כוריאה: גורמים אפשריים, מצבים דומים ומאמרים

מחלת הנטינגטון - Huntingtons chorea

מחלה תורשתית נדירה של מערכת העצבים, שמתחילה לרוב בגיל העמידה. היא מאופיינת בתנועות לא רצוניות (כוריאה), בהפרעות רגשיות ובהידרדרות נפשית מואצת עד למצב של שיטיון. עדיין לא נמצא מרפא למחלה, אבל המוטציה הגנטית שגורמת לה אותרה בשנת 1993, והיא מקילה על אבחון המחלה ומגבירה את הסיכויים לפיתוח תרופה בעתיד.בואו לדבר על זה בפורום נוירוכירורגיה תפקודית - הפרעות תנועה, פרקינסון, רעד וכאב.
ללמוד עוד על כוריאה
שיתוק מוחין: טיפול רב-מערכתי-תמונה

שיתוק מוחין (CP) נחשב לגורם הנכות הנפוץ ביותר בקרב ילדים....

מאת: ד"ר אלה...
30/04/2018
צרכנות רפואית מס' 57-תמונה

ממדור הצרכנות: סיוע בשעת חירום לאנשים עם צרכים מיוחדים;...

מאת: מערכת zap...
02/08/2006
מחפשים את הרופאים הטובים בישראל לכוריאה?
יש לנו את המאגר המושלם עבורכם
קרא עוד

כוריאה: תשובות ממומחים וייעוץ אונליין

תשובות לשאלות

היי דתינוק בן 5 חודשים מגיל חודשיים שמתי לב שהוא מזיז את הגוף המון כל הזמן רגליים וידיים כאילו זורק אותם ולא רגוע הלכתי וצילמתי לרופא והוא אמר שהוא לא רואה משהו חריג ויש ילדים כאלה ושגם זה קורה להם מתוך שינה. הוא מאוד פעלתן וכל הזמן בתזוזה עם הגוף יש לו טונוס מוגבר האם ככל הנראה מהטונוס? והאם טיפול אטמופטי או אוסטאופטי תורם במקרים כאלה?

מאיה שלום, תנועתיות לא נגרמת מטונוס מוגבר. תנועתיות חריגה עלולה להיגרם מרעד, כוריאה (Chorea), פרכוסים ועוד. כל אחד מאלה מחייב בדיקה ובירור. לגבי בנך: כמובן שאני לא יכולה לחוות דעה מבלי לראות אותו וסרטונים של התנועתיות שלו ולקבוע במה מדובר. לגבי טיפול אטמופטי ואוסטאופטי: על הראשון לא שמעתי, ועל השני שמעתי אך אין לי מושג אם יעיל ו/או מזיק. תודה? בבקשה!

שלום רב ד"ר הלוי . התינוק בן 7 חודשים והוא תזזיתי מאוד בגפיים - כלומר מזיז המון את ידיו ורגליו ולא מוצא מנוחה. למשל בזמן האכלה הוא כל הזמן מניף רגליים וידיים, כאילו מנסה לקום או לתפוס משהו . כנ"ל בזמן אמבטיה, בעגלה וכו' . אני רואה תינוקות אחרים יושבים להם בנחת ושלי כל היום מזיז משהו, בועט וחסר מנוחה... האם זה כשלעצמו מעיד על בעיה כלשהי או חלילה סממן להיפראקטיביות בעתיד ? אציין שבכל שאר המישורים , התפתחות תקינה. תודה רבה על המענה . בברכה, ענבר

ענבר שלום, תינוק שהוא תנועתי ובאי שקט מצריך תשאול מעמיק ובדיקה גופנית כדי לראות אם מדובר בכאב (ריפלוקס, עצירות, לבבי, עצמות ופרקים, ועוד סיבות אפשריות רבות), בהפרעת תנועה (כוריאה, היפרקינטיות), יתר פעילות של בלוטת התריס, וסיבות נוספות. פנו לרופא הילדים שלכם, והוא ישקול אם מדובר בתנועתיות נורמלית לבן 7 חודשים או חריגה, ואם צריך בירור נוסף או נוירולוג ילדים. בברכה

הבנתי מהרוקח שלי שהכדור קסנזין הפסיק להיות משווק בארץ ע"י בעל הרישום שלו. האם יש תחליף גנרי רשום בארץ או תרופה חלופית שמטפלת בהפרעות כוריאה באותה יעילות?

לא ידוע לי על הפסקת שיווק הטטרבנזין (קסנזין) בכל מקרה יש תרופות אחרות שניתן לתת במקום תרופה זו ועליך לפנות לנוירולוג המטפל על מנת שיחליט מה לעשות

שלום לפני כמה ימים FDA אישר תרופה חדשה לבעיות התנועה במחלה היא אמורה לצאת לשוק עוד כמה שבועות בארה"ב לפי הכתבה. השאלה שלי האם ואיך חולים בישראל יכולים להשיג את התרופה החדשה ? תודה מראש.

שלום רב. אני מניח שאתה מתכוון לתרופה החדשה של חברת טבע. מדובר בתרופה לטיפול סימפטומטי (שאינה משנה את מהלך המחלה). התרופה כרגע אינה משווקת לא בארה"ב ולא בארץ. אני מניח שבעתיד (עד שהתרופה תשווק בארץ) ניתן יהיה לייבא אותה ביבוא אישי (29ג) במקרים שיהיו מתאימים לטיפול

אפשר לדעת מה השם של התרופה?

שלום לכולם, במסגרת השתתפותינו במגמת רפואה בבית הספר (כיתה יא) אנו עושים עבודת חקר בהיקף של 5 יח"ל על מחלת ההנטינגטון. החלק המרכזי בעבודה כולל ריאיון מטופלים. כמובן שקיים חיסיון רפואי ושמות לא יכתבו בעבודה. האם מישהו מעוניין לקחת חלק בפרוייקט?