דיסקציות מרובות

דיון מתוך פורום  ורידים וכלי דם

12/04/2012 | 10:31 | מאת: גיל

שלוום רב,אמי בת 62 לפני כ-6 שנים התגלתה אצל אמי בבדדיקת CT אנגיו הממצאים הבאים: -דיסקציה בעעורק סובקלויה שמאלי -באורטה הבטנית 2 אזורי דסקציה -אחת מתחת למוצא SMA ואיזור נוסף מתחת לעורקי הכליות. -דיסקציה במוצא כסל משותף שמאלי ובכסל חיצונני שמאלי. האורטה הבטנית הדסטלית מורחבת ל-30 מ"מ בבדיקה לפני 3 שנים לא היה שינוי פרט לדסקציה ננוספת בעורק ורטבליס שמאלי(זרימה תקינה). כל זאת בעקבות מחלת אהלרס דנלוס סוג 3. היום אמי עשתה שוב פעם בדיקת CT אנגיו וההופפיעעו הממצאים הבאים: 1.האורטה הבטנית הדסטלית מורחבת ל-30 מ"מ עם דופן מסוייד לכל היקפו? 2.ציסטה בקוטב עליון של כליה שמאללית ,קשרית צמודה לפריקארד משמאל. 3.עורקי התרדמה מפותלים בחלקם התחתון. 1.ברצוני לדעת מה משמעות הממצאים החדשים-בדגש על דופן מסוייד לכל היקפו בהתחשב בבעעיות שיש לאמי-האם זה מחמיר את מצבה של אמי?על מה זה יכול להשפיע?האם כדאי לטפל בזה? 2.עד איזה גיל בממוצע אנשים חיים עם הבעיות שתיארתי לעיל??? 3.האם המקומות אותם ציינתי אלו הם מקומות מסוכנים הדורשים התערבות מיידית?

לקריאה נוספת והעמקה

שלום לך כל הממצאים שתיארת דורשים מעקב בשלב זה אך לא התערבות. הסתיידות לכשעצמה אינה דורשת כל התערבות. צריך לעקוב אחר קוטר האורטה ובמידה וגדל ומתקרב ל5 ס''מ, אז יש לשקול התערבות. אין שום אפשרות לנקוב בגיל כפי שביקשת. אין גיל ממוצע במצבים אלה ויש רבים המאריכים ימים.

15/04/2012 | 22:42 | מאת: גיל

תודה רבה על תשובתך, אמי מטפלת בילדה קטנה (בת חצי שנה -שנה ) ולעיתים אף נדרש להרים אותה (10 ק"ג) לפרקי זמן של רבע שעה. האם בהתחשב בעובה כי לאמי קיימות דסקציות מרובות וכן הסתיידות על האורטה הדבר לא יכול להזיק לה?? האם לפי נסיונך הינך מכיר רופאים אשר ביצעו ניתוחים של תיקון מ"ס רב של דסקציות בשילוב מחלת אהלרס דנלוס המחלישה את כלי הדם?

מנהל פורום ורידים וכלי דם