דוטאסטריד: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

ערמונית מוגדלת שפירה: כך תטפלו

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית מופיעה עם הגיל. לעתים ניתן לחיות איתה בשלום, ולעתים התסמינים הופכים למטרידים - ויש לטפל באמצעות תרופה או ניתוח תפקידה של בלוטת הערמונית הוא לייצר את רוב נוזל הזרע. הבלוטה, שהיא חלק חשוב ממערכת הרבייה של הגבר, מכילה את החומרים המזינים שבזכותם תאי הזרע יכולים לחיות, ולשרוד בדרכם החוצה - עד לביצית. אצל גברים רבים, לאחר גיל 40, ובעיקר בעשור השישי - השביעי לחייהם, הבלוטה גדילה בצורה שפירה ועלולה לחסום את מעבר השתן דרכה. ממה נגרמת הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית?יש הרבה סיבות להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית והמנגנון אינו ברור לגמרי. ההגדלה תלויה בעיקר בשינויים הורמונאליים לקראת גיל המעבר של הגבר. הורמוני גדילה שמתפתחים בגוף, תהליכים דלקתיים הגורמים להתנפחות הבלוטה, וכן תהליכים של מוות תאי. עם זאת, חשוב לציין שאצל חלק גדול מהחולים קיימת הגדלה של בלוטת הערמונית, ללא...
ללמוד עוד על דוטאסטריד
הגדלה שפירה של הערמונית-תמונה

ערמונית מוגדלת היא תופעה נפוצה מאוד, אך מעבר לחוסר הנוחות...

מאת: ד"ר שירה...
13/08/2009
צרכנות רפואית מס' 148-תמונה

השבוע בצרכנות: טיפול מקוצר בחולי הפטיטיס C, טיפול משולב...

מאת: מערכת zap...
07/08/2008
על בלוטה אחת תמימה-תמונה

אפשר להפסיק לרוץ לשירותים ולנהל חיים נורמליים: טיפול בהגדלה...

מאת:
02/03/2005
ערמונית מוגדלת שפירה: כך תטפלו-תמונה

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית מופיעה עם הגיל. לעתים ניתן...

מאת: ד"ר יוסף...
08/09/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדוטאסטריד?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דוטאסטריד: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אבא שלי ניזון דרך פאג (הזנה דרך הבטן) אני מחפש תחליף לאבודרט שניתן לתת אותו דרך ההזנה, נוזלי או כדור שניתן לרסק אותו. הכדורים שידועים לנו אינם ניתנים לריסוק וזאת על פי המלצות היצרנים.

עם כל הכבוד ליצרנים בהעדר אופציה רסקו את הכדור ותתנו אותו דרך הפג

לפני שנה הופיע דם בזרע.משתמש בטמפסולין מעל 4 שנים . אולטרא סאונד לא גילה משהו חריג . PSA היה קבוע בסביבות 3-3.4 . לפני שנה התחלתי לקחת אבודרט . בבדיקה האחרונה ה PSA ירד ל1.7 . גם בלילה קם באחרונה הרבה פחות למתן שתן ממקודם. גילי 62 . סובל מלחצי דם , גם גבוהים וגם נמוכים. נאמר לי שאולי הבעיה מזה. או מבעיות נפשיות . מבולבל לגמרי. ממש מוטרד. הדם לא מופיע באופן קבוע , ולפעמים בשפיכה אין כלום . מחכה לתשובתכם . תודה מראש.

שלום יצחק, דם בזרע מעיד בדרך כלל על דימום שמגיע משלפוחיות הזרע או הערמונית. לרוב מדובר רק בדלקת באזור או אחרי תקופה ארוכה שבה לא היתה שפיכה.

שלום רב, בן 56 , נעניתי כאן היטב בעבר ועל כך תודתי! לאחר טיפול של יותר משנה בקסטרל 10 מג(טמסולין הביא לתופעות לוואי והופסק)התייצבתי על כ-2 קימות בלילה(נסבל) ועל תכיפות גדולה ביום(הרבה פחות נסבל, ממוצע אחת לשעה,כולל זמן התאפקות.)עברתי אורודינמיקה וציסטוסקופיה- הערמונית די קטנה אך חוסמת! אורולוג במרפאת חוץשל אחד מבתי החולים ממליץ על turp, אך ידוע לי מקריאה די מקיפה שעשיתי שיש גם ניתוח בלייזר מסוגים שונים, שנראה "ידידותי" יותר.(אינם מבוצעים באותו בית חולים). אשמח אם ניתן לסייע כיצד לקבל החלטה מושכלת(מובן שאיני מבקש המלצה על מנתח ספציפי). כמו כן הרופא בביה"ח העיר שלעיתים הניתוח אינו פותר את בעיית התכיפות, אך הבנתיאת דבריו רק כשיצאתי-והרי זו בעייתי העיקרית! התוכלי נא להבהיר זאת? עוד עניין- הרופא המליץ שבינתיים, עד שאחליט, אוסיף לקסטרל 2 כדורי פרמיקסון ביום. האם זה יכול להועיל, היש בכך סיכון? כמה זמן לנסות זאת? מתנצל שהארכתי קצת... תודה.

שלום רב, אם הנתי נכון למרות טיפול בחוסמי אלפא יש לך הפרעת ריקון שכל הערמונית מפריעה למרות שאינה מוגדלת. לפעמים שינוי תרופתי- למשל צתופסת אבודרט יכול לעוזר. אם באורודינמיקה אכן יש חסימה במוצא השלפוחית ניתוח יכול להטיב עמך.אם הבעיה היא ביכולת התרוקנות שלפוחית זה יותר מורכב. שיטת ניתוח TURP מאוד מקובלת באם מדובר בערמונית לא גדולה. לייזר ירוק היא אופציה שבארץ ניתנת לביצוע באופן פרטי בלבד עד כמה שידוע לי. בכל מקרה מה שחשוב הוא בחירת מנתח מיומן.עליך להתייעץ עם האורולוג המטפל שלך.

האם יש בנמצא תרופה שאינה בסל הבריאות לטיפול בבעיות הערמונית הקשורות בעצירות במתן שתן.האם תרופה כזו אינה פוגעת בכושר המיני.

שלום נחום אם הבנתי אותך נכון אתה שואל אם יש תרופות שאינן בסל הבריאות שמטפלות בהפרעות במתן השתן בשל ערמונית מוגדלת, ואכן יש כאלה. יש תרופה בשם "אבודרט" שאינה בסל, והיא תרופה שעוזרת בהקטנת הערמונית ובכך מסייעת לשיפור זרימת השתן. יש תרופה נוספת בשם "דואודרט" שמכילה את החומר המצוי ב"אבודרט" יחד עם תרופה נוספת בשם "אומניק"- שמשפרת את זרימת השתן(כלומר שתי תרופות בגלולה אחת). שתיהן תרופות מרשם ומחייבות המלצת אורולוג. רצוי שתבדק קודם כדי שיוכלו להתאים לך תרופה. אולי גם תרופות שכן בסל ומחירן זול יותר יוכלו לעזור לך. אם יש לך אצירת שתן ואינך יכול להתרוקן יכול להיות שאולי התרופות אינן הפתרון היעיל ואזי מומלץ ניתוח הסרת הערמונית.

כנראה שאבי סובל מבעיה זו תוך כמה זמן יורגש שיפור כשנוטלים את הדואודרט ?

האם לדואודארט בשימוש ממושך יש תופעות לוואי הקשורות לראיה?