ניתוח FESS: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

נזלת אלרגית ופוליפים באף

נזלת אלרגית עלולה להיגרם בשל חשיפה לאלרגנים הנישאים באוויר. כיצד ניתן לאבחן אלרגיה וכיצד מטפלים בה, בגישות שונות? וגם: מהם טיפולי העתיד המצויים בפיתוח? נזלת אלרגית היא אחת המחלות הכרוניות הנפוצות ביותר, הפוגעת עד כ-40% מהאוכלוסייה ומתבטאת מבחינה קלינית בנזלת מימית, התעטשויות וגרד באף, בחך ובעיניים. התופעה גורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים ולמגוון מחלות וסיבוכים, כגון הפרעה בנשימה דרך האף, כאבי ראש, סינוסיטיס, הפרעות שינה, אסטמה, מחלות של דרכי הנשימה העליונות, הפרעות בריכוז ועוד.נזלת אלרגית קשורה בעקיפין גם כגורם לפוליפים נזלתיים: מחלה מתסכלת וקשה מאוד, המתבטאת בפוליפים בצקתיים ריריים - שגדלים בתוך האף והסינוסים, חוסמים את דרכי הנשימה, גורמים לאף סתום, נזלות כרוניות, סינוסיטיס וירידה בחוש הריח. נזלת אלרגית גורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים. צילום: thinkstock מהם הגורמים לנזלת אלרגית?הגורם המדויק...
ללמוד עוד על ניתוח FESS
סינוסיטיס כרוני: איזה טיפול לבחור?-תמונה

סובלים מכאבי ראש, כאבי עיניים וכאבי שיניים? ייתכן שאתם...

מאת: פרופ'...
10/12/2017
נזלת אלרגית ופוליפים באף-תמונה

נזלת אלרגית עלולה להיגרם בשל חשיפה לאלרגנים הנישאים באוויר....

מאת: פרופ'...
04/12/2017
סינוסיטיס כרונית ונזלת: כל הטיפולים-תמונה

מהו הטיפול התרופתי בסינוסיטיס כרונית ובנזלת שאיננה חולפת?...

מאת: ד"ר אפרים...
23/10/2014
סינוסיטיס: לשמור על ראש פתוח-תמונה

דלקת בסינוסים (סינוסיטיס) עלולה לגרום לפגיעה קשה באיכות...

מאת: מערכת zap...
27/05/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לניתוח FESS?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ניתוח FESS: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בעיה בת30 שנה.הולכת ומחמירה,ללא טיפול. פוליפים שגדלים במהירות.חוסמים את הנשימה בשעת שינה וגורמים למצב תתרנות קבוע. 1. 2 ניתוחי fess הועילו לחודשים ספורים.מנתח מומחה פסל ניתוח שלישי בשל מבחן התוצאה ובגלל הקרבה לקרקעית המוח. 2.דיקור סיני =ככוסות רוח למת. 3.הדרך היחידה היעילהשפותחת נשימה והרחה לתקופה של מקסימום חדשיים-שלשה. ידועות תופעות הלוואי לטיפול בקורטיזון.לאחרונה הפוליפים נראים במעלה הנחיריים.התתרנות מפריעה אך הבעיה העיקרית היא הנשימה בשינה דרך הפה מייבשת ומעירה לצורך לגימת מים וזה נמשך כל הלילה קימה בכל חצי שעה-שעה.ותוצר נוסף של הנשימה הן נחירות שמעירות את השכנה לחדר...שנאלצת לעבור לחדר אחר כדי לאפשר לי לישון מעט. 4.כריות להגבהת הראש למצב של כמעט ישיבה הורסות את הצוואר וחוליותיו. יש רופא שאמר לי שלא נורא אם אקח דיפרוספן כל חודש.אחרים דואגים לתופעות הלוואי(סכרת,חולשת העצמות...)ומסתפקים ב2 זריקות בשנה.מה דעתכן?האם נטילת 4-5 זריקות בשנה היא סבירה ונסבלת?

Diprospan הינה תמיסה להזרקה המכילה 2 נגזרות שונות של הסטרואיד Betamethasone. התכשיר מיועד לטיפול הן במצבים אקוטים והן במצבים כרונים של מצבים רפואיים המגיבים לסטרואידים כגון דלקת פרקים, אסטמה, אטופיק דרמטיטיס סקלורדמה ועוד. במתן סיסטמי התרופה ניתנת דרך השריר והמנה ותדירות המתן נקבעת עפ"י חומרת המצב והתגובה הקלינית. תופעות הלוואי לתרופה הינן מגוונות וכוללות תופעות קרדיווסקולריות, פני ירח, עלייה בתיאבון, תופעות עוריות (אטרופיה, עור "שביר" וכו), תופעות לוואי במערכת העיכול, תופעות לוואי מטבוליות (עלייה ברמות גלוקוז/תנגודת לאינסולין, השפעה על רמות אשלגן ונתרן וכו'), השמנה (ואגירת נוזלים), דיכוי מערכת החיסון ותופעות פסיכאטריות. תתכנה גם תופעות לוואי במערכת שריר שלד (שברים, אוסטאופורוזיס, קרע בגיד). התופעות לרב תלויות מנה ומשך טיפול. חלק מהן הפיכות ומשתפרות עם הפחתת מינון (במידת האפשר). חשוב לזכור כי כבכל טיפול תרופתי - בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה בזמן השימוש בה עלולות להופיע תופעות לוואי ולא כל תופעות הלוואי מופיעות בכל המשתמשים (התגובה ודרגת החומרה היא אינדיבידואלית). על מנת למזער את תופעות הלוואי מהטיפול בסטרואידים יש לטפל במנה הנמוכה ביותר האפשרית לתקופה הקצרה ביותר המשיגות את מטרות הטיפול. בנוסף, קיימות תופעות לוואי שניתן למזער אותן כגון תופעות לוואי שריר שלד- באמצעות פעילות גופנית, מתן סידן/ויטמין D. טיפול בתכשירים רפואיים – כמובן, שבהתאם להנחיות הרופא. משך הטיפול נקבע על ידי הרופא המטפל. ככלל- טיפול תרופתי ניתן כשהתועלת מנטילתו עולה על הסיכון הגלום בשימוש בו. יש ליידע את הרופא על כל תופעת לוואי בלתי צפויה ולהיוועץ עמו לגבי משך הטיפול הנדרש.

חליתי בסינוסיטוס. טופלתי פעמיים באוגמנטין , לאחר מכן ניסיתי טיפול עם אנטביוטיקת levo + תרסיס אבמיס - ללא שיפור. הרופא המטפל שלח אותי לCT והמליץ לעשות ניתוח FESS. הלכתי לחוות דעת נוספת והתעקש על הניתוח הנ"ל. הלכתי לרופא נוסף ולאחר בדיקה המליץ על אשפוז עם קבלת אנטביוטיקה וסטרואידים (ורידי). אני מבולבל ולא מצליח להבין מה כדאי לעשות, אשמח להכוונה כלשהי.. תודה רבה!

אם יש סיפור של סינוסיטיס כרונית וממצאים מתאימים בבדיקת סיטי עם תלונות קליניות אכן הייתי ממליץ על ניתוח . מסייג את ההמלצה שלי בזה שאנינלא בדקתי אותך ולא ראיתי סיטי על כן חשוב בדיקת מומחה

שלום רב, ב3 שנים האחרונות עברתי פעמיים ניתוח FESS, עקב מלאות סינוס פרונטלי שמאל. את הניתוח השני עברתי בעקבות דלקת והידבקות של הרירית בסינוס. לאחר הניתוח השני, שהתקיים בפברואר 2018, נותרתי עם עקב עצבי באזור הסינוס, ועם נזילה קבועה מהאף. כל פעם שאני יוצאת מהבית, לא משנה באיזה מזג אוויר, האף שלי לא מפסיק לנזול, ולעיתים העיניים דומעות בו זמנית. אין נזלת, רק מים שקופים. עברתי בדיקה אנדוסקופית וMRI ראש לא מזמן, והכול היה תקין. העניין של נזילת האף מאוד מפריע לי בחיי היומיום. האם יש משהו שניתן לעשות כדי להפסיק את זה או לפחות להקל? תודה מראש!

שלום רב לא ברור מהמכתב שלך מה נעשה בניתוח, מה שאת מתארת כנזלת אחרי ניתוח יכול להיות גם דלך של נוזל חוט שדרה אחרי ניתוח, חשוב מאוד להשלים בירור , בדיקת MRI ו סיב אופטי הם חלק מהבירור ובאם עדיין יש את הנזילה והבדיקה תקינה יש צורך בהמשך בירור. ממליץ לפנות לרופא אא"ג ולברר לגבי אפשרות של דלף נוזל CSF ולברר אם נעשה בירור כל הבירור לבדוק את זה

תודה רבה!! עשיתי בדיקת MRI ראש ובדיקה אנדוסקופית ויצא תקין, כל מאמינה שאין דלף של נוזל חוט שדרה. אקשיב לך ואפנה לרופא א.א.ג. תודה וכול טוב.

אומנם MRI ואינדסקופיה יכולה לאבחן דלף, אבל עדיין יש מקרים בהם הבדיקה יכולה להיות תקינה ועדיין יש דלף ויש בדיקות נוספות שיש להלשים. חשוב מאוד לברר אם יש או אין דלף, שזה סיבוך ידוע אחרי FESS .

אברר זאת, תודה לך ד"ר!

שלום דוקטור .הופניתי לMRI בגלל ציפצופים ולאחר ירידה שמיעה .לאחר ניתוח סינוסים FESS אני בגיל 67. ממצאים: MRI למוח ולפרמידות סיבת הפניה :שאלה של שוונומה אקוסטית. 1.אין רואים שוונומה 2.קשר אדרתי קטן בקרן הטמפולרית מימין היכול לבטא מגניומה פפילומה או תהליך אחר קטרו 7מ"מ 3. 'ש מספר מוקדים לא ספציפיים קטנים בחומר לבן סוב קורטיקלי היכולים לבטא שינויים אסכמיים מעטים,יתכן מיקרואנגיופתיים.אינם כה חריגים בקבוצת גיל. 4.עכירות אוטומסטואידלית מתונה דו צדדית. 5.עיבוי רירית במערות הפנים,יותר מימין .רושם אפשרי לחסר ניתוחי במבנים אפיים אודה לחוות דעתך .לא ברור לי מושגים רפואיים והאם זה חמור.בתודה מראש.

שלום מקס, ממצאים בתחום התמחותי: 1.אין עדותלגידול שמסביר צפצופים ו-או ירידה בשמיעה. 2.הממצא באיזור קרן רקתית=טמפורלית טעון עיון לצורך התייחסות 3.ממצא בתחום ההתמחות הנוירולוגית. 4+5.ממצאים בתחום התמחות אף אוזן וגרון. בברכה

תודה לתשובתך המהירה לגבי סעיף 2 אם אפשר לקבל הסבר מה הטיפול ,ומה הדחיפות.

לא דחוף. טעון עיון בהדמייה.