פלסמציטומה בודדת: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לפלסמציטומה בודדת?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

פלסמציטומה בודדת: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

שלום רב! בבדיקת מעקב שגרתי us בטן בגלל מחלת tcc לפני 14 שנה הנה שינויים שלא הופיעו מקודם לא ב-ct ולא ב-us. הכליה השמאלית בגודל 12.1 ס"מ, אין עדות לאבנים או הידרופרונזיס. הכליה הימנית בגודל 11 ס"מ אין לשלול מערכת מאספת כפולה ופרינכימה דלה באספקט לטרלי של קורטקס של הקוטב התחתון. אגן אקסטרה רנאלי בקוטב התחתון כ7.7 מ"מ. שלפוחית השתן עם קבולת טובה ודופנות סדירים שארית שתן כ-20.3 cc. אין עדות למיימת. היות ובנוסף לסרטן שלפוחית השתן בעבר סבלתי גם מסרקומה של הרקמות הרכות ולפני פחות בשלוש שנים שנים עברתי הקרנות בגלל פלסמציטומה בגב חוליה 9d בגילי עם הסיפור שלי כל דבר חשוב לטפל כמה שאפשר מהר. תודה למשיבות בברכה מ.

RCC נהוג לנתח. זהו חלק מהטיפול. הכליה הימנית נראית קטנה יותר עם פרנכימה דלה. מכאן אני מניחה שעברת כריתה חלקית של הכליה והאזור שמדווח עם פרנכימה דלה הוא האיזור המנותח. אגן אקסטרה-רנלי הוא וריאנט אנטומי שלא מתפתח פתאום. נולדים איתו.

כנראה ניסוח השאלה לא היתה ברורה. עברתי ניתוח בשלפוחית השתן וטופלתי ב-bcg אחר כך, כל הבדיקות שעשיתי מאז פרט הבדיקה האחרונה הראו כליות בגודל שווה וגם התאור אגן אקסטרה רנאלי מופיע פעם ראשונה. לכן זה מדאיג אותי האם אין זה משהו חדש או משני. תודה וברכה מ

מומלץ לחזור על הדמיה ולבקש השוואה לבדיקות קודמות. במכון ההדמיה עצמו.

אני עם רקע tcc לפני למעלה מעשר שנים נותחתי וקבלתי טיפול bcg לפני חודש עשיתי בדיקת us בטן לצורך מעקב וגם יש לי קצת אי נוחות וקצת כאבים בבטן. הפענוח : הכליה השמאלית בגודל 12.1 ס"מ אין עדותלאבנים או הידרונפרוזיס הכליה הימנית בגודל 11 ס"מ אין עדות לאבנים. אין לשלול מערכת מאספת כפולה ופרנכימה דלה באספקט הלטרלי של קורטקס של הקוטב התחתון אגן אקסטרא רנאלי בקוטב תחתון כ7.7 מ"מ. שארית שתן כ-20.3 cc. הפענוח לגבי כליה ימנית חדש בבדיקות קודמות היה תקין כמו כליה שמאלית. בבדיקת הus זו ישנה הדגשה :לבלב ללא ממצא חשד לבלוטת לימפה כ-1.4 ס"מ קדמי לראש הלבלב. שאלתי לגבי חשש הופעת ממצא חדש סרטני. ברצוני לציין לפני הופעת הtcc סבלתי גם סרקומה של הרקמות הרכות. נותחתי וקבלתי הקרנות. ולפני קצת יותר משנתיים עברתי הקרנות בגלל פלסמציטומה ןאני במעקב המטולוגי. תודה מראש על עזרתך ובברכה.

שלום מנדה. אני לא יכול להתייחס לממצא של הלבלב כי הוא לא בתחום המומחיות שלי. לגבי הכליה הימנית, הממצאים בכליה אינם משמעותיים ולא מעידים על סרטן.

מהי פלזמהציטומה, ועל מה מעיד ממצא של gastric plasmacytoma בבדיקת גסטרוסקופיה חוזרת שלאחר טיפול אנטיביוטי ב- gastric ulcer helicobacter pylori ? תודה

פלסמציטומה היא גידול של תאי פלסמה, וריאנט של מחלה הנקראת מילומה נפוצה, כ- 4% מכלל מקרי המילומה. מיקומה בד"כ באיזורים שונים ונדיר שהיא ממוקמת בקיבה - רק 5% ממקרי הפלסמציטומה ממוקמים בקיבה ולכן המידע על מקרים כאלה הוא אנקדוטלי. ההתנהגות של פלסמציטמה מבודדת בקיבה היא בד"כ כמעט "שפירה" ורק במקרים נדירים מתפתחת למילומה ממש. אבל, במיקום זה ובנוכחות חיידק H פילורי, יש לוודא ב- 100% שאכן זו פלסמהציטומה ולא לימפומה מסוג MALT שב- 30% מהמקרים התאים שלה נראים כמו תאי פלסמה, כי לימפומה כזו הרבה יותר מסוכנת. במקרים בודדים שתוארו בספרות, טיפול נגד החיידק אכן הביא להעלמות הפלסמציטומה בקיבה ובמקרים בודדים אחרים שדווחו, הטיפול לא הועיל להעלמות הגידול בקיבה. מה לעשות לאור אי העלמות הגידול לאחר הטיפול האנטיביוטי בחיידק הנ"ל - קשה לדעת ובודאי שההחלטה צריכה להתבסס על גודל הגידול וממצאים אחרים (בדיקת מח עצם, בדיקת אימונואלקטרופורזה ואימונופיקסציה, בדיקת שרשרות קלות חופשיות וסקירת שלד - כדי לבדוק אם יש עדות למחלה כללית או שזו אכן ממוקמת). יכול להיות שכריתה כירורגית מקומית תידרש או שיהיה צורך בקרינה לאיזור החולה.

28/12/2005 | 09:29 | מאת: גל
מתוך פורום המטולוגיה

מה ההבדל בין פלסמציטומה לבין מילומה נפוצה? האם שתיהן הן סוגים שונים של סרטן? תודה...

שני הדברים הם מחלה גידולית של תאי פלסמה. מילומה היא מחלה מפושטת בכל מח העצם. פלסמהציטומה היא גוש ממוקם של תאי פלסמה גידוליים. זו יכולה להיות חלק ממילומה מפושטת או ממצא בודד וממוקם.