נפיחות במפרקים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

דלקת מפרקים פסוריאטית: יש טיפול

כ-50% מהחולים בדלקת מפרקים פסוריאטית לא מוצאים מזור למכאוביהם. הליגה האירופית לראומטיזם: על הטיפול להתמקד, לא רק בתסמינים, אלא במקור הדלקתי של המחלה למרות הטיפולים השונים הקיימים כיום, חלק ניכר מהחולים בדלקת מפרקים פסוריאטית עדיין סובלים מכאבים מתמשכים ומדלקת פעילה, דבר שמקשה מאוד על תפקודם - ועלול לגרום לנזק בלתי הפיך. אגודות רופאים וחולים בעולם מצביעים על כך שלאחד משני חולים אין טיפול מתאים - ומציעים פתרונות. החלטות ועדת סל התרופות ישפיעו על החולים הללו.מהי דלקת מפרקים פסוריאטית (ספחתית)?דלקת מפרקים פסוריאטית (ספחתית) היא שילוב של שתי מחלות כרוניות (מחלת עור ודלקת מפרקים). גברים ונשים בכל גיל חולים בדלקת, אך היא שכיחה בעיקר בגילאים 30 עד 50. זו מחלה שבה המערכת החיסונית של החולה תוקפת את עצמה, גורמת לדלקת פעילה בעור ובמפרקים - ומסכנת את החולים בה בנזקים גופניים ותפקודיים.   האם יש תחלואה נלווית?דלקת מפרקים פסוריאטית מאופיינת...
ללמוד עוד על נפיחות במפרקים
מחלות מפרקים: תלונות ותסמינים-תמונה

מחלת מפרקים משתייכת לקבוצת מחלות של מערכת השלד והשרירים....

מאת: מערכת zap...
16/03/2011
סובלים מכאבי מפרקים? כך תדעו אם כדאי לגשת לראומטולוג-תמונה

אם אתם סובלים מכאבי מפרקים, בעיקר כאלה המחמירים בעת מנוחה...

מאת: פרופ'...
30/01/2019
דלקות מפרקים: חידושים רפואיים-תמונה

איכות חיי הסובלים מדלקת מפרקים השתפרה בזכות חידושים בתחום...

מאת: ד"ר עודד...
31/01/2010
טיפולים בדלקת מפרקים שגרונית-תמונה

התרופות הביולוגיות חוללו מהפכה בטיפול בדלקת המפרקים....

מאת: טל ברק
18/10/2009
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לנפיחות במפרקים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

נפיחות במפרקים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי, אני סובל מכאבים בגב עליון (צוואר, ומרכז הגב), 2 מפרקי ירך, 2 עצם השוק ברגליים, בסיס אגודל כף היד וגב תחתון עצם הזנב (עם בלט קל), הrf בבדיקת דם יצא לי חיובי כאשר הערך הכי גבוה הוא 14, לי יצא 16.1, ואנטי CCP יצא נמוך מ0.5 , אפשר בבקשה הערכה גסה למה יש לי?

שלום יואב, התלונות שאתה מתאר אינן אופייניות לדלקת מפרקים שגרונית. ערכי ה RF חורגים ממש במעט מהגבול העליון ואינם ספציפיים וערכי ANTI CCP שליליים. חסרים נתונים רבים לתלונות כגון האם סבלת ממחלה זיהומית לאחרונה,האם הכאב בזמן פעילות או מנוחה, האם יש קשיון בוקר, מהו גילך, מחלות רקע, נפיחות במפרקים וכמובן בדיקה גופנית.

יש קישיון בוקר בעיקר בידיים וכאב גב קשה מאוד בגב התחתון והעליון, לפני כ4 חודשים היה לי דלקת בגרון טופלתי ע"י אנטיביוטיקה (ראפאפן 500) ולא סיימתי אותה והדלקת חזרה אחרי שבועיים בערך ואז שוב טופלתי באנטיביוטיקה, יכול להיות שהמערכת חיסונית שלי פיתחה תגובת נגד הגוף בגלל שימוש חוזר באנטיביוטיקה בזמן קצר? אין נפיחות במפרקים, אם זה לא דלקת פרקים אז אולי סוג אחר של מחלה כרונית? אם כן מה ההשערה?

שכחתי לציין, גילי הוא 33, הכאב בגב התחתון בעיקר אחרי ישיבה ממושכת של 20 דק', בעליון אחרי שינה או בזמן הליכה, הצוואר כמעט תמיד כואב, כל הדברים הבאים מחמיר הכאב אחרי פעילות כגון נגינה על תופים (אני מוזיקאי): צוואר מהמאמץ של הידיים, כפות ידיים (בסיס האגודל בשתי הכפות) גב עליון. בזמן הליכה כאבים ועמידה ממושכת כאבים במפרקי הירך בעיקר ימין ובזמן נהיגה/עליה במדרגות או נגינה עם הרגל כאבים בשוקיים כמו שברי מאמץ, בעבר עשיתי ניתוח לשחזור רצועה צולבת ברגל ימין חוצמזה יש לי חיידק הליקובקטר שאובחן עד לא מזמן לאחר סבל של 8 שנים מצרבות... חוצמזה בריא בדר"כ

שלום רב לפני כחודש עקמתי את הקמיצה ביד ימין. לאחר מכן עשו לי צילום ונבדקתי אצל אורתופד שאמר שאין שבר והאצבע בסדר. כיום חודש לאחר הפגיעה עדיין יש נפיחות בפרק התחתון של הקמיצה והתנועה מוגבלת - אי אפשר לקפל או לישר את האצבע עד הסוף. רציתי לדעת: 1. האם מצב זה נורמלי חודש לאחר המכה? 2. אם כן מה אפשר לעשות ע"מ להחזיר את האצבע לכשירות מלאה? 3. אם לא למי עלי לפנות? תודה מראש יאיר

כן זה קורה ודרושים כמה חדשים של תרגול להחלמה מלאה

מה צריך לעשות? והאם יש משחה מסוימת שצריך לשים?

היי, סבלתי בעבר מכאבי גב ופרקים(במיוחד התפרצויות בתקופות) אבל לא אובחנתי... לפני חודש וחצי חליתי במחלה וראלית( אין לי מושג מה זה היה-לא נבדקתי אבל זה היה יחסית ארוך- 3 שבועות) וזה גרם לי שוב לסבול מכאבי גב -החזיר לי את הבעיות והכאבים- במיוחד בבוקר(קשיחות כזאת) ובלילה וגם בצוואר ויש לי פריחה מוזרה וגרד בעור(וזה לא עובר- זה נראה אולי כתגובה חיסונית, לא יודעת) . הלכתי לעשות בדיקות בקשר לגב- ובדקו לי Rheumatoid Factor Quantit שיצא חריג 17.2 ובדקו anti cpp שיצא בגבול הנורמה (וספירת דם ושקיעת דם תקינה) . מה זה אומר? אני בוודאות מרגישה שיש לי בעיה. האם על סמך נוגדן אחד אפשר לקבוע מחלה? (לדעתי יש לי גם בעיה אחרת... פריחה בגוף שלא עוברת...וגרד... וזה לא היה מקודם...)

אגב, עשו לי גם בדיקת ana. והיא יצאה גבולית...כבר הבנתי שזה אומר שאין לי דלקת פרקים( לפי קריאה באינטרנט) אז מה זה? למה בכל זאת כואבים לי הפרקים? זה משהו שמתפתח ( בעבר הרחוק- לפני 18 שנה היה לי אנא חיובי והייתי בברור אבל הוא הפך לשלילי ובמשך שנים היה שלילי עד עכשיו) אגב, אני בת 45

שלום אין עושים אבחנה של דלקת מפרקים על בסיס של המצאות נוגדנים בוודאי לא כמות גבולית. אם הכאב נמשך יש מקום להבדק על ידי ראומטולוג . אם קיימת נפיחות במפרק רצוי לתעד אותה במצלמת הטלפון. פריחה שאינה חולפת ושאינה מאובחנת על ידי רופא העור מחייבת לפעמים ביופסיה- פעולה פשוטה שנעשית על ידי רופא העור .

שלום. לפני כ-8 שבועות בערך החלו אצלי כאבים באצבעות של שתי הידיים. הכאבים החלו כקלים מאוד, עם תחושה של עיקצוצים. כשאני מקליד בעבודה הכאב מתעצם. כרגע אין לי נפיחות ואודם במפרקים, ואין לי קישיון בוקר באצבעות. לפני כשבועיים הייתי אצל ראומטולוגית ששללה בהחלטיות דלקת פרקים RA. בשבוע האחרון נראה לי כאלו הכאב באצבעות התעצם ( לא לרמה בלתי נסבלת, אלא יותר מה יש שם...). בדיקות דם CK, CRP, ESR, C3, C4, RF תקינות. ANA=1:80. ויטמין די מעט חסר (27). צילום רנטגן של הידיים תקין. מה זה יכול להיות? אני עובד עצות. יכול להיות שהראומטולוגית טעתה אע"פ שהיא הייתה החלטית ביותר (אמנם עברו שבועיים מאז)? למי עוד אפשר לפנות? יכול להיות שזה RA שמתקדם מאוד לאט? מה באמת הקצב שזה יכול להתקדם? תודה.

בהינתן שהתור לראומטולוגית בעוד כמה חודשים, אוכל לדעת אלו כיוונים נובפים יש חוץ מ RA? בנוסף- RA מאובחן קלינית, אז אם אין שום ממצא קליני איך זה בכ"ז יכול להיות RA?

שלום, אבחנה מבדלת מאד רחבה לכאבים באצבעות. יש סימנים מאפיינים ל RA כולל קשיון בוקר, נפיחות במפרקים, שינויים בצילום, בדיקות מעבדה - ככל הנראה אצלך לא נצפו מאפיינים אלו. עקצוץ באצבעות דורש גם התייחסות (לדוגמה בדיקת אלקטרוליטים בדם, פאנל אנמיה והמשך בירור בהתאם). ממליצה לפנות בראשית לרופא המשפחה לבדיקה ראשונית חוזרת והחלטה על המשך הבירור בהתאם.