נגישות
נגישות

fmri: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

גידולי מוח שפירים: תוחלת חיים ארוכה, איכות חיים טובה

בישרו לכם כי התגלה בראשכם גידול שפיר? לפני שאתם נכנסים לחרדה וללחץ, קחו נשימה עמוקה, יש לנו חדשות טובות: במרבית המקרים גידולים מסוג זה ניתנים לטיפול – מעקב או ניתוח, ולאחריו בד"כ אפשר לחזור לשגרה מלאה המוח הוא האיבר החשוב ביותר בגוף האדם, כך שכל דבר המפריע לתפקודו או פוגע בתפקודו - מלחיץ ומעורר דאגה אצל החולה, מחשש שתיגרם הפרעה משמעותית לבריאותו ולחייו. לרוב, הפגיעה עלולה להיות חמורה הרבה יותר מזו הנגרמת כתוצאה מפגיעה בתפקודו של כל איבר אחר בגוף. גידולים המשפיעים על המוח הם תופעה שאינה נדירה כלל וכלל. ההתמודדות עם התופעה בחייו של הנוירוכירורג היא התמודדות יומיומית. במאמר זה, נציג מבוא קצר לגידולים התוך גולגולתיים, המוחיים, תוך התמקדות דווקא בגידולים שפירים. גידולי מוח שפירים מעוררים שאלות רבות, מאחר שמשמעותם אינה ברורה דיה לציבור הרחב.   מהם ההבדלים בין גידולים שפירים לבין גידולים ממאירים? קיימים מספר הבדלים בסיסיים בין גידול ממאיר לבין גידול שפיר: גידולים ממאירים גדלים...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לfmri

fmri - תמונת המחשה
fmri הילד מתקשה בלימודים? אל תמהרו לקבוע כי מדובר בהפרעת קשב וריכוז. לעיתים זו בעיה רפואית א...
אירוע מוחי - תמונת המחשה
אירוע מוחי אירוע מוחי עלול להיגרם על רקע חסימה או קרע בכלי דם. הקפדה על אורח חיים בריא היא דרך המנ...
כאבי ראש - תמונת המחשה
כאבי ראש עיסוי רקמות תאילנדי ידוע בכל העולם: ישראלים רבים נחשפו לסגולות שלו במהלך חופשה בתאילנד...
סחרחורת - תמונת המחשה
סחרחורת כיצד הקנאביס הרפואי מסייע לחולים? מהם הקריטריונים לקבלת קנאביס רפואי? האם ישנן מגבלות ע...
מחלת מנייר - תמונת המחשה
מחלת מנייר סובלים מבעיית שמיעה קשה? תקשיבו טוב, יש לנו חדשות מעולות בשבילכם: טכנולוגית שתלי שבלול...
ללמוד עוד על fmri
חוסר הכרה? תלוי איך בודקים-תמונה

מצב של חוסר הכרה (המכונה בטעות "צמח") נתפס כמצב שבו המטופל...

מאת: יאנה...
15/11/2012
גידולי מוח שפירים: תוחלת חיים ארוכה, איכות חיים טובה-תמונה

בישרו לכם כי התגלה בראשכם גידול שפיר? לפני שאתם נכנסים...

מאת: ד"ר מרגלית...
08/04/2019
הפרעות ראייה ממקור עצבי-תמונה

נוירואופטלמולוגיה היא תת התמחות ברפואת עיניים, המשלבת בין...

מאת: ד"ר שלמה...
02/12/2015
טוברוס סקלרוזיס: חשיבות המעקב-תמונה

TS היא תסמונת גנטית נדירה, המתבטאת בגידולים במוח, בלב...

מאת: ד"ר מיכל...
26/05/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לfmri?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

fmri: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, בני בן ה17 שסובל ממגרנות (כפעם ב 3 שבועות כולל הקאות לעיתים) נשלח ל EEG שבו נבדק במכשיר M3 תוצאות הבדיקה בהדסה הן אלו: "פעילות אפילפטיפורמית זיזי גל חוזר על פני המיספרה שמאלית.בעיקר טמפורואוקסיפיטלי.דרושה קורלציה קלינית" שאלותי הן: 1. האם יש צורך לעשות משהו ספציפי עם התוצאה שנצפת? 2. האם במצב זה ריטלין (עיין לא לוקח) יכול להוות בעיה ? 3. לגבי המגרנות האם ישנן תרופות שבמצב כזה עדיף שלא ייקח? תודה רבה

שלום, מיגרנה לא אמורה לגרום לאא"ג לא תקין. אפילפסיה שמתבטאת בכאבי ראש והקאות פחות מתאימה לגיל 17 שנים. לא ברור לי למה שלחו את בנך מלכתחילה לאא"ג. לאור כל אלה, אענה על שאלותיך: 1. ברור! עליכם לגשת לנוירולוג שהפנה לביצוע האא"ג, ולבקש ממנו הסבר מה הקשר בין הסימפטומים של בנך לבין הממצאים באא"ג. 2,3. נטילת ריטלין ותרופות אחרות לא בהכרח מהווה בעיה, אך אני לא מבינה מה האבחנות של בנך רק לפי שלוש שורות. נתת לי מידע מינימלי ביותר, ואין זה בכך כדי להבין את מצבו, ובוודאי לא כדי להציע טיפול. גם על שאלות אלו צריך לענות הנוירולוג המטפל בבנך בהקדם, ולשקול אם צריך הדמיה של המוח. בברכה

28/01/2019 | 22:35 | מאת: פעילות אפילפטיפורמית וריטלין
מתוך פורום נוירולוגיית ילדים

תודה רבה, גם לנו לא ברור למה שלחו אותו לעשות eeg , כי הסיבה היחידה שבגללה הלכנו לנוירולוג היתה המגרנות. (והתיעצות לגבי לקיחת ריטלין) . בני בן ה 17 סובל מהמגרנות כבר שנים רבות בתדירות של כפעם פעמיים בחודש, יש במשפחה מצד האב נטיה לכאבי ראש (כנראה כלי דם צרים) , מעבר לכך אין בעיות נוירולוגיות אחרות שידוע לנו עליהן. בכל מקרה,לעצתך נחזור לביקור אצל הנוירולוג עם תוצאת ה EEG. לא ראינו אצל בני מעולם שום תופעות אפלפטיות וזה מדאיג .

עברתי ניתוח הוצאת המנגיומיה גידול שפיר של כלי הדם מהמוח לפני שלוש שנים. האם הגוף מייצר המנגיומיות?

כן

אחרי שלוש שנים מהוצאת גידול שפיר בכלי דם מהמוח המנגיומיה . יש לי אי יציבות ונטייה ליפול. וכאב ראש חלש באיזור הניתוח האם זה קשור לנורולוגיה.? או נורוכירוגיה? מה לעשות? האם זה קשור לניתוח שעשיתי לפני שלוש שנים הוצאת המנגיומיה?

לתמר שלום, מה מיקום הגידול שהורחק בניתוח? האם יש MRI ממחצית השנה האחרונה? אתייחס

ההמנגיומיה הייתה בגודל 11 מילמטר . הבדיקת הדמייה של המוח האחרונה שעשיתי היה בינואר והיה תקין. האם כדאי לחכות עד ינואר לעשות את הmri או כבר?

שאלתי על מיקום ההמנגיומה במח כדי לאפשר לענות האם קשור לתלונותיך כיום של אי יציבות ונטייה ליפול

ממוקם בצד שמאל של המוח. הכאב באותו איזור של הניתוח חלש מאוד.

שלום, אני בן 24 ויש לי בעיות זכרון מאז שאני זוכר את עצמי.. אני לא יכול להגיד בדיוק ממתי זה אבל הימור שזה התחיל בסביבות החטיבת ביניים.. אני בטוח בבעיה זאת מהמון סיבות מכיוון שאני היחיד מכל חברי שלרוב לא זוכר כמעט כלום אף פעם, כאשר כולם מדברים ונזכרים אני פשוט לא זוכר.. אירועים משמעותיים בחיי נשכחים כאילו כלום ועוד המון.... הבעיות האלה הם לטווח הארוך יחסית ואין לי בעיה לזכור דברים שאומרים לי לעשות או אם אני לומד משהו וצריך לשנן אותו.. בכל מקרה, לבעיית זיכרון זאת מתווסף משהו שאני לא יודע אם קשור אך יש לי הרגשה פנימית מאוד חזקה שזה הגורם לבעיות זיכרון.. אשמח מעוד לשמוע מכם על כך.. לפעמים אני חווה מין נפילות מתח לכמה דקות ובהם אני מרגיש שאני מנותק מכולם, נפילות אלה משפיעות לי על התפקוד ואנשים אומרים לי שאני נראה ממש מוזר שזה קורה... זה יכול לקרות לי פעם בחודש, פעם בכמה חודשים, פעם בשנה ואפילו בכמה ימים רצופים ואף כמה פעמים ביום... זה ממש משתנה.. זה קרה לי פעם אחת בחצי שנה האחרונה... זה לא קשור למצב הנפשי שלי ולא למה שקורה לי ביום יום כי זה מלווה אותי כבר המון שנים..( גם מתקופת חטיבת הביניים ) וברוך השם המצב הנפשי שלי טוב. אשמח לשמוע אם יש קשר בין זה ובין זה... ברור לי שהתשובות לא יהיו חד משמעיות כי לא בדקתם אותי אישית ולא ביצעתי שום בדיקות מעבדה אך ברגע זה אני לא רוצה ללכת לרופא, עקב כך שזה יכול להשפיע לי על החיים והרישומים הרפואים.. נ.ב- בשבוע הקרוב אני הולך לעשות בדיקת דם בלי קשר לכך, האם יש משהו שמומלץ לבדוק שקשור לבעיות אלה? תודה רבה!

שלום, אסי! מקווה שבדיקות הדם יצאו תקינות. לגבי הפרעות זיכרון -לפעמים בירור אצל ההורים עוזר האם היו טראומות סביב הלידה -לפעמים הפרעות מטבוליות גורמות להפרעות התפתחות -הייתי ממליץ לפנות לנוירולוג לבדיקה, ייתכן הוא יפנהך לבדיקות עזר נוספות: הדמיה מוחית, EEG, בדיקות דם

שלום, ככל שידוע לי, אבי סבל מ -PKD ונפטר כתוצאה מן הסיבוכים (אירע לפני שנים רבות ואין בידי מסמכים או את מי לשאול לפרטים רפואיים מדוייקים). ככל שידוע לי, שני הוריו (סבא וסבתא שלי), שני אחיו וילדיהם, לא סבלו מעולם מבעייה בכליות. אני מבין שבאופן נורמלי הסיכוי לרשת את המחלה הוא 50%. זה קצת מוזר לאור המספרים. אולי מדובר במשהו דומה שאינו PKD שיש לבדוק? אם רוצה לערוך בדיקה גנטית כדי לבדוק האם אחלה, כיצד ניתן לעשות זאת? מי עוסק בבדיקות? כמה זה עולה ועד כמה בכלל בדיקה כזו אמינה? תודה מראש.

יתכן ואביך היה הראשון בשושלת בו התרחש השינוי הגנטי (מכונה de novo mutation). לא ציינת בן כמה אתה ובאיזה גיל נפטר אביך. האם היה בדיאליזה ? באיזה גיל התחיל את הטיפול? האם היה דמם מוחי שגרם לפטירתו? הדרך הפשוטה ביותר לאבחנה היא לעשות אולטרסאנד כליות. לפי גילך ומספר הציסטות בכל כילה (כמו גם גודל הכליות, ונוכחות ציסטות באברים נוספים) אפשר יהייה לקבוע האם אתה אכן נשא. ככל שהגיל מבוגר יותר צפויים יותר ממצאים. ניתן לנסות אבחנה גנטית, יש שונות גנטית בין אנשים שונים (בריאים),לא כל מוטציה היא פתוגנית (גורמת למחלה), ויש מאות מוטציות שכן גורמות למחלה ויכולות להיות ספציפיות למשפחה. מה שאומר שלא תמיד אפשר לפענח את התוצאה. אך אם נמצאת מוטציה שידועה כגורמת למחלה זה אבחנתי. אם אביך נפטר מדמם מוחי ויש סבירות גבוהה בהדמיה להימצאות המחלה יש צורך לבצע הדמייה מוחית בCT או MRI. ממליצה לך לפנות לנפרולוג להמשך הכוונה.