בדיקות דם - כימיה

רקמת השומן בגוף משמשת מאגר אנרגיה עיקרי של הגוף. שומנים שונים נמצאים בדם כחלק מתהליך עיבוד ואגירת המזון. רמות השומנים בדם מלמדות על מאזן השומן בגוף ומשפיעות על מחלות רבות (כגון לב, כלי דם, דלקות של הלבלב). בדיקת שומני הדם נעשית לאחר צום של 10 עד 12 שעות כדי למנוע תוצאות שגויות.
בדיקות דם - כימיה - תמונת המחשה
בדיקת Angiotensin Converting Enzyme) ACE)
ACE) Angiotensin Converting Enzyme) הוא אנזים שמיוצר בעיקר בריאות ומשתתף בפעילות מערכת רנין-אנגיוטנסין-אלדוסטרון בגוף. בדיקת דם להערכת רמות ACE מבוצעת לרוב כאמצעי המסייע לאבחון מחלה בשם סרקואידוזיס (Sarcoidosis) והמעקב אחריה. רמות ACE יכולות להעיד על חומרת המחלה ועל טיב הטיפול הניתן לחולים. בדיקת רמת ACE בדם עשויה לסייע גם במקרים של מחלת גושה.   צילום: שאטרסטוק הסבר תוצאות הבדיקה הטווח התקין: פחות מ-40 מיקרוגרם/ליטר.   יש לשים לב למצבים הבאים: רמת ACE גבוהה יכולה להופיע גם במצבים רבים אחרים, כולל סוכרת, אסתמה, מחלת ריאות חסימתית-כרונית, שחפת, תסמונת נפרוטית, מחלת הודג'קין, פעילות-יתר של בלוטת התריס ועוד רמת ACE נמוכה בדם עשויה להופיע במצבים דוגמת מחלת כבד או כליות כרונית, אנורקסיה נרבוזה, טיפול בסטרואידים, תת-פעילות של בלוטת התריס, או טיפול תרופתי לסרקואידוזיס 
להמשיך לקרוא
מבחן סבילות לגלוקוז (Glucose Tolerance Test – Non-Pregnant)
מבחן העמסת סוכר (לא מיועד לנשים בהריון) משמש להערכת משק הסוכר בדם, לרוב כדי לאבחן סוכרת.   צילום: שאטרסטוק   אופן ביצוע הבדיקה לפני התחלת המבחן - מבצעים את בדיקת דם הראשונה שותים נוזל המכיל 75 גרם גלוקוז עוברים בדיקת דם מדי 30-60 דקות הבדיקה יכולה לארוך עד שלוש שעות. תופעות לוואי משמעותיות נחשבות לנדירות. הסבר תוצאות הבדיקה  לגברים ונשים שלא בהריון תוצאות תקינות במבחן העמסת סוכר עם 75 גרם גלוקוז כוללות ריכוז סוכר בדם בצום בטווח 60-100 מ"ג/ד"ל ערך שאינו עולה על 200 מ"ג/ד"ל לאחר שעה ערך שאינו עולה על 140 מ"ג/ד"ל לאחר שעתיים שימו לב: רמת סוכר בדם בטווח 140-200 מ"ג/ד"ל לאחר שעתיים מעידה על הפרעה בסבילות לסוכר, ואילו רמת סוכר של מעל 200 מ"ג/ד"ל בנקודת זמן זה יכולה להעיד על סוכרת.   תקין הפרעה בסבילות לסוכר אפשרות לסוכרת בצום בטווח 60-100 מ"ג/ד"ל     אחרי שעה לא יותר מ-200 מ"ג/ד"ל     אחרי שעתיים לא יותר מ-140 מ"ג/ד"ל 140-200 מ"ג/ד"ל יותר 200 מ"ג/ד"ל   השפעה על תוצאות בדיקה מצבים שיכולים להוביל לעלייה ברמות הסוכר בדם כוללים דחק משמעותי, דוגמת טראומה, אירוע מוחי, התקף לב או ניתוח. מצבים שיכולים להוביל לירידה ברמות הסוכר בדם - פעילות גופנית מאומצת עשויה להביא להפחתת רמות הסוכר בדם. תרופות מסוימות יכולות להביא לעלייה או ירידה ברמת הסוכר בדם. לפני הבדיקה, הרופא המטפל ידריך את הנבדק אודות שינויים בטיפול התרופתי.   טווח תקין: עד 140 מ"ג/ד"ל
להמשיך לקרוא
העמסת סוכר בהריון (Glucose Tolerance Test-Pregnant)
העמסת סוכר היא בדיקת סקר שגרתית במהלך ההריון, שנועדה לבחון את רמות הסוכר בדם האישה. סוכרת הריונית היא מצב של רמות סוכר גבוהות בדם, המאובחנות לראשונה במהלך ההריון ודורשות מעקב מיוחד.   צילום: שאטרסטוק   יש שתי שיטות לערוך את הבדיקה:1. גישת שני שלבים אין צורך להתכונן או לשנות את הרגלי התזונה לפני הבדיקה. מהלך הבדיקה שותים נוזל המכיל 50 גרם גלוקוז, עושים בדיקת דם לאחר שעה אחת. אם רמת הסוכר בבדיקה זו גבוהה מהמקובל (מעל 140 מ"ג/ד"ל), אז תידרש המטופלת להשלמת מבחן העמסת סוכר בן שלוש שעות. להעמסה השנייה יש להגיע לבדיקה לאחר צום בן 8-14 שעות. הפעם שותים נוזל המכיל 100 גרם סוכר, ועוברים בדיקת דם שלוש פעמים, מדי שעה. הסבר תוצאות הבדיקה טווח תקין: עד 92 מ"ג/ד"ל בצום עד 180 מ"ג/ד"ל לאחר שעה אחת עד 155 מ"ג/ד"ל לאחר שעתיים ועד 140 מ"ג/ד"ל לאחר שלוש שעות   כשיש לפחות שני ערכים לא-תקינים - ניתן לאבחן סוכרת הריונית.   2. גישת שלב יחיד לפי גישה זו יש להגיע למעבדה רק פעם אחת ולשתות נוזל המכיל 75 גרם סוכר. בדיקות דם להערכת רמת הסוכר בדם יבוצעו טרם הבדיקה ופעמיים נוספות בכל שעה שלאחר מכן. הסבר תוצאות הבדיקה טווח תקין: עד 92 מ"ג/ד"ל בצום עד 180 מ"ג/ד"ל לאחר שעה אחת עד 153 מ"ג/ד"ל לאחר שעתיים אם יש ערך חריג אחד בבדיקה זו, יש מקום להתערבות ממוקדת.
להמשיך לקרוא
בדיקת צרולופלאסמין (Ceruloplasmin)
טווח תקין (מ"ג/ד"ל)
40 14
Ceruloplasmin הוא חלבון נושא נחושת שמיוצר בכבד. תפקידו לנייד את הנחושת לחלקים שונים בגוף. בדיקת רמות Ceruloplasmin חשובה במקרים שבהם מופיעים סימנים או תסמינים להפרעה במטבוליזם או באחסון נחושת.   צילום: שאטרסטוק   הסבר תוצאות הבדיקה הטווח התקין בדם עומד על 14-40 מ"ג/ד"ל. רמת Ceruloplasmin נמוכה מהטווח התקין עלולה להצביע על מחלת כבד ממושכת, הפרעות ספיגה של חומרי תזונה, תת-תזונה, הפרעות ביכולת לשחרר נחושת מתאים, מחלת כליות, או מחלת וילסון Wilson Disease (מחלה תורשתית שבה כמות הנחושת ברקמות גדולה מדי) רמת Ceruloplasmin גבוהה  יכולה להופיע במצבי זיהום, מחלות ממאירות, מחלות לב, פעילות-יתר של בלוטת התריס, הריון, דלקת מפרקים שגרונית או בזמן נטילת גלולות למניעת הריון
להמשיך לקרוא
בדיקת נחושת (Copper)
נחושת היא מינרל חיוני לפעילות אנזימים המשחקים תפקיד בבקרת מטבוליזם ברזל, ייצור רקמת חיבור, ייצור אנרגיה וייצור מלנין. בדיקת נחושת בדם משמשת לזיהוי מצבי חסר או עודף נחושת.   צילום: שאטרסטוק סיבות לביצוע הבדיקה בדיקה זו מתבצעת במצבים שבהם עולה חשד להפרעה במשק נחושת בדם; דוגמת צהבת, עייפות, כאבי בטן, שינויים בהתנהגות, רעד או תסמינים אחרים שיכולים לרמז למחלה על שם וילסון (Wilson Disease) או להפרעה אחרת במשק נחושת. הבדיקה תשמש גם לניטור הטיפול במצבים אלו. הסבר לתוצאות הבדיקהחשוב לדעת שרמות חריגות של נחושת לא מספיקות כדי לאבחן הפרעה ספציפית ויש חשיבות למדוד גם רמות Ceruloplasmin. כמו כן, יש לקחת בחשבון כי רמות נחושת (וגם Ceruloplasmin) יכולות להיות מוגברות במהלך הריון או בעת נטילת גלולות למניעת הריון.טווח תקין: נחושת חופשית בדם: 1.6-2.4 מיקרומול/ליטר (10-15 מק"ג/ד"ל) כלל נחושת: 10-22 מיקרומול/ליטר (63-140 מק"ג/ד"ל) איסוף שתן 24 שעות לנחושת: 0.3-0.8 מיקרומול/ליטר (20-50 מק"ג)
להמשיך לקרוא
בדיקת עמיאלז (Amyalase)
טווח תקין (יחידות/ליטר)
140 40
בדיקת עמיאלז נועדה לקבוע את כמות החלבון עמילאז בדם. מדובר באנזים המיוצר ברובו בלבלב ובבלוטות הרוק וניתן לזהות עקבות שלו בדם או בשתן.   צילום: שאטרסטוק   סיבות לביצוע הבדיקה בדיקת דם זו משמשת לאבחון בעיות לבלב, כולל דלקת לבלב. החשד לבעיות לבלב עולה כשיש תסמינים דוגמת בחילות/הקאות, כאבי בטן, חוסר תיאבון ו/או חום.   הסבר תוצאות הבדיקה הטווח התקין הוא בין 40 ל-140 יחידות/ליטר רמת עמילאז גבוהה - במצבי כיב פפטי, ניתוח בטני, חזרת, חסימת מעי, ממאירות ועוד. רמת עמילאז נמוכה - במקרים של דלקת כרונית של הלבלב (בעיקר משנית לצריכת אלכוהול מופרזת), מחלת כבד או ציסטיק פיברוזיס. מעבר לבדיקת דם לעמילאז ניתן להשלים בדם בדיקת ריכוז עמילאז בשתן וכן בדיקת אנזים נוסף בשם ליפאז.  
להמשיך לקרוא
בדיקת קריאטינין (Creatinine)
טווח תקין לגברים
1.3 0.7
טווח תקין לנשים
1.1 0.6
קריאטינין הוא תוצר לוואי המיוצר על ידי שרירים מפירוק חומר בשם קריאטין. קריאטינין מסולק מהגוף על ידי הכליות, שמסננות כמעט את כולו מהדם ומשחררות אותו בשתן. בדיקת דם להערכת ריכוז קריאטינין בדם משמשת להערכת תפקוד הכליות ומסייעת באבחון מחלת כליות או מעקב אחר טיפול.   סיבות לביצוע הבדיקה הבדיקה מבוצעת באופן שגרתי כחלק מבדיקות דם שגרתיות כשיש סימנים או תסמינים שעלולים לנבוע ממחלת כליות כשיש מצבים שיכולים להשפיע ו/או להחמיר עקב הפרעה בתפקוד כלייתי כמעקב אחר ניטור טיפול למחלת כליות כמעקב אחר התפקוד הכלייתי תחת תרופות מסוימות הסבר תוצאות הבדיקה במקרה של הפרעה בתפקוד הכליות, ריכוז קריאטינין בדם יעלה מכיוון שהכליות אינן מפרישות את החומר בשתן.רמת קריאטינין גבוהה בדם יכולה לנבוע מחסימת דרכי שתן, מחלת כליות, התייבשות או פירוק שריר (רבדומיוליזיס). רמת קריאטינין נמוכה תיתכן במצבי מסת שריר ירודה ו/או תת-תזונה.  
להמשיך לקרוא
בדיקת קראטין פוספוקינאז (Creatine Kinase - CPK)
טווח תקין לגברים (IU/L)
190 42
טווח תקין לנשים (IU/L)
160 32
CPK הוא אנזים המצוי בעיקר בלב, במוח, בשריר שלד וכן ברקמות אחרות. אנזים זה משחק תפקיד בתהליכי התכווצות שרירים. השם CPK הינו קיצור לשם המלא של אנזים Creatine Phophsokinase, המוכר גם בשם Creatine Kinase (ובקצרה, CK).    צילום: שאטרסטוק סיבות לביצוע הבדיקה ניבוי או מניעה של התקף לב. בירור כאבי חזה. הערכת נזק לשריר או לסייע בזיהוי מחלות שריר (דוגמת Dermatomyositis ו-Polymyositis). הסבר תוצאות הבדיקה במצב תקין CPK נמצא בדם בכמות קטנה, שמקורה בעיקר בשריר שלד. כל מצב הגורם לפגיעה בשריר ו/או מפריע לייצור או ניצול אנרגיה עלול להביא לעלייה ברמות החלבון בדם. לדוגמה, מאמץ גופני חריג, דלקת של השריר (מיוזיטיס) או מחלת שריר (מיופתיה) כמו Muscular Dystrophy.  רבדומיוליזיס (Rhabdomyolysis) הוא מצב פירוק קיצוני של רקמת שריר שלד ומלווה ברמות מוגברות משמעותית של CPK.  
להמשיך לקרוא
בדיקת גלובולין (Globulin)
טווח תקין (גרם/ד"ל)
3.5 2
גלובולינים הם קבוצה של חלבונים בדם, המיוצרים בכבד על ידי מערכת החיסון. גלובולינים חשובים לתפקוד הכבד, קרישת דם ופעילות נגד זיהומים. ישנם ארבעה סוגים של גלובולינים, הקרויים: אלפא-1, אלפא-2, ביתא וגאמא. בדיקת גלובולינים בדם יכולה לעזור לאבחון מחלת כבד או כליות, הפרעות תזונתיות, מחלות אוטואימוניות וסוגים מסוימים של גידולים סרטניים.   צילום: שאטרסטוק   הסבר תוצאות הבדיקה רמת גלובולינים בטווח של 2.0-3.5 גרם/ד"ל נחשבת לתקינה. רמת גלובולינים נמוכה יכולה לנבוע ממחלת כבד; לעומת זאת, רמת גלובולינים גבוהה יכולה להצביע על זיהום, מחלה דלקתית או הפרעה בפעילות מערכת החיסון. רמות גבוהות של חלבונים אלו יכולות להופיע גם בממאירויות דוגמת מיאלומה נפוצה או לימפומה. השפעה על תוצאות הבדיקה שימו לב: תוצאות חריגות יכולות לנבוע גם מטיפול בתרופות מסוימות, התייבשות ועוד.  
להמשיך לקרוא
בדיקת ברזל (Iron)
טווח תקין לגברים (מיקרוגרם/ד"ל)
160 55
טווח תקין לנשים (מיקרוגרם/ד"ל)
40 155
ברזל הוא מינרל חשוב בגוף האדם ומקורו במוצרי מזון, דוגמת בשר אדום ודגנים מועשרים או מתוספים. ברזל חיוני ליצירת כדוריות דם אדומות ומהווה חלק חשוב מההמוגלובין, חלבון בכדוריות דם המסייע להוביל את החמצן מהריאות לשאר הגוף. בדיקת ברזל בדם משמשת להערכת כמות הברזל בגוף; הבדיקה מתבצעת במקרים של סימנים לחסר או עודף ברזל ובמצבי אנמיה.   צילום: שאטרסטוק הסבר תוצאות הבדיקה רמות ברזל נמוכות בדם יכולות לנבוע ממחסור ברזל בתפריט היומי, מהפרעות ספיגת ברזל מהמזון, אובדן דם או בזמן הריון. רמות ברזל גבוהות בדם יכולות להיגרם מנטילת כמות גדולה מדי של תוספי מזון או עירויי דם. גם מחלה בשם "המוכרומטוזיס" גורמת לכך שהגוף מתקשה לפנות עודף ברזל.
להמשיך לקרוא
בדיקת חומצה לקטית (Lactic Acid)
טווח תקין (מ"ג/ד"ל)
4.5 2
הבדיקה להערכת כמות חומצת חלב בדם משמשת בעיקר לאבחון חמצת לקטית, מצב שבו רקמות הגוף אינן מקבלות כמות חמצן מספקת. הדבר קורה במצבי אי-ספיקת לב, מחלת כבד, מחלת ריאות, הפרעה באספקת דם לאזור מסוים בגוף או בזמן זיהום חמור (אלח-דם).חומצת חלב בדם מיוצרת בעיקר בתאי שריר ובכדוריות דם אדומות, כשהגוף מפרק פחמימות ליצירת אנרגיה להגדלת רמות חמצן בדם, כמו למשל בזמן פעילות גופנית מאומצת, או כשיש זיהום או מחלה.   צילום: שאטרסטוק הכנה לבדיקה מספר שעות לפני הבדיקה, יש להימנע מפעילות גופנית, כי היא יכולה להוביל לעלייה זמנית ברמות חומצת חלב.
להמשיך לקרוא
בדיקת Lactate Dehydrogenase) LDH)
טווח תקין (יחידות בינלאומיות/ליטר)
330 100
בדיקת LDH משמשת לעתים קרובות להערכת נזק לרקמה, אך יכולה לשמש גם להערכת גורמים לאנמיה או בחשד לגידולים סרטניים, דוגמת לוקמיה או לימפומה. Lactate Dehydrogenase) LDH) הוא חלבון המסייע לגוף לייצר אנרגיה ומצוי ברקמות רבות בגוף: בלב, כליות, שרירים, מוח, תאי דם וריאות.   צילום: שאטרסטוק   הסבר תוצאות הבדיקה רמות LDH גבוהות יכולות להופיע במצבי הפרעה באספקת דם, התקף לב, אירוע מוחי, אנמיה המוליטית, לוקמיה/לימפומה, מחלת כבד, לחץ דם נמוך, נזק לשרירים או דלקת לבלב. אם רמות ה-LDH גבוהות, ניתן לשקול השלמת בדיקת איזו-אנזימים של LDH, כדי לזהות את מיקום הנזק הרקמתי.  
להמשיך לקרוא
בדיקת עופרת (Lead)
טווח תקין (מיקרוגרם/ד"ל)
10 0
עופרת היא מרכיב נפוץ בסביבה ולכן לעתים קרובות תימצא בגוף בכמות קטנה. בדיקה להערכת רמות עופרת בדם מתבצעת במקרים בהם קיים חשד להרעלת עופרת, כמו למשל בקרב עובדי מפעלים ובילדים המתגוררים באזורים עירוניים. הבדיקה משמשת גם למעקב אחר הטיפול במקרים של הרעלת עופרת.   צילום: שאטרסטוק אם רמות העופרת בדם גבוהות ו/או כשיש תסמינים של הרעלת עופרת, יש מקום לשקול טיפול במבוגרים ובילדים.   טווח תקין מבוגרים: עד 10 מיקרוגרם/ד"ל ילדים: עד 5 מיקרוגרם/ד"ל
להמשיך לקרוא
בדיקת ליפאז (Lipase)
טווח תקין (יחידות/ליטר)
160 0
Lipase הוא חלבון המשוחרר מהלבלב לתוך המעי הדק ומסייע בספיגת שומנים. הבדיקה משמשת להערכת כמות ליפאז בדם, לאיתור מחלות לבלב, בפרט דלקת לבלב חדה.   צילום: שאטרסטוק   הסבר תוצאות הבדיקה רמות Lipase גבוהות בדם יכולות להופיע במצבי מחלות לבלב, חסימת מעי, מחלת צליאק, כיב תריסריון או גידול סרטני בלבלב. רמות Lipase נמוכות יכולות להעיד על נזק לתאים בלבלב המייצרים ליפאז, תופעה שיכולה להופיע במחלות כרוניות מסוימות, דוגמת ציסטיק פיברוזיס.
להמשיך לקרוא
בדיקת מגנזיום (Magnesium)
טווח תקין (מ"ג/ד"ל)
2.2 1.7
מגנזיום הוא מינרל חיוני שמסייע בשמירה על תפקוד תקין של השרירים והעצבים ולשמירה על חוזק העצם. מגנזיום חיוני לתפקוד תקין של הלב ולאיזון לחץ הדם. המינרל מסייע גם לאיזון רמות הסוכר בדם ותומך בפעילות מערכת החיסון. בדיקת להערכת כמות מגנזיום בדם תבוצע במקרים בהם עולה חשד לרמה לא-תקינה של מגנזיום.   צילום: שאטרסטוק הסבר תוצאות הבדיקה רמות מגנזיום גבוהות בדם יכולות לנבוע ממצבים דוגמת אי-ספיקת כליות כרונית, התייבשות, מחלת אדיסון, או חמצת סוכרתית. רמות מגנזיום נמוכות של המינרל עשויות להופיע, בין השאר, במקרים של שלשול כרוני, שחמת כבד, טיפולי דיאליזה, גמילה מאלכוהול, דלקת לבלב.
להמשיך לקרוא
בדיקת אוסמולליות (Osmolality)
טווח תקין (מיליאוסמול/ק"ג)
295 275
בדיקת Osmolality משמשת להערכת הריכוז של כל הכימיקלים המצויים בזרם הדם ומסייעת בהערכת מאזן המים בגוף.   צילום: שאטרסטוק סיבות לבדיקה בירור מצב של רמות נתרן נמוכות (היפונתרמיה) או אובדן מים בעיות הנוגעות למתן שתן הרעלת חומרים מסוכנים, דוגמת אתנול, מתאנול או אתילן גליקול הסבר תוצאות הבדיקה רמות Osmolality גבוהות יכולים להיות במצב של Diabetes Inspidius, רמות סוכר גבוהות בדם, רמות גבוהות של תוצרי פסולת של חנקן, רמות נתרן גבוהות, אירוע מוחי או חבלת ראש או התייבשות רמות Osmolality נמוכות ייתכנו במצבי הפרשת-יתר של הורמון ADH, פגם בתפקוד בלוטות יותרת הכליה, סרטן ריאות, שתיית כמות מים גדולה מדי, רמות נתרן נמוכות, או תת-פעילות של בלוטת התריס
להמשיך לקרוא
בדיקת  Phenylketonuria Test) PKU)
טווח תקין (מ"ג/ד"ל)
2 0
פנילקטונוריה (Phenylketonuria) היא מחלה נדירה בה ישנו חסר מולד של היכולת לפרק חומצות אמינו, עם הפרעה בייצור מלנין, הפיגמנט האחראי לצבע העור והשיער. מסיבה זו התינוקות החולים לרוב בעלי גוון עור, שיער ועיניים בהירים יותר מאחיהם הבריאים.   צילום: שאטרסטוק   במדינות רבות ברחבי העולם מבוצעת בדיקת סקר ל-PKU לכל התינוקות כחלק מבדיקות הסקר אחרי הלידה. הבדיקה מבוצעת לרוב על סמך מספר טיפות דם שנלקחות מהתינוק בטרם שחרורו מבית החולים. אם בדיקת הסקר חיובית, נדרשות בדיקות דם ושתן נוספות לאישור האבחון. בנוסף ניתן להשלים בדיקה גנטית.
להמשיך לקרוא
בדיקת רמת הזרחן בדם (Phosphorus)
טווח תקין (מ"ג/ד"ל)
4.5 2.8
זרחן הוא מינרל חיוני לשמירה על חוזק העצמות והשיניים, ויש לו גם חשיבות במעבר אותות בין תאי עצב ולהתכווצות שרירים. בדיקת דם לרמת זרחן משמשת במטרה להעריך את רמות הזרחן בגוף, כאשר מחלות כליות, כבד ומחלות עצם מסוימות יכולות להשפיע על רמות הזרחן בדם.   צילום: שאטרסטוק הסבר תוצאות הבדיקה רמות זרחן גבוהות בדם (Hyperphosphatemia) יכולות להיגרם ממספר מצבים: כשל כלייתי, מחלת כבד, עודף ויטמין D, צריכה מופרזת של זרחן בתזונה, שימוש בתרופות מסוימות המכילות פוספט (דוגמת משלשלים מסוימים), תת-פעילות של בלוטת יותרת התריס או חמצת סוכרתית. רמות זרחן נמוכות בדם (Hypophosphatemia) ייתכנו במצבי אלכוהוליזם, חסר ויטמין D, תזונה לקויה או צריכה מעטה של זרחן בתזונה; עודף סידן בדם או פעילות יתר של בלוטת יותרת התריס.   הטווח התקין: מבוגרים: 2.8-4.5 מ"ג/ד"ל ילדים: 4.0-7.0 מ"ג/ד"ל
להמשיך לקרוא
בדיקת אבץ (Zinc)
טווח תקין (מיקרומול/ליטר)
100 70
אבץ הוא מינרל בעל תפקיד חשוב במסלולים ביוכימיים רבים בגוף האדם. בדיקת רמת האבץ בדם מיועדת להערכת מצבי חסר אבץ שיכולים להשפיע על העור ועל מערכת העיכול, כמו גם על מערכת העצבים המרכזית, מערכת החיסון, השלד והפוריות.   צילום: שאטרסטוק   גורמים אפשריים לחוסר אבץ כוללים תזונה ירודה, הפרעות ספיגה או מחלה כרונית. גם לצריכת אלכוהול ופעילות גופנית השפעה על רמות אבץ בגוף.
להמשיך לקרוא

עוד בתחום

לכל סוגי תוצאות בדיקות הדם