ציוד סקי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

כשכל המשפחה מתאמנת יחד

יום המשפחה שחל השבוע הוא הזדמנות נהדרת ליזום פעילות חווייתית לכל בני המשפחה, ועדיף כזאת שמשלבת גם פעילות גופנית. איך עושים את זה? ד"ר איתי זיו מביא כמה המלצות לעידוד הכושר המשפחתי פעילות משפחתית היא חשובה מבחינות רבות, בהן חיזוק הקשר בין בני המשפחה, גיבוש חברתי, העצמת תחושת 'הביחד' שמקנה לא מעט כוח ועוד. כולם מכירים את ההמלצות הרגילות לחיזוק התא המשפחתי, כמו למשל, הקפדה ארוחת ערב משותפת לפחות פעמיים בשבוע. אבל גם לפעילות גופנית יש מקום מרכזי בחיזוק איכות הקשר בין בני הבית וכדאי לנסות ולשלב לפחות אחת כזאת באופן קבוע בשגרת היומיום, למשל, יציאה משותפת להליכה – זמן איכות המשלב בין כושר לחיזוק הקשר המשפחתי.   כיצד המשפחתיות יכולה לעודד פעילות גופנית? ברגע שהפעילות הגופנית היא חלק משגרת המשפחה, קשה לוותר עליה. המאמץ הקבוצתי מדרבן את כולם להקפיד ולהתמיד ולא לפספס שום אימון. לשם השוואה, אפשר לדמות את הפעילות המשפחתית לפעילות ספורטיבית קבוצתית, כמו קבוצות ריצה...
ללמוד עוד על ציוד סקי
סקי: תענוג חורף לבן - וגם מסוכן-תמונה

החורף מתקרב ואיתו גם חופשות הסקי שצברו בשנים האחרונות הרבה...

מאת: לבנה זיגל,...
16/11/2004
איך נתכונן נכון לחופשת הסקי הקרובה?-תמונה

החורף כבר פה, אתרי הסקי באירופה פותחים בקרוב את שעריהם...

מאת: ד"ר איתי זיו...
21/11/2018
כך תעברו את חופשת הסקי בשלום!-תמונה

הטמפרטורות יורדות ואוטוטו יתחיל השלג להיערם באתרי הסקי...

מאת: ענת ניסני,...
26/11/2018
מדור טיפים מס' 44-תמונה

חדש במדור הטיפים: כללים לאורח חיים בריא ולהפחתת הסיכון...

מאת: מערכת zap...
08/01/2007
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לציוד סקי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ציוד סקי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, לפני 4 ימים עשיתי תאונה במהלך גלישת סנובורד בחו"ל. בצילומי הרנטגן נראה כי יש לי שבר ללא תזוזה בצוואר עצם הרדיוס לכיוון המרפק. גובסתי כשהזרוע ב90 מעלות עם גבס פתוח. לאחר מכן, נבדקתי גם בארץ כדי לאשר את הדברים. נאמר לי כי עלי להיות מגובס למשך 4 שבועות (מהזרוע ועד האצבעות, אותן אני מצליח להזיז). רציתי לשאול האם זה הגיוני שעדיין יש לי כאבים למרות שעברו 4 ימים? (הם נחלשים אומנם מיום ליום) האם זה הגיוני שבבוקר אחרי השינה כואב לי קצת יותר? האם מותר לי לישון על הצד הבריא (ימין) ועל הבטן? האם מותר לי להשתמש באצבעות היד הפצועה? האם זה שבטעות אני עושה תנועה מסוימת עם היד השבורה ואני מרגיש כאב חד, פוגע בתהליך ההחלמה? תודה רבה מראש, יובל.

כשמדובר בשבר ללא תזוזה אני ממליץ על קיבוע של שבועיים כאבים נמשכים אפילו שבועיים (הולכים ופוחתים) אתה יכול לשיון איך שנוח לך. הפעלת האצבעות רצויה והכאב יעבו .

שלום רב, אשמח לקבל את חוות דעתך בנוגע לממצאים שאפרט בהמשך. ארצה לדעת אם יש טיפול מומלץ עבורי, פיזיותרפיה? האם אני יכול לבצע פעילויות גופניות (ריצה, סנובורד). להלן הממצאים: לא נצפה אות חריג משמעותי במוח העצם בשלד המודגם. תפליט מתון בבורסות ובחלל המפרק. ציסטה ע"ש בייקר בגומה הפופליטאלית באורך מקורב כ-5 ס"מ. ללא הדגמת תהליכים בתוכו. ללא הדגמת מרכיב מוצק. לאחר הזרקת גדוליניום מודגמת האדרה עדינה היקפית של הציסטה... מנגנון המיישרים שמור. רצועות צולבות ללא סימני קרע. רצועות קולטרליות שמורות. סחוס פטלופפמורלי רטינקולום וסחוס מפרקי שמורים. מניסקוסים: הצדדי שמור. הפנימי מדגים אות חריג פסי החוצה את הקרן האחורית מחשיד לשילוב של שינוי מוצינוזי וקרע. תודה מראש.

בנוסף, בימים האחרונים אני מרגיש מעין עיקצוצים, זרם קל בחלק הקידמי של הברך.

שלום רב המלצות לטיפול ניתנות בהתאם להיסטוריה הרפואית, לממצאים הפיסיקליים ועיון בבדיקות ההדמיה והממצאים על פניו אצלך נראה ויכול להיות ומדובר בקרע במניסקוס וצסטה ע"ש בייקר צסטה ע"ש ביקר או צסטה פופליטיאלית הינו ממצא שכיח. הצסטה הינה נוזל תוך מפרקי(נוזל סינוביאלי) המזדקר לאספקט האחורי של הברך(השקע או הפוסה הפופליטיאלית) . ברוב המקרים הצסטה היא אסימפטומטית(אינה גורמת לכאבים). הצסטה יכולה להופיע ברוב המקרים של שחיקה של מפרק הברך(ארטריטיס), אך יכולה היא להיות קשורה לממצאים חריגים בתוך הברך ביניהם פגיעה במניסקוס או בסחוס. הצסטה יכולה לעיתים רחוקות מאוד לדלוף לתוך השרירים הסמוכים, התמונה הקלינית של דליפה זו יכולה להיות כאב פתאומי בצידו האחורי של הברך. באם אין כאבים בברך אזי אין צורך בטיפול, אך אם ישנם כאבים אזי הטיפול הנחוץ בצסטה ע"ש בייקר הינו טיפול בגורם הצסטה באופן כללי קרע במניסקוס יכול לגרום לנעילה של הברך דהיינו היעדר יישור של הברך. בברך ישנם שני מניסקוסים, אחד פנימי(מדיאלי ) ואחד חיצוני (לטרלי), תפקידו של המניסקוס בברך הוא בין השאר לשמש כבולם זעזועים, קרע במניסקוס יכול להפריע לתפקוד התקין של המפרק, קרע במניסקוס יכול לגדול , יכול ליצור נעילות של הברך, כמו כן יכול ליצור פגיעה בסחוס של הברך, כל הדברים שציינתי יכולים להיות אך לא חייבים להיות בברכה ד"ר בנימין בנדר

נפצעת לפני כשבוע וחצי במהלך גלישת סנובורד ופרקתי את הכתף בפעם הראשונה (בן 29). אני אמור להתחיל בטיפוחים פיזיותרפיים בעוד כשבוע וחצי, ומתלבט בין פיזיותרפיה ציבורית לפרטית. אני מאוד מעוניין בשיקום אופטימלי מהפציעה וחזרה מהירה לעיסוק בספורט (טניס, חדר כושר ואף גלישה). האם פיזיותרפיסט/ית פרטי שמתמחה בפציעות ספורט ייתן לי טיפול טוב יותר מאשר זה שאקבל בקופת חולים?

כל פיזיותרפיסט מומחה בטיפולי כתף גם לאחר פציעת ספורט. אם תרצה, גם דרך הקופה תוכל לנסות להגיע לפיזיותרפיסט המומחה בפציעות ספורט.

לפני כשנתיים וחצי עברתי תאונה תוך כדי גלישת סנובורד. הומלץ לי על ידי האורתופד שאצלו הייתי מטופל לא לעבור ניתוח אלא לבצע טיפול שמרני. העצם התאחתה אך עם סטייה ובליטה של העצם בשליש התחתון של עצם הבריח. לאחר שנתיים שעברו אני עדיין סובל מכאבים בעיקר בתקופות המעבר, בנוסף לכך הכוח ביד שבה נשברה העצם פחת. ברצוני לדעת האם לאחר תקופה של שנתיים וחצי אני יכול לבצע ניתוח ושבירת העצם מחדש, ותיקונה על ידי התערבות חיצונית או שמה הניתוח כרוך בסיכונים רבים? אשמח לתשובה מאחר והנושא מטריד אותי עמוקות במיוחד לאחרונה , לאור זאת שאני מתחיל להכיר בידיעה שאסבול מהכאבים ומהמוגבלות של התקצרות התנועה במקצת לאורך כל חיי במידה ולא יהיה שינוי כלשהו מצב הנוכחי. תודה מראש.

לדעתי יש סיכוי טוב לשפר את טווח התנועה על ידי אימון. מבחינה טכנית ניתן לבצע את הניתוח אך לא נראה לי שיש בכך טעם ויש סיכוי להחמרה מחמת סיבוכים.