חסימה בשק הדמעות: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

חסימת שק הדמעות: איך מטפלים?

הדמעות אינן מפסיקות לרדת? דמעת יתר מלווה ברוב המקרים במוגלה, צריבה ולעתים אף מורסה וכאב חזק באזור העין. איך מטפלים בבעיה? מהו ניתוח דרכי דמעות? מערכת הבלוטות בעין מפרישה דמעות, המתפזרות באופן אחיד, בעזרת תנועת המצמוץ של העפעפיים, השומרת על העין מפני יובש, "מנקה" את העין - ומאפשרת ראיה חדה. מהו המבנה של מערכת הדמעות? מערכת הדמעות מורכבת משלושה חלקים: 1. פתח הכניסה לדרכי דמעות, הנמצא בקצה העפעף העליון והתחתון - נקרא פונקטום; 2. צינור הקנליקולוס המחבר בין הפונקטום (דרכו מתנקזות הדמעות) - לבין שק הדמעות; 3. שק הדמעות שנמצא בזווית העין, הקרובה לגשר האף, ממנו נספגות הדמעות אל רירית האף.כל בעיית ניקוז במערכת דרכי הדמעות יכולה לערב אחד או יותר מחלקי המערכת. אופן הטיפול וסוג הטיפול יותאם (על פי הגורם לבעיה) - על מנת להשיב למערכת ניקוז הדמעות פעילות תקינה, לשמירה על בריאות העין. מטרתו של ניתוח דרכי דמעות הוא ליצור ניקוז תקין של...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לחסימה בשק הדמעות

עיניים דומעות - תמונת המחשה
עיניים דומעות לפעמים נדמה לכם שאתם בוכים ללא הפסקה ובלי כוונה? ייתכן שאתם טיפוסיים רגשניים, אבל אולי...
ניתוח מעקף דרכי הדמעות - תמונת המחשה
ניתוח מעקף דרכי הדמעות הדמעות אינן מפסיקות לרדת? דמעת יתר מלווה ברוב המקרים במוגלה, צריבה ולעתים אף מורסה וכאב...
הפרשות מהעין - תמונת המחשה
הפרשות מהעין גורמים שונים כולל שימוש לא אחראי בעדשות מגע עלולים לפגוע בקרנית. היעדר טיפול עלול לגרום...
בדיקות עיניים - תמונת המחשה
בדיקות עיניים עם השנים, אזור העפעפיים הופך לנפול וגורם למראה עייף וחסר חיוניות. החדשות הטובות: ניתוח...
צריבה בעיניים - תמונת המחשה
צריבה בעיניים צריבה בעיניים שאיננה חולפת מעצמה, היא תופעה שכיחה למדי שיכולה להיגרם משלל סיבות. חשוב מ...
פוליפים - תמונת המחשה
פוליפים רפואת אף-אוזן-גרון היא תחום מרתק החולש על מגוון עצום של מערכות, תהליכים ותפקודים מהותיי...
ללמוד עוד על חסימה בשק הדמעות
מרפאת עיניים לילדים-תמונה

חדש ב"הלל יפה": שירותי מרפאה, טיפולים וניתוחים בעיניים...

מאת: מערכת zap...
26/01/2015
הכל על דלקות עיניים בילדים ותינוקות-תמונה

אודם והפרשות מהעיניים הן תופעות נפוצות מאוד בקרב ילדים...

מאת: ד"ר דפנה...
14/08/2017
מחלות עיניים בילדים ותינוקות-תמונה

תינוקות וילדים עלולים לסבול ממגוון בעיות בראייה: פזילה, עין...

מאת: ד"ר...
27/05/2015
חסימת שק הדמעות: איך מטפלים?-תמונה

הדמעות אינן מפסיקות לרדת? דמעת יתר מלווה ברוב המקרים...

מאת: ד"ר בריסקו...
10/05/2016
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לחסימה בשק הדמעות?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

חסימה בשק הדמעות: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

תינוקת בת חודש,בשבוע הראשון שחזרנו מבית החולים הינו אצל רופאת ילדים כי היה לה בעין שמאל הפרשה צהובה,התחלה של דלקת,עכשיו לאחרונ באותה עין כל הזמן דומעת,ויש לה הפרשה צהובה כמו ליכלוך של אחרי שקמים מהשנה,עם את יודעת גם אנחנו המבוגרים קמים עם ליכלוך בבוקר,אך אצלה זה רק בעין הזאת,בעין השניה אין כלל את הליכלוך הזה,העם עלי ללכת לרופה שיראה אותה ויתן לנו טיפות לעין. עוד בעיה נוספת,בטוסיק איפה שפי הטבעת יש לה אדמומיות עם נקודות אני מנסה כל המישחות ואף בלי מישחות היתי בטיפת חלב שהאחות נתנה לנו מישחה בשם בפנטן,וזה עזר,אבל אחרי שבוע פיתאום שוב חזר,העם יש אפשרות ליקנות את המשחה הזאת בלי מירשם מרופא?ועם יש עוד משהוא שאני יכולה למנוע את האדמומיות,יש לציין שאני רוחצת את הטוסיק שלה,ונאמר לי לא להישתמש במגוונים בכל החתלה.

איריס שלום! תינוקת חדשה -שנה חדשה! איזה תענוג של התחלה חדשה!כ6% מהתינוקות נולדים עם שק דמעות סתום - עקב חסימה או היצרות של הצינורית המנקזת את הדמעות מהעיניים לתוך האף. התוצאה - במצב תקין , השק משמש רק למעבר של הדמעות לאף, אבל כשהצינורית סתומה - השק מלא נוזל שהופך להיות קרקע לחיידקים שמתרבים והופכים לדלקת עיניים. וכך נראה - כי אכן יש לתינוקת שלך. ולכן, נראה כי כל הזמן יש לה הצטברות של "ליכלוך" בפתח העין, לעיתים אפילו הריסים נדבקים אחד לשני - והיא מצליחה לפתוח את העיניים רק אחרי ששוטפים לה את העיניים. מצב זה יכול להיות רק בעין אחת - כפי שקורה אצלכם, ולעיתים הצינורית סתומה ב2 העיניים. ב90% מהמקרים הצינורית הסתומה תיפתח באופן טבעי עד גיל 9 חודשים. ולכן, חשוב עד שזה ייפתח, למנוע היווצרות דלקת עיניים וזה על ידי נקיון יומיומי של העיניים - עם מים רתוחים פושרים! על צמר גפן (ישנם מגבוני עיניים מיוחדים הנקראים EYE CARE של דר' פישר שניתן להשתמש -זה טוב גם לשים בתיק בשביל היציאות מחוץ לבית כשאין מים רתוחים פושרים!בנמצא)-כיוון הנקיון מבחוץ כלפי פנים - כלומר - מקצה העין הקרוב לאוזן - ועד לקצה העין הקרוב לאף. מומלץ גם מסאז'ים לקצה העין לכיוון מטה(לכיוון האף) בגיל כזה צעיר קצת קשה לעשות מסאז' - כי קצה העין לכיוון האף הינו איזור כזה קטן -אז מספיק לגמור את ניקוי העין מ"הליכלוך" עם לחיצה חזקה יותר בקצה העין הקרובה לאף. כדי להבחין בין מצב של הפרשות כתוצאה מצינור דמעות סתום - לעומת הפרשות כאשר נוצרה כבר דלקת בעיניים - המצריך בדיקת רופא וטיפול - צריך לשים לב ללובן של העין - אם לבן - סביר כי אין דלקת אלא סתימה של צינורית הדמעות, אם לובן העין ורודה/אדומה - סביר שכבר נוצרה דלקת - ואז יש לגשת לרופא.סיכוי סביר שיום אחד תקומי - ותראי שהכל נקי- סימן שהסתימה נפתחה מאליה. לגבי תפרחת חיתולים באיזור פי הטבעת המלווה בנקודות אדומות - אכן בפנטן זו משחה מצויינת למניעת תפרחת חיתולים - ואפשר לקנותו בלי מרשם רופא. אבל כיון שאת מתארת שיש כבר נקודות אדומות - מעבר לגירוי אדום רגיל - כדאי להיבדק אצל הרופא המטפל - הנקודות הללו יכולות להעיד על גירוי פיטרייתי - הדורש משחה המכילה חומר אנטיפיטרייתי - בד"כ עם מרשם רופא. אך עד הביקור אצל הרופא - טוב שאת נמנעת ככל האפשר ממגבונים - בהחלט יש תינוקות עם תוסיקים כאלה עדינים - שגם למגבון הכי עדין הם רגישים - ושטיפת התוסיק במים - הינו הפתרון הטוב ביותר למניעת תפרחות. דרך אגו, תפרחת החיתולים בגיל זה או זיהום פיטרייתי אינו מעיד על שום בעיה בדרך הטיפול שלך בה - את יכולה להחליף לה חיתול תדירות ולנקות אותה היטב - גם במים - ובכל זאת יש תינוקות שמפתחים תפרחות /פיטריות - זה יכול לקרות דוקא בגיל של התינוקת שלך - גיל חודש - סמוך אחרי חיסון גיל חודש - כתוצאה משיפעול מערכת החיסון שלה עקב החיסון - הגוף לפעמים מגיב בתפרחת חיתולים או פטריה... שיהיה שבוע נפלא!

בחודש הבא,תיהיה בת חודשיים ניקבע לנו לעשות לה 3 חיסונים בעוד 3 שבועות,אני די חרדה לעשות לקטנה כזאת 3 חיסונים ולהפגיז תינוקת כזו קטנה בהרבה חומרים,החיסונים שיש לה לקבל הם רוטה,פרונאר ומחומשת. העם כדאי לפצל אותם על מנת להקל על התינוקת,שמעתי ביקורות לא טובות על כך שנוהגים בטיפת חלב מעמיסים חיסונים כדאי לעשות לעצמם וי.מה דעתך בנושא?

בתי בת 8 חודשים עם חסימת דרכי דמעות בעין ימין. האם החסימה יכול לגרום לנזק בטווח הארוך ומתי עושים ניתוח אם החסימה לא נפתחת מעצמה?

בדרך כלל אין נזק לטווח ארוך. עושים ניתוח בסביבות גיל שנה אם לא נפתחה מעצמה. עושים ניתוח יותר מוקדם אם יש הרבה הפרשה.

שלום, בני בן חצי שנה. בערך בגיל חודשיים התחילו לו הפרשות צהובות בשתי העיניים, בעיקר בבוקר. בעין אחת הבעיה נפתרה בערך בגיל 4 חודשים, ואילו בעין השנייה ההפרשות ממשיכות. ההפרשות מופיעות בעיקר לאחר שנת הלילה (יבשות) במהלך היום יש מעט מאוד הפרשות רטובות. אציין כי כשהוא בוכה, יורדות לו דמעות בעיניים. רופאה של קופת חולים המליצה על טיפות עיניים: phenimixin ועל מסאז' עדין בין העין לאף, אך לא נראה שזה עוזר. היא טענה שכנראה לא מדובר בדלקת אלא בסתימה בצינור ניקוז הדמעות רציתי לדעת האם יש פתרון לבעיה תודה רבה, עדי

לעדי שלום, רוב המקרים של חסימה בדרכי הדמעות מחלימים לבד, ואלו שלא עוברים פתיחה בהרדמה בגיל שנה. ניתן לנסות לפתוח בלחיצה, מצליח בחלק מהמקרים. אנא כנסי למנוע החיפוש ("חיפוש בפורום זה" במשבצת השחורה למעלה) עם הערך "חסימה" או "דרכי דמעות" וקראי מה כתבנו בנושא. אם תהייה לך עוד שאלה ספציפית אשמח לענות. דר נוימן.

אלף תודות על התשובה. אני אחפש ואקרא על הנושא. האם פתיחה בלחיצה צריכה להתבצע גם היא בגיל שנה, או אפשר יותר מוקדם? תודה רבה שוב, עדי

שלום אימי עברה ניתוח קטרקט לפני כחודשיים. הרופא אומר שמבחינת הניתוח הכל בסדר אבל היא סובלת מכאב חזק בעיניים, תחושה שיש גוף זר בעיין וכן תחושות של חסימה בשק הדמעות (כאילו יורדת דמעה, והתחושה שהיא עוברת דרך האף) תחושות בלתי נסבלות. לפני שנים כשהיה לבן שלי חסימה - רופא הסביר שמדובר בחיידקים שחוסמים ונתן לנו טיפות - דקסמצין. האם הטיפות הללו יכולות לעזור לחסימה לאימי? מה יכולה להיות הסיבה והפיתרון לתחושות אלו? היא לא מצליחה לישון בלילה מכאבים ולוקחת כדורי שינה. האם יכול להיות גם קשר לסוכרת?

שלום לוסי! יש כמה סיבות אפשריות לכאבים. יובש בקרנית אחרי ניתוח הוא נפוץ ויכול לגרום לתסמינים שתיארת, דלקת ולחץ תוך עיני מוגבר גם הן סיבות אפשריות. גם חסימה בדרכי הדמעות אפשרית למרות שבילדים המנגנון קצת שונה. בקיצור אני ממליץ בחום על התייעצות עם רופא עיניים בהקדם, בעיקר אם הכאבים כל כך חזקים. אם רופא עיניים לא מוצא את המקור לכאבים יש להתייעץ עם רופא משפחה או נוירולוג.