גידולים בעיניים: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

בעיות עיניים מולדות

מטרת פרק זה היא לספק מידע על מחלות עיניים ועל מצבים המופיעים בגיל הצעיר או סמוך ללידה. מכיוון שמדובר בבדיקות הדורשות שיתוף פעולה של הנבדק, בעיקר כשמדובר בילדים, תצפית על הילד לפני הבדיקה מספקת מידע חיוני, והיא למעשה חלק מהבדיקה הקלינית. התבוננות בילד מאפשרת הערכה איכותית בשאלה אם קיימת פזילה, אם הראש מוטה לכיוון מסוים, האם העפעפיים שלמים, ואם קיים מנח בלתי תקין או צניחה של העפעף. התבוננות בקרנית מאפשרת להעריך את גודלה ואת שקיפותה. שימוש בצעצוע או חפץ יכול לתרום לקשר הראשוני ולשמש כלי עזר חשוב בבדיקה עצמה. בדיקות סקירה ליילוד ולילד כוללת בין השאר בדיקת יכולת עקיבה אחר עצם צבעוני וזיהוי ציורים או מספרים בגילים הבוגרים יותר. בדיקת העיניים עצמה כוללת הסתכלות על העפעפיים, על גלגל העין, המנח ותנועות העיניים לשישה כיוונים שונים, תגובת האישונים לאור והערכת רפלקס האור המוחזר מהרשתית. לגבי כל ממצא החורג מהנורמה רצוי להפנות לבדיקה אצל רופא עיניים. לויקוקוריאה במצב זה רפלקס האור באישון הוא לבן. לויקוקוריאה...

סיבות אפשריות ומצבים דומים לגידולים בעיניים

אונקולוגיה - תמונת המחשה
אונקולוגיה לרגל חג פורים, בחרנו להתמקד בליצנים מסוג מיוחד – ליצנים רפואיים - עבורם הזכות לשמח היא...
ללמוד עוד על גידולים בעיניים
גלאוקומה: מורידים לחץ-תמונה

גלאוקומה היא מחלת עיניים המתבטאת בלחץ תוך-עיני מוגבר הגורם...

מאת: ד"ר גבי שמש
25/07/2013
גידולים בעין: כדאי לגלות ערנות-תמונה

צילמתם את הילד - ואחת העיניים שלו יצאה לבנה בתמונה? ייתכן...

מאת: ד"ר שחר...
21/06/2016
עיניים תותבות בהתאמה אישית-תמונה

שימוש בעיניים תותבות משפר את המראה האסתטי ומאפשר למטופל...

מאת: יערית...
24/08/2017
גלאוקומה-תמונה

סוגי גלאוקומה עיקריים

מאת: ד"ר גבי שמש
02/06/2015
אולי יענין אותך לדעת...
גלאוקומה - תמונה
גלאוקומה
סוגי גלאוקומה עיקריים
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לגידולים בעיניים?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

גידולים בעיניים: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

בבדיקת הרחבת אישונים נמצא שעין שמאל קטנה מעין ימין ברשתית זרימת הדם חלשה קוצר ראיה. בעין שמאל וימין נראים המון נימים אדומים. רואה מטושטש וכאבים בעין ובעורק מעל העין. מדדים sph+3.25 עצב ראיה pink optic disc

שוב, ללא תמונה קשה להתייחס. אם נבדקת לאחרונה ע"י רופא עיניים בהרחבת אישונים, רוב הסיכויים שאין גידול בעין. בתלות במיקום כלי הדם עלול להיות גידול בגוף העטרה (שלא ניתן לראות אפילו בהרחבת אישונים, אלא רק עם אולטראסאונד) או בפני שטח העין. אם את חוששת, את מוזמנת לבוא ולהבדק.

תינוקת בת חצי שנה שהתגלה לה גידול בעיניים ובראש עוברת מזה 3 ימים הרדמות כל יום הרדמה לצורך בדיקות והכנות לכימותרפיה .. היום היום השלישי עברה הרדמה בבוקר וכרגע חום גבוה , האם זה תופעת לוואי מההרדמה??

שלום רב, לעליית חום לאחר הרדמה עלולות להיות סיבות שונות, כגון: הצטננות (ללא קשר להרדמה), חוסר אוורור של חלק מהריאות ובמקרים נדירים גם תגובה לתרופות הרדמה. בדיקה רפואית וביצוע מספר בדיקות עזר עוזרים לבדל בין הסיבות. בברכה, פרופ' ליאוניד אידלמן מנהל מחלקת הרדמה

הי, לחברתי בת ה-40, נמצא גידול סרטני על העין, בגודל גדול (כ-19.5 מ״מ). היא ביקרה שלושה רופאים. שניים המליצו לה על הקרנה (אחד המליץ לעשות ביוםציה כדי להקטין הגידול ואז להשתמש בלוחית הקרנה, השני המליץ להקרין קרינה חיצונית ממוקדת) והשלישי על הסרת העין. החשש שהועלה על ידי הרופא, שהמליץ על הסרת העין, הוא כדלקמן: 1. הקרינה אינה בטוחה ב-100%, וייתכן כי ישאר חלקיקון קטן של הגידול, אשר אם יתפשט, ייתכן ויהיה קשה לגלותו 2. הקרינה עלולה לפשט את הגידול על ידי ״פיצוצו״ והגעתו לזרם הדם 3. ממילא סיכויי ההצלחה הם כ-70%, את התשובה היא תקבל לאחר חודשיים, ובמהלך חודשיים אלה, הגידול, שהוגדר כאגרסיבי, עלול להתפשט. האם הסכנות שהועלו על ידי הרופא שהמליץ על הסרת העין הגיוניות? כיצד זה שיש גישה כל כך שונה בין הרופאים? תודה מראש על תשובה מפורטת..

קרן שלום, מלנומה בקוטר של 19 מ"מ היא ענקית, אבל המידע אינו מספיק. חשוב גם הגובה. הטיפול המקובל ברוב המקומות בעולם בגידול ענק הוא עקירת העין. אנחנו בהדסה מנסים להציל עיניים עד כמה שניתן, ואולי אפשר להציע הקרנה חיצונית ברדיוכרורגיה Stereotactic radiosurgery או SRS בקיצור. קשה להתייחס ישירות בלי מידע מלא, אבל גידול גדול בד"כ כבר שלח גרורות זעירות, ולא הטיפול (בקרינה חיצונית או בעקירה העין) הוא שיגרום לפיזור הזה, בהנחה שהטיפול יתבצע על ידי מישהו שמבין בזה. סיכויי הצלחה של 70% בהקרנה הם עדיין סיכוי טוב לשמור על העין. יש הרבה גישות שונות בין רופאים. לפעמים הפער נובע מהכשרה ידע ונסיון, ולפעמים ממחלוקות לגיטימיות על דרכי הטיפול ומהבדלים בגישה בין אגרסיבית לשמרנית. אני לא יודע מי הרופאים המדוברים פה, אז לא אוכל לקבוע מי צודק, בהנחה שניתן לקבוע וזו לא סתם שאלה של גישה.

תודה על התשובה..! מה שכתוב לגבי גובה הגידול מהדיקת הפט-סיטי הוא כדלקמן: גוש באספקט לטרלי של גלגל עין ימין במימדים של 1.6*1 ס״מ לאורך 2.1 ס״מ. האם יש וודאות כי הגידול שלח גרורות? האם יש דרך לדעת זאת מבדיקת הגידול לאחר הוצאתו? (כרגע כל שאר בדיקות הגוף תקינות). האם יש טיפול לזה, במידה ואכן כך? תודה מראש על תשובתך.

קרן שלום, PET-CT היא בדיקת הדמיה שגויה למלנומה של הענביה. ידוע בספרות שהבדיקה מפספסת כמחצית מהגרורות. זו לא בדיקה למדוד את הגידול בעין (גם לא CT רגיל ולא MRI). מודדים גידול בעין רק עם אולטראסאונד ובבדיקה עם צילום קליני. בנגעים קטנים מאוד ובמיקום מרכזי מודדים עם EDI-OCT. גם אם לא רואים שמלנומה כורואידלית התפשטה דרך קיר העין החוצה, עדיין יכול להיות שתאים התפזרו דרך הדם.

שלום דר ביצעתי בדיקה אצל נויראופטלמולוג כולל הרחבת אישונים ולחץ תוך עייני הכל תקין ראיה 6/6 , חוץ מממצא אחד נרשם אישון ימין normal "אולי אטרופיה נקודתית " והופניתי לשדה ראיה כיוון שבעין ימין לפני 8 שנים היה לי דלקת בעצב שעברה מעצמה והרופא רוצה לעקוב . רציתי לשאול האם בבדיקת הרחבת אישונים הרופא יכול לדעת אם יש גידול בעיניים ? אני מודעת מאוד לחשיבות גילוי מוקדם אבל אם בדיקות שגרתיות לא מספיקות כדי לאתר ממצאים ממאירים אז מה עושים ? יש לי כאבים בעין ימין וגם בראש באותו צד ולאחרונה עברתי בדיקות שגרתיות אצל רופאים אחרים ללא הרחבת אישונים שהיו תקינות יש סיכוי שמפספסים משהו.?. אני בת 26 ומאוד מודאגת.

שלום מיה, בבדיקת עיניים בהרחבת אישונים, יכול/ה רופא/ת העיניים לשלול המצאות גידול בעין (פרט לגידולים קטנים באזור גוף העטרה שמחייבים בדיקת אולטראסאונד של העין) לא אמור להיות קשר בין דלקת בעצב לגידול תוך עייני. חג שמח.