בעיות מבניות באף: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

תנשמו עמוק – תנשמו מהאף! אבל מה קורה שאי אפשר?

באופן טבעי, אנחנו אמורים לנשום באמצעות האף, סיבות שונות עלולות לגרום לחסימה חלקית או מלאה שלו, מה שמוביל לנשימה באמצעות הפה. בפועל, התופעה עלולה לגרום לשורה של בעיות – החל מהפרעה באיכות הנשימה ועד ריח פה רע. ד"ר אייל רוזנצוייג מסביר מה אפשר לעשות כדי למנוע ולהקל על הבעיה פעולת הנשימה שאנו מבצעים באופן טבעי, אמורה להתבצע באמצעות האף. אולם, כשחלל האף סתום באופן חלקי או מלא, תהליך הנשימה מתבצע באמצעות הפה  שנפתח על מנת לספק את כמות האוויר הרצויה. למעשה, האף משמש כווסת לאוויר הנכנס לגוף - שם הוא מתחמם ומתנקה, ובצורה כזאת, האוויר הנשאף מגיע מוכן ונקי אל הריאות. מכאן חשיבותו הרבה  של האף לצורך פעולת הנשימה. לעומת זאת, כשרוב האוויר מגיע דרך הפה, תהליך הניקוי והחימום מתבצע בריאות, מה שפוגע ביעילותו. בפועל, פעולה כזאת עלולה  לפגום ביעילות חילוף הגזים המתרחש בריאות. בהרחבה: באף ובסינוסים נוצר גז המכונה 'חד תחמוצת החנקן'. במהלך נשימה באמצעות האף גז זה נשאף אל הריאות ושם  הוא למעשה  מרחיב את כלי הדם, כדי שזרימת הדם תהיה מוגברת וספיגת החמצן שמגיע לריאות תהיה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לבעיות מבניות באף

קונכיות האף מוגדלות - תמונת המחשה
קונכיות האף מוגדלות סובלים מקשיים בנשימה דרך האף? מדובר בתופעה שכיחה, העשויה לחלוף מאליה במקרה שמדובר בצינו...
ללמוד עוד על בעיות מבניות באף
מהם הניתוחים הפלסטיים הכי פופולריים בארץ?-תמונה

מתיחת בטן ושאיבת שומן, הגדלת חזה, הקטנת חזה וניתוח אף: אלה...

מאת: מערכת zap...
07/12/2014
תנשמו עמוק – תנשמו מהאף! אבל מה קורה שאי אפשר? -תמונה

באופן טבעי, אנחנו אמורים לנשום באמצעות האף, סיבות שונות...

מאת: ד"ר אייל...
27/01/2021
ניתוח אף: חשוב לשים לב-תמונה

אפה של קליאופטרה השפיע על ההיסטוריה - ומאז רבים טרודים...

מאת: ד"ר אבי...
18/12/2014
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לבעיות מבניות באף?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

בעיות מבניות באף: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות
02/12/2009 | 23:36 | מאת: אילנית
מתוך פורום וטרינריה

הכלב שלי מתעטש ברציפות כל מספר דקות, מקסימום יש הפסקה של חצי שעה בין סריית עיטושים אחת לשניה, הכל החל היום בבוקר כששיחק בגינה עם כלבה אחרת- (שאותה אני מכירה והיא מטופחת ומבויתת) הייתי לוקחת אותו כבר הערב לוטרינר הבעיה שהוא לא נותן לוטרינר או לאף אדם זר לגעת בו ואני אצטרך לטשטש אותו רק על מנת לבדוק אם הכל בסדר. אולי יש משהו שאני יכולה לעשות כי אני היחידה שיכולה להתקרב אליו? מרוב העיטושים הוא כבר קיבל עיוות באף, והנזלת מתעופפת חופשי ממנו. אגב כשאני נוגעת לו בעף הוא מתחיל סרייה נוספת של עיטושים כלומר זה מגרה לו את המקום.... מה זה יכול להיות?

גוף זר, אלרגיה, דלקת ויראלית, זיהומית,פיטריה,כרדיות,גידול וכו....

היי, אני בת 23 וכבר זמן רב שבן זוגי אומר לי שיש לי בעיה של נחירות, אני לא מעשנת או שותה כמעט ושמתי לב שבכל פעם לפני השינה וכשאני קמה האף שלי סתום (נחיר אחד ) וזה משתחרר אחרי שאני קמה (אני לא מצוננת בכלל). מה יכולה להיות הבעיה של זה? דבר נוסף, אני אחת שקר לה בדרך כלל במהלך ביום ורק בלילה עולים לי לקראת הבוקר ובאמצע הלילה גם גלי חום כאלה ואני מזיעה בכל הגוף למרות שהמזגן דלוק. מה יכולה להיות הבעיה ? שתי הבעיות הללו גורמות לי לשינה לא טובה.. מה כדאי לבדוק? בדיקה כללית תספיק? אני לא לוקחת תרופות ואין לי בעיות כרוניות, לוקחת רק גלולות של מליאן כבר כמה שנים..

1. ככל הנראה בעיה מבנית באף אותה ניתן לפתור בשימוש קבוע בספריי סטרואידלי לאף אן הליך כירורגי. 2. נא לפנות לרופא משפחה להמשך בירור. בהצלחה פרופ' חיים גבריאל. מומחה אא"ג, מנתח ראש וצוואר. מנהל מחלקת אא"ג וניתוחי ראש וצוואר. מרכז רפואי אסף הרופא, מסונף לאוניברסיטת ת"א. טל 08-9779660 פקס 08-9779661 סניפי אסותא מרכזים רפואיים. https://sites.google.com/site/drgavrielhaim נייד לקביעת תור 053-9956570

לבעלי יש בעיית נחירה חמורה. כמובן שהוא ישן טוב ואני לא יכולה לישו לידו. גם עם דלת סגורה ובחדר אחר אני עדיין שומעת אותו. א.א.ג המליץ על מעבדת שינה. לא ראה בעיה במבנה האף. אבל הוא נושם רק עם פה פתוח.. כך שלא מובן לי. הקופה מאשרת מעבדה בבית, האם זה מספיק טוב? האם יש מקום שאפשר להגיע אליולבירור מקיף של העניין, לעשות מעבדת שינה ולהתמקד בבעיה של הנחירות? אשמח להמלצה.

נחרות עשויות להצביע לעיתים תכופות על בעיה חמורה יותר הנקראת הפרעת נשימה בשינה או דום נשימה בשינה.לכן חשוב לבצע בדיקת שינה. בדיקת השינה המבוצעת במעבדה הנה מפורטת ומדויקת יותר אך ברוב המקרים בדיקת שינה ביתית תיתן תוצאה דומה ולכן ניתן בהחלט לבצע בדיקה זו. בדיקת האף אינה אומרת הרבה לגבי ענין הנחרה או ום נשימה בשינה שכן חסימה אפית איננה גורם משמעותי התורם לדום הנשימה בשינה ונחרה. לאחר בדיקת השינה אתם מוזמנים לפנות למרפאה לטיפול בנחרה והפרעות נשימה בשינה באף אוזן גרון באיכילוב. קימות אופציות טיפוליות אחדות המותאמות במסגרת הבדיקה במרפאה באופן אישי על מנת לקבל את התוצאה האופטימלית.

שלום, אני בת 17.. הייתי מקוררת עם גודש באף והשתמשתי בטיפות אף תקופה ארוכה מאוד.. בערך חודש.. אחרי זה היפסקתי ועדיין היה לי גודש אבל יכולתי לנשום... עכשיו שוב אני מקוררת עם גודש כל פעם בצד אחר של האף אם אני מסתובבת על צד אחד אז הצד השני נפתח.. וכשאני עומדת הוא כמעט לא גדוש.. אני מציינת שגם זה בא עם הגרון שגם יש משהו מאתמול איזה תחושה מציקה.. אני לא יודעת מה קשור אבל יכול להיות שזה בגלל הטיפות אף או שזה רק צינון חולף על סמך שזה גם עם הגרון? ואיך לטפל בזה בינתיים? תודה רבה

שלום, נשמע שאת שוב מצוננת. בדרך כלל נוגדי גודש ליומיים שלושה עוזרים. אם אין שיפור פני לרופא אף אוזן גרון לבדיקה. יתכן שיש בעיה מבנית באף הגורמת לקושי בנשימה אפית כגון מחיצה עקומה או כונכיות מוגדלות.