בדיקות דם - ראומטלוגיה

רקמת השומן בגוף משמשת מאגר אנרגיה עיקרי של הגוף. שומנים שונים נמצאים בדם כחלק מתהליך עיבוד ואגירת המזון. רמות השומנים בדם מלמדות על מאזן השומן בגוף ומשפיעות על מחלות רבות (כגון לב, כלי דם, דלקות של הלבלב). בדיקת שומני הדם נעשית לאחר צום של 10 עד 12 שעות כדי למנוע תוצאות שגויות.
בדיקות דם - ראומטלוגיה - תמונת המחשה
בדיקת Complement C3
טווח תקין (מ"ג/ד"ל)
201 88
הבדיקה המשמשת להערכת חלבון C3, המהווה חלק ממערכת המשלים. מערכת המשלים כוללת תשעה חלבונים מרכזיים, המסומנים מ-C1 עד C9, ואלו נעים בחופשיות בזרם הדם, פועלים ביחד עם מערכת החיסון ומשתתפים בתגובות דלקתיות להגנה על הגוף מפני זיהומים וגופים זרים. לעתים נדירות ניתן לזהות חסר מולד של אחד ממרכיב מערכת המשלים, במצבים בהם קיים סיכון מוגבר לזיהומים מסוימים ולמחלות אוטואימוניות.   צילום: שאטרסטוק   בדיקות להערכת מרכיב C3 ו-C4 הן הבדיקות הנפוצות להערכת מרכיבי המשלים. בדיקות אלו משמשות לניטור אחר חולים עם מחלות אוטואימוניות והערכת תגובה לטיפול תרופתי. במצבים דלקתיים מערכת המשלים פועלת ביתר שאת, ואז גם ניתן לזהות בדם רמות חלבונים נמוכות. לדוגמה, אצל חולי חולי לופוס (זאבת), בזמן שהמחלה פעילה ייתכנו רמות חלבוני C3 ו-C4 נמוכות מהרגיל. הסבר תוצאות הבדיקה מעבר למחלות דלקתיות ואוטואימוניות, שינויים ברמות חלבוני המשלים יכולים להופיע במצבים נוספים: רמות נמוכות של חלבון C3 יכולות להופיע גם במצבי זיהום חיידקי, מחלת כבד או כליות או תת-תזונה רמות מוגברות יכולות להופיע בחולי סרטן או במצבי קוליטיס כיבית.  
להמשיך לקרוא
בדיקת Complement C4
טווח תקין (מ"ג/ד"ל)
45 15
בדיקה המשמשת להערכת חלבון C4, המהווה חלק ממערכת המשלים. מערכת המשלים כוללת תשעה חלבונים מרכזיים, המסומנים מ-C1 עד C9, ואלו נעים בחופשיות בזרם הדם, פועלים ביחד עם מערכת החיסון ומשתתפים בתגובות דלקתיות להגנה על הגוף מפני זיהומים וגופים זרים. לעתים נדירות ניתן לזהות חסר מולד של אחד ממרכיב מערכת המשלים, במצבים בהם קיים סיכון מוגבר לזיהומים מסוימים ולמחלות אוטואימוניות.   צילום: שאטרסטוק   בדיקות להערכת מרכיב C3 ו-C4 הן הבדיקות הנפוצות להערכת מרכיבי המשלים. בדיקות אלו משמשות לניטור אחר חולים עם מחלות אוטואימוניות והערכת תגובה לטיפול תרופתי. הסבר תוצאות הבדיקה במצבים דלקתיים מערכת המשלים פועלת ביתר שאת, ואז גם ניתן לזהות בדם רמות חלבונים נמוכות. לדוגמה, אצל חולי חולי לופוס (זאבת), בזמן שהמחלה פעילה ייתכנו רמות חלבוני C3 ו-C4 נמוכות מהרגיל. מעבר למחלות דלקתיות ואוטואימוניות, שינויים ברמות חלבוני המשלים עשויים להופיע במצבים נוספים: רמות נמוכות של חלבון C4 יכולות להופיע גם במצבי זיהום חיידקי, מחלת כבד או כליות, תת-תזונה רמות מוגברות יכולות להופיע בחולי סרטן או במצבי קוליטיס כיבית 
להמשיך לקרוא

עוד בתחום

לכל סוגי תוצאות בדיקות הדם
}