מסך בעיניים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

זהירות: הקורונה עלולה לפגוע לכם בראייה

בגלל הקורונה: עלייה מדאיגה במקרי פגיעה בלתי הפיכה בראייה בגלל חוסר טיפול ומעקב רפואי אצל רופא עיניים. איגוד רופאי העיניים בשיתוף עמותת "לראות" ערך לאחרונה סקר שנועד לבחון את השפעת מגפת הקורונה על אופן הטיפול במחלות עיניים. מטרת הסקר היתה לבדוק מהו שיעור המטופלים שבגלל המגפה נמנעו מלהגיע לבדיקות עיניים חיוניות, ביטלו תורים לרופאי עיניים, נמנעו מלפנות לרופאי עיניים בעקבות הפרעות ראייה חדשות, או שלא השלימו טיפול שהומלץ להם על ידי הרופא, כמו למשל זריקות תוך עיניות. יצאנו לבדוק הסקר שבוצע ידי חברת גיאוקרטוגרפיה בדק באופן אינטרנטי נשים וגברים בגילאי 40 ומעלה במדגם ארצי מייצג במדינה. נסקרו 504 מטופלים. הסקר נערך ברמת מובהקות סטטיסטית של 95%.  הממצאים העיקריים העולים מן הסקר: 70% מהמשיבים ציינו כי הם סובלים מקוצר ראיה, 29% מניוון מקולרי של הגיל, 21% מגלאוקומה. 32% מהמשיבים ציינו כי ביקרו אצל רופא עיניים בחצי השנה האחרונה, 24% ביקרו בשנה האחרונה, 16% בשנתיים האחרונות, 11% ב- 5 השנים האחרונות, בעוד 7% ביקרו אצל רופא עיניים לפני יותר מ- 5 שנים). 50% מהמשיבים שהיתה להם ירידה בראייה לא פנו לרופא עיניים. מתוכם, 38% לא פנו בשל המגפה (אחרים מסיבות אחרות), דהיינו לא פנו בגלל החשש להידבק בקורונה. % 20 מהמשיבים ציינו כי ביטלו תורים לרופאי עיניים בגלל מגפת...
ללמוד עוד על מסך בעיניים
זהירות: הקורונה עלולה לפגוע לכם בראייה-תמונה

בגלל הקורונה: עלייה מדאיגה במקרי פגיעה בלתי הפיכה בראייה...

מאת: מערכת זאפ...
08/12/2020

מסך בעיניים: רופאים מומלצים

ד"ר רוזנבלט עירית

ד"ר רוזנבלט עירית

רופא עיניים ,מומחה למחלות עיניים
מנהלת יחידת המחקרים הקליניים במחלקת העיניים של בית החולים בילינסון
(0 דירוג ממוצע)
(0 חוות דעת)
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל למסך בעיניים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

מסך בעיניים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום, מזה כשבועיים יש לי כאב ראש ברקה הימנית. לעיתים מלווה בכאין מסך בעיניים. בנוסף יש תופעת איבוד שיווי משקל לכיוון ימין כאשר אני מביטה מטה.

שלום זלי, כאב ראש חדש שנמשך שבועיים מצריך בירור פנה לרופא המשפחה.

אילו פתרונות, בעיקרון, יש להיפרדות זגוגית, אם בעיה זו אובחנה ע"י רופא עיניים? ומה הסיכוי לתיקון מלא של הבעיה?

שלום אלי! באופן עקרוני, היפרדות זגוגית ללא חור או קרע ברשתית וללא דימום אינה דורשת טיפול. לאבחון מדוייק והתייעצות אני ממליץ לך לפנות למומחה למחלות רשתית. בהצלחה!

שלום וברכה לד"ר אור, מה הסיכוי שהיפרדות זגוגית תלווה (או לא תלווה) בחור או קרע ברשתית, וכמה זמן חולף, בדרך כלל, עד שרופא העיניים מגיע לתשובה בעניין זה? כמו כן, האם הטיפול היחידי בהיפרדות זגוגית, ככל שנדרש, הוא בניתוח רשתית? אלי

האבחנה של היפרדות זגוגית ניתנת לאחר בדיקה מדוקדקת של הרשתית על ידי רופא עיניים בהרחבת אישונים. בבדיקה זו בודק הרופא אם יש חור או קרע ומפנה לטיפול אם צריך. הסיכוי לתופעה כזו גדול יותר קרוב לתחילת התסמינים כפי שאמרתי היפרדות זגוגית אינה דורשת טיפול בדרך כלל. בהצלחה!

כאשר נוצרת עכירות כלשהי בעין (לפעמים עקב ניתוח ירוד), מקובלת הנחיה להיבדק בדחיפות אם יש "מסך/וילון" בעין. מהו בדיוק מסך/וילון בהקשר זה? מהם ממדיו (בראיית המטופל) בהיבט של גודל המסך ושל משך זמן הופעתו, לצורך החלטת המטופל אם צריך להיבדק בדחיפות, כאמור?

שלום אלי! כל הופעת "וילון" או מסך בשדה הראיה דורשת בדיקה בהקדם אצל רופא עיניים. לפעמים מתברר שזו אינה בעיה דחופה אך לפעמים מדובר בדימום, היפרדות רשתית, דלקת או בעיה אחרת שדורשת פתרון תרופתי או ניתוחי. גודל המסך וצורתו יכולים להשתנות לפי מקור הבעיה.

ברור לי שכאשר מופיע וילון/מסך, יש לגשת לבדיקה דחופה - ביקשתי להבין מהו מסך/וילון בהקשר זה, כיצד אזהה, כמטופל, את המסך/וילון?

חשוב לי מאוד לקבל תשובה לשאלתי לפני סוף השבוע הנוכחי, כי היא נותרה פתוחה. אבקש היענות בהתאם. בברכה, אלי

הי אלי הכוונה במסך או וילון זה מצב שבו חלק משדה הראיה "חסר" או מוסתר או נראה כאילו אתה מסתכל דרך משהו ובגלל זה רואה מטושטש. מבחינתנו זה מחשיד לדימום בזגוגית או קרע/היפרדות רשתית ומכאן החשיבות ללכת ולהיבדק.

האם מדובר בחלק חסר המוסתר באופן קבוע? אלי

שלום רב ביתי בת ה15 התלוננה על מסך בשדה הראיה לקחתי אותה לרופא עיניים שמצא שטפי דם קטנים מעל עצב הראיה ובאזור הארקדה בחלק הטמפורלי העליון. עשינו לה בדיקות קרישיות יתר וסוכר והכל נמצא תקין. מה יכול להיות הסיבה לכך בגיל כזה? בנוסף מה ההשלכות של השטפי דם הללו? תודה

שטפי הדם נספגים. יש סיכוי לשיפור בראיה או נזק שארי בשדה הראיה. יש לסיים בירור הרופא המטפל לראות אם יש גורם אחר לדימומים. בכבוד רב ד״ר מיכאל היימס.

שלום עברתי ניתוח איטרלאסיק וייבפרונט במרפאת עיניים לפני כשבועיים וחצי. אני רואה לא טוב. בקושי מצליחה לקרוא ומרגישה מטושטש הרבה מהזמן. כאליו יש לי מסך מול העיניים שאני מתקשרת לשאול אומרים שזה מוקדם ושזה לוקח כחודשיים עד שהכל מתבהר, ובכל זאת אני חייבת לודא שאין סיבה להגיע לבדיקה יותר רצינית של בעניים בשלב זה? מאוד אשמח לשמוע ממכם בהקדם, תודה

שלום רב, ראשית הדבר נכון שמוקדם מדי לבדיקה אך במידה ואת מודאגת אני ממליץ לפנות שוב ולבקש בדיקה. בברכה, ד"ר אליה לוינגר