ניוון רשתית מקולרי רטוב: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחלות עיניים: עם הגיל, מומלץ לפקוח עין

החל מגיל 40 הראייה שלנו משתנה ורובנו נסבול מזוקן ראייה (פרסביופיה). בנוסף, בגיל המבוגר קיים סיכוי לניוון מקולרי תלוי גיל (AMD), קטרקט וגלאוקומה, מחלות העלולות לגרום לעיוורון. מה עושים? בדיקה שנתית אצל רופא העיניים תסייע לכם לשמור על ראייה תקינה בריאות העיניים שלנו משקפת את מה שקורה לכל מערכות הגוף במהלך תהליך ההתבגרות. לאט ובהדרגה, הגוף של כל אחד ואחת מאיתנו עובר שינויים, שבעידן הנוכחי רובם עדיין נחשבים בלתי נמנעים. איך שעון הזמן משפיע על הראייה שלנו? מה אפשר לעשות? במאמר זה נסקור מספר מצבים רפואיים נפוצים ביותר, שחשוב להכיר. וכמובן, נסביר בנוגע לדרכים הטובות ביותר לטיפול.   זוקן ראייה (פרסביופיה) רוב מוחלט של האנשים בעולם יסבלו בחלוף השנים מזוקן ראייה - מצב נפוץ, הכרוך בפגיעה באיכות הראייה לקרוב, המורגשת בעיקר בקריאה ובשימוש בטלפון הנייד. הבעיה בדרך כלל תתחיל להופיע בשנות ה-40. חלק מהאנשים ירגישו את השינוי בגיל מבוגר יותר, אחרים בגיל צעיר יותר. עם זאת, חשוב להבין כי בסופו של דבר זוקן ראייה יפקוד את כולם. התופעה הנפוצה...
ללמוד עוד על ניוון רשתית מקולרי רטוב
ניוון הרשתית: כיצד למנוע עיוורון?-תמונה

בגיל מבוגר סובלים אנשים רבים מפגיעה ברשתית העין שמזיקה קשות...

מאת: ~~ד"ר יוסי...
22/10/2012
בדיקות ראייה מונעות לבני 50 ומעלה-תמונה

הגעתם לגיל 50? מזל טוב: מומלץ להתחיל לגשת אחת לשנה לבדיקות...

מאת: אופטיקל סנטר
02/12/2018
מחלות עיניים: עם הגיל, מומלץ לפקוח עין-תמונה

החל מגיל 40 הראייה שלנו משתנה ורובנו נסבול מזוקן ראייה...

מאת: המרכז הרפואי...
01/05/2019
תאי גזע ומחלות רשתית: יש תקווה-תמונה

טיפול חדשני המבוסס על תאי גזע מעניק תקווה לסובלים ממחלות...

מאת:~~ פרופ'...
15/12/2015

ניוון רשתית מקולרי רטוב: רופאים מומלצים

ד"ר אהוד רכטמן

ד"ר אהוד רכטמן

רופא עיניים ,מומחה למחלות עיניים
(0 דירוג ממוצע)
(0 חוות דעת)
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לניוון רשתית מקולרי רטוב?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

ניוון רשתית מקולרי רטוב: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב, לאימי התגלה לפני מספר שבועות AMD רטוב והיא נדרשה בשלב זה לקבל 3 זריקות אווסטין, אחת בחודש. זמן קצר לאחר שקיבלה את הזריקה הראשונה (לפני שבוע) החלה אצלה דלקת עיניים ויראלית. 1. האם ייתכן שיש קשר בין הזריקה לדלקת 2. במידה שהדלקת לא תחלוף עד מועד הזריקה הבאה, בעוד כ-3 שבועות, האם ניתן יהיה להזריק למרות הדלקת ?

1. האם ייתכן שיש קשר בין הזריקה לדלקת לא סביר 2. במידה שהדלקת לא תחלוף עד מועד הזריקה הבאה, בעוד כ-3 שבועות, האם ניתן יהיה להזריק למרות הדלקת ? לרוב לא רצוי להזריק בזמן דלקת פעילה

רשמו לי ל'קחת ויטמין פעמיים ביום האם קיים מחקר ריפואי מוכיח יעילות?

יש. אך לא ממש מונע -מוריד (אולי...9 מעט את הסיכוי להתקדמות. יש להיוועץ היטב עם רופא מומחה רשתית - ובעיקר לבדוק היטב אם קיימת בעיה בין הזגגוית לרשתית -- שכן לעיתים במקרים כאלו ניתוח מוקדם עשוי להאט או אף למנוע את התקדמות המחלה. בברכה - ד"ר הלל גרייפנר מומחה לניתוחי רשתית - זגוגית וקטרקט (vitreo-retinal & cataract surgery) קביעת תור לייעוץ: 3122* (ירושלים) מרפאה: 08-9760247 (מודיעין עילית)) דוא"ל: hgclinic@gmail.com תיאום ניתוחים - 052-8109680

ועוד לגבי CSR 1. האם יכול להיות AMD רטוב שמופיע פתאום בגיל 47, בלי שקודם היה משהו ? אני בחרדה שמא זה לא "רק" CSR. 2. באם זה כן CSR, איך אני יכולה לעזור לגוף שלי א. לספוג את הנוזלים שכבר יש שם ב. לא לגרום לדליפה חדשה נוספת חוץ מאשר להפחית סטרס למינימום האפשרי, ולהמנע מסטרואידים (שגם לא לקחתי קודם). תודה שוב

AMD בגיל 47 - ממש לא. יש אכן אבחנה מבדלת של צמיחת כלי דם בדומה ל- AMD, אך צילום ה- OCT לרוב מבדיל חד משמעית בין שתי האפשרויות.

ד"ר שלום סבתי בת 82, סובלת מזה כ-10 שנים מ-AMD רטוב בשתי עיניה. עין ימין עברה גם אוטם AION ב2008, עברה ניתוח קטרקט בעין ימין ב-2010. קיבלה במרוצת השנים עשרות הזרקות - אווסטין, לוסנטיס ובהמשך אייליאה. עברה ניתוח קטרקט בעין שמאל בספטמבר האחרון עם השתלת עדשה AC IOL. לדברי המנתח הניתוח היה קשה עקב יירוד מתקדם. במעקב לאחר הניתוח היה רושם לשארית חומר עדשה בהיקף תחתון טמפורלי, טופלה בפרד פורטה ובהמשך מקסיטרול למשך כחודשיים מהניתוח. לאחר הניתוח דווקא חשה שיפור מסויים בראייה - ראיית צבע וכו'. במעקב נאמר לנו ע"י הרופאה שהיא עם אסטיגמטיזם גבוה מאוד - והיא פתחה לה שני תפרים קיבלה הזרקה אחרונה דו עינית של לוסנטיס בדצמבר האחרון. מזה כ-3 שבועות חשה החמרה קשה בראייה - נבדקה ע"י רופאת עיניים בבדיקה: ח"ר CF BE ימין - מקטע קדמי שקט, PCIOL, זגוגית נקייה. דיסקה חיוורת אטרופית. מקולה פיזברוזיס שטוח דיפוזי דרוזן רבים. רשתחת צמודה. שמאל - לחמית שקטה, קרנית שקופה. פיגמנט רב על האנדותל, תפרים לימבלים עליונים. ACIOL במקום עם עכירויות על גביה, לשכה ע"צ, אישון עגול, ר"פ, קשתית שלמה זגוגית נקייה, עצב חיוור, מקולה - בקוטב האחורי תהליך מפושט מתאים לצלקת עם נוזל רב מעליה, בחלקה עליון דימומים סב רטינלים רבים, דימומים גם נזאלית לעצב, PEDS באזור ארקדה סופרוטמפורלית. OCT מימין - קונטור פובאלי מושטח, מקטעי ERM, עיבוי RPE דיפוזי ומעליו הדקקות רשתית. ללא כל נוזל משמאל - עיבוי RPE מעליו עיבוי דיפוזי של הרשתית + ERM. סופרוטמפורלית יש PEDS - פוליפים ? הרופאה המליצה על המשך הזרקת לוסנטיס לעין שמאל. רציתי לשאול- מעבר להמשך הזרקות לוסנטיס שתקבל לעין שמאל- - מה משמעות פיגמנט רב על האנודתל בעין שמאל ? האם מדובר בסיבוך של הניתוח? - כיצד ייתכן שהעדשה ACIOL שרק הושתלה לפני כ-5 חודשים כבר עם עכירויות על גביה? האם הזרקה בודדת שקיבלה של לוסנטיס יכולה לגרום לעכירויות? סיבוך של הניתוח ? האם יש צורך לנקוט בפעולה כלשהי? - האם התפרים הלימבלים המוזכרים נשארים באופן קבוע? כיצד הם גורמים לאסטיגמטיזם גבוה? האם מוציאים אותם כעבור זמן מסויים? - מה משמעות הפוליפים המתוארים (לראשונה) ? - האם ניתן לעשות משהו נוסף חוץ מהמשך הזרקות נוגדי VEGF לשיפור הראייה? תודה רבה מראש.

לגבי ההזרקות ומה ניתן לעשות עוד לגבי הרשתית איני יכולה לתת חוות דעת. התפרים מותחים את הקרנית ומעוותים אותה ויוצרים אסטיגמטיזם ולכן יש מקום לקוות שהוצאת תפרים נוספרים תביא להקלה מסויימת בראיה. הפיגמנטים והמשקעים והעכירויות על העדשה הם חלק מתגובה דלקתית ופיזור של תאים פיגמנטריים מהקשתית אחרי הניתוח שהיה מורכב. הפוליפים הם חלק מהתופעות של ניוון הרשתית.

תודה רבה על התשובה, - אם התפרים יוצרים עיוות של הקרנית ואסטיגמטיזם - כפי שאת מסבירה, מתי בד"כ מוציאים את התפרים הנותרים? (הניתוח היה בספטמבר, אחרי כחודשיים פתחו שני תפרים), האם משקפיים יכולים לעזור? - לגבי הפיגמנטים והמשקעים והעכירויות על העדשה שהסברת שנוצרים מתגובה דלקתית - האם זה משהו שיכול להוסיף ולהחמיר את הראייה בדומה לקטרקט המקורי? האם העכירויות והפיגמנטציה הללו הם משהו בר טיפול?

אם הניתוח היה בספטמבר כנראה שאין תפרים נוספים או שאין צורך להסירם, אחרת הרופא כבר היה עושה את זה. לגבי העכירות אין לי מושג מה לומרתה. סביר שאינה ממש מורידה את הראיה.