפעפיים וממשיך בטיפות אנטיביוטיקה וסטרואידים ולפעמים מוסיפים גם טיפול באנטיביוטיקה בכדורים. הכל תלוי באבחנה המדוייקת ובתגובת הילד לטיפול. לגבי כלזיון או שעורה-ברוב המקרים העניין באמת נפתר על ידי קומפרסים חמים ושמירה על היגיינה של העיניים ואין צורך בניתוח. אני מציע להתייעץ עם רופא עיניים ילדים או עם רופא עיניים המומחה לקרנית ולעין החיצונית. בהצלחה!

29/07/2020 | 19:51 | מאת: א

דר קודם תודה.להגיע לשניידר היה מלחמה כדי שנגיע להבדק לפני שנה בדקה ואמרה המשך בקהילה למרות שאין רופאי ילדים עיניים בקהילה ואם יש נדיר מאד.מאד דואגת.הכרוני בעפעף רק עכשיו נרשם בעבר כל פעם שהגענו לרןפא אחר נרשם תקין אננ באמת רואה תקופה ארוכה שהעפעפיים מעט נפוחים אבל חשבתי שכך מבנה שלו .לגבע האדום זה דלקת אלרגית לדעתך או מדהו יותר מזה?אני קוראת ויש מצבים שאומרים שזה מעיד על מחלה קשה.מה דעתך ?בשניידר נתנה תרופות שלא עזרו ואמרה המשך בקהילה וכולם לא רןפאי ילדים.האדום בעין זה קרנית או לחמית או מה?ומה זה עין חיצונית והאם יש לך מי להמליץ לי?וכמה כבר אפשר לתת תרןפות לאדם?הרי זה כל הזמן איך אפשר לתת תרופות כל הזמן?נתנו חודש ועוד חודש רלסטט ואופטילסט וכלום והפסקתי.נראה כי זה אלרגיה או מה?הרגשתי כי נשענה על שאמרתי שרופאתו אומרת כי זה אלרגיה כי הוא אסטמתי.

29/07/2020 | 19:56 | מאת: א

מצב זה של הכרטני בעפעף והאלרגיה אם זה באמת אלרגיה בלבן יכול להוביל למצב של נזק בעין אם לא מטופל?אירי שנתתי את מה שנתנו וחא עזר תקופה עזבתי ומודאגת משום שלא יודעת למי לפנות,רופאי מבוגרים לא מומחים לילדים חסרי סבלנות,בביח מלחמה להתקבל,ופרטי מעקב לא כל כך אפשרי כשניתן רק 3 פעמים בשנה ובאמצע יש שעורות מגי פעם שצריך לרוץ להבדק אצל מי שפנוי בקהילה.רופאת המדפ נותנת לו טיפות אנטיביו וסינטומייצין לרוב השעורות עובאות.אבל האדום נשאר ועכשיו גן בעפעף.מה דעתך?והאם יש לך מי להמליץ?

יש רופאי עיניים לילדים גם בשניידר. ובטח בעוד מקומות. אם זו אלרגיה יש לאבחן. יש אנשים שאלרגים לאבק וכו'...

שלום רב נודע לי לפני כמה שנים שיש לי בעיית יובש לכן צרבו העיניים . מאז משתדל לנהוג לפי הכללים ולא נצרך כלל לטיפות . מזה כמה חודשים בשעות הבוקר מרגיש בעיין אחת משהו מפריע בעיקר במיצמוץ. ובמשך היום : אולי הלחות שמתגברת , מזיע קצת בפנים (למרות שבבית (בלי מזגן )ושותה 2-3 כוסות מים(בניגוד לשנים עברו ) וכמעט שוכח מההפרעה . זה לא מרגיש כמו חול .זה לא צורב קראתי ש: "חשוב לעבור בדיקה אצל רופא עיניים מומחה מוקדם ככל האפשר ולהתחיל טיפול ליובש בשלבים מוקדמים על מנת למנוע מצב בלתי הפיך. " 1) האם ההפרעה הזאת למה שהתכוון הרופא שכתב?זה כבר לא הפיך? *האם הרופא רואה את ההפרעה ? או רק לפי התלונה שלי? 2)רופא העיניים שלי אמר שלא חייב טיפות (אם שומר על הכללים ומסתדר) האם צריך ללכת למומחה? 3)האם טיפול טבעי כמו :חימום , קומפרסים ,, יכולים להחליף טיפות?(לא מסוגל לטיפות ובטח משחות ) 4)יש למכירה מעין משקפיים שמחממות את העיניים האם מומלץ? 5)תודה לכל התשובות

היי, יובש בעיניים הינה בעיה שיכולה להתרחש זמנית או קבועה. מה שקורה שבעין שלך יש הפרשות ששומרות על סיכוך ועם העפעוף זה נמרח ו"משמן" את העין. כשהעין יבשה זו בעיה שאכן יכולה לפגוע בקרנית למשל שריטה. אז ראשית כמה טיפים שנתנו לי לעפעף בכוונה. מזגנים מגבירים את הבעיה. גם אם אתה קורא כל היום אז עינך ממוקדות ולכן פחות מעפעף מידי פעם רצוי לעשות הפסקה. בגדול כן צריך טיפות לא לאודם בעין אלא ליובש ללא חומר משמר יש היום עם ח. הילארונית. צריך גם לבדוק מה מקור הבעיה עי רופא עיניים. כל מה שחיצוני זה לא ממש עוזר בטח לא חימום אבל אתה יכוללטוף את העיניים במים ושמעתי גם על שתיית מים מרובה.

26/07/2020 | 06:45 | מאת: אלי

אילו פתרונות, בעיקרון, יש להיפרדות זגוגית, אם בעיה זו אובחנה ע"י רופא עיניים? ומה הסיכוי לתיקון מלא של הבעיה?

שלום אלי! באופן עקרוני, היפרדות זגוגית ללא חור או קרע ברשתית וללא דימום אינה דורשת טיפול. לאבחון מדוייק והתייעצות אני ממליץ לך לפנות למומחה למחלות רשתית. בהצלחה!

שלום וברכה לד"ר אור, מה הסיכוי שהיפרדות זגוגית תלווה (או לא תלווה) בחור או קרע ברשתית, וכמה זמן חולף, בדרך כלל, עד שרופא העיניים מגיע לתשובה בעניין זה? כמו כן, האם הטיפול היחידי בהיפרדות זגוגית, ככל שנדרש, הוא בניתוח רשתית? אלי

האבחנה של היפרדות זגוגית ניתנת לאחר בדיקה מדוקדקת של הרשתית על ידי רופא עיניים בהרחבת אישונים. בבדיקה זו בודק הרופא אם יש חור או קרע ומפנה לטיפול אם צריך. הסיכוי לתופעה כזו גדול יותר קרוב לתחילת התסמינים כפי שאמרתי היפרדות זגוגית אינה דורשת טיפול בדרך כלל. בהצלחה!

29/07/2020 | 08:54 | מאת: אלי

כאשר נוצרת עכירות כלשהי בעין (לפעמים עקב ניתוח ירוד), מקובלת הנחיה להיבדק בדחיפות אם יש "מסך/וילון" בעין. מהו בדיוק מסך/וילון בהקשר זה? מהם ממדיו (בראיית המטופל) בהיבט של גודל המסך ושל משך זמן הופעתו, לצורך החלטת המטופל אם צריך להיבדק בדחיפות, כאמור?

שלום אלי! כל הופעת "וילון" או מסך בשדה הראיה דורשת בדיקה בהקדם אצל רופא עיניים. לפעמים מתברר שזו אינה בעיה דחופה אך לפעמים מדובר בדימום, היפרדות רשתית, דלקת או בעיה אחרת שדורשת פתרון תרופתי או ניתוחי. גודל המסך וצורתו יכולים להשתנות לפי מקור הבעיה.

29/07/2020 | 14:00 | מאת: אלי

ברור לי שכאשר מופיע וילון/מסך, יש לגשת לבדיקה דחופה - ביקשתי להבין מהו מסך/וילון בהקשר זה, כיצד אזהה, כמטופל, את המסך/וילון?

חשוב לי מאוד לקבל תשובה לשאלתי לפני סוף השבוע הנוכחי, כי היא נותרה פתוחה. אבקש היענות בהתאם. בברכה, אלי

הי אלי הכוונה במסך או וילון זה מצב שבו חלק משדה הראיה "חסר" או מוסתר או נראה כאילו אתה מסתכל דרך משהו ובגלל זה רואה מטושטש. מבחינתנו זה מחשיד לדימום בזגוגית או קרע/היפרדות רשתית ומכאן החשיבות ללכת ולהיבדק.

04/08/2020 | 15:38 | מאת: אלי

האם מדובר בחלק חסר המוסתר באופן קבוע? אלי

24/07/2020 | 16:19 | מאת: יסמין

הי יש לי מרשם עיניים חדות עין שמאל 6/15 עם תיקון חדות עין שמאל 6/15 ללא תיקון האם זה אומר שאין צורך בצילינדר? איך אני יודעת אלו עדשות יומיות עלי להזמין?

שלום יסמין! תוצאות הבדיקה האלה (6/15) הן של חדות ראיה. חדות הראיה בודקת כמה רואה העין שלך לעומת עין שנחשבת "רגילה" או ממוצעת. אפשר לבדוק את חדות הראיה עם ובלי משקפיים או עדשות או תיקון אחר. כדי לדעת מה מספר המשקפיים או העדשות שדרוש לך את צריכה בדיקת רפרקציה של העיניים. את הבדיקה הזו יכול לעשות כל אופטומטריסט. אם יש בעיה מיוחדת בעין שמונעת ממנו למדוד את הרפרקציה שלך או להתאים משקפיים הוא בדרך כלל ישלח אותך לבדיקות נוספות אצל רופא העיניים. בהצלחה!

20/07/2020 | 14:40 | מאת: דור

שלום רב, הסיפור שלי קצת ארוך אז תודה מראש על הקריאה. אני בחור בן 26. סטודנט . עד לפני חצי שנה הייתי בריא לגמרי . בוקר אחד התעוררתי עם כאבי חזה חזקים מאוד שהתארכו במהלך היום עד אשר בלילה חוויתי התקף של חוסר נשימה והרגשה של התקף לב. הרגשתי שאני עומד למות . רצנו למיון נעשו בדיקות אק"ג , צילום חזה ובדיקות דם והממצאים יצאו תקינים פרט לCRP שיצא 11 ושוחררתי. לאחר מכן בדיקת אקו לב , הולטר לב ובדיקת קצב יצאו תקינות גם כן. הוחלט שזהו היה התקף חרדה. מאז ועד היום יש לי עדיין כאב עמום קטן בחזה שמגיע מספר פעמים במהלך היום - בעיקר בתנועה. הכאב לפעמים בצד ימין לפעמים בשמאל ולפעמים במרכז. לא קבוע. הכאב לא מפריע יותר מידי אבל הוא קיים . בהמשך לכך לפני כחודש התחלתי לחוות תופעות משונות בעיניים. זה התחיל מנקודה שחורה אחת שצפה בעין ימין וכעת זה המון נקודות,חוטים,עכבישים בשתי העיניים. אני רואה את זה במשך כל היום,בשמש חזקה אני רואה חוטים שקופים עם בועות בפנים ובבית המון שערות ונקודות שחורות מרחפות. זה כל כך בולט ומפריע שאני יכול לראות את זה אפילו בחושך עם אור חלש של טלויזיה. בנוסף שמתי לב שקשה לי לעיניים שלי להתפקס בבוקר ואחרי סגירה של העיניים לוקח כמה שניות עד שהעין מתפקסת מחדש. כשזה קורה אני מרגיש לפעמים דביק קצת בעין . בנוסף בלילה אני רואה קרניים סביב מנורות ורגישות לאור דבר שמקשה מאוד על הליכה ברחוב בלילה ונהיגה . כשאני יושב מתחת למנורה בחושך אני רואה בזווית העין למעלה אור חזק וזה מפריע מאוד, ואם אני מסתכל על האור הזה אני רואה בתוכו את התולעים השקופות עם העיגולים בפנים שדיברתי עליהם מקודם. ככה שאני משער שיש קשר בין התופעות . שמתי לב שכאשר אני פותח את העיניים חזק הקרניים נהפכות קצרות יותר ופחות מפריעות. הייתי אצל 4 רופאי עיניים שונים שבדקו אותי עם עישונים מורחבים ואמרו לי שאין מה לעשות עם זה ושהמוח יתרגל. גילו גם חריר קטן ברשתית אבל טענו שאין מה לטפל ואיזורים שונים של לטיס. אני מרגיש שזה רק מחמיר עם הזמן. הנקודות והגופים הצפים מתרבים כל הזמן. לאחרונה שמתי לב שכשעה אחרי ארוחה הנקודות הופכות רבות ומציקות יותר אז רציתי לשאול האם יכול להיות שיש קשר למערכת העיכול? אני מרגיש שנהרסו לי החיים ואני כבר לא יודע מה לעשות. אני לא יודע אם יש קשר בין מה שאני חווה בעיניים להתקף חדרה והכאבים בחזה שאני חווה. אשמח לעזרתך להמלצות איך לטפל בעצמי כי אני כבר אבוד. אני לא מסוגל ללמוד ולסיים את התואר שלי וכל מה שאני חושב עליו 24/7 זה התופעות הללו בעיניים . לישון בלילה אני לא מצליח כבר הרבה זמן. תודה רבה.

21/07/2020 | 22:03 | מאת: אחי

זרוק זין וזה יעלם בלי שתשים לב

שלום דור! התופעות שאתה מתאר מתאימות לFLOATERS או "רחפנים" בזגוגית העין שנכנסים לך לשדה הראיה. במקרים רבים הם לא מזיקים, אך במצבים כאלה חשוב מאוד ללכת לרופא עיניים על מנת להיבדק ולוודא שאין ממצא ברשתית שדורש טיפול - בדיוק כפי שעשית. אני לא מכיר קשר ישיר בין התופעה הזו לבין מערכת העיכול. מניסיוני, הרבה חולים שמתלוננים על ההפרעות האלו בראיה מפסיקים להתלונן לאחר כמה חודשים ומספרים שהם כבר לא רואים אותם ברוב הזמן. אם תמשיך לסבול, או אם יופיעו תסמינים נוספים אני ממליץ לך להתייעץ עם רופא עיניים שתחום התמחותו הוא מחלות רשתית כדי לקבל מענה לתלונותיך ולהיות רגוע יותר. בכל מקרה, לגבי החרדה והתחושות הרעות שאתה מרגיש, אני מציע שתתייעץ בגורם מקצועי. רופא המשפחה יוכל לעזור לך בהכוונה לגורם המתאים. בהצלחה ובריאות שלמה!

שלום רב גם בעיית קורונה (גיל 70+),וגם אני נכה לא נייד כרגע ולא יכול להגיע להיבדק ע"י הרופא. אודה על תשובה מפורטת. כבר שנים יש יובש בעיניים . התחלתי להתנהג בהתאם: שטפתי במים פעמיים ,שלוש פנים ,ולא הייתי במזגן ,וכו .וכו רק מה =לא שתיתי מים כמעט בכלל . ורופא עיניים אמר שאם מסתדר בלי טיפות אין בהם צורך. בשנה האחרונה הרגשתי =בבוקר כאילו ריס נכנס לעין שמאל ,מתחבא עמוק בקצה השמאלי , ולפעמים רחוקות בפינת העפעף העליון ,ומפריע במצמוץ. שהעין פתוחה לרווחה אין תחושה כזו . שהתחילה התחושה ,בהמשך היום כמעט לא הורגשה. או נעלמה ליום יומיים. .עכשיו כבר מציק יותר זמן ביום . למרות שמשתדל לשתות לפחות 2 כוסות מים ביום . : בגלגל העין לא רואים כלום , העין לא אדומה,רואה טוב ! 1) האם זה קשור ליובש ?(זה לא מרגיש כמו חול בעין ).איך התחושה בחול?) 2) אם זה ריס יכול להיות כל כך הרבה זמן שלא יוצא?.? או אם קשור ליובש האם אפשר לדחות בגלל המצב בחודשים רבים את הביקור אצל הרופא ? 3)אם זה קשור ליובש , טיפות יעזרו לריפוי ? או רק לשעות המעטות? 4) אם זה קשור ליובש התחושה תהיה כך עד 120 ? 5)האם זה משהו אחר לפי התיאור? תודה מראש לפירוט

שלום דן! התלונות שאתה מתאר בהחלט יכולות להיגרם מיובש בעיניים אבל גם מנוכחות של גוף זר בעין או בעיה אחרת. מומלץ להגיע לרופא עיניים על מנת לוודא שאין בעיה דחופה הדורשת טיפול. עקב המצב קופות החולים התארגנו לפי ההנחיות של משרד הבריאות ולכן אם אתה מגיע לבדיקה ממוגן הסיכון להידבק בקורונה נמוך. בנוגע לשאלותיך האחרות: ביובש בעיניים צריך לטפל. בד"כ מומלץ שילוב של טיפול נוגד דלקת וטיפול בתחליפי דמעות בשלבים הראשונים. טיפול מקומי מתאים ישפר את תחושתך תוך מספר ימים. יובש בעיניים הוא מחלה כרונית אך התמדה בטיפול תפתור את תלונותיך. בהצלחה ורפואה שלמה.

19/07/2020 | 13:45 | מאת: מרדכי

שלום, יש לי מזה זמן רב תופעה של נקודה שמתרוצצת מצד לצד בעין ימין. לציין שאני חולה סכרת עם משאבה. האם יש לתופעה משמעות שצריל להתייחס אליה? תודה מרדכי

יש צורך לגשת לבדיקת עיניים לראות את הסיבה לנקודה.

19/07/2020 | 13:41 | מאת: זלי

שלום, בבדיקת OCT נכתב שעובי ה RNFL בעין ימין גבולי ויש הידקקות מובהקת באזור טמפורלי תחתון. ממוצע נמדד: 78 מיקרון מה זה אומר? תודה זלי

יש לגשת עם הבדיקות אל הרופא המטפל.

19/07/2020 | 13:23 | מאת: יובש קשה

כעשור אני מתלוננת על יובש קשה לאחר לסיק בעיניים, ניסיתי את כל הטיפות האפשריות, לאחרונה חשד לקרקטוקונוס. הומלץ להפיק סרום 50% מהדם שלי בברזילי, שההוצאה החודשית תהיה 750 ₪. אינני יכולה לעמוד בתקציב זה. איפה במסגרת קופת חולים כללית אפשר לבצע זאת? תודה רבה מראש

יש צורך לבדוק במחלקות העיניים בבתי חולים של הכללית. בכל מקרה תהיה עלות ליצור הטפות שלא כלולות בסל

18/07/2020 | 21:18 | מאת: שבי

האם יש כיום או בעתיד הנראה לעין פתרון טכנולוגי או אחר לאנשים שאיבדו את ראייתם כתוצאה מגלאוקומה?

כיום לצערנו אין לכך פתרון