נפיחות במפרקים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

דלקת מפרקים פסוריאטית: יש טיפול

כ-50% מהחולים בדלקת מפרקים פסוריאטית לא מוצאים מזור למכאוביהם. הליגה האירופית לראומטיזם: על הטיפול להתמקד, לא רק בתסמינים, אלא במקור הדלקתי של המחלה למרות הטיפולים השונים הקיימים כיום, חלק ניכר מהחולים בדלקת מפרקים פסוריאטית עדיין סובלים מכאבים מתמשכים ומדלקת פעילה, דבר שמקשה מאוד על תפקודם - ועלול לגרום לנזק בלתי הפיך. אגודות רופאים וחולים בעולם מצביעים על כך שלאחד משני חולים אין טיפול מתאים - ומציעים פתרונות. החלטות ועדת סל התרופות ישפיעו על החולים הללו.מהי דלקת מפרקים פסוריאטית (ספחתית)?דלקת מפרקים פסוריאטית (ספחתית) היא שילוב של שתי מחלות כרוניות (מחלת עור ודלקת מפרקים). גברים ונשים בכל גיל חולים בדלקת, אך היא שכיחה בעיקר בגילאים 30 עד 50. זו מחלה שבה המערכת החיסונית של החולה תוקפת את עצמה, גורמת לדלקת פעילה בעור ובמפרקים - ומסכנת את החולים בה בנזקים גופניים ותפקודיים.   האם יש תחלואה נלווית?דלקת מפרקים פסוריאטית מאופיינת...
ללמוד עוד על נפיחות במפרקים
מחלות מפרקים: תלונות ותסמינים-תמונה

מחלת מפרקים משתייכת לקבוצת מחלות של מערכת השלד והשרירים....

מאת: מערכת zap...
16/03/2011
סובלים מכאבי מפרקים? כך תדעו אם כדאי לגשת לראומטולוג-תמונה

אם אתם סובלים מכאבי מפרקים, בעיקר כאלה המחמירים בעת מנוחה...

מאת: פרופ'...
30/01/2019
דלקות מפרקים: חידושים רפואיים-תמונה

איכות חיי הסובלים מדלקת מפרקים השתפרה בזכות חידושים בתחום...

מאת: ד"ר עודד...
31/01/2010
טיפולים בדלקת מפרקים שגרונית-תמונה

התרופות הביולוגיות חוללו מהפכה בטיפול בדלקת המפרקים....

מאת: טל ברק
18/10/2009
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לנפיחות במפרקים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

נפיחות במפרקים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי, אני סובל מכאבים בגב עליון (צוואר, ומרכז הגב), 2 מפרקי ירך, 2 עצם השוק ברגליים, בסיס אגודל כף היד וגב תחתון עצם הזנב (עם בלט קל), הrf בבדיקת דם יצא לי חיובי כאשר הערך הכי גבוה הוא 14, לי יצא 16.1, ואנטי CCP יצא נמוך מ0.5 , אפשר בבקשה הערכה גסה למה יש לי?

שלום יואב, התלונות שאתה מתאר אינן אופייניות לדלקת מפרקים שגרונית. ערכי ה RF חורגים ממש במעט מהגבול העליון ואינם ספציפיים וערכי ANTI CCP שליליים. חסרים נתונים רבים לתלונות כגון האם סבלת ממחלה זיהומית לאחרונה,האם הכאב בזמן פעילות או מנוחה, האם יש קשיון בוקר, מהו גילך, מחלות רקע, נפיחות במפרקים וכמובן בדיקה גופנית.

יש קישיון בוקר בעיקר בידיים וכאב גב קשה מאוד בגב התחתון והעליון, לפני כ4 חודשים היה לי דלקת בגרון טופלתי ע"י אנטיביוטיקה (ראפאפן 500) ולא סיימתי אותה והדלקת חזרה אחרי שבועיים בערך ואז שוב טופלתי באנטיביוטיקה, יכול להיות שהמערכת חיסונית שלי פיתחה תגובת נגד הגוף בגלל שימוש חוזר באנטיביוטיקה בזמן קצר? אין נפיחות במפרקים, אם זה לא דלקת פרקים אז אולי סוג אחר של מחלה כרונית? אם כן מה ההשערה?

שכחתי לציין, גילי הוא 33, הכאב בגב התחתון בעיקר אחרי ישיבה ממושכת של 20 דק', בעליון אחרי שינה או בזמן הליכה, הצוואר כמעט תמיד כואב, כל הדברים הבאים מחמיר הכאב אחרי פעילות כגון נגינה על תופים (אני מוזיקאי): צוואר מהמאמץ של הידיים, כפות ידיים (בסיס האגודל בשתי הכפות) גב עליון. בזמן הליכה כאבים ועמידה ממושכת כאבים במפרקי הירך בעיקר ימין ובזמן נהיגה/עליה במדרגות או נגינה עם הרגל כאבים בשוקיים כמו שברי מאמץ, בעבר עשיתי ניתוח לשחזור רצועה צולבת ברגל ימין חוצמזה יש לי חיידק הליקובקטר שאובחן עד לא מזמן לאחר סבל של 8 שנים מצרבות... חוצמזה בריא בדר"כ

שלום. לפני כ-8 שבועות בערך החלו אצלי כאבים באצבעות של שתי הידיים. הכאבים החלו כקלים מאוד, עם תחושה של עיקצוצים. כשאני מקליד בעבודה הכאב מתעצם. כרגע אין לי נפיחות ואודם במפרקים, ואין לי קישיון בוקר באצבעות. לפני כשבועיים הייתי אצל ראומטולוגית ששללה בהחלטיות דלקת פרקים RA. בשבוע האחרון נראה לי כאלו הכאב באצבעות התעצם ( לא לרמה בלתי נסבלת, אלא יותר מה יש שם...). בדיקות דם CK, CRP, ESR, C3, C4, RF תקינות. ANA=1:80. ויטמין די מעט חסר (27). צילום רנטגן של הידיים תקין. מה זה יכול להיות? אני עובד עצות. יכול להיות שהראומטולוגית טעתה אע"פ שהיא הייתה החלטית ביותר (אמנם עברו שבועיים מאז)? למי עוד אפשר לפנות? יכול להיות שזה RA שמתקדם מאוד לאט? מה באמת הקצב שזה יכול להתקדם? תודה.

בהינתן שהתור לראומטולוגית בעוד כמה חודשים, אוכל לדעת אלו כיוונים נובפים יש חוץ מ RA? בנוסף- RA מאובחן קלינית, אז אם אין שום ממצא קליני איך זה בכ"ז יכול להיות RA?

שלום, אבחנה מבדלת מאד רחבה לכאבים באצבעות. יש סימנים מאפיינים ל RA כולל קשיון בוקר, נפיחות במפרקים, שינויים בצילום, בדיקות מעבדה - ככל הנראה אצלך לא נצפו מאפיינים אלו. עקצוץ באצבעות דורש גם התייחסות (לדוגמה בדיקת אלקטרוליטים בדם, פאנל אנמיה והמשך בירור בהתאם). ממליצה לפנות בראשית לרופא המשפחה לבדיקה ראשונית חוזרת והחלטה על המשך הבירור בהתאם.

לפני כמה ימים הייתי עם חום 38-39 וכאבי גרון. ביצעתי משטח גרון ביתי מהסופר פררם ונראה כי לא מדובר בחיידק אלא וירוס, כך גם חשב הרופא שזה אכן ויראלי. הגרון עוד מעט כואב אך החום חלף החלו לי היום כאבים בפרקים בכפות ידיים וכפות רגליים ועכשיו התחזק ממש באזור הכתף כל פעולה כואבת. האם יש מה לעשות עם הכאבים והאם זה אופייני?

שלום מחלות וירליות רבות מתאפיינות בכאב מפרקים. לרוב הכאב חולף תוך מספר ימים. במידה והמגמה אינה של שיפור או שיש נפיחות במפרקים יש מקום לפנות לרופא.

שלום רב, מצטער מראש על אורך הפנייה. אך סובל ועובד עצות. בן 40. מזה כמה שנים כאבים באזור המותניים וצידי הישבן, בדרך כלל ישר בעת קימה (במיטה) בבוקר משני הצדדים, מתהפך מצד לצד. תופעה זאת פוקדת אותי בעונות מעבר והחורף. כמו כן כאבים ונוקשות בכתפיים, היחלשות משמעותית בכפות הידים, ולאחרונה כאב באזור הערקום בכף הרגל, בעיקר לאחר הליכות. פניתי לפני שנה שנתיים לראומטלוג שבדק את התופעות על ידי MRI, אך לא מצא דלקות, וסיים איתי . פניתי בעצתו לאורטופד, שאמר (אולי לא בדיוק במילים אלו) מה אתה רוצה ממני אני זריקות, כדורים וניתוחים. בקשתי לפחות לגשת לפיזוטרפיה, שבה הכרתי בחור נפלא שניסה לעזור אך ללא הצלחה, (תירגול בסיסי שאותו מיישם עד היום מדי פעם). שבור והרוס מהתופעה החדשה שמזכירה לי כל פעם מחדש, בעת תחילת החורף סבל מהו, (שלא נדבר על שינה בחוץ כגון מילואים וכולי).. פשוט מפריע ומתסקל שלא יכול לעשות כלום בנידון. נ.ב. לא מעוניין לשמוע לעצתו של האורטופד מלקחת משכחי כאבים למניהם (ניתן עד 4 ליום, לפי מילותיו).. אך מצד שני, לא רואה את הסוף, רק מחמיר.. מהי עצתך? ממה יכול להגרם? ולמי כדי לי לפנות ומה לנסות? תודה מראש וסליחה על הפנייה הארוכה.

שלום יש כמה שאלות שיכולות לכוון. האם היתה נפיחות במפרקים הכואבים? האם יש הקלה משמעותית עם נטילת נוגדי דלקת? האם יש שיפור בפעילות? שאלות אלו מכוונות לדלקת מפרקים. הבדיקה כמובן חשובה.לכך יש להוסיף בדיקות מעבדה כגון מדדי דלקת וכמובן בדיקות דימות כגון MRI. שילוב התשאול הבדיקה המעבדה והדימות ( MRI /צילומים) יעזרו להבין האם מדובר בתהליך דלקתי שניתן להועיל בו או שמדובר בכאב מכני /שחיקתי שהתועלת העיקרית תהיה מפעילות מתונה ונוגדי כאב.

תודה על זמנך ותגובתך, חשוב לציין שבשנים האחרונות מזוהה עם מחלת הקרוהן-קוליטיס. לא בהתלקחות כרגע, אבל מרגיש גרוע מיום ליום וכמו שסיפרתי בתקופות המעבר והחורף בעיקר. אפילו שהייתי בהתלקחות לא הרגשתי כך. בממצא (MRIׂׂ) של כל האזורים הבעייתים לא נמצאה דלקת לפי ראומטולוג. כמעט כל בוקר מקדיש כ-10 - 15ד', פעילויות של הנעה, חימום, עיסוי (תפיחות), ומתיחות לאזורים ובעיקר לצידי השוקיים והאגן. אך לא מצליח להביא לשיפור משמעותי, הקלה או ריפוי כלשהו. כאבים עזים מאוד לקראת בוקר, בעת השקמה, לא יכול להתעקב ולשכב על הצד במיטה בעת התעוררות, כאבים חזקים בצדדים (מתהפך מצד לצד). כמו כן ניסיתי את כל המשחות לחימום למיניהם כגון סוויצ-ראליף, באנ-גיי, וולטרן וכדומה, לא משפרים אפילו במקצת עניין זה.

שלום קרוהן וקוליטיס עלולים לגרום לנוקשות ולכאב מפרקים גם ללא התלקחות מחלת המעי. ממליץ לפנות לראומטולוג ולבחון אם ניתן להועיל תרופתית.