גמישות יתר מפרקית: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אורתופדיה: על הכתפיים

הכתפיים הן מקור הבעיות האורתופדיות השני בשכיחותו אחרי כאבי גב. כיצד ניתן לשמור עליהן? על המפרק המורכב בגופנו "אין ארוחות חינם", טוענת הקלישאה העממית הידועה. קחו את מפרק הכתף לדוגמא: אין עוד מפרק בגוף האדם בעל טווח תנועה כל כך גדול, בעל גמישות ומגוון תנועות כל כך נרחב. מפרק הכתף הוא בעל מבנה אנטומי מורכב ומיוחד. בניגוד למפרקים האחרים בגופנו, מה שמגביל את התנועה של מפרק הכתף הן לא העצמות, אלא הרקמות הרכות - הרצועות, הגידים והשרירים. זה מה שמאפשר למפרק הכתף טווח תנועה כדורי, כלומר תנועה של כמעט 360 מעלות. אבל ליכולת התנועה הזו יש מחיר, המתבטא ברגישות יתר לפציעות ולבעיות רפואיות אחרות.בכל מה שנוגע לכאבים ולבעיות בתנועה, כאבי כתפיים הם הסיבה השנייה בשכיחותה המביאה אנשים לפנות לאורתופד. אחרי כאבי גב, כמובן. פציעות ובעיות כתפיים שכיחות במיוחד בקרב ספורטאים, המבצעים תנועות חוזרות וחזקות של הזרוע...
ללמוד עוד על גמישות יתר מפרקית
כאב בכף היד: האם לנתח?-תמונה

כאב בכף היד עלול לגרום מצוקה ומגבלה בתנועה. הסיבות לכך...

מאת: ד"ר...
21/07/2016
כאב, פציעה או קרע בגיד אכילס-תמונה

בעיות בגיד אכילס עלולות להיגרם משחיקה כרונית, פציעה פתאומית...

מאת: ד"ר גורן צבי
10/05/2016
מחלות ראומטיות בילדים: 8 עובדות שחשוב לדעת-תמונה

רוב האנשים חושבים שמחלות ראומטיות הן נחלן של מבוגרים בלבד,...

מאת: פרופ' עוזיאל...
29/05/2019
על הבדל באורך רגליים-תמונה

אסימטריה באורך רגליים גורמת לכאבים באזורים שונים וליציבה...

מאת: מערכת zap...
02/04/2008
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לגמישות יתר מפרקית?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

גמישות יתר מפרקית: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, אני משחק כדורסל באופן קבוע פעם בשבוע. לפני מס' שנים היה לי קרע חלקי של ברצועות צולבות אחוריות בברך שמאל שהתאחה. על מנת לבדוק את המצב כיום, ביצעתי בדיקת MRIץ הממצאים: 1. ללא עדות לנזק ברצועות או בסהרונים 2. נזק סחוסי בפיקה CMP דרגה 3-4 ללא שינוי מהותי מבדיקה קודמת שבוצעה לפני מס' שנים (דילול ואותו חריגים בסחוס המכסה את הפסאט במדיאלי של הפיקה מלווה במוקדים ציסטיים סובכונדרליים בצמוד, ללא שינוי מ- 2009). האם אוכל לחזור לשחק כדורסל או ספורט אחר? האם ניתן לשקם המצב ואיך? אשמח על כל ייעוץ בנושא תודה

שלום רב אבחנות באוטופדיה והמלצות לטיפול נעשות לאחר קבלת היסטוריה רפואית , בדיקה ועיון בצילומים , מכלול הדברים הוא אשר מוביל לאבחנה סחוס הינו דמוי זכוכית המצפה את קצה העצמות, קצה העצמות שבו נפגשות שתי עצמות וישנו תנועה נקרא מפרק , סדקים בסחוס לכל עוביו הינו נזק נקודתי בסחוס , נקודתי ולא כולל ניתן לסווג את הפגיעות בסחוס הברך לכמה דרגות דרגה 0 סחוס נורמלי ובריא דרגה 1 לסחוס ישנם נקודות רכות או שלפוחית דרגה 2 קרעים שוליים נראים בסחוס דרגה 3 לממצאים ישנם בקיעים עמוקים(יותר מ 50% משכבת הסחוס) דרגה 4 הקרעים בסחוס חושפים את העצם סחוס הפיקה- השם Runner's Knee מתייחס לרוב ל כאבים פטלופמורליים(CMP)כונדרומלציה פטלה באם כל הבדיקות שוללות דבר אחר, אך אבחנה נעשית לאחר קבלת היסטוריה רפואית, בדיקה ועיון בבדיקות ההדמיה אם מדובר אצלך ב כאבים בין הפיקה לירך הנקראים כאבים פטלופמורליים, הכאבים יכולים להיגרם מסיבות רבות o זווית Q (זווית גיד השריר הארבע ראשי) גדולה, הזווית מחושבת בין גיד הקואדריצפס לגיד הפיקה o מנח ואלגוס של הברך o מנח של עצם הירך בהטיה קידמית מוגברת o סיבוב חיצוני של עצם השוק o מיקום צדדי לטרלי של הגבשושית הטיביאלית (מקום אחיזתו של גיד הפיקה) o מעטפת צדדית הדוקה o כפות רגליים בפרונציה o מנח גבוהה של הפיקה ( פטלה אלטה) o גמישות יתר בין הסיבות השכיחות זה גמישות יתר, ציר לא תקין של הרגל. לעיתים אף יש צורך במדרסים לתיקון כף רגל שטוחה או כף רגל כעורה , מנח כף הרגל יכול להשפיע על כאבים סביב הברך ( בייחוד כאבים פטלו-פמורליים). מגן ברך לעיתים יכול לעזור בכאבים מסוג זה ,יש צורך בטיפול הכולל תרופות נוגדות דלקת . חיזוק שרירים סביב הברך הכרחי. מצורף קישור בעברית עם הסבר על הבעיה , קישור שני הינו קישור של תרגילים לברך קישור: http://www.aafp.org/afp/991101ap/ קישור לתרגילים http://www.summitmedicalgroup.com/library/sports_health/patellofemoral_pain_syndrome_exercises/ הכאבים ממוקמים בעיקר מסביב לפיקה ומוחמרים בעיקר בקימה מישיבה, בירידת מדרגות ופעילויות ספורט טיפולים שמרניים –לא ניתוחיים בדרך כלל הם הטיפולים הניתנים בראשונה, הם כוללים טיפול תרופתי, זריקות, פיזיותרפיה ולעיתים מגן ברך סוגי מגן ברך והמצלתות לטיפול ניתנות לאחר בדיקה וקבלת היסטוריה רפואית בברכה ד"ר בנימין בנדר

הדיאגנוזה: קרע UCL באגודל כרוני, היפר מוביליות ב-2 האגודלים המלצה מרופא 1: ניתוח שחזור המלצה מרופא 2: טיפול שמרני עדיף על ניתוח במצב של היפר מוביליות מפרקית 1. האם היפר מוביליות יכולה לפגוע בסיכויי החלמה/שיפור? 2. האם הניתוח יקטין סיכויים לאוסתיאורטריטיס? 3. האם טיפול שמרני (פיזיותרפיה/ריפוי בעיסוק) יכולים להוות פתרון בטווח הרחוק? מה דעתך? תודה

ליזה שלום, לא סיפרת פרטים חשובים כמו מה מפריע לך ? כמה זמן ? אלו טיפולים ניסית ? מה הגיל ? העיסוק ? תחביבים ? ... הטיפול הרפואי הינו בבנאדם ולא בבדיקות דימות. באופן עקרוני, שחזור רצועה הינוהאופציה המועדפת לייצוב המפרק, מה שיגביל את טווחי התנועה. במקרה של גמישות יתר, יכול להיות שזה אפילו לטובתך. מקובל לחשוב שגמישות יתר מעלה שכיחות לאוסטאוארטריטיס, בוודאי במצב בו המפרק לא יציב. אם את אישה צעירה, ופעילה, הייתי ממלית על ניתוח.

תודה על המענה המהיר. בתשובה לשאלותיך: מה מפריע לך ? הכאב, ירידה בכ-40% בכוח של היד והאסטתיקה של היד כמה זמן ? לפחות שנה אלו טיפולים ניסית ? בינתיים כלום, אני חושבת לנסות ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה מה הגיל ? 35 העיסוק ? הייטק תחביבים ? הרבה ספורט שאלות נוספת, אילו סיכונים יש בלא לנתח אם אני פעילה ספורטיבית? אילו מגבלות יהיו בטווח הקצר לאחר הניתוח? אילו סיכונים/סיבוכים עלולים להיות כתוצאה מהניתוח בטווח הארוך (אני לא מדברת על זיהומים)? האם כדאי לבצע פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק לפני הניתוח? וכמה זמן לאחר הניתוח כדאי להתחיל? האם אפשר לקחת גיד מהיד השנייה? האם הגיד הנלקח מהאמה יקטין תנועה או כוח ביד?

היסכון העיקרי הוא אוסטאיאוארטריטיס שיפתח עם הזן ויתבטא בכאב ומגבלה בתפקוד. לאחר הניתוח תהיה בסד / גבס למספר שבועות ולאחר מכן הפעלה בריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה. משך החלמה צפוי עד לחזרה לספורט כחצי שנה. הניתוח לא יפתור את העניין האתסטי וישאיר צלקות. עלולה להיות פגיעה בעצב תחושתי באיזור הניתוח או שבר של העצמות שיוצרות את המפרק המדובר. ניתן לקחת מהיד השניה והגיד הינו "מויתר" ולמעשה ללא כל תפקוד (15% מהאוכלוסיה חסרי גיד זה). להערכתי את צריכה להחליט קודם אם את מעוניינת בניתוח ואת כל הדיון לעשות מול המנתח.

לפני ארבעה חודשים התחילו לי כאבים בשרירי הלסת. לא יכולתי לפתוח את הפה אלא רק בקושי (30 מ''מ ולדעתי המפתח קטן מאז) וכאב לי מאוד ללעוס, לצעוק ואפילו לשיר. עשיתי צילום פנורמי והלכתי לרופאה מומחית פרטית והיא אמרה לי לעשות פיזיותרפיה ו-MRI שיהיה בנובמבר. היא חושבת שאולי יש לי בעיה בדיסק או משהו בסגנון. הפיזיותרפיסתית נתנה לי לעשות תרגילים בבית ולחמם את האזור ולמרוח טראומיל. בעניין זה אני מתקשה קצת לעשות תרגילים באופן קבוע וכך גם לגבי החימום. למרות זאת, אני לא יודעת עד כמה זה יעזור כי אני חושבת שזה לא בהכרח יעזור אם כל כך הרבה זמן עבר והבעיה עדיין לא נפתרה ואני מתחילה לחשוב שזה לא הולך להפתר בקרוב. בפיזיותרפיה עצמה היא שמה לי אלקטרודות, עושה לי אולטרסאונד ושמה לי שמן שקדים ומעסה את האזור וכן עושה משהו למפרק עם ידיה. כמו כן גם עשיתי סד לילה. לגבי הלסת שלי עצמה, יש לי גמישות יתר מפרקית. האם יש משהו שאפשר לעשות מעבר? מה אם ה-MRI לא יראה שום בעיה??

רותם שלום, הפורום הזה מוקדש לנושא של אורתוכירורגיה. יש לי מרפאה בבילינסון פעם בשבוע שמוקדשת לבעיות מפרק הלסת, אני אשמח אם תקבעי תור לבדיקה.

בת 37, מזה כשנתיים סובלת מכאבים חזקים באזור הצוואר והשכמות, לעיתים מקרינים לידיים. הופניתי לבדיקת mri ולפי ממצאי הבדיקה קיים בקע אחורי קל עם לחץ על השק במרווח c4-c5 ,וכן בלט קל במרווח c5-c6 עם לחץ על השק הדורלי. האם הממצאים האלה יכולים להסביר את הכאבים שאני חווה? מה הטיפול המומלץ? אציין כי ברקע סובלת ממחלת רקמת חיבור תסמונת אהלרס דנלוס שמתבטאת בין היתר בהיפרמוביליות ואי יציבות מפרקים... מצרפת את הפענוח סיבת הבדיקה: כאבי צוואר ונימול בידיים. מבנה החוליות והאותות הנובעים מהם בגדר הנורמה. המעבר הגולגולתי צווארי בגדר הנורמה. מרווח C2 / C1 :בגדר הנורמה. מרווח C3 / C2 :ללא בלט או בקע דיסק. מרווח C4 / C3 :ללא בלט או בקע דיסק. מרווח C5 / C4 :בקע דיסק אחורי מרכזי קטן. לחץ על קדמת השק הדורלי. מרווח C6 / C5 :בלט דיסק אחורי דיפוזי קל. לחץ על קדמת השק הדורלי. מרווח C7 / C6 :ללא בלט או בקע דיסק. מרווח C7 / T1 :ללא בלט או בקע דיסק. חוט השדרה בעובי, מהלך ואותות תקינים. אין הגברה פתולוגית שדרתית או תוך שדרתית ע"י גדוליניום.

ניתוח אינו פיתרון טוב לבעייתך. כדאי שתפני לפיזיותרפיסט ותיישמי סוג של התעמלות המתאים לך לצורך חיזוק השרירים שיפצו על תנועתיות היתר של המפרקים.