כליית פרסה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכליית פרסה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כליית פרסה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, בני בן 12.5, נולד עם כליית פרסה. מאז לידתו אנחנו במעקב נפרולוגי וכל המדדים בטווח התקין. לפני 5 שנים ביצענו אולטרסאונד כליות ובו נמדדה כלייה בגודל 13.5 ס"מ, לפני כחודש ביצענו שוב אולטרסאונד וגודל הכליה לא השתנה. האם זה מצב תקין? יש צורך לבצע בדיקות נוספות? תודה רבה

גודל הכליה שציינת מהווה סכום של שתי כליות וממילא הערכת גודל כלית פרסה אינה פשוטה כי היא נמצאת בעמדה נמוכה- באגן. אם לחץ הדם של הנער תקין והתפקוד הכליתי תקין וגם בדיקות השתן כולל אלבומין וקראטינין תקינות אז נשמע ששני חצאי כלית הפרסה עובדים תקין. מומלץ להמשיך מעקב נפרולוגי בכל מקרה

שלום רב, בסקערת מערכות מוקדמת אובחן העובר ללא כליה בצד שמאל וכליית פרסה בצד ימין. השקיפות עורפית יצאה תקינה. אשמח להבין איך מצב זה קורה? האם הוא הפיך? מה קורה בעצם אחרי הלידה? ומה ניתן לעשות בזמן ההריון בנושא?

שירן, המצב שאת מתארת נשמע כ crossed fused kidney זאת אומרת מצב שבו כליה אחת חוצה את קו האמצע ועוברת איחוד עם הכליה השנייה. זה מקרה מיוחד של כליית פרסה (בה הכליות מאוחדות אך אינן חוצות את קו האמצע) שהוא אחד המומים השכיחים ביותר במבנה הכליות (1 לכל 400 לידות). מבחינה כלייתית בדרך כלל הפרוגנוזה מצוינת אך לעתים יש הפרעות ניקוז של אחת הכליות, נטיה לזיהומים או אבני כליה. יש אסוציאציה עם מומים מולדים אחרים (בלב, מערכת העיכול) ועם עם הפרעות כרומוזומיאליות כך שביצוע מי שפיר מומלץ. מחייב מעקב במהלך ההריון אחר התפתחות העובר וכמות מי השפיר, ולאחר הלידה מעקב של נפרולוג ילדים.

תודה רבה על התשובה. אם יש מישהו שחווה את אותה בעיה דומה ומוכן להסביר יותר גם על גידול הילד בעתיד או בעיות נלוות אשמח לשמוע ולהבין יותר.

שלום ד"ר יקרה, בסקירת מערכות ראשונה בהריון נמצאה אצל העובר כליית פרסה. הופניתי למי שפיר. עשיתי גם מי שפיר וגם בדיקת NIPT ושתיהן יצאו תקינות. שאלתי היא האם כליית פרסה היא עילה להפלה? האם ילד יכול לחיות חיים רגילים עם כלייה כזו? אנחנו מאוד מודאגים ולא מבינים מה זה אומר. תודה.

כלית פרסה הינה אחד המומים הכליתיים הנפוצים ולרוב אינה גורמת כל הפרעה לבן אדם. מדובר בשתי כליות שנמצאות בעמדה נמוכה יותר מהרגיל והחלקים התחתונים שלהן מחוברים. במיעוט מהמקרים תתכן הפרעה בניקוז השתן מהכליות לשלפוחית התשן ולכן נטיה מוגברת לזיהומים בדרכי שתן או אבנים בכליות. אבל זה מיעוט מהמקרים ואם ערניים יודעים לאבחן בזמן וגם למנוע. חשוב לוודא שסקירות עבור שיתר מערכות הגוף כולל הלב עמוד השדרה חוט השדרה מעי פי טבעת שלד וכו תקינות.

שלום דוקטור: בבדיקת גסטרו שבוצעה שנית לאחר מציאת פוליפ חשוד כברונרמה וקפל מודלק בתריסריון השני לאחר קפסולה של המעי הדק. נלקחה ביופסיה עקב הממצא ורירית לא סדירה בנוסף נלקחו ביופסיות מהקיבה. בביופסיות של הקיבה נמצאה דלקת כרונית ללא המצאות הליקובקטר פילורי ואלו תשובות הביופסיה M09350 T58000 T57010 בבדיקות דם לוקוציטים גבוה 13.5 מדדי דלקת 7 נשלל צליאק פרזיטים קלפרוטקטין קוטונים בשתן +++ הודגמה כליית פרסה ( באוטרא סאונד ראו 2 כליות תקינות בסיטי 2 כליות מחוברות בצורת פרסה עברתי בעבר בדיקות ct בטן זה חדש לי התגלה רק עכשיו.) בנוסף הודגמה קשרית 2 מ"מ ב rll הומלץ לי לפנות לכירורג וגסטרואנרולוג וכו. דוקטור כל רופא חושב משהו אחר אני בן 31 מעולם לא היו לי בעיות בקיבה שלשולים הקאות בחילות עצירויות רק בשנה האחרונה. יש לי כאבים חזקים לא קשור לתנועה בשכמות מצד שמאל בנוסף. בעיקר בשכיבה. אני ממש אובד עצות לא מצליחים למצוא את הבעיה וגם לא מוצאים דימום במערכת העיכול למרות שיצא חיובי בדם סמוי. דוקטור מה אתה מציע לי לעשות עברתי כבר כמה רופאים וכולם לא מצליחים לפענח את המקרה. אני מקבל טיפול אומפרדקס 20 מ"ג ניסיתי גם נקסיום לא עוזר לי. אשמח לקבל את חוות דעתך מה עליי לעשות. בבקשה דוקטור אשמח אם תוכל לשפוך לי אור הנושא אוליי להעלות איזה רעיון איך אני ממשיך

אני ממליץ לפנות למכון הגסטרונארולוגיה בבלינסון