תרופות ציטוטוקסיות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

תרופה ציטוטוקסית - cytotoxic drug

כל תרופה שתפקידה להרוג את התאים בגידול (שאת) ממאיר; התרופה עלולה גם לפגוע בתאים בריאים. תופעות הלוואי שלה כוללות בחילה, הקאות, נשירת שיער ונזק למוח העצם. אחדות מהתרופות הציטוטוקסיות משמשות לטיפול במחלות אחרות ולדיכוי דחיית איברים בקרב חולים שעברו השתלת איברים.בואו לדבר על זה בפורום תרופות ורוקחות.
ללמוד עוד על תרופות ציטוטוקסיות
לוקמיה חריפה-AML-תמונה

הסקירה נכתבה ע"י אורלי יו-טוב ומעיין דרור סטודנטיות שנה ג'...

מאת: בחלק זה תוצג...
02/03/2002
המערכת החיסונית-תמונה

מאת: אריאלה ניניו

מאת: אריאלה...
23/12/2003
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לתרופות ציטוטוקסיות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

תרופות ציטוטוקסיות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

אמא שלי חולה ב MDS עם q5. היתחלה סיבוב ראשון של וידזה.... יש תופעת לואי של ירידה בספירות בהתחלה ....מתי זה חוזר ומתחיל לתת מענה לאי ספקת מח העצם ?

התכשיר Vidaza, אשר החומר הפעיל בו הוא Azacitidine, הינו תכשיר ציטוטוקסי אשר האפקט האנטי-נאופלסטי שלו מושג על ידי התערבות ביצירת DNA ועל ידי השפעה ישירה על תאי מח עצם. אנמיה (מיעוט בהמוגלובין או בתאי דם אדומים אשר נושאים את ההמוגלובין), נוטרופניה (מיעוט נוטרופילים), לויקופניה (מיעוט תאי דם לבנים) וטרומבוציטופניה (מיעוט בכמות טסיות) הנן תופעות לוואי ידועות של התכשיר, אשר דורשות ניטור לפחות לפני כל מחזור טיפול. לרוב, תופעות לוואי אלו שכיחות יותר לאחר 2 מחזורי הטיפול הראשונים, בהשוואה למחזורי טיפול מאוחרים יותר. תגובה ראשונה לטיפול יכולה להופיע תוך 3 מחזורי טיפול, תגובה טובה כעבור 6 מחזורי טיפול. כמובן שהזמנים משתנים בין מטופל למטופל.

טרומבוציטופניה חריפה אחרי 8 מחזורי Vidaza (חולה בן 72, 17% בלסטים) ולאחר מכן הטיפול הופסק - איך לדעת אם טרומבוציטופניה היא בגלל ה-Vidaza או בגלל המחלה? תוך כמה זמן Vidaza עוזבת את הגוף וניתן להבין שהטרומבוציטופניה היא תוצאה של המחלה בלבד?

שלום רב! לכלב שלנו עומדים לתת תרופה לגידול סרטני. יש התלבטות בין תרופה ביולוגית שאינני יודעת את שמה לבין תרופה כימותרפית בשם לאוקרן. יש לי בבית 2 תינוקות ואני חוששת שהתרופות הללו יפלטו לכלב ברוק או בשתן או דרך אחרת (קרינה אולי?... ) ויגיעו איכשהו אליהם. האם יש בתרופות האלה סיכון שכזה? בתודה מראש...

לא ציינת בפנייתך טיפולים אשר אמורים לפלוט קרינה. אין בידי מידע על מידת ואופי ההפרשה בכלבים. התכשיר לוקראן מכיל את המרכיב הפעיל Chlorambucil, שהינו ציטוטוקסי. בבני אדם קיימת הפרשה מעטה יחסית ( פחות מ1%) של התרופה ושל המטבוליט הפעיל שלה בשתן. רב המנה מופרשת בשתן כמטבוליטים לא פעילים (כלומר ללא פעילות ציטוטוקסית). תרופות ביולוגיות הן מולקולות ענק בהשוואה לגודל המולקולה של תרופה כימית והן עוברות פירוק לפני הפרשה. במידה והינך מעוניינת בפרטים על תרופה ביולוגית מסויימת, צייני את שמה. כאמור המידע הינו על הפרשה בבני אדם, לגבי הפרשה בכלבים (שיכולה להיות שונה), כדאי להיוועץ בוטרינר.

הייתי רוצה לדעת מדוע מגייס גורמת להשמנה? והאם מגיייס ובונופוס יכולים לגרום לנימול והרדמות ידיים?

טלי שלום, מגייס משפרת תאבון ובכך עוזרת לטפל במצבי רזון על רקע רפואי. המנגנון בו התרופה משפרת את התאבון אינו ידוע. לא נתקלתי בדיווח על נימול כתוצאה משימוש בתרופות שציינת, אך תרופות ציטוטוקסיות מסוימות יכולות לגרום לפגיעה בעצבים שיכולה להתבטא בתחושת נימול. ליאת

09/08/2013 | 18:13 | מאת: ענת
מתוך פורום מחלות כבד

האם התרופה DEFIBROTIDE היא תרופה ציטוטוקסית?

לא היא איננה נחשבת תרופה ציטוטוקסית