שבר בצוואר הירך: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מגמת שיפור באיכות בתי חולים בישראל

משרד הבריאות פרסם היום את הדוח המסכם של ממדי איכות הבריאות בישראל לשנים 2013-2018. איפה תמתינו הכי מעט לבדיקת רופא בחדר מיון? באיזה בית חולים יבצעו הכי מהר בדיקת CT/MRI כאשר יש חשד לאירוע מוחי? הנתונים בפנים הבוקר (23.7) פרסם משרד הבריאות את הדוח המסכם של התוכנית הלאומית למדדי איכות לשנים 2013-2018. הדוח כולל בדיקה של תהליכי העבודה בבתי חולים כללים וגריאטריים, בתי חולים לבריאות הנפש, טיפות חלב ושירותי חירום (אמבולנסים).   מהי מטרתה של התוכנית הלאומית למדדי איכות? התוכנית הלאומית למדדי איכות הוקמה במטרה לקדם את הטיפול הרפואי האיכותי בנושאים מרכזיים ונבחרים במערכת הבריאות בישראל, בעזרת תהליך של מדידת איכות הטיפול ופרסום תוצאותיו לציבור. התכנית מקיפה תחומים נרחבים בליבת העשייה של מערכת הבריאות בישראל וכוללת מדדים בתחומי טיפות החלב, פרה-הוספיטל, בתי החולים הכלליים, בתי החולים הגריאטריים ובריאות הנפש. התכנית הלאומית למדדי האיכות החלה בשנת 2013 במדידה של 5 מדדים בלבד, ואילו השנה היא...
ללמוד עוד על שבר בצוואר הירך
מגמת שיפור באיכות בתי חולים בישראל-תמונה

משרד הבריאות פרסם היום את הדוח המסכם של ממדי איכות הבריאות...

מאת: מערכת זאפ...
23/07/2019
טיפול כירורגי במחלת עצם גרורתית-תמונה

כשהסרטן שולח גרורות לשלד, נפגעת איכות חיי החולה. פרופ' יעקב...

מאת: פרופ' יעקב...
10/09/2009
הכל על אוסטאופורוזיס-תמונה

אוסטאופורוזיס היא מחלה שקטה, העלולה לגרום לשברים קשים. מדוע...

מאת: ד"ר נירית...
16/05/2017
אוסטאופורוזיס: השברים הסמויים-תמונה

שברים בעמוד השדרה נפוצים בגיל השלישי ומופיעים על רקע...

מאת: ד"ר רוטמן...
19/07/2017
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לשבר בצוואר הירך?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

שבר בצוואר הירך: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

ד"ר מרינה שרגורודסקי שלום, אני סובלת מאוסטאופורוזיס, ובהמלצת הרופאה אני לוקחת ריבון 150. בעלון של התרופה מצויין כי אחת מתופעות הלוואי היא שהתרופה עלולה לגרום שבר בעצם הירך, בעיקר אם נלקחת לאורך זמן. האם זה לא נוגד את המטרה שהתרופה אמורה לעשות? מה עלי לעשות? אודה לתשובתך.

מירה,שלום רב. תופעות הלוואי של תרופות לאוסטיאופורוזיס אליהן שייך הריבון הן בעיקר תופעות לוואי במערכת העיכול. את צודקת בכך שאחת מתופעות הלוואי של קבוצה זו, אמנם נדירה, היא שבר אטיפי בצוואר הירך. אנחנו רואים עלייה בסיכון לשבר בצוואר הירך אצל נשים שנוטלות את התרופה למשך תקופה ארוכה, מעל 5 שנים. לכן, לאחר 5 שנים של נטילת תרופה מסוג זה, יש צורך בבדיקה יסודית של כל המדדים, כולל שינוי בצפיפות העצם ומדדים של פירוק העצם כדי לקבל החלטה נכונה על המשך הטיפול בתרופה זו מעבר ל-5 שנים.

האם יש תרופה יותר טובה מריבון 150 ומאקטונל, בעלת תופעות לווי פחות מזיקות?

15/08/2019 | 18:15 | מאת: נעמי פרמן-פלד
מתוך פורום המטולוגיה

אמא שלי אשה בת 87 עם שבר בצוואר הירך, כרגע נמצאת באיכילוב. רוצים לנתח אותה עם הרדמה כללית. השאלה שלי היא, האם חייבים לנתח? כי זה מסוכן לאשה בגילה. אם חייבים, מה הטיפול לאחר מכן . תודה רבה.

שלום רב. ההחלטה על ניתוח בעקבות שבר בצוואר הירך, מול טיפול שמרני, תלויה בגיל המטופל, מצבו הכללי, מחלות הרקע, מצב תפקודי לפני השבר ופוטנציאל שיקומי. אם ההחלטה היא לנתח, כנראה שכל ההיבטים הללו נבחנו. לאחר הניתוח והשיקום, חשוב שתברר לגבי טיפול מונע שברים נוספים - טיפול לאוסטאופורוזיס. רפואה שלמה