ג'ל אלכוהולי: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

נגיף הקורונה: אתם שואלים, הדוקטורס עונים

במקביל לדיווחים השוטפים על התפשטות נגיף הקורונה בסין ומחוצה לה, מתקיים שיח תקשורתי נרחב שכולל לא מעט שמועות שווא. תופעה זו גורמת לבלבול רב ולעליית מפלס החרדה. רוצים לקבל תשובות לשאלות שלכם אודות נגיף קורונה? בואו לקרוא מה מנהל פורום מחלות זיהומיות בזאפ דוקטורס אומר נגיף הקורונה, שזכה לשם החדש covid-19, ממשיך להתפשט ולגבות קורבנות וארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום בסין ועל סיכון חמור מאוד לשאר העולם. בישראל, ממשיכים לעקוב אחר הדיווחים בדאגה, משרד הבריאות פרסם אזהרת מסע נרחבת לסין ולמדינות נוספות באסיה ובמקביל נערך לאפשרות של התפשטות הנגיף בישראל. על רקע מבול הדיווחים בתקשורת, נוצרת בישראל לא מעט פאניקה ורבים חשים מבולבלים, מבוהלים וחסרי אונים. כדי לעזור לכם לעשות סדר בדברים, ריכזנו עבורכם כמה שאלות נפוצות שנשאלו בימים האחרונים בפורום מחלות זיהומיות של זאפ דוקטורס ותשובת המומחה – ד"ר אפרים הלפרין - אליהן:   האם מסכה יכולה להגן מפני קורונה? היי, יש לי כמה שאלות: שמעתי כי מי שמי שעוטה מסיכה אינו מונע הידבקות, אלא מונע הדבקה של...
ללמוד עוד על ג'ל אלכוהולי
הגיינה ובריאות: מהי הדרך הנכונה לנקות את הידיים?-תמונה

בבית, בגן ובביה"ח: הידיים הן המקור העיקרי להעברת כל סוגי...

מאת: ד"ר קובי שמיר
29/06/2008
נגיף הקורונה: אתם שואלים, הדוקטורס עונים-תמונה

במקביל לדיווחים השוטפים על התפשטות נגיף הקורונה בסין ומחוצה...

מאת: מערכת זאפ...
13/02/2020
גביע העולם: המלצות לנוסעים-תמונה

הטיפ השבועי: לברי המזל שטסים למונדיאל שבדרום אפריקה מומלץ...

מאת: מערכת zap...
03/06/2010
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לג'ל אלכוהולי?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ג'ל אלכוהולי: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

במוצר "אלכוהול ג'ל" של חברת ד"ר פישר מוצגת בחזית המוצר התמונה הבאה: http://pharmaplus.co.il/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/0/0/0022014__270__530.jpeg (וירוסים חמודים בתפזורת על גבי כפות ידיים) לפי מה שאני זוכר, אלכוהול בריכוז של 70% יעיל מאד נגד חיידקים אבל וירוסים עמידים הרבה יותר לאלכוהול או שיטות סניטציה אחרות (גם נבגים ומבני חלבון כמו פריונים) האם אין כאן משום הטעיית הציבור? עד כמה הג'ל בריכוז זה של אלכוהול יעיל נגד וירוסים (בעלי מעטפת כפולה וללא מעטפת כפולה)? ואם הוא יעיל נגד חלק מהוירוסים, האם אלו אותם הוירוסים שמעניינים אותנו לפרק (כגון שפעת, הצטננות)? בתודה

שלום ליאור, מקווה ששלומך טוב והשאלה לא כי נדרש חיטוי מיוחד. הג'לים האלה תפקידם חשוב במצבים שאין זמינות של מים וסבון לשטיפה של ידיים, אז המוצר של חברה זו או חברה אחרת עשוי לעזור, או במצבים שיש חולה בסביבה ורוצים חיטוי נוסף אז זה עוזר. בעבר ג'ל הכיל רק 20% של אלכוהול, אז לפחות עכשיו יש 70% שיעיל לחיטוי. כמובן קיימת בעיה של סיכון שריפה שאדי האלכוהול עלולים להדלק, אך זה לא הנושא להיום. ולכן מאחר שהג'ל איננו לחיטוי בסביבה של מחלות קשות, הוא עושה עבודה סבירה. במצבים של נבגים פריונים ואחרים נדרשות שיטות חיטוי מורכבות הרבה יותר. לגבי שפעת ודומיה. הדבקה כאשר יש ריכוז מינמלי של גורם מזהם, אז אם האלכוהל מוריד אפילו רק חלק מגורם הזיהום הסיכוי להדבקה יורד, וזה כבר טוב כדי למנוע למשל שפעת. בואם בשעפת עוסקים כדאי להוסיף חיסון שעוזר לחיזוק המערכת החיסונית והגנה מפני מספר וירוסים לא נעימים. חורף נעים ובריאות טובה

השאלה במקורה ובמהותה הייתה עד כמה הג'ל יעיל מול וירוסים לעומת חיידקים. כתבת "אם האלכוהל מוריד אפילו רק חלק מגורם הזיהום", אלכוהול לא מוריד, הוא משמיד את המעטפת של הוירוסים והחיידקים עד כמה שאני יודע וגם כתבת "חלק". כמה הוא חלק זה? ובאילו סביבות? (קניון למשל? חדר מלא באנשים? וכו') אז בעצם העיקר חסר מן הספר והשאלה היא פשוטה: עד כמה הג'ל בריכוז הזה יעיל נגד וירוסים נפוצים 99% כפי שרשום *ליד* התמונה או 20% או תלוי באילו משתנים כלשהם, מהם ומה רמת החיטוי? (בתמונה על הג'ל מופיעים דווקא וירוסים ולא חיידקים...) בגלל שיצאה לי הודעה בעלת ניחוח ניצי אז אוסיף סמיילי, הנה: :-)

קודם כל כאשר התיחסתי להוריד הכוונה את כמות המיקרואורגניזמים. פגיעה ממיקרואורגניזמים תלויה בכמות שלהם, ואם מורידים הכמות יורד הסיכון. יש דרכים שונות, עם אלכוהול פגיעה בחלבוני מעטפת התא. בעיקרון כל גורם ביולוגי יפגע בחלבוני התא. אך מאחר שהשימוש בג'ל אלכוהול איננו מבוקר כמותית הוא עושה עבודה של להוריד את ההסתברות לחשיפה לכמות מסוכנת של זיהום (גורמים ביולוגיים אפשר לספור ממש), וכמו שאמרתי קודם בהתיחס למצבים שאין זמינות של מים וסבון, עושה עבודה דומה. לגבי המוצר הספציפי, צריכה לעצור כאן, מאחר שלפי כללי הפורום אין אישור להתיחס למוצרים ספציפיים אלא לעקרונות הפעולה.

היעילות של שטיפת ידיים טובה לעומת יישום ג'ל אלכוהול בריכוז של 70% (באופן שמכסה את כל היד, למשך כדקה שניים) תהיה שווה?

בהכנות לניתוחים לדוגמא, צוות רפואי בסיום טיפול בחולה רוחצים ידיים במים ובסבון. יעיל ועושה את עיקר העבודה. כדי לחסוך זמן במעבר בביקור בין חולים לדוגמא משתמשים בחומרי חיטוי שמכילים גם אלכוהול אך לא רק. כי צריך מהר ויעיל. אלכוהול לא מספיק. דקה וכו' - מאות אלפי מחקרים ומדידות כמה זמן נדרש, לחיטוי של דברים שונים, זיהומים שונים ולא רק עם אלכוהול אלא עם עשרות סוגים של חומרי חיטוי. הלוואי וזה היה כזה פשוט, דקה ודי. נגדיא עובי השכבה, תגדיר איך תבדוק שאמנם הכל כוסה באופן אחיד, תגדיר את החדירות מתחת לצפורנים ששם זיהום גב, תגדיר איך תוודא חדירות ואחידות בתוך קמטים וכפלים, תגדיר טמפרטורה ועוד ועוד. אז, כפי שאמרתי בהתחלה, אם אין מים וסבון ואם יש חשש לזיהום גורם מחלות כמו שפעת, אז אלכוהול עוזר כדי להוריד את מספר המיקרואורגניזמים בתקווה שירד מתחת למספר שגורם למחלה.

שרחיצה טובה במים וסבון עדיפה במשהו על פני אלכוהול ג'ל.

אין שום סיבה בתנאים רגילים להשתמש במוצרים כגון אלכוהול/ סבונים אנטיבקטריירלים ועוד. אלא, כפי שציינה ד"ר קויפמן, בשטיפה פשוטה של מים וסבון, זאת מאחר וצריך להשאיר את יכולות החיסון של הגוף "ללא עזרה", למעט כמובן מצבים חריגים, כפי שצוין.

ליאור: כן, עדיף מים וסבון על פני שימוש בחומרי חיטוי אחרים, במצבים שיש מים וסבון זמינים. אורי: כן, בעיקרון אתה צודק. אך לא זו הסיבה המובילה. יש חומרי חיטוי שאין בעיה להשתמש בהם ללא הגבלה מאחר שאין התרגלות של מיקרואורגניזמים אליהם. השימוש בחומרים שאינם מים וסבון טובים במצבים שאין מים וסבון, או כאשר כן יש זיהום נקודתי, וגם שיווקית הם מעולים לכיס היצרן. אלה מוצרים יקרים.

האם אין מים וסבון עדיפים גם משום שיש הסרה פיזית של פתוגנים? כלומר, גם אם היה שם איזה וירוס עמיד לאלכוהול, הוא פשוט היה נשטף החוצה וגם שפשוט, מים וסבון, מורידים יותר את כמות הפתוגנים משום ההסרה הפיזית (שפשוף הידיים, הצמדות הסבור לליפידים וכו')?

פחות או יותר זה המצב. מים וסבון נגישים זמינים ומחירם לא רב ומעבר לאפקט של חיטוי ישיר על המיקרואורגניזם יש גם את ההשפעה המכנית של הורדה מפני היד. עם חומרי חיטוי אחרים יש אפקט מחיר ובקרה של הכמות שיש להשתמש בה ואין סילוק מכני ממשי. כאשר כל תהליך השטיפה מתרחש במשך זמן קצר, ומים וסבון יעילים יותר מאלכוהול לדוגמא. אפקט ההסרה המכני לא מבחין בין פטוגנים לאחרים, הסרה של כל מה שמצליח.

.

נראה לי שהמערכת לא תומכת במוג'יז ובסימני הבעה

(U+1F44D) How to type in Microsoft Windows: Alt +1F44D

הי, יש לי חתול זכר בן שנתיים. מעורב (פרסי והימליה כניראה). בריא. הוא במעקב של וטרינר באופן קבוע. לאחרונה קראתי על ג'ל לניקוי שיניים של חברת אורוזם orozym. האם אני צריכה לבדוק עם הוטרינר האם הג'ל מתאים לחתול שלי? או שאני יכולה פשוט לרכוש ולהשתמש? כמה פעמים ביום / בשבוע מומלץ להשתמש בזה? תודה.

קשה להתמיד ולא תמיד החתולים משתפים פעולה, אבל לנסות אפשר ובתנאי שמשתמשים בתכשיר עם התוויה לחתולים. שיהיה בהצלחה

1. מה אחוז האלכוהול המינימלי לקטילת חיידקים? 2. מה אחוז האלכוהול המינימלי לקטילת נגיפים? 3. האם לג'לים ה"סטנדרטיים" שמכילים 40% אלכוהול יש בעיניך ערך רפואי כלשהו במניעת הידבקות במחלות זיהומיות?

שלום דוד, אחוז האלכוהול המומלץ (והנחשב כיעיל ביותר) בג'לים ל"חיטוי" ידיים הוא בין 60 ל- 80. הרבה בריאות אפי

שלום, אני סובל מאקנה בינוני בפנים כ3 שנים, כיום אני בן 21. ניסיתי טיפול על ידי אור כחול (פוטורתרפיה) סדרה של 10 מפגשים בנוסף לשימוש למשחות שונות מחברה PCA Skin אך לא ניכר שום שינוי משמעותי באקנה. עשיתי את זה אצל קוסמטיקאית, השאלה אם הטיפול לא היה מספיק טוב או שפשוט לא השפיע עלי

טיפול באור כחול נחשב שיטה טובה לטיפול באקנה שעוזרת להרבה אנשים, אבל לחלק זה לא יעזור, אפילו אם בוצע בצורה מושלמת. בנוסף, אני לא יכולה לאמר לך אם המטפלת שלך והמכשיר בו היא משתמשת היו מספיק מקצועיים. אני מטפלת באקנה בשיטה הפוטודינמית, שמשלבת משחה של חומר פעיל המופעלת ע'י אור, ולרוב יעילה יותר מאור כחול. בנוסף מספיק לרוב טיפול אחד כדי לקבל שיפור משמעותי. תוכל לקרוא יותר באתר של אסף הרופא.

סדרה מדעית טיפולית לעור שמנוני המאפיין את גיל ההתבגרות ואחריו. קרם פנים, ג'ל לניקוי הפנים וקרם לטיפול נקודתי http://branch.kamedis.co.il