סקלריטיס: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

הכל על דלקות עיניים בילדים ותינוקות

אודם והפרשות מהעיניים הן תופעות נפוצות מאוד בקרב ילדים וכמובן גם בתינוקות. מתי מדובר בדלקת? מתי צריך לפנות לרופא הילדים ומתי לרופא הורים? שימו עין דלקות עיניים הן תופעה מאד נפוצה המטרידה הורים רבים בין השאר כיוון שלהורה לא תמיד ברור האם צריך להבדק אצל רופא, האם דרוש טיפול וכמובן - האם מותר לשלוח את הילד לגן. קיימת חפיפה רבה בגורמים לדלקות עיניים בין תינוקות לילדים, אך חשוב לזכור שלגיל הינקות יש מאפיינים ייחודיים, כגון מערכת חיסון חלשה יותר, ובהתאם גם בעיות ייחודיות אותן יש לקחת בחשבון בעת הטיפול בתינוקות. פעמים רבות, מה שמטופל כדלקת עיניים זו למעשה חסימת דרכי דמעות שגורמת להפרשות מרובות ללא אודם ולא מצדיקה טיפול אנטיביוטי. מצד שני, יש לטפל בחומרה ולעיתים אף לאשפז תינוק עם דלקת עיניים שהופיעה בשבועיים הראשונים לחייו - כיוון שהמקור יכול להיות חיידקים אלימים שבהם התינוק נדבק בעת מעבר בתעלת הלידה. לעיתים מה שנראה כדלקת עיניים...
ללמוד עוד על סקלריטיס
הכל על דלקות עיניים בילדים ותינוקות-תמונה

אודם והפרשות מהעיניים הן תופעות נפוצות מאוד בקרב ילדים...

מאת: ד"ר דפנה...
14/08/2017
קרינת שמש: ניסיתם עדשות מגע?-תמונה

משקפי שמש מספקים לעיניים רק הגנה חלקית מפני קרינה אולטרה...

מאת: אורית גל...
01/07/2012
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לסקלריטיס?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

סקלריטיס: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

מזה כחודשיים התחלתי לסבול מכאבי בטן בעיקר באיזור המרכז ובצד שמאל באיזור המותן, ברוב הזמן יש לי עצירות, לפעמים כאבים בטוסיק במיוחד ביציאות ולעיתים רחוקות היה מעט דם טרי על הנייר, הכאבים לא קבועים ובאים והולכים. בנוסף התפרץ אצלי סקלריטיס בשתי העיניים, פעמיים הגיב לטיפול וכעת רק מחמיר, העלו לי את המינון של הסטרואידים ל60 מג ליום על מנת לשפר את המצב, עברתי בירור מעבדתי שמלבד פריטין מאוד נמוך ואנמיה קלה ,חוסר בחומצה פולית ו500 טרומבוציטים לא היו שום סימנים שיכלו לגרום להופעת הסקלריטיס או סימני דלקת נוספים( הכל יצא תקין כולל Crp), הרופאים טוענים שכנראה הסקלריטיס סיסטמי וקשור למערכת העיכול ושיש צורך לשלול מחלת מעי דלקתית למרות שאין סימני דלקת בבדיקות מעבדה ואין תלונות על שלשולים וכדומה. רציתי לדעת אם כן יש מחלת מעי דלקתית שמתאימה לסימפטומים? איזה בירור גסטרו צריך לעבור? ורופא גסטרו יבצע בדיקה פיזית כלשהי?

שאלתך מורכבת מידי לדיון בפורום. אם רוצים לבדוק אפשרות של מחלת מעי דלקתית יש צורך בבדיקה גופנית, בדיקות אנדוסקופיות דרך הפה ופי הטבעת ולעיתים אף בדיקות נוספות כמו CT בטן או קפסולת וידיאו של המעי הדק. רופא גסטרואנטרולוג ינהל ויפנה לבדיקות הדרושות.

ממתינה לתשובתך .

שלום רב אבחנה אמיתית תוכל להתבצע רק בעקבות בדיקה מקיפה. מציע שתקבעי תור לרופא העיניים ישר על הבוקר כשהלחמית בעין שמאל הכי גרויה. הרופא יפעיל את שיקול דעתו הרפואי על מנת לאבחן וישתמש בבדיקות עזר שונות לפי הצורך. כל רופא עיניים יכול לאבחן אפיסקלריטיס או סקלריטיס. בברכה דר ישי פאליק

שלום רב! כבר שבועיים אני מרגישה תחושה של אי נוחות בעין שמאל , שמתי לב שבבקרים אני קמה שוטפת פנים ואז יש אודם בצד הימיני של העין "במשולש" ומטה , הכוונה ללחמית לדעתי , היא אדומה ...ותחושת אי נוחות בעין , שממשיכה לאורך היום ומציקה לי , כשפניתי לרופא עיניים לא ראתה עצם זר, ונתנה טיפות דטאמיצין , שלא עזר, ולאחר מכן מקסידקס, שלא עזר גם כן, אז עברתי לעוד חוות דעת של רופא שנתן טיפול של מקסידקס, אך עדיין התחושה של האי נוחות לא נעלמה ומטריד כבר שהעין לא חוזרת לעצמה , אשמח אם תוכלו לעזור לי.

שלום רב בלי לבצע בדיקה קלינית קשה להתרשם ממצב העין אך מתאורך ובמידה והגירוי המקומי ממשיך ממליץ לשוב ולהבדק ולשלול אבחנה של אפיסקלריטיס או סקלריטיס בברכת רפואה שלמה דר ישי פאליק

תודה על תשובתך , רציתי לומר לך ששמתי לב שבבקרים כאשר מתעוררת לאחר שטיפת הפנים זה בקורה ,בעין שמאל המשולש ומטה (לחמית) הופך לאדום והנימים הקרובים למקום גם הם , ואז מרגישה את תחושת אי הנוחות , שממשיכה להמשך היום אפילו אם האודם טיפה נעלם ונשאר מעט יש אי נוחות , אשמח לשמוע מה חושב על כך והאם זה עוזר לך לאבחן מה יש לעין. ובקשר לתשובתך לבדיקת סקרליטיס או אפיסקרליטיס , האם זו בדיקה פשוטה שכל רופא עיניים עושה או רק מומחה קרנית ?

שלום, ב 28.4 שאלתי על אפיסקלריטיס וענית לי. לאחר מכן שלחתי שאלה נוספת ב5.5 לאחר שבצעתי צילומי US ולא הגבת לי (אודה בבקשה לתגובתך). אעדכן דבר נוסף ואוסיף לשאול בבקשה: אתמול חזרתי לבדיקה נוספת לאחר שבצעתי את הצילומים. בבדיקת הלחמית אתמול צוין כי גודש כלי הדם אפיסקלרלים פחת משמעותית לעומת הבדיקה הראשונה וללא צביעה. אני שבועיים מטופל בטיפות נבנק + כדורים: אינדוביס ו-פמוטידין. הטיפול השפיע במקצת אך הדלקת עדיין קיימת להבנתי. הוחלט שאמשיך חודש נוסף ב2 סוגי הכדורים, להמשיך ולסיים שבוע שלישי עם טיפות נבנק ובמקביל בו-זמנית לנבנק להשתמש מעכשיו גם 3 פעמים ביום למשך חודש בטיפות: (DEXMAETHASONE 0.1% (sterodex col. הטיפות האלו יותר חזקות? מה השפעתן? בנוסף לטיפול הנ"ל, נקבע שאבצע בדיקות מעבדה למחלות קולגן עקב אפיסקלריטיס ממושכת. יש לי ממה לחשוש? מה עלול להתגלות מהבדיקות? למה מיועדות? אודה למענה לשאלותיי שמפוזרות בתוך המלל :)

1. האולטרסאונד מראה שאין סימני סקלריטיס כלומר דלקת של דופן העין. 2. הטיפול בכדורים מסוג אינדומד הוא מקובל במקרים שיש אפיסקלריטיס ממושכת או עמידה. לדעתי אין סיבה לתת טיפות כלשהן בנוסף לטיפול זה. להפך - לעתים הטיפות עצמן עלולות לגרום לגרוי. 3. כאשר הדלקת תחלוף לא תהיה מניעה להרכיב עדשות מגע או לעשות ניתוח לייזר 4. אפיסקלריטיס לעתים מופיעה עם דלקות פרקים שונות ועם מחלות מעי דלקתיות. במידה ואין לך סימפטומים של דלקת פרקים כגון נפיחות כאבים או פריחה הסיכוי למצוא דלקת כזו בבדיקות הדם הוא קטן. אל תהיה מודאג מזה החלמה מהירה !!