גמישות יתר מפרקית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אורתופדיה: על הכתפיים

הכתפיים הן מקור הבעיות האורתופדיות השני בשכיחותו אחרי כאבי גב. כיצד ניתן לשמור עליהן? על המפרק המורכב בגופנו "אין ארוחות חינם", טוענת הקלישאה העממית הידועה. קחו את מפרק הכתף לדוגמא: אין עוד מפרק בגוף האדם בעל טווח תנועה כל כך גדול, בעל גמישות ומגוון תנועות כל כך נרחב. מפרק הכתף הוא בעל מבנה אנטומי מורכב ומיוחד. בניגוד למפרקים האחרים בגופנו, מה שמגביל את התנועה של מפרק הכתף הן לא העצמות, אלא הרקמות הרכות - הרצועות, הגידים והשרירים. זה מה שמאפשר למפרק הכתף טווח תנועה כדורי, כלומר תנועה של כמעט 360 מעלות. אבל ליכולת התנועה הזו יש מחיר, המתבטא ברגישות יתר לפציעות ולבעיות רפואיות אחרות.בכל מה שנוגע לכאבים ולבעיות בתנועה, כאבי כתפיים הם הסיבה השנייה בשכיחותה המביאה אנשים לפנות לאורתופד. אחרי כאבי גב, כמובן. פציעות ובעיות כתפיים שכיחות במיוחד בקרב ספורטאים, המבצעים תנועות חוזרות וחזקות של הזרוע...
ללמוד עוד על גמישות יתר מפרקית
כאב בכף היד: האם לנתח?-תמונה

כאב בכף היד עלול לגרום מצוקה ומגבלה בתנועה. הסיבות לכך...

מאת: ד"ר...
21/07/2016
כאב, פציעה או קרע בגיד אכילס-תמונה

בעיות בגיד אכילס עלולות להיגרם משחיקה כרונית, פציעה פתאומית...

מאת: ד"ר גורן צבי
10/05/2016
מחלות ראומטיות בילדים: 8 עובדות שחשוב לדעת-תמונה

רוב האנשים חושבים שמחלות ראומטיות הן נחלן של מבוגרים בלבד,...

מאת: פרופ' עוזיאל...
29/05/2019
על הבדל באורך רגליים-תמונה

אסימטריה באורך רגליים גורמת לכאבים באזורים שונים וליציבה...

מאת: מערכת zap...
02/04/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לגמישות יתר מפרקית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

גמישות יתר מפרקית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

הדיאגנוזה: קרע UCL באגודל כרוני, היפר מוביליות ב-2 האגודלים המלצה מרופא 1: ניתוח שחזור המלצה מרופא 2: טיפול שמרני עדיף על ניתוח במצב של היפר מוביליות מפרקית 1. האם היפר מוביליות יכולה לפגוע בסיכויי החלמה/שיפור? 2. האם הניתוח יקטין סיכויים לאוסתיאורטריטיס? 3. האם טיפול שמרני (פיזיותרפיה/ריפוי בעיסוק) יכולים להוות פתרון בטווח הרחוק? מה דעתך? תודה

ליזה שלום, לא סיפרת פרטים חשובים כמו מה מפריע לך ? כמה זמן ? אלו טיפולים ניסית ? מה הגיל ? העיסוק ? תחביבים ? ... הטיפול הרפואי הינו בבנאדם ולא בבדיקות דימות. באופן עקרוני, שחזור רצועה הינוהאופציה המועדפת לייצוב המפרק, מה שיגביל את טווחי התנועה. במקרה של גמישות יתר, יכול להיות שזה אפילו לטובתך. מקובל לחשוב שגמישות יתר מעלה שכיחות לאוסטאוארטריטיס, בוודאי במצב בו המפרק לא יציב. אם את אישה צעירה, ופעילה, הייתי ממלית על ניתוח.

תודה על המענה המהיר. בתשובה לשאלותיך: מה מפריע לך ? הכאב, ירידה בכ-40% בכוח של היד והאסטתיקה של היד כמה זמן ? לפחות שנה אלו טיפולים ניסית ? בינתיים כלום, אני חושבת לנסות ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה מה הגיל ? 35 העיסוק ? הייטק תחביבים ? הרבה ספורט שאלות נוספת, אילו סיכונים יש בלא לנתח אם אני פעילה ספורטיבית? אילו מגבלות יהיו בטווח הקצר לאחר הניתוח? אילו סיכונים/סיבוכים עלולים להיות כתוצאה מהניתוח בטווח הארוך (אני לא מדברת על זיהומים)? האם כדאי לבצע פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק לפני הניתוח? וכמה זמן לאחר הניתוח כדאי להתחיל? האם אפשר לקחת גיד מהיד השנייה? האם הגיד הנלקח מהאמה יקטין תנועה או כוח ביד?

היסכון העיקרי הוא אוסטאיאוארטריטיס שיפתח עם הזן ויתבטא בכאב ומגבלה בתפקוד. לאחר הניתוח תהיה בסד / גבס למספר שבועות ולאחר מכן הפעלה בריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה. משך החלמה צפוי עד לחזרה לספורט כחצי שנה. הניתוח לא יפתור את העניין האתסטי וישאיר צלקות. עלולה להיות פגיעה בעצב תחושתי באיזור הניתוח או שבר של העצמות שיוצרות את המפרק המדובר. ניתן לקחת מהיד השניה והגיד הינו "מויתר" ולמעשה ללא כל תפקוד (15% מהאוכלוסיה חסרי גיד זה). להערכתי את צריכה להחליט קודם אם את מעוניינת בניתוח ואת כל הדיון לעשות מול המנתח.

בת 37, מזה כשנתיים סובלת מכאבים חזקים באזור הצוואר והשכמות, לעיתים מקרינים לידיים. הופניתי לבדיקת mri ולפי ממצאי הבדיקה קיים בקע אחורי קל עם לחץ על השק במרווח c4-c5 ,וכן בלט קל במרווח c5-c6 עם לחץ על השק הדורלי. האם הממצאים האלה יכולים להסביר את הכאבים שאני חווה? מה הטיפול המומלץ? אציין כי ברקע סובלת ממחלת רקמת חיבור תסמונת אהלרס דנלוס שמתבטאת בין היתר בהיפרמוביליות ואי יציבות מפרקים... מצרפת את הפענוח סיבת הבדיקה: כאבי צוואר ונימול בידיים. מבנה החוליות והאותות הנובעים מהם בגדר הנורמה. המעבר הגולגולתי צווארי בגדר הנורמה. מרווח C2 / C1 :בגדר הנורמה. מרווח C3 / C2 :ללא בלט או בקע דיסק. מרווח C4 / C3 :ללא בלט או בקע דיסק. מרווח C5 / C4 :בקע דיסק אחורי מרכזי קטן. לחץ על קדמת השק הדורלי. מרווח C6 / C5 :בלט דיסק אחורי דיפוזי קל. לחץ על קדמת השק הדורלי. מרווח C7 / C6 :ללא בלט או בקע דיסק. מרווח C7 / T1 :ללא בלט או בקע דיסק. חוט השדרה בעובי, מהלך ואותות תקינים. אין הגברה פתולוגית שדרתית או תוך שדרתית ע"י גדוליניום.

ניתוח אינו פיתרון טוב לבעייתך. כדאי שתפני לפיזיותרפיסט ותיישמי סוג של התעמלות המתאים לך לצורך חיזוק השרירים שיפצו על תנועתיות היתר של המפרקים.

שלום, הופניתי לEMG עקב נוירופתיה בחלק הקדמי של השוק - תחושת שריפה/כאב בשתי הרגליים. בבדיקה דווח על TTS בשני הצדדים והשאר יצא תקין. הרופא טען שאין קשר לכאבים בשוקיים. בשל גמישות יתר נקעתי בעבר את שני הקרסוליים מספר פעמים , וככל הנראה שתי הרצועות במצב לא משהו, כאשר באחד הצדדים היה נקע מאד רציני (לא ניתחו אותי לצערי, זה היה לפני כמה שנים טובות). האם יש קשר בין גמישות יתר או העובדה שהרצועות חלשות/קרועות לתסמונת TTS? והאם יכול להיות שהTTS גורם לכאבים גבוה יות בשוקיים ? לאיזה רופא יש לפנות להמשך בירור- לאורתופד או לנוירולוג? מוסיף כי אני לא מרגיש כאבים או חוסר תחושה בכף הרגל. הכאבים בחלק הקדמי של השוק בערך באמצע הגובה בין הקרסול לברך. תודה מראש וסליחה על כמות השאלות

תיסמונת התעלה הטרסלית נגרמת בשל לחץ על העצב הטיביאל האחורי . יש שלל סיבות ללחץ כזה החל בעווג של כף הרגל ( צניחה קשה של הקתש הארכית - מנח פלאנוואלגוס, לחץ על העצב בשל גודש של כלי דם ורידיים , גידול בעצב ועוד ועוד) . הכאב האופיני אינו בקדמת השוק אלא דווקא בעקב כף הרגל ואחורי השוק.

יתר בגוף רציתי לדעת האם זה הקרמות בין המפרקים השונים בגוף,השרירים או הגידים הם אלו שמאפשרים טווח תנועה גדול? והאם יש הסבר למה יש כאלו שנולדים גמישים יותר ואחרים פחות? תודה

כשמדובר בצורה השכיחה של גמישות יתר- " גמישות יתר שפירה הגמישות קיימת רק בקישורים ( רצועות או ליגמנטים) המחברים את העצמות זו לזו ייש תסמונות ששם יש גם מעורבות של רקמות אחרות כמו עור ( לדוגמא תסמונת אלרס דנלוס ותסמונת מרפן") . השינוי בגמישות הוא תוצאה תורשתית של מבנה רקמות החיבור במיוחד מבנה הקולגן שהוא החלבון העיקרי בקישורים וגידים.