רלקסין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

על כאב, הריון ודיקור סיני

הריון קל: מרבית הנשים בהריון סובלות מכאבי גב ואגן. לעתים דיקור יעיל יכול להקל באופן משמעותי על הכאבים כאבי גב ואגן הן בעיות שכיחות בקרב נשים בהריון ואלה הולכות ומחריפות עם התקדמות ההריון. כאבים אלו מפריעים לתפקוד היומיומי, גורמים לאיבוד ימי עבודה ומקשים על ביצוע מטלות פשוטות. במחקר שנערך בקרב 200 נשים בהריון בשבדיה נמצא, כי כ-76% מהנשים סובלות מכאב גב במהלך ההריון ואצל 1/3 הכאב גורם להפסד ימי עבודה ולסבל ניכר. הכאבים נובעים ממספר סיבות: הגדלת קמירות הגב (לורדוזיס) ההכרחית לאיזון הגוף עקב העלייה במשקל הרחם, גמישות רצועות באזור האגן עקב הפרשת רלקסין (הורמון שמופרש על-ידי השליה בשלבים האחרונים של ההריון) והצטברות נוזלים מקומית. לעתים הכאב מוחרף בלילה וגורם לנדודי שינה. נמצא כי גם שנתיים לאחר הלידה כ-20% מהנשים סובלות מכאבי גב רבים יותר בהשוואה לתקופה המקבילה לפני ההריון. ...
ללמוד עוד על רלקסין
הריון: מה מדאיג ומה לא?-תמונה

בתקופת ההריון הגוף עובר שינויים, המתבטאים בתופעות לוואי...

מאת: פרופ' אייל...
15/11/2011
פילאטיס להמונים-תמונה

איך מחזקים את הזקפה? איך מונעים בריחת שתן? חיזוק שרירי...

מאת: שיטת...
13/08/2003
על כאב, הריון ודיקור סיני-תמונה

הריון קל: מרבית הנשים בהריון סובלות מכאבי גב ואגן. לעתים...

מאת: מוטי...
16/12/2007
יוגה במהלך הריון-תמונה

מתח וחרדות בתקופת ההריון עלולים להשפיע על עתיד העובר...

מאת: שרון אנגל;...
23/08/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לרלקסין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

רלקסין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, אני נוטלת ציפרלקס באופן קבוע ועומדת בפני טיסת לילה ארוכה מאוד. אני מעוניינת לקבל באופן חד פעמי כדור שינה כדי לנסות לישון בטיסה (אני מאוד מתקשה להרדם ולישון בטיסות). איזה כדור שינה מותר לשלב עם ציפרלקס? אני מבהירה שוב שמדובר בנטילה חד פעמית. תודה

אורית שלום, אין בעיה לשלב כדור שינה עם ציפרלקס. ללא מרשם ניתן לרכוש כדורי סליפ אייד/טונייט או סונגה נייט או רלקסין. שאר התרופות הן במרשם רופא. ליאת

אז אפשר לקחת בונדורמין עם ציפרלקס ללא בעיה? אני נוטלת גם יוטירוקס (מעבר לזה אינני נוטלת כלום). השילוב בין שלושתם מותר?

האם היא באמת יעילה במצבי חרדה ועוזרת להפחית מתחים וחרדות?בעלת השפעה מרגיעה ... כמה מ"ג צריך לקחת ביום? האם יש בעיה לקחת אותה ביחד עם רודיולה?

שלום חנן. תרופות המגבירות את הולכת ה-GABA במוח (כמו ואבן,קלונקס,קסאנקס) יעילות נגד חרדה. החומצה האמינית GABA בצורתה כתוסף מזון מתקשה מאוד לחצות את מחסום הדם מוח (BBB) ולכן לא מסייעת ממש בחרדות ומתחים. מה שכן,נטילה ממושכת שלה(מעל מספר חודשים) אינה מומלצת כלל כיון שהיא עשויה להפר את איזון חומצות האמינו בגוף ולהתערב בפעילות החשמלית של השרירים. אחד שלקח גאבא כשנתייים:לא הייתה תועלת ממשית, גרמה לחלומות קשים בלילה,כשהספקתי עם התוסף היו תופעות לוואי של כאבי ראש,בלבול, רעד קל בשרירים. לא מומלץ כלל וכלל לשלב גאבא עם תרופות הרגעה ולא עם צמחים מרגיעים כמו רודיולה. לחרדה אפשר לנסות טיפול בצמח הולריאן שהוא כן חוצה את מחסום הדם מוח ומעלה שם את ריכוז הגאבא(יש מוצרי מדף נהדרים כמו רלקסין או קלמנרבין). כמו כן, הגברת צריכת המזונות שמכילים ויטמיני B.

שלום למגיב, 1.GABA כתוסף מזון ודאי שאינה בעלת אותה השפעה כמו של התרופות ממשפ' הבנזודיאזפינים ונכון כי יש בעיה במערב הGABA למוח, אך קיימים תוספים אותם רצוי לשלב על מנת לשפר את ההובלה כגון: פירידוקסין, ניאצין, חומצה גלוטמית ועוד.. 2. קיימים תוספי מזון וצמחי מרפא יעילים יותר להתקפי חרדה ולחץ. 3.אין שום תוסף מזון המומלץ בנטילה ממושכת (אין הערה זו ייחודית לגאבא), כל תוסף יש להגביל את זמן נטילתו, הפסקתו או הימנעות מוחלטת מנטילתו. 4.נטילת GABA לבדה עלולה לגרום לחוסר איזון במטבוליזם של חומצות אמינו ולהפר את איזון חומצות האמינו כמו כל חומצת אמינו, אך אין זה מפחית מיעילותה, כלומר: אין לצרוך תוסף זה לבד אלא אם תמיכה של חומצות אמינו נוספות וויטמינים כגון: פירידוקסין וחומצה גלוטמית. 5.GABA עלולה לגרום ל"חלומות קשים" כפי שציינת, אין זה מעיד על חסרונה כי אם על תופעת לוואי מקובלת הנקראת "חלימה סוריאליסטית" ומוכרת גם ובעיקר מנטילתן של תרופות נוספות המשפיעות על מערכת העצבים. 6.לא מומלץ לשלב GABA עם תרופות ממשפ' הבנזודיאזפינים או ממשפ' SSRI , טריציקליים או כל משפחה אחרת של תרופות אנטידפרסנטיות. 7. אין מניעה משילוב של GABA וצמחי מרפא כגון רודיולה, ולריאן , להיפך - שיפור אפקט טיפולי. 8.בהחלט ניתן להשתמש כתחליף בפורמולות של צמחי מרפא יעילות יותר וכמו כן מוצרי מדף שונים. 9. יש לשים דגש על הגישה התזונתית- צריכה מוגברת של מזונות עשירים בויטמיני B כגון מזונות מלאים, אגוזים זרעים וכ'ו. כמו כן רצוי להעלות צריכתה של חומצת אמינו טריפטופאן מהמזון. להינמע ממזונות מעוררים כמו קופאין, תה, שוקו, שוקולד, קולה, אלכוהול, טבק וכ'ו.. 10. בטיפול נוגד חרדה רצוי גם לשלב תוספי מזון כגון B+C stress formula, אומגה 3 ועוד.. מקווה שהדברים יותר ברורים עכשיו, בהצלחה!

שלום חנן, גאבא היא חומצה אמינית המיוצרת בגוף באופן טבעי מהחומצה האמינית חומצה גלוטמית בעזרת ויטמיןB6 ומנגן, הגאבא חיונית לתפקוד התקין של המוח ומסווגת כנוירוטרנסמיטור – מתווך עצבי. הגאבא משמשת כנוירוטרנסמיטור מעכב במערכת העצבים, בכינוי מעכב הכוונה היא להשפעה מרגיעה על המוח, ובכך שהיא מפחיתה פעילות עצבית. שימושיה העיקריים: הפרעות שינה, הרגעה ונוגדת חרדה, לסכיזופרניה, מגבירה הפרשה של הורמון גדילה, השפעה נוגדת פירכוסים (אפילפסיה) ועוד.. מינון הגאבא הוא 500-1000 מ"ג, אין מניעה לטול אותה יחד עם רודיולה. רצוי לטול את הגאבה עם תוספי מזון נוספים כגון ויטמיני B עם דגש על ויטמין B6, B3,ח.גלוטמית. כמו כן שימוש בלעדי בגאבא אינו אפקטיבי, יש לעשות שינוי תזונתי ולשלב צריכה של תוספי מזון נוספים כפי שציינתי, כמו כן אומגה3 , אני ממליצה על פורמולת צמחי מרפא -אותה יש להתאים באופן אישי עבורך, לדעתי פורמולת צמחים יעילה יותר במצבי חרדה. בהצלחה!

היי, אני לא סובלת מדיכאון.. אבל אני מחפשת צמח שנותן מצב רוח טוב.. ומרגיע. שמעתי על הפרע מחורר. שמעתי שיש צמחים (רדיו לה) שלא מומלצים כי הם יכולים לגרום לעירנות יתר משהו כזה..מחפשת משהו שייתן אנרגיה וכוח.. בכל מקרה אני לא מעוניינת לעבור טיפול אלא רק לקחת פורמולה לשיפור המצב רוח, אשמח למשהו טוב שאת ממליצה שעוזר. תודה רבה !

שלום עדי, יש צמחים המתאימים לשיפור מצב הרוח וישנם צמחים להרגעה , אלו שני ייעודים שונים ולכן הצמחים שונים ולכן נדרשת התאמה אישית. מעבר לכ, שאכן יש הרבה צמחים שהם לשיפור מצב הרוח , לא יודעת מה נאמר לך על הרדיולוה, אבל הוא צמח מצויין.. שוב תלוי במטרה ובתמונה הקלינית.. בכל אופן צמחים שעובדים על העלאת מצב הרוח הם רודיולה, היפריקום, אשווגנדה, גוטו קולה ועוד.. צמחים להרגעה - ולריאן, פסיפלורה. אם את מחפשת משהו להרגעה את יכולה לקנות ברשתות הפארמים השונים מוצרים טבעיים כמו "נרבן" או "רלקסין" .. לשיפור מצב הרוח אני בהחלט ממליצה על פורמולה משולבת בהתאמה. בהצלחה ורק בריאות!

היי, מצטרפת גם לשאלה.איפה אפשר לרכוש פורמולה משולבת למצב הרוח?

היי, אני נוגה בת 28 בשנה וחצי האחרונות אני סובלת מחרדות נדודי שינה ופשוט מבול מחשבות שמטריפות לי את המח נפרדתי ממישהו שהיה המשפחה שלי והחבר הכי טוב שלי במשך חמש שנים אני באה מבית דתי חזרתי בשאלה ומאז שלא ממש בקשר טוב עםם המשפחה הוא הפך להיות הבית שלי ועכשיו נפרדנו. לפרידה לקח המון זמן שנה וחצי של נסיונות להציל אנחנו מחוברים מאד וכל הבלאגן הזה רק הגביר את תחושת החרדה אצלי ניסתי ללכת לפסיכולוג תקופה אבל לא ממש הועיל לי ניסיתי רסקיו... רלקסין כל דבר טבעי שיש אבל זה לא ממש הועיל. אני לא מצליחה לחייך יותר ולא לצחוק וכלום לא מעניין אותי מרגישה אבודה ומנותקת האם היית ממליץ לי ללכת לכוון של כדור כגון פרוזק? רק עד שאעמוד על הרגליים? ואם כן ממי נגשים לבקש מרשם?

פשוט ניגשים לפסיכיאטר שיתאים לך תרופה! הרי לא למדת רפואה עדיין וגם לא התמחית..