קטרקט מולד: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

ניתוח קטרקט: רואים רחוק, רואים שקוף

מרגישים שהראייה "לא כמו פעם"? המספר של המשקפיים גדל ללא הפסקה? ייתכן שמדובר בקטרקט. אל דאגה: בניתוח קטרקט, העדשה הפגומה מוחלפת בעדשה מלאכותית. בחלק מהמקרים גם תוכלו להיפרד מהמשקפיים ניתוח קטרקט הוא ניתוח ותיק ושכיח שמטרתו להסיר את העכירות בעדשת העין ולהחליף אותה בעדשה שקופה מלאכותית. חשוב להדגיש: למרות הסברה הרווחת, ניתוח קטרקט אינו ניתוח להסרת משקפיים, אלא ניתוח לשיפור הראייה “ועל הדרך" לצמצם התלות במשקפיים. הניתוח אינו מבטל בהכרח את הצורך במשקפיים. מהו קטרקט? קטרקט היא מחלה של העין המתבטאת בעכירות בעדשת העין, שנגרמת ברוב גדול של המקרים כחלק מתהליכי ההזדקנות הטבעיים של הגוף. קטרקט שכיח בד"כ באנשים מעל גיל 60 (קטרקט מולד שמופיע בתינוקות הוא סוג אחר לחלוטין של קטרקט).   לצד הגיל, ישנם גורמים נוספים שנמצאו כקשורים להתפתחות/האצה של קטרקט ובהם: חשיפה מצטברת לשמש; סוכרת; טיפול ממושך בסטרואידים - בעיקר בטיפות עיניים, אבל גם בכל צורה אחרת; טראומה/חבלה...
ללמוד עוד על קטרקט מולד
חודש המודעות לבריאות העין: אלה בעיות העיניים הנפוצות ביותר בקרב ילדים-תמונה

קוצר ראייה ועין עצלה הן 2 בעיות עיניים נפוצות בקרב ילדים....

מאת: עמותת לראות
15/12/2019
רפואת עיניים: מה רואים תינוקות?-תמונה

מערכת הראייה קריטית להתפתחות הטבעית המוטורית הכוללת של...

מאת: רועי צור
10/05/2010
מפגיעה בראייה ועד לעיוורון: הנזקים העלולים להגרם כתוצאה ממחלות עיניים בגיל הילדות-תמונה

מחלות עיניים שונות שמתרחשות בגיל הילדות עלולות לגרום לפגיעה...

מאת: עמותת לראות
15/12/2019
קטרקט: כשהראייה מזדקנת-תמונה

פגשתם ברחוב חבר ותיק ובקושי זיהיתם אותו? ייתכן שאתם סובלים...

מאת: ד"ר מלכין משה
13/09/2016

קטרקט מולד: רופאים מומלצים

פרופ' פולק אילה

רופא עיניים ,מומחה למחלות עיניים
(5 דירוג ממוצע)
(1 חוות דעת)
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לקטרקט מולד?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

קטרקט מולד: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בבדיקת FA נקבעה הבחחנה הבאה- קרקעית סוב אלבינוטי ושינויי RPE בעין שמאל. מה זה אומר והאם ניתן לטפל בזה? חשוב לציין אני לקויית ראייה ויש לי בעיות עיניים נוספות כגון IRIS COLOBOMA , קוצר ראייה גבוה קטרקט מולד ועוד. בתקופה אחרונה ישנה ירידה משמעותית בראייה והרופא לא מצליח למצוא את הסיבה. אשמח לקבל תשובה בהקדם האפשרי, תודה.

ה-RPE הוא שכבת התאים מתחת לרשתית - שלמעשה מכילה את הפיגמנט שבין הרשתית לשכבת ה"דמית" (כורואיד). שינויי פיגמנט בשכבה זו אינם נדירים, ולא בהכרח מעידים על בעיה - ובוודאי אינם ממצא ספציפי המכוון לאבחנה מסויימת או דורש טיפול מסויים - אם בכלל.

תודה על התגובה המהירה. אני אשמח אם תוכל להמליץ גם על דרכי טיפול שקיימים היום בקולובומה של הקשתית, במקרה שלי זה מולד.

עברתי לפני כחודש לאסיק ב2 העיניים. בעין אחת בריאה לחלוטין אני רואה 6\6 ובעין אחת 30\6 כאשר יש בה קטרקט מולד שכנראה גרם במידה מסוימת לעין עצלה. לא ניתן להעריך במדויק את פוטנציאל הראייה בעין זו, אך בחריר אני רואה 12\6 ורוצה להאמין שאחרי הוצאת הקטרקט (שנמצא גם במרכז העדשה מן הסתם) אוכל לראות אפילו יותר טוב. 1. האם יש סיכוי שבגלל גילי הצעיר (יחסית) אוכל לראות למרחק בינוני וקרוב לאחר הכנסת עדשה מונופוקאלית מכוונת למרחק? (הבנתי שבמקרה כמו שלי שמדובר רק על עין אחת עם רמה מסוימת של עין עצלה לא מומלץ מולטיפוקאל) 2. במידה ולא אוכל לראות למרחק קצר ובינוני לאחר החלפת העדשה, האם ניתן לשפר באמצעות לאסיק נוסף את הראייה לטווחים אלו או אין קשר? 3. מידה ולא אוכל לראות למרחק קצר ובינוני לאחר החלפת העדשה, מה צפוי להיות המספר שאצטרך במשקפיים כדי לראות למרחקים אלו? (סדר גודל, ברור שלא במדויק) תודה רבה!

אני מאד שמרנית בגישה שלי ולא תומכת בביצוע לזיק באנשים שיש להם עין עצלה. בעין העצלה מה הטעם לעשות לזיק אם מיד אח״כ אתה מתכנן לעבור ניתוח קטרקט? לגבי שאלותיך- אחרי ניתוח הקטרקט עם עדשה מונופוקלית, ללא קשר לגיל, אפשר לראות רק לטווח אחד שאליו כוונת עם העדשה המונופוקלית. אחרי הניתוח אפשר לעבור שוב לזיק אם הקרנית מספיק עבה אבל לא הייתי ממליצה לעבור כל כך הרבה ניתוחים בעין. במידה ותראה רק לרחוק אז המספר לטווח ביניים יהיה בערך פלוס 1.75 ולקרוב (לקריאת ספר) פלוס 3 בערך.

תודה על התגובה המהירה. לגבי הלזיק בעין עצלה - לפני מספר שנים מומחה יעץ שאין טעם להוציא את הקטרקט מכיוון שלטענתו חדות הראייה בעין זו לא תשתנה עקב התפתחות עין עצלה שנוצרה בעקבות הקטרקט המולד. בעקבות זאת, עשיתי את הלזיק במחשבה שאם כבר אשאר עם הקטרקט, לפחות אסיר את המשקפיים שהיו במספר מאוד גבוה (-7) וצילינדר גבוה ב2 העיניים. בביקורת ללזיק עשו לי את הבדיקה עם החריר והבנתי שאכן יש פוטנציאל ראייה גבוה בעין זו (12\6 דרך חריר, עם הקטרקט, כלומר יכול להיות שאפילו יותר טוב) ועל כן אשמח לשמוע את דעתך על איך יהיה הכי נכון להמשיך ? תודה

אם באמת הקטרקט מונע ממך לראות 6/12 אז שווה לנתח. זה כמובן לא דחוף. אני הייתי מכוונת את הראיה למרחק או לטווח ביניים כי אלו הטווחים הכי שימושיים וכל עוד אתה צעיר ועם אקומודציה טובה, תראה לקרוב עם העין הטובה.

מהו קטרקט מולד וכיצד מטפלים בכזה דבר?

קטרקט שנולדים איתו. אם זה מאובחן בגיל ילדות אז השיקולים אחרים- בעיקר חשש מהתפתחות של עין עצלה. בגיל המבוגר מתייחסים לזה כמו לקטרקט רגיל כעיקרון.

בגיל 40 נאמר לי כי יש לי קטרקט מולד אני דוחה את הניתוח מאז . כיום החלטתי לעשות את הניתוח ונאמר לי כי יש סיכוי לסיבוכי קופסית . "קטרקט פולרי אחורי סמיך" האם לעשות את הנתוח בבית חולים מה הסיכונים בניתוח זה תודה

ניתוח של קטרקט פולרי יכול להסתבך עקב קרע שיכול להופיע בקופסית העדשה ואז יש צורך בניתוח נוסף לתיקון הבעיה … מומלץ לבצע את הניתוח במרכז שיכול לתת מענה לסיבוכים כאלה … מחלקות עיניים בבתי חולים בדכ יודעות להתמודד עם מקרים כאלה