דימום בזגוגית העין: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

ויטרקטומיה: להציל את הראייה!

ניתוח ויטרקטומיה לכריתה של זגוגית העין מיועד למנוע החמרה במצב הראייה ולעתים אף להציל את המטופל מעיוורון מוחלט. מהן הסיבות המחייבות כריתת זגוגית? כיצד הניתוח מסייע למנוע פגיעה נוספת בראייה? מדריך מקיף זגוגית העין (Vitreous) היא ג'ל שקוף הנמצא במרכז חלל העין, צמוד לרשתית. תפקידה העיקרי של זגוגית העין הוא לאפשר מעבר של קרני האור אל הרשתית ולספוח חלק מקרינת האור. יצוין כי לזגוגית יש תפקיד חשוב בהתפתחות העין במהלך ההריון. משיכה של הזגוגית על הרשתית עלולה להוביל לקרע ולהפרדתה מדופן העין - תהליך שנקרא היפרדות רשתית. מים מהווים 90% מהג'ל המרכיב את הזגוגית; ה-10% הנותרים הם סיבי קולגן, השומרים על גמישותה וחומצה היאלורונית. כחלק טבעי מהתבגרות הגוף, גם הזגוגית עוברת שינויים עם הגיל, בדרך כלל מגיל 45 ומעלה: הג'ל הופך לנוזלי יותר באזורים שונים - ולכך יש השלכות על תפקוד העין. באופן משני, תהליך זה עלול להוביל לירידה בראייה.   מתי יש צורך בניתוח לכריתת זגוגית העין - ויטרקטומיה? ישנם מספר...
ללמוד עוד על דימום בזגוגית העין
ויטרקטומיה: להציל את הראייה!-תמונה

ניתוח ויטרקטומיה לכריתה של זגוגית העין מיועד למנוע החמרה...

מאת: ד"ר ריטה...
31/07/2018
שבץ: זה קורה גם בעיניים-תמונה

חסימת וריד באחד מכלי הדם הנמצאים ברשתית, עלולה לגרום לבצקת,...

מאת:~~ ד"ר ריטה...
09/01/2014
מדור טיפים מס' 126-תמונה

הטיפים הנחוצים: כיצד ניתן למזער את הפגיעה בראייה כתוצאה...

מאת: מערכת zap...
11/11/2008
סוכרת: איך להימנע מסיבוכי ראייה?-תמונה

בעיות ראייה הן דוגמא כאובה לסיבוכים הנלווים לסוכרת. בנוסף...

מאת: יובל...
11/11/2013
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לדימום בזגוגית העין?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

דימום בזגוגית העין: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב דןקטור וחג שמח! אימי בת 54 חולת סכרת מזה שני עשורים. לאחרונה הסכרת כנראה פגעה בעינייה. הרגישה טישטושים בראייה, ובחודש מרץ עשו לה לייזר פעמיים בשתי העיניים. ומאז המצב קצת החמיר. ב16.4 קיבלה זריקת אווסטין בעין שמאל... וביממה האחרונה גם העין השנייה החלה לקבל טישטוש. יש לנו תור לרופא מומחה רק ב30.4 מה אתה ממליץ לעשות כרגע? יש לה רגעים שהיא ממש ממש לא רואה טוב. היא בהיסטריה... הרופא בבית חולים סורןקה אמר שתצטרך לעשות עוד כ3 זריקות . אחת לכל חןדש. האם לאחר מכן המצב ישתפר? כי כרגע המצב מידרדר קצת והיא לא רואה טוב ומרגישה שזה מחמיר . האם זה חלק מתופעות הלוואי? האם האווסטין בסופו של דבר יעזרו? וחלילה לא תגיע לעיוורון? מה עוד אפשר לעשות? תודה וחג שמח!

פגיעה מסכרת בעיניים יכולה להיות קשה לעיתים וחשוב מאד איזון סכרת וטיפול במחלה בכדי למנוע עיוורון. טיפול בזריקות אבסטין שכיח מאד לטיפול בסבוכים של סכרת בעיניים כגון בצקת במרכז הראיה על רקע של סכרת או דימום בזגוגית על רקע של סכרת שגשוגית. בדרכ מתחילים ב 3 זריקות אבסטין אחת לחודש במידה והוחלט שיש התוויה להזרקה וממשיכים בהתאם לתגובה. השיפור בראיה לא מיידי ולא מתרחש בכל המקרים.

שלום רב. אימי , בת 80 , עברה ניתוח קטרקט לפני כ-20 שנה, ולפני כשבוע נאלצה לעבור ניתוח נוסף בשל תזוזה של העדשה. בניתוח, שנעשה בהרדמה מקומית, לא החליפו עדשה, אלא מיקמו מחדש את העדשה הקיימת. למחרת הניתוח היה דימום חריג והוחלט לבצע ניתוח נוסף להחלפת העדשה, הפעם בהרדמה מלאה. כעת, ארבעה ימים לאחר הניתוח, אימי טוענת שרואה כל הזמן גוף שחור , הראייה בעין מטושטשת ויש עדין דימום. האם כדאי לטפל במקרה זה בטיפות המכילות סטרואידים ? במחלקת עיניים בבי"ח העמק בעפולה, אמרו שהם לא נותנים סטרואידים. אציין גם, שאימי סובלת מזה מספר חודשים מלחץ תוך עיני ומטופלת בטיפות. אשמח לשמוע את דעתכם לגבי המקרה של אימי. בתודה ובברכת יישר-כח על שרותכם האדיב. סיגל

ייתכן שההחלטה להימנע מסטרואידים קשורה לחשש מזיהום או מעליית לחץ. בדרך כלל כן נעזרים בטיפות סטרואידליות. אם יש דימום בזגוגית, לפעמים לוקח זמן רב עד שהוא נספג ואז הראיה חוזרת. צריך סבלנות.

שלום , במהלך משחק כדור רגל לבני בן ה 11 עף כדור לעין ,זה היה ביום שישי ה 28.4 - כתוצאה מהמכה יש לו דימום בזגוגית העין עשו לו פעמיים אולטרסאו ד ולא נמצא קרע ברשתית . היום היינו שוב אצל רופא והוא אומר שחלק מה דימום בזגוגית נספג . שאלתי היא תוך כמה זמן הדימום אמור להיספג לגמרי ? כמה זמן יש איסור מלעסוק בפעילות גופנית? במידה והשימון נספג תוך כמה ימים - אפשר לחזור לפעילות ספורטיבית ??

השאלה העיקרית היא אם אין נזר או קרע ברשתית. כל זמן שלא נספג הדמן=ום במלואו - לא ניתן לשלול זאת בוודאות. הנושא של פעילו גופנית לאחר שבוע אינו מהווה מגבלה.

שלום , קוראים לו אורנה קיבלתי מכה בעין שמאל לפני חודש והרופאים אמרו לי שלא אראה יותר בעין הזאת והזנק הוא בלתי הפיך ! מה נראה לך ?! מה אפשר לעשות ?! אני יכתוב כאן מה הרגשתי ומה קרה לי בהתחלה ואת הסיכום הרפואי . פניתי למיון עקב עיניים LE BLUNT TRAUMA ממכה "טשטוש ראיה , ללא כפל ראייה בעין שמאל , שוללת דימום פעיל מעין שמאל . שוללת ראית מסך נופל , או ברקים . " בדיקת עיניים עין שמאל 6/60 חדות ראיה עם חריר : ללא שיפור לחץ תוך עיני : 14 עפעפיים : נפיחות PERIORBITAL HEMATOMA לחמית : דימום תת לחמיתי טמפורלי ותחתון קרנית : שקופה לישכה קדמית : עמוקה אישון : מורחב תקופתית NO RAPD עדשה : CLEAR זגוגית : דימום בזגוגית נראה כ CHOROIDAL RUPTURE דיסקה : תקינה . רשתית : צמודה BERLIN EDEMA דימומים רתינלים . תנועות עיניים : ללא הגבלה בתנועות עיניים . החלטה : תשובת CT מוח + ארובות עיניים רשמית גלגלי עיניים שומרים על גודל וצורתם , שרירי ועצבי ריאה בעלי עובי סימטרי דו"צ , אין עדות לממצא חבלתי אינטרו-או . אקסטרוקונלי המטומה פריאורביטלי משמאל לסיכום , ללא עדות לדמם תוך גולגולתי או שבר , המטומה פראאורביטלית משמאל . כל הסיכום הזה בוצע 1.1.2017 עבר 23 ימים מהיום . בתאריך 22.1 הלכתי לעשות בדיקה והורפא אמר שיש לי צלקות וקרע ברשתית ושלא אראה יותר בעין הזאת . אני רואה אבל מטושטש ושתי קווים שחורים לא רואה אבל בכלל טוב . ! ואני מפחדת שזה יעבור לי לעין השניה לא יודעת למה , אבל בעין ימין אני רואה 6/6 אבל לא רואה טוב מרחוק , אולי זה משפיע ?! אבד גם את העין השניה שלי ? מה אני אמורה לעשות ?! אני מפחדת שלא אראה יותר !! יש לי צילום של שתי העיניים יש כאן מדדים אני יעתיק אותם ואשלח לך center 162 center circle 212 superior innre 314 temporal inner 282 lnterior inner 323 nasal inner 303 superior outer 352 temporal outer 311 lnferior outer 342 nasal outer 351 totals 317

צריך לבצע צילום OCT ולהתייעץ עם מומחה רשתית. לא אמור לפגוע בעין השניה.