הסברים על תוצאות ופענוח בדיקות דםבדיקות הדם השגרתיות מחולקות לשתי קבוצות עיקריות: האחת היא ספירת הדם, והשנייה היא הכימיה.
ספירת הדם מספקת מידע על כמות וסוג תאי הדם השונים הנמצאים בדם המטופל.
בדיקת הכימיה מספקת מידע על סוגי מלחים, חלבונים וסוכרים הנמצאים בדם המטופל.

בבדיקות המוצגות באתר doctors ניתן לקבל הסבר מקצועי על הערכים השונים,
שנכתבו על ידי ד"ר נצר חירם, וכן מדדים המסייעים לגולשים להעריך האם בדיקותיהם תקינות.

 

בדיקות דם נפוצות:

ספירת דם (ס
מספקת מידע על כל תאי הדם, מבחינת כמותם ומאפייניהם (בעיקר גודל וצורה). מנתונים אלה ניתן להסיק על: אנמיה (חסר בכדוריות אדומות, חסר ברזל, חסר B12); זיהומים שונים (בזיהום חיידקי יופיעו יותר תאי נויטרופיל, בזיהום נגיפי יופיעו יותר תאי לימפוציטים, בזיהום טפילי יופיעו יותר אאוזינופילים); ממאירויות שונות (בלימפומה יופיעו יותר לימפוציטים).
שומני הדם
רקמת השומן בגוף משמשת מאגר אנרגיה עיקרי של הגוף. שומנים שונים נמצאים בדם כחלק מתהליך עיבוד ואגירת המזון. רמות השומנים בדם מלמדות על מאזן השומן בגוף ומשפיעות על מחלות רבות (כגון לב, כלי דם, דלקות של הלבלב). בדיקת שומני הדם נעשית לאחר צום של 10 עד 12 שעות כדי למנוע תוצאות שגויות.
תפקודי קרישה
פציעה חיצונית או פנימית מטופלת על ידי מנגנון הקרישה של הגוף כדי לעצור את הדימום. מנגנון הקרישה מורכב מתאים שונים (טסיות בעיקר, המיוצרות במוח העצם) ומחלבונים שונים המיוצרים בעיקר בכבד. פגיעה בתפקוד הכבד תפגע בתפקודי הקרישה של הגוף. קיימות שלוש בדיקות עיקריות להערכת תפקודי הקרישה בגוף: 1. PT - ProThrombin time - מדד לפעילות ענף מסוים במערכת הקרישה. 2. aPTT - Activate Partial Thromboplastin Time - מדד לפעילות ענף מסוים המערכת הקרישה. 3. INR - International Normalized Ratio - מדד בין לאומי וסטנדרטי להערכת תוצאות בדיקת הקרישה Prothrombin Time.
תפקודי כבד
הכבד משמש לסינון, פירוק והפרשת רעלים מהגוף, וכן מייצר מרכיבים שונים החיוניים לתפקוד תקין של הגוף. בדיקת תפקודי הכבד בוחנת את כמות אנזימי הכבד הנמצאים בדם, וכך מאפשרת להעריך את רמת התפקוד או הפגיעה בכבד.
כימיה של הדם SMA
מספקת מידע על מרכיבי הדם שאינם תאים. כולל חלבונים, סוכרים, שומנים ומלחים שונים.