שסתום דיבור: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

אוויר לנשימה: טרכאוסטומיה

מעקף לקנה הנשימה - טרכאוסטומיה (פיום קנה) - נחשב להליך ניתוחי שכיח, בקרב חולים מונשמים וחולים שקנה הנשימה שלהם חסום. מדריך מקיף קנה הנשימה עובר מהגרון (קופסת הקול), אל בית החזה, שם הוא מתפצל לשני סמפונות המעבירים את האוויר אל הריאות. כל הפרעה בקנה הנשימה תוביל להפרעה בנתיב האוויר - ותסכן את חיי האדם. מחלות או חבלות הגורמות לחסימת קנה הנשימה ולקושי בהכנסת אוויר אל הריאות, מחייבות טיפול דחוף - על מנת לאפשר לחולה לנשום. במצב חירום, כאשר יש ליצור נתיב למעבר אויר באופן מידי (לדוגמא: לאחר תאונה), מוחדר צינור תוך-קני (טובוס) דרך אפו או פיו של החולה, אל תוך קנה הנשימה. כאשר קיימת הערכה לכך שהמטופל יזקק להנשמה לפרק זמן ארוך - מעל כ-14 יום - כגון במקרה של אדם, שאינו נמצא בהכרה או במקרים בהם מדובר בחולים כרוניים - נדרש ליצור נתיב אוויר חלופי, מאחר שהשארת הטובוס לתקופה ארוכה, עלולה לפגוע במיתרי הקול ובקנה הנשימה....
ללמוד עוד על שסתום דיבור
אוויר לנשימה: טרכאוסטומיה-תמונה

מעקף לקנה הנשימה - טרכאוסטומיה (פיום קנה) - נחשב להליך...

מאת: פרופ'...
14/03/2018
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשסתום דיבור?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שסתום דיבור: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, אבי עבר אירוע מוחי לפני שבועיים. עשו לו טרכאוסטומי, כיום הוא נושם עצמאית אך ניתן לו חמצן. הוא מראה רצון לדבר- מזיז את השפתיים ואף החל היום לומר כמה מילים עם קול (לא בקולו הרגיל) אך קשה מאד להבינו. רצינו לשאול מה ניתן לעשות כדי לעזור לו לדבר? כיצד הוא הצליח להשמיע קול יחד עם הטרכאוסטומי? שמענו כי יש מכשיר מעין רמקול שניתן להצמיד לגרון, האם יתכן כי הוא יוכל לעזור לו? כיצד ניתן להשיגו? יש לציין כי אין קלינאית תקשורת המחלקה שלו. תודה רבה!

יש כמה דרכים לשיקום הקול והדיבור, אבל קודם צריך להבין מה מצבו לאחר האיורע, למה בוצע הפיום קנה (טראכאוסטומי, בעברית), לכמה זמן? מה מצבו הקוגניטיבי ושפתי בכלל. יש מכשיר דבור אלקטורני שיש להפעיל ביד, יש שסתום דיבור לקנולה ושי גם אפליקציה ב ipad שמאפשר להשמיעה מה שרוצאים להגיד. אביך זקוק ליעוץ של קלינאי תקשורת המצוי הנושאים אלו. ואם הוא מאושפז, אני מניחה שבביתה חולים יש נם קלינאי תקשורת שיוזמנו על ידי מחלקת האשפוז להערכה ושיקום, בהתאם למצבו. תבקש יעוץ שכזה.... כל טוב ובריואת שלמה לאביך

שלום ד"ר, עקב שיתוק במיתרי הקול עברתי ניתוח טרכאוסטומיה. כדי שאני אוכל לדבר בלי לשים את היד על פתח הקנולה הביאו לי שסתום דיבור. אני מדברת איתו יפה ומכניסה אויר לריאות בצורה תקינה אך כאשר אני רוצה להוציא אויר אין לי מאיפה להוציא אותו. פתח הקנולה סגור, והמתרים סגורים. הרופא וגם האחות אומרים לי לנסות להתרגל. היום שמתי את השסתום ומאחר ולא היה לאוויר לאן לצאת, לחץ האוויר העיף את שסתום הדיבור למרחק כמו יריה. יכול להיות שכל שסתומי הדיבור מותאמים רק לכאלה שהמתרים שלהם פתוחים?

הפתח שקיים אצלך בין המיתרים אינו מספק כדי שהאויר יצא דרכם ולכן הפקק עף. בשיתוק רגיל של מיתרי הקול לרוב הבעיה הזו לא קיימת. אולי אצלך המצב יותר מורכב. למה יש לך שיתוק דו צדדי? האם אובחנה הסיבה? האם כשאת שמה אצבע את מצליחה לדבר יפה? אולי זה לא שיתוק אלא היצרות - זהו מצב שנראה כמו שיתוק אך למעשה זו מחלה אחרת. אשמח לבדוק בעצמי.

לא אובחנה אצלי הסיבה לשיתוק. רופאי א.א.ג. מפילים את התיק על נוירולוגים. נוירולוג אחד אמר שזה תסמינים של מיאסטניה גרביס. פרופסור נוירולוג אחר טוען שזה לא נכון. והוא שלח אותי לבדיקת MRI גזע המוח כדי לבדוק אם יש לי als אין לי פגיעה באיברים אחרים. הבדיקה תהיה בעוד חודש. קוצר הנשימה החל מלפני שנה. ותוך כדי בדיקות גילו שיש לי מיאלומה נפוצה שכרגע היא רק במעקב ולא בטיפול. ההמטולוג טוען שהמילומה לא פגעה במיתרים. אני מדברת בלי בעיה כאשר אני שמה אצבע על הקנולה. האם נתקלת במצב כזה של היצרות בתור תופעה ראשונית של מחלה נוירולוגית?

שלום, לבני בן ה 4 קנולה שיילי ללא בלונית מידה 4. ביומיום יש לו שסתום דיבור על הקנולה. אני מחפשת פקק שיאפשר לנו להיכנס איתו למים אנחנו רוצים להתחיל טיפול הידרוטרפיה אשמח אם מישהו מכיר שיוכל להמליץ תודה

ללימור שלום הבעיה היא לא רק בסגירת הקנולה אלא גם במקום כניסת הקנולה לצוואר. אשמח שנדבר 052-4266499

שלום רב ד''ר, אבי נפגע בתאונת עבודה לפני כחודשיים בפגיעה רב מערכתית. כחלק מהטיפול הורכבה לו טרכאוסטומיה. לאחר ניתוח כריתת כליה, רופא א.א.ג. בכיר שבדק אותו מצא כי לאבי ישנו: '' שיתוק דו- צדדי של מיתרי הקול באטיולוגיה לא ברורה לאחר חבלה רב מערכתית''. הבדיקה נעשתה לשם הערכת יכולתו להיגמל מהטרכאוסטומיה. לפי הוראתו של הרופא, אבי בשלב זה אינו ניתן לגמילה מהטרכאוסטומיה. עם זאת, כאשר אבי מניח את אצבעו על פתח הקנולה, הוא מסוגל להפיק קול ולדבר... שאלתי היא: האם שיתוק של מיתרי הקול הוא דבר הפיך? האם אבי יוכל בשלב מאוחר יותר להוריד את הטרכאוסטומי ולחזור לחיים רגילים? תודה רבה לך.

שלום רב, שיתוק דו צדדי של מיתרי הקול הינו מצב מאתגר אך ניתן לטיפול. קודם כל, הדיבור אינו נפגע כי המיתרים צמודים ואביך יכול להפיק קול נורמלי. צריך בשביל זה לסגור את פתח הטרכאוסטומיה עם האצבע או להשתמש עם שסתום דיבור. לגבי גמילה מטרכאוסטומיה. יש פעולות כירורגיות שניתן לבצע בשיטה אנדוסקופית דרך הפה ובעזרת לייזר, על מנת לפתוח את נתיב האויר ולאפשר הוצאה של הקנולה. יש לבצע בדיקה אנדוסקופית מקיפה דרך האף ודרך הסטומה, לאבחן האם מדובר בשיתוק או קיבוע של המיתרים (שני דברים שונים) להעריך את מצבו הכללי ואז לתכנן את הטיפול. בהצלחה!

פורומים בנושא שסתום דיבור
פורום אף אוזן גרון ילדים
ד"ר אריה גורדין, מומחה לאף אוזן גרון ילדים, ישיב לשאלות בנושאי אבחון וטי...
פורום גידולי ראש-צוואר
ד"ר אבי חפץ ישיב לשאלות הגולשים בתחום הגידולים בראש ובצוואר: גידולים בפה...
פורום הפרעות שינה ונחירות
ד"ר אייל רוזנצוויג, מומחה למחלות אף אוזן גרון ישיב לשאלות הגולשים בנושאי...